Vocal Prosesörleri

herkese selamlar

vokal prosesörü kullanan arkadaşlar varsa bilgilerini bu başlıkta paylaşmak isterlerse çok sevinirim. mesala digitech voc-300 vokal prosesörü kullanan arkadaşlar aletten tatmin edici performans alabiliyorlar mıdır yada vokal prosesörünün avantajları dezavantajları gibi konularda görüşlerinizi bekliyorum.

Bu konuda en iyisi TS Electronics'dir.
Ondan başkası zaten bir tek Voc300 ve 400 Modeli var studyo ekipmanı dışında.
Güzel alettir Voc'lar işinizi gayet iyi görür. Ayarlarını düzgün ve seviyeli yapmanız kaydı ile.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
strat demiş ki:
Bu konuda en iyisi TS Electronics'dir.
Ondan başkası zaten bir tek Voc300 ve 400 Modeli var studyo ekipmanı dışında.
Güzel alettir Voc'lar işinizi gayet iyi görür. Ayarlarını düzgün ve seviyeli yapmanız kaydı ile.

Voc-300 kullandinizimi acaba?

VOC 300 uygun fiyatlı sahne için yeterlidir !

VOC300 sahne için uygundur bence. Kullanıyorum.

TC Electronic Helicon Voice Live Pedal, profesyonel stüdyo aletidir. Ayrica 1000 EURO civarındaki bir fiyatla 300 USD lik bir harmonizer efekt pedalı aynı kategoride değerlendirmek pek de doğru değil.

VOC 300 fiyat/performans kategorisinde gayet iyi bir yerde bana göre...

Sahsi kullanım notları :
1- Kolay preset hazırlanır. ( hazırladım - kullanıyorum)
2- Reverb ve delay kalitesi sahne için çok idealdir. (zaman zaman mikserden verilenden daha iyidir)
3- Solistin ayağının altında neredeyse bir tonmaister olarak görev görebilir. (Çabuk alışıyor insan. Delay vermek istediğin yerde delay ver vokaline )
4- Harmonize ( 3-5 li back vokaller ) volume ayarı iyi yapılırsa gayet doyurucu oluyor.
5- Preamp-Compressor v.s. gibi özellikleri ile de sesim grubun altında kaldı gibi bir dert yaşanmayacaktır. Ben yaşamıyorum.

Aklıma gelenler bunlar şimdilik; yani 2 yıldır sahnede kullandığım oyuncak yorumları yapılan alet bayağı kullanışlıdır , kullanmayı bilmeyen çocukları veya 1000 EURO bir vokal pedalı için para ayırabilen arkadaşları ayrı tutuyorum tabi... ne mutlu onlara :)

Şarkı söylemek güzeldir.
Sevgiler,

bende kullanıyorum yaklasık 1 senedir vox 300. sahnede çok öter gainini kısık tutman gerekiyo açtığın anda ötmeye başlar ama içinde noise gate diye bi olay var onu açtığın zaman bu sorun ortadan kalkıyo ama noise gate i sonlara getirdiğin zaman da sahnede mikrofonla sevişmen gerekiyo değilse sesin gitmiyo şarkının hissiyatını veremiyosun. bunun haricinde bazı efektleri çok gereksiz acayip acaip robot sesleri fln var bu sadece bi örnek kullanmayacağın efektler var işte ama chorus delay reverb gibi efektleri tam anlamıyla tatmin edicidir. birde bilmiyorum yasayan oldumu ben sahnede cok yasadım bunu. sahnede kullanırken cok dikkatli olun ornegin bi efektin ardındaki veya oncesindeki sıradaki efekti alakasız bisey olarak bırakmayın ayagınızla yanlıslıkla basıyosunuz farkında olmadan bi anda acaip bi robot sesi gelmeye baslıyo :D

değerli arkadaşlar...

TC Electronic VoiceLive 2 'nin pitch shifter ve octave özellikleri nasıl acaba?

2 oktav aşağı ve 2 oktav yukarı verebiliyor mu?

bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...

şimdiden teşekkürler...

gitar pedal vokal

Gitar efekt pedallarından da vokal efekti yapanlar var. Bu arkadaşlar paylaşabilir mi deneyimlerini? XLR'ı line'a çevirerek mi yapıyorsunuz? DI Box gibi bir şey lazım?

