biyoloji

Bu arada örümceklerin hepsi başkalaşım geçirmezler diye biliyorum(hatta büyük bir çoğuda geçirmiyor).Ama sınıflandırılırken başkalaşım geçirirler olarak kabul ediliyorlar.
Geçiren türler var tabi.Dediğin gibi kırmız örümcek mesela.Yanlış anlaşılma olmasın

Bitki tohumları meselesine gelince, yapay olarak fermantasyon yaparlar yani fermantasyon yaptıtılır.Mesela kakao öyle elde edilir,bitki tohumu fermantasyona bırakıldıktan sonra kurutulup kakao elde edilir.Çimlendirmeyi kastetmemiştim.Çimlenmesi için tabi ki saydıkların gerekli :)

"fotosentez için klorofilin önemini destekleyen deney;bu deney için alacalı yapraklar kullanılmıştır.1. yaprak alınır, sıcak suya daldırılır hücreler ölür
2. alkole batırılır (böyleceklorofillerin çıkması sağlanır)
3.yaprağın üstüne nişasta ayıracı damlatılır
SONUÇ:yeşil renkli bölgeler hızla renk değiştirir.böylece bu bölgenin iyi fotosentez yaptığı belirlenir."

bu deneyde anlamadığım noktalar;1. klorofilleri neden çıkardık,ne gerek vardı
2. "yeşil olan bölge hızla renk değiştirdi"diyor ,yeşilimi kaldı ,klorofilleri çıkardık ya?

yardımcı olabilirseniz sevinirim ,teşekkürler

1. farklı şekillere sahip 2 alg in çekirdeklerini tek bir algte toplasak her ikisinin şekli birden karmaşık olarak mı belirir?fenotipte hangi algin şekli görülür
2. " çam fıstığı Çam kozalaklarının içinden çıkartılır." çam fıstığı çamların meyvesimidir ?halbuki kitaplarda derki;açıktohumlularda (çamgiller)kozalak çiçektir evet ama meyve oluşumu yoktur.
3. jimlastikçi çocukların("elastik çocuklar")eklem yapıları nasıl özelleşmiştirde farklı bükülme hareketlerini hayret verici derecede rahat yapabiliyorlar?
4. doğada katı formda bulunan bitkisel yağ asidi varmış,nedir?
5. fermantasyonda hücrenin enerji verimi %2-10. geriye kalanının hepsi ısı olarakmı dışarı atılıyor,yoksa son ürün içindemi kalıo bir kısmı?

ilgilenenlere tekrar teşekkürler

elodea demiş ki:
ateistt,bitki tohumlarının çimlenmesi için 3 koşul gerekli deriz ;su,oksijen ve ısı.
galiba söylediğin şey tüm tohumlar için geçerli değil yanılıyormuyum?

Aslına bakarsanız artık bitki tohumlarının çimlenmesinde hava-su-toprak hatta güneşe bile gerek kalmayacak, bildiğim kadarıyla 30.000 mikro alg türünün sadece 200-300 tanesinin ne işe yaradığı biliniyor, mikro algler sayesinde artık atıyorum domateslerimiz %100 saflıkta, havasız-oksijensiz-susuz- güneşsiz ortamlarda gelişebilecek...

elodea demiş ki:
"fotosentez için klorofilin önemini destekleyen deney;bu deney için alacalı yapraklar kullanılmıştır.1. yaprak alınır, sıcak suya daldırılır hücreler ölür
2. alkole batırılır (böyleceklorofillerin çıkması sağlanır)
SONUÇ:yeşil renkli bölgeler hızla renk değiştirir.böylece bu bölgenin iyi fotosentez yaptığı belirlenir."

bu deneyde anlamadığım noktalar;1. klorofilleri neden çıkardık,ne gerek vardı
2. "yeşil olan bölge hızla renk değiştirdi"diyor ,yeşilimi kaldı ,klorofilleri çıkardık ya?

yardımcı olabilirseniz sevinirim ,teşekkürler

Klorofilleri ortaya çıkarmak için alkol kullanıldı anlamında kullanmıştır bence... Yani ne bileyim alkole maruz bırakılan bir bitkinin klorofilinin bitkiyi terk ettiğini ne gördüm ne duydum...

1. Hala mikro algleri görüyoruz bıkmadık usanmadık fakat iki tane farklı algin birleşmesiyle ilgili bir bilgi verilmedi, yarın unutmazsam sorayım bende merak ettim şimdi...

2. Çam fıstığı, çam kozalaklarının içinin içinden çıkarılır yani dıştaki kozalağı kırınca onun da içinden yine kabuksu yapıda taneler çıkar bu tanelerin içinden de bizim yiyebildiğimiz kısım çıkar yani bence sizin meyva dediğiniz aslında tohum olabilir, tabi benim düşüncem :)

4. Doğada katı forumda bulunan bir bitkisel yağ asidi varsa baya sıcak bir bölgede olsa gerek... Yoksa vay haline, bana pek mümkün gelmedi...

turkegilmez,
bitki örneği kitaptan aldığım bir örnek(hala örneği tam anlayabilmiş değilim),yağ olayına gelince 8. sınıflar sordu,ve onlara da hocaları ödev vermiş...

"mikro algler sayesinde artık atıyorum domateslerimiz %100 saflıkta, havasız-oksijensiz-susuz- güneşsiz ortamlarda gelişebilecek..." bunu biraz açıklarmısın...(atıyorum demişsinde,tamamen ütopik bişeymi söylediğin yoksa bununla ilgili bir araştırmamı okudun?)

Atıyorum derken ''Domates'' bitkisini örnek olarak verdiğimi açıklamıştım... Kalanları gerçek... Fakültemi seçmeden önce araştırdığım bir şeydi şuradan okuyabilirsin;

www.biyotek.com.tr/makaleler/sayi14/mikroyosun.doc

Ben Ege Üniversitesinin bir araştırmasından bulmuştum ama burada da sentetik ortamlardan bahsediyor...

Şimdi şöyle düşünelim;

1. Yaprak alınır sıcak suya daldırılır hücreler ölür denilmiş soruda; yani diyor ki bitkinin hücreleri öldürülür yani çeperleri dağıtılmış olur diyor...

2.alkole batırılır (böyleceklorofillerin çıkması sağlanır, denilmiş.

Aslında alkol karotin ve ksantofili tutar yapıdadır... Yani Klorofil ayrılmış olur böylelikle diğer renk maddelerinden yani elimizde sadece klorofil kalır diğerleri ayrılmış olur... Karotinoidlerin ayrılmasını klorofili çıkarmak olarak göstermiş yani biraz anlam düşüklüğü olmuş...

Burada da bir sorun kalmamıştır herhalde hocam...

Fermantasyonda verimin az olmasının sebebi glikozun karbondioksit ve suya kadar parçalanamamasıdır. Son ürün yada ısı ile bir alakası olduğunu sanmıyorum.Glikozun karbondioksit ve suya kadar parçalanması içinde oksitliyici bir maddeye yani oksijene ihtiyaç duyulur.Ki bu sayede enerji verimi açısından çok büyük avantaj sağlanır.Fermantasyon da bir glikoz molekülü ile 2 atp üretilirken oksijenli solunum ile bu rakam 38’e çıkıyor

Jimnastikçi çocukların o farklı bükülme hareketlerini yapmları tamamen esneklikle alakalı bir şey.Bu esneklik doğuştan gelen bir özellik olabildiği gibi daha sonrada çocuk yaşta yapılan jimnastik hareketleri bireyin kaslarının ve daha fazla uzaması ve yumuşamasını(eklemlerinde) sağlıyor.İşte bu sayede o müthiş hareketleri yapabiliyorlar

Hocam hiç olur mu, valla sağı solu karıştırıp azıcık mantıkla üstat olsaydık :) Bence bilimle ilgili çok az olan başlıklardan birisi bu başka sorularda isteriz...

Bende kafama takıldıkça sorarım buraya iyi oldu...

"Çam fıstığı, çam kozalaklarının içinin içinden çıkarılır yani dıştaki kozalağı kırınca onun da içinden yine kabuksu yapıda taneler çıkar bu tanelerin içinden de bizim yiyebildiğimiz kısım çıkar yani bence sizin meyva dediğiniz aslında tohum olabilir"demişsin türkegilmez,rica etsem fakültendeki botanik hocasına bi sorsanız.

1. farklı şekillere sahip 2 alg in çekirdeklerini tek bir algte toplasak her ikisinin şekli birden karmaşık olarak mı belirir?fenotipte hangi algin şekli görülür
2.4. doğada katı formda bulunan bitkisel yağ asidi varmış,nedir?
3.fermantasyonda hücrenin enerji verimi %2-10. geriye kalanının hepsi ısı olarakmı dışarı atılıyor,yoksa son ürün içindemi kalıo bir kısmı?

bu sorular henüz netlik kazanmadı aslında...

oksijenli solunumda enerji veriminin yüksejk olması besinlerin karbondioksit ve suya kadar parçalanmalarıdır tabiki son ürünler olan karbondioksit ve suda tabiki enerji kalmıor inorganiler çünkü,buradaki enerji verimi %40 ATP %60 ise ısı olur.oksijensiz solunumda enerji verimi tam olarak nedir.zira burada son ürün organik bir maddedir.kitaplar(mesela bir hücre fizyolojisi değil tabiki kitaplardan kastım)sadece çıkan ATP yi söylüyorlar,geriye kalan enerji hakkında bilgi yok.bende araştırıorumda bulursanız sizlerde yardımcı olursanız sevinirim.

elodea
Alg sorunda tam olarak ne dediğini anlamadım ama anladığım şekilde cevap veriyorum.Dediğinin zaten tek hücreli mavi-yeşil alglerde olması gibi bir olasılığı yok.Eğer çok hücreli alglerden 2 çekirdeğe sahip olan algler varsa(açıkçası 2 çekirdekli algi bilmiyorum) tabi ki baskın olanın fenotipde gözükmesi gerekicek.Zaten çok hücreli tek çekirdekli bir algde de söylediğinin olabileceğini sanmıyorum(olabilirde)

Fermantasyon sorunda oksijenli solunuma kıyasla verimin azlığını sorduğunu sanmıştım.Kalanın ne olduğunu bende bilmiyorum ama son ürününde içinde kalacağını sanmıyorum çünkü son ürün zarar verir diye biliyorum

Doğada katı formda bulunan yağ asidini de ilk defa duyuyorum.

ateistt,
alg; ökaryot hücre grubundan protista alemine giren bir tek hücrelidir,mavi yeşil alg farklı bir canlı grubudur (bunlar prokaryat hücreler olup monera alemine dahildirler).benim bahsettiim canlı ökaryot olan alg tir.
sorumda şu idi;iki alg var elimizde ,bunlar farklı hücre şekillerine sahipler. 1. algin çekirdeğini,2. alge yerleştirelim.algin şekli ne olur?baskın olan diyosun ama burada bir çekirdek kaynaştırması yapmıyoruz,sadece bir hücrenin içinde 2 çekirdek oldunu düşün.ok.

Açıkçası ben algleri tek hücreli ve çok hücreli olarak 2 sınıfa ayrılır diye biliyorum.Mavi Yeşil alg gibi canlılar tek hücreli olduklarından monera alemindendir.Zaten soruyuda anlamamıştım.
Neyse soruyu şimdi anladım ama soru konusunda bir fikrim yok.Cevap bulunumazsa tubitaka da sorabilirsin e-mail ile

Geri