biyoloji

aslına bakarsanız arkadaşlar bu forumda bu başlığı açmadan önce defalarca tübitak'a soru yazdım(merak ettikleriniz bölümüne )ancak sorularıma cevap almadım.ayrıca meslektaşım olan arkadaşlarıma da buna benzer sorular sordum fakat artık telefonlarıma çıkmıyorlar;)-biraz abarttım-arkadaşlarımıda sorularımla sıkmak istemediğimden ve forumdada farklı başlıklarda (evrim vs.)tartışmaları görünce ,aranızda biyolojide okuyan birileri olcanı ve belki bana yardımcı olabilcenizi düşündüm tabi bende elimden geldiğince size.ama yinede önerin için teşekkürler...

insan kalbi 4 odalı ve karıncıklarla kulakçıklar arasında kapaklar var.bu kapaklar sol tarafta 2,sağ tarafta 3 adet.bu kapakçıklar tek yönlü açılıyor-kulakçıktan karıncığa doğru-ve bölece kan karıncıktan damarlara pompalanırken tekrar kulakçığa gitmesi engelleniyor.merak ettiğim neden sağ tarafta 3 ,sol tarafta 2.
bana kalırsa matıken sol tarafta daha fazla kapakçık olmalı,çünkü kalp kaslarının en güçlü kasıldığı kısım sol karıncı ve burdan pompalanan kanın basıncı daha fazla dolayısıyla daha çok kapakçık hak ediyor gibi.belki benim bilmediğim başka bir özellik vardır???

tübitak'sayfasında RNA içren bikaç virüs tanıtılmış ve hepsinde de enzim var.mesela RNA polimeraz,nükleotitfosforilaz gibi.
şimdi virüslerde enzim yoktur deriz ama?
bir de virüslerin kuyruk kısımlarında delici enzimler var deriz,bu enzim nerden geliyo ve virüse aitt bir enzimmi?konu hakkında kaynak göstrebilcek varsa sevinirim

bijoloji çok derin bişey nerden tutup nereye gitceksiniz bu forumda çok dağılır konu benden söylemesi :D biraz daha alt başlıklara ayrılsaymış belki bende ne hakkında yazıcağımı bilip bi katkı sağlardım :D

dikkat edersen pirtikcan,soru cevap şeklinde ilerliyoruz, ve sorular biyolojinin bütün alt bilim dallarından gelebilir,bu nedenle bir sınırlama yapmak saçma olur.yinede önerin için teşekkürler...

biyolojiyle ilgilenenler nerlerdesiniz?turkegilmez,ateistt,ve diğerleri...
sizlerinde sorularınızı merakla bekliyorum...

Hocam benim beynim uyuştu :D Su canlılarıyla ilgili sorular ağırlıklı olursa cevap verebilirim yoksa günde 8 saat ders dışında araştırma yapmam zor...

Virusleri de Mikrobiyoloji hocamıza sorarım valla bi üşenmeyip not alabilirsem soracağım botaniği falan da...

Keşke sizde diğer pek çok kimse gibi yapsaydınız, takdiri ilahi :D Görüşmek üzere

elodea demiş ki:
insan kalbi 4 odalı ve karıncıklarla kulakçıklar arasında kapaklar var.bu kapaklar sol tarafta 2,sağ tarafta 3 adet.bu kapakçıklar tek yönlü açılıyor-kulakçıktan karıncığa doğru-ve bölece kan karıncıktan damarlara pompalanırken tekrar kulakçığa gitmesi engelleniyor.merak ettiğim neden sağ tarafta 3 ,sol tarafta 2.
bana kalırsa matıken sol tarafta daha fazla kapakçık olmalı,çünkü kalp kaslarının en güçlü kasıldığı kısım sol karıncı ve burdan pompalanan kanın basıncı daha fazla dolayısıyla daha çok kapakçık hak ediyor gibi.belki benim bilmediğim başka bir özellik vardır???

Bu yapracıkları özdeş gibi düşünürsen bir dengesizlik olduğunu zannedebilirsin..