Daha deneysel vokal efekti arayanlar için ne tür seçenekler var. TC pedallarını biraz önce youtube'dan inceledim ama daha çok reverb, harmony gibi klasik efektlere yoğunlaşmış gibiler. Deneysel (lo-fi, anında tweak edebileceğin delay, vs.) bir şeyler yapılabilr mi bunlarla?

Digitech'lerde sanki biraz daha garip, deneysel olanaklar var.

tc helicon voicelive 2 tavsiye ederim. Delay, harmony, reverb gibi özellikler için zaten tuş atanmış ve arayüzü sayesinde kullanımı oldukça kolay. Geri vokal olarak 4 karakterin var ve bunların tonlamalarını yapıp, ses seviyelerini ve hangi kanalda ne oranda duyulabileceklerini ayarlayabilir, ayrıca usb çıkışı sayesinde, hazır presetlerden indirebilir, bilgisayara kayıt yapabilirsin.

Elinizde ipad varsa hiç bulaşmayın derim, Vocalive adlı app ile her istediğinizi yaparsınız, sevgililier günü indiriminde iken 10 liraya almıştım, normalde de 40 lira gibi bir fiyatı vardı.
Tabi ipad yanında hali hazırda bir de irig pre ya da irig pro modellerinden biri lazım.
PRE olan model sadece mikrofon için, PRO olanı ile gitar, midi klavye ve mikrofonda kullanabiliyoruz, pre olan mikrofon için olsada, daha çok bağlantı seçeneği sunan pro modelinde ses kalitesi daha iyi, condenser mikrofon ile albüm seviyesinde kayıt alınabilir yani o derece.

Kendinden lightining bağlantılı IK Multimedia mikrofonları da vardı ama hiç denemedim nasıl performans verir bilemiyorum.

Bahsettiğim uygulama bu.

Ben vokal prosesör olarak TC Helicon Voicetone Harmony GXT kullanıyorum. Aşağıda pedal ile ilgili başka bir forumda yazdığım inceleme mevcut. Bakabilirsiniz.

Vokal Prosesör Olarak T.C.Helicon Harmony G-XT
Merhaba Arkadaşlar; Bu yazım ile size bir süre önce aldığım ve gayet zevkle ve verimle kullandığım bir cihazı tanıtmaya çalışacağım. Cihazımızın adı başlıkta da görebileceğiniz gibi; “T.C. Helicon Voicetone Harmony G-XT”. Harmony-G-XT gerçekten bir çok ihtiyacınızı karşılayabilecek bir vokal prosesörü. Sahnede vokal armonileri oluşturarak vokallerinize inanılmaz bir renk katıyor. Cihazın temel özelliklerine bakacak olursak; Gitar ve vokal'li dinleyerek otomatik armoni yaratma Tone düğmesi sayesinde vokalleri yumuşatma Vokal ve Gitarın ikisine veya istenildiğinde sadece vokale Reverb, delay ve micromod kombinasyonu ile 18 efekt A/B opsiyonlu toplam 10 preset yaratabilme imkanı aynı anda 2 preset kullanabilme 3. ve 5. üst ve alt aralık, oktav yukarı/aşağı ve bass aralığından oluşan armoni aralıklar Stereo ve mono ayarlanabilen çıkış 48 Volt Phantom Power destekli kaliteli bir mikrofon preamp ve XLR giriş. Gitar Tuner.

fetch

KURULUM

Elektrik Gitar Bağlantı Akustik Gitar Bağlantı Kurulumu adım adım anlatacak olursak.
  1. Mikrofonunuzu Helicon G-XT’nin “MIC IN” girişine bağlayın. Bu esnada cihazınızın güç kaynağının takılı olmadığından yani cihazın kapalı olduğundan emin olun.
  2. Gitarınızı cihazın üzerindeki “INST IN” girişine bağlayın.
  3. Daha sonra isteğinize göre MONO veya STEREO olarak “OUTPUT” XLR çıkışlarından miksere bağlantı yapın. Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor. Bu aşamaya kadar geldiğinizde başka bir bağlantı yapmadıysanız gitarınızın sesi de bu çıkışlardan cihazdaki aktif presetteki mevcut efektlere maruz kalmış şekilde miksere iletilir. Eğer siz gitarınızı bir prosesör veya amfiye bağlamak istiyorsanız o zaman gitarı “INST IN” girişi üzerindeki “THRU” çıkışından kablo ile amfiye veya prosesöre bağlamalısınız.
  4. Cihazınızın bağlı olduğu mikser veya amfili mikserde girdiğiniz kanalın sesinin tamamen kapalı olmasına dikkat edin.

CİHAZ ÜZERİNDEKİ KONTROLLER

fetch

1-) Mikrofondan gelen sinyalin yüksekliğini ayarlar yani mikrofon sesini yükseltmek için kullanabilirsiniz. Input kontrolünün sağ üst köşesindeki LED sesin seviyesine “Yeşil-Turuncu ve Kırmızı” olarak parlayabilir. Vokal ses seviyesi ayarı sırasında sıklıkla kullandığınız ses gücü ile ses verirken yeşil, bağırarak söylediğinizde ise turuncu olması en idealidir.

2-) Tone düğmesi vokal sesinizi otomatik olarak “Adaptive Live Engineer Effects” teknolojisi sayesinde filtreler ve daha yumuşak ve parlak bir ses elde etmenizi sağlar. Bu tuşun 2 fonksiyonu vardır
  1. Sesi filtreler
  2. Sesinize Otomatik olarak Pitch Shifter uygular. Yani sesinizdeki hafif kaymaları söylediğiniz tona (A Minör, Mi Majör vs.) göre yarım ses düzeltir.
    1. Bu özellikleri ayarlamak için şunları yapmalısınız;
      1. Tone Düğmesine bastığınızda LED kırmızı olarak yanıyorsa filtre açık demektir.
      2. Tone düğmesine seri olarak 2 defa basarsanız Pitch shifter devreye girer. Devrede olduğunu anlamanız için LED’e bakarsanız LED’in arada sırada düzensiz olarak yanıp söndüğünü görürsünüz.
3-) Eğer cihazınızın arka kısmındaki THRU çıkışını kullanmıyorsanız bu buton ile gitarınızın ses yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Seviyeyi butonun sol alt köşesinde gördüğünüz “Auto” seviyesine getirirseniz cihaz kendisi gitar ses seviyesini vokalinizi örtmeyecek şekilde otomatik olarak ayarlar. Butonu Auto seviyesinin saat yönünde biraz üzerine çevirdiğinizde gitar sesi “0” olur ve saat yönünde çevirdikçe ses seviyesi artar.
4-) FX butonu gitarınıza ve vokalinize eklediğiniz efektlerin seviyesini ayarlamanıza yardımcı olur.
5-) Harmony butonu armoni efektlerinin seviyesini ayarlamaya yarar. Ben genellikle orta veya orta seviyenin biraz altını kullanıyorum. Ama bazı şarkılarda sonuna kadar açtığımda olur.
fetch

6-) Preset butonu daha önceden hazırladığınız presetler arasında dolaşmanızı sağlar.
7-) 48 Volt Phantom Power LED phantom power’ın devrede olup olmadığını bildirir. Phantom Power’ı açmak ve kapatmak için Manual ve Double butonlarına aynı anda 2 sn. süre ile basmanız yeterlidir.
:cool:Manual butonu cihazın oluşturacağı armonileri el ile ayarlamanıza yardımcı olur. (Bildiğiniz gibi cihaz normalde gitardan gelen sinyale göre otomatik olarak gamı belirliyor ve armonileri ona göre yapıyor). Bu ayarı iki şekilde yapabilirsiniz;
  1. Diyelim ki vokalsiniz ama gitar çalmıyorsunuz veya bu parçada çalmayacaksınız. Şarkılarınızın tonlarını (E minör, A Majör) biliyorsanız cihazın en alttaki 2 çelik ayak switchine aynı anda basılı tutun bir süre sonra tuner kısmına gireceksiniz burada 6 numaralı maddede gördüğünüz sayı yanan LED ekranda artık harfler göreceksiniz. Sol taraftaki ayak switchi ile notalar arasında (A,B,C,vb.) gezinebilir, sağ taraftaki buton ile gamı (Majör, Minör) seçebilirsiniz. İşlem bitince bir süre beklerseniz kendiliğinden seçtiğiniz ayar uygulanacaktır. Bu ayarı seçtiğiniz presette sürekli kullanmak isterseniz preset butonuna (6) basılı tutarak kaydedebilirsiniz.
  2. Eğer şarkınızın tonunu bilmiyorsanız ayarı şu şekilde de yapabilirsiniz. Cihazınıza gitarınızı bağlayın. Daha sonra cihazın en alttaki 2 çelik ayak switchine aynı anda basılı tutun ve bu sırada gitarınız ile şarkınızın ilk akorunu basın. Cihaz otomatik olarak tonu bulup kaydedecektir. Bu aşamadan sonra gitar kullanmasanız bile harmonizer bu kayıtlı ton üzerinden armoni oluşturmaya devam edecektir.
9-) Double butonu bildiğimiz duble efektini açıp kapatmamıza yarar. Sesinize bir miktar dolgunluk ve hacim katar. Double butonuna bir süre basılı tutarsanız alt ayarlarına girersiniz. Bu durumda (6) numaralı alanın LED’inde sayılar çıkar. Bu sayıları tekrar Double butonuna tıklayarak değiştirebilir ve double butonuna basılı tutarak kaydedebilirsiniz. Double efekleri numaralara göre şu şekildedir.
  1. Ekranda (d) yazıyorsa default yani standart ayar geçerlidir.
  2. Ekranda (1) yazıyorsa doğal sesinizi vokalinize ekler.
  3. Ekranda (2) yazıyorsa sesinizi biraz değiştirerek 2 adet olarak vokalinize ekler.
  4. Ekranda (3) yazıyorsa sesinizi biraz değiştirerek ve gecikmeli şekilde 2 adet olarak vokalinize ekler.
10-) FX butonu hayli geniş bir konu. Temel olarak bu butona her basışınızda yukarıdaki FX listesinde gezinirsiniz. Her efektin yine 4 alt ayarı vardır. Bu ayarlara ulaşabilmek için ayarlamak istediğiniz efektin üzerine gelin daha sonra FX butonuna basılı tutun. LED ekrana gelen d,1,2,3 gibi seçenekleri FX butonuna tıklayarak ayarlayın. Ardından FX butonuna basılı tutarak onaylayın. Efektler ve alt ayarları aşağıdaki listede verilmiştir.
  1. Hall
    1. Broadway Hall 2.6s decay
    2. Smooth Plate 4.7s decay
    3. Arena 6.0s decay
  2. Room
    1. Bouncy Room 910ms decay
    2. Music Club 1.6s decay
    3. Stretched Room 440ms decay
  3. Echo
    1. 300 ms delay w/feedback
    2. 400 ms delay into Bright Chamber reverb
    3. 350 ms right, 515 ms left w/feedback
  4. Slap
    1. 140 ms w/feedback
    2. 140 ms feeding Thin Spring reverb
    3. 165 ms right, 150 ms left
  5. Combi
    1. Detune > 360 ms delay > Bright Chamber reverb
    2. Chorus > 110 ms delay > Broadway Hall
    3. Detune > 690 ms delay > Broadway Hall
  6. SFX
    1. St. Joseph Church 4.2s decay, extra wet
    2. Multitap delay, 515 ms right, 815 ms left w/feedback
    3. Heavy flanger, high feedback.
11-) Voice butonları armoni efektini aktif veya pasif hale getirmeye yarar. Ayrıca Voice 1 ve 2 tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazın stereo çıkışını açıp kapatabilirsiniz. 12-) Voice butonu ile ulaşabileceğiniz ayarlar; Higher, High, Low, Lower, Bass ve Octave olmak üzere 6 çeşittir. Peki bunlar ne anlama gelir.
  1. Higher – Genellikle 5li ses ile armoni oluşturur. Vokalinize 7 yarım ses tiz bir armoni ekler
  2. High - Genellikle Minör veya Majör 3lü ses ile armoni oluşturur. Vokalinize 3-4 yarım ses tiz bir armoni ekler
  3. Low - Genellikle Minör veya Majör 3lü ses ile armoni oluşturur. Vokalinize 3-4 yarım ses bas bir armoni ekler
  4. Lower - Genellikle Majör veya Minör 5li ses ile armoni oluşturur. Vokalinize 7 yarım ses bas bir armoni ekler
  5. Bass – Vokalinizi takip eden gitarınızdan veya manuel olarak ayarladığınız tondan armoni yapar.
  6. Octave – Voice 1‘deki 1 Oktav tiz, Voice 2’deki 1 Oktav pes armoni oluşturur.

Kullandığım bütün tc electronic/tc helicon vokal aletleri ile sahnede feedback problemi yaşadım. Bu tür sorunları nasıl çözdüğünüz ile ilgili deneyimlerinizi paylaşsanız ya başlıkta.

Ben hiç Feedback sorunu yaşamadım. Yaptığım ekstra bir işlem yok. Sahne aldığınız mekanın akustiği, monitör hoparlörlerin ses seviyesi yada mikrofonunuzun polarizasyonu ile alakalı bir sıkıntı olabilir mi?

Geri