Vocal Prosesörleri

Ben hiç Feedback sorunu yaşamadım. Yaptığım ekstra bir işlem yok. Sahne aldığınız mekanın akustiği, monitör hoparlörlerin ses seviyesi yada mikrofonunuzun polarizasyonu ile alakalı bir sıkıntı olabilir mi?

Tek bir mekanda sahne almak gibi bir durumum olmadı hiç. Konserler oluyor. Sağda solda, Beyoğlu'nda, Kadıköy'de muhtelif mekanlarda... Zaman zaman bu feedback sorununu stüdyoda da yaşayabiliyorum.

100 hz altını kesmek kısmını bir deneyeceğim.

Özellikle efektlerde bu feedback sorunundan kaçış da olmuyor, distortion olsun, megaphone olsun, kimi modülasyonlarda olsun.

Merhabalar,

TC Helicon Harmony XT kullanmaya başladım yaklaşık 1.5 yıldır. Sahnede ek bir mikrofon ile kullanıyorum (SM57). Şimdi yanına aslında megafon efekti arayışı ile başlayarak ilerleyip 2 alet arasında kaldım.

TC HELICON VoiceTone Create XT COMPEL | STÜDYO/SAHNE PROSESÖRLERİ | TC HELICON VoiceTone Create XT (Hafif çizikler mevcut)

ya da harmony xt yi satarak

TC HELICON VoiceLive II COMPEL | STÜDYO/SAHNE PROSESÖRLERİ | TC HELICON VoiceLive II

Aktif olarak tap tempo özelliği olan delay, megafon/dist efekti ve harmony kullanacağım kısa kısa bölümlerde. (reverb, modülasyon vb özellikler gereksiz olacak)

Feedback durumu ile ilgili de olumsuz yorumlar var, harmony xt ile bir problem yaşamadım. (fakat bu pedalların tamamının bypass modunda sesi bir miktar dijitalleştirdiğini düşünüyorum tıpkı gitar prosesörleri gibi, o yüzden 2 mikrofon kullanıyorum)

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygı ve sevgiler.

Suphi

Taşıma probleminiz olmazsa VoiceLive 2'yi tavsiye ederim. Ben sahnede Create XT kullandım. XT de çok başarılı ancak harmony ve bazı efektler/özellikler yok. VocieLive 2 tümünü barındıran gayet güzel bir prosesör. Şu anda solistimiz VoiceLive Touch 2 kullanıyor, bir kaç şarkıda autotune efektiyle ben de kullanıyorum, çok memnunuz.

Taşıma probleminiz olmazsa VoiceLive 2'yi tavsiye ederim. Ben sahnede Create XT kullandım. XT de çok başarılı ancak harmony ve bazı efektler/özellikler yok. VocieLive 2 tümünü barındıran gayet güzel bir prosesör. Şu anda solistimiz VoiceLive Touch 2 kullanıyor, bir kaç şarkıda autotune efektiyle ben de kullanıyorum, çok memnunuz.
Teşekkür ederim, harmony xt ile create xtyi küçük bir xlr ile bağlamayı düşünüyorum (analog gitar pedalı kafası) bu şekilde hedeflediğim özelliklere ulaşabilirim. Voicelive yine de daha mı mantıklı olur acaba?

Bağlayabilirsiniz elbette o da bir seçenek. Ama VoiceLive bu ikisinin tüm özelliklerini ve daha fazlasını tek bir kasa içinde sunuyor size. Ve yine o ikisinden daha yeni bir teknoloji. Her ikisi de uygun olur. Zaten YouTube'de çok fazla video var bunlarla ilgili. Bir kaç pedalı birden kullananlar var, sorunsuz görünüyor.

VoiceLive 2 yi 2 gün önce aldım dün biraz bakma fırsatım oldu. Harmony XTye göre oldukça karışık ancak çok kaliteli geldi bana. Parametreler üzerine iyice çalışmak lazım. En yakın konser 8 Eylül'de o tarihe kadar 20 civarı şarkıyı tek tek ayarlayabilirsem yeter. Müzik dışı işlerin izin verdiği ölçüde..
Fakat gerçekten kaliteli bir prosesörmüş, yönlendirme için teşekkür ederim guitarology

merakla yazdıklarınız okudum bende bu işin içinde olan biri olarak bazı yorumlar yapmak istedim....
ekibimle sahneye çıkıyorum gitar çalıp sölüyorum...grupta vokal yapan eleman olmadığı için bir pedal arayışına girdim ve sanırım 6 yada 7 sene önce tc helicon harmony G aldım...ve o zamandan beri kullanıyorum...hem voice live 2 yi kullanan arkadaşlara sormak istiyorum hemde izlenimlerimi paylaşmak istiyorum....
öncelikle feedback gibi bir sorun hiç yaşamıyorum pedal üstünden volume lere yüklenmezseniz mikser üzerinden (ama gainden değil) volum ayarı yaparsanız şimdiye kadar hiç böyle bir sorun yaşamadım,kaldıki ufak barlardan büyük organizasyonlara kadar kullandım...
bir arkadaş çok güzel açıklamış ama ben ayarı ilk zamanlar evde takılırken tamamen kulaktan yaptım...ve ne yazıkki beş alternatif olsada ben sadece iki tane setup kullanıyorum senelerdir...
yaşadığım sorun tabiki şu...gitarı ve vokali istediğim gibi ayarlayamıyorum hiç bir zaman, ayrıca bir kaç kez pedalı evde unutup gittiğimde ayrı ayrı bağlayıp tonladığımdaki fark bariz...ama tabiki herşeyin doğalı güzel grubunda düzgün vokal yapacak biri varsa yinede tadından yenmez....
mikrofon olarak sm58 kullanıyorum fx bölümündeki reverblerden ikincisini kullanıyorum ama mikserdende biraz efekt veriyorum çünkü beni tatmin etmiyor üzerindeki fx ler(belkide daha fazla kurcalamam lazımdı üşenmişimdir)
voice live 2 yi kullanan arkadaşlara bunu sormak istiyorum ikisinin ayrı ayrı tonlaması mevcutmu?
daha doğal bir sonuç alınıyormu?
ayrıca harmony g işimide hala görmekte fakat voice live ı çok merak ediyorum...yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim....

Bende yıllarca Harmony G-xt kullandım. Gitarı girip , sadece mikrofon katından çıkış alırsan Fx ler açık olduğunda gitarda otomatik etkileniyor. Gitarı girip, tekrar gitar çıkıştan jack ile çıkış alıp mikrofon ve gitar için 2 ayrı çıkış kullanırsan gitarı bypass çıkmış oluyorsun ve etkilenmiyor.

Gitardan akoru tanıması yerine ben daha çok notayı harici girmeyi tercih ettiğim için "Voice Live Play" aldım. Efekt konusunda çok zengin. Reverb ayarlarken bile digital ortamda tüm ince noktalarına kadar ayarlayabiliyorsun. Delay ın tekrar sürelerini nota vuruşlarıyla istediğin doğrultuda yapabiliyorsun. Onun dışında standart comp, gate olayları yine var. Harici olarata birçok efekt dahilinde