Mitral Annulus üzerinde iki yapracık bulunur dostum..Anteromedial ve posterolateral..
Anterior yapracık sol atriumun aorta komşu duvarında bir yandan atrium endokardının,öte yandan aort küspislerinin bir uzantısıdır.Posterior yapracık ise atriumun posterolateral duvarında endokardın devamından meydana gelir..
Her iki mitral yapracığın yüzey alanları birbirine eşittir..Posterior yapracık,mitral annulus çevresinin ön,sol ve arka kesiminde yaklaşık 2/3 ünü çevirir...dikdörtgen biçimindedir..annulusa bağlı kenarı ile serbest kenarı arası kısa ve hareketleri kısıtlıdır.Anterior yapracık ise serbest kenarı daha uzun,annulusa bağlı kenarı annulus çevresinin ancak 1/3 ünü tutan,posterior yapracığa oranla çok daha hareketli..diastol sırasında sol ventriküle açıldığında mitral orifisteki giriş kanalı ile aort ağzındaki çıkış kanalını bir perde gibi ayıran bir yapıya sahiptir..Yani senin dediğin gibi birbirleriyle özdeş kapaklar olmamakla birlikte işlevleri bakımından dengededir..
Biçimleri farklı olmakla birlikte iki mitral yapracığın yüzey alanları toplamı mitral orifis alanının iki katından fazladır ve ventrikül sistolü sırasında birbirleri üzerine uygun biçimde kapanır.. ve regürjitasyona(kan sızıntısı) meydan vermez..

İnsan kalbi muhteşemdir..İlgi alanım..

hocam dalgamı geçiyosun,çok fazla teknik terim var.anladığım kadarıyla bu kapakçıkların farklı kalınlık ve bağlantılara sahip olduğunu düşünücez.teşekkürler...

turkegilmez, :) kolaygelsin öncelikle.
çam fıstığının, fıstık çamının tohumu olduğunu öğrendim.dediğin gibi tohummuş.aslında cevap ortada gibi,ama bazen öğrenciler soruyu öyle bi soruolarki, kendinizden şüphe eder oluyosunuz:)

bukalemundaki renk değiştirme olayının mekanizmasını ve neden modifikasyon olarak kabul edilmediğini açıklar bir adres yada bilgi verebilcek olan varmı?

Bukalemun yerine; ahtopotlara, dil balıklarına, kırlangıç balığına, koca çeneli kurbağa balığına baksak aynı renk değiştirme olayı görülüyor aynı sonuca ulaşamazmıyız...

Latincelerinin bir faydası olursa; Uronoscopus Scaber, Loligo Vulgaris, Macropus Octopus, Sepia Officinalis, Solea Vulgaris gibi...

Bukelamunlar hakkında pek bir bilgim yok

Fakat bu kalıtsal bir özellikse doğal olarak modifikasyon olamaz.Yada evrimsel süreçte böyle bir mekanizma sahibi olup kendisi bulunduğu ortama göre korunma amaçlı olarak bilinçli bir şekilde renk değiştiriyorsa yine modifikasyon olamaz.

evet arkadaşlar bu durum kalıtsal ve modifikasyon deil en başta bu nedenle.benim sormak istediğim bu mekanizma nası oluo, hangi mekanizmal yönüyle modifikasyondan ayrılıor?
bu arda turkegilmez verdiğin canlılarda ki işleyiş bukalemununki ile benzer .o nedenle bu canlıları inceleyerek bi yorum yapabiliriz sanırım.teşekkürler...

Modifikasyonda; bulunduğun ortama göre gösterdiğin uyum ve bu uyumun oğul döllere aktarılmaması gerekir.
Mesela güneşte fazla kalınca cildimizin koyulaşması bir modifikasyondur ve bu oğul döle aktarılmaz.Aynı şekilde eğer sen kolunu çalıştırır geliştirirsen bu yine oğul döle aktarılmaz.Ufak uyumlardır bunlar.
Klaıtsal bir özellik olduğu için bukalemunun bu yeteneği uzun bir evrimsel süreçte elde etmesi ve bunun genlerine işlemiş olması gerekir.Eğer bir bukalemun bu değişikliği ufak bir uyum olarak elde etseydi ve oğul döllere bu aktarılmasaydı bu bir modifikasyon olurdu.

kusura bakma ama verdiğin cevaplar çok basit düzeyde ateistt .tabiki biliorum modifikasyonun ve mutasyonun ne anlama geldiğini ve örneklerinide.benim merak ettiğim bukalemundaki bu renk değişiminin mekanizması nedir .bununla ilgili site yada kaynak kitap gösterebilirmisiniz. teşekkürler

Ok ozaman asıl sen kusura bakma sorunu anlamamışım
Dediğim gibi bukelamunlar konsunda bilgim olamadığı için cevap veremiyeceğim
Neyse bu aralar nete çok takıldığım için dersleri çok aksattım bilgisayarı topluyorum,uzun bir süre bağlanmayabilirim,o yüzden cevap veremiyeğim

Geri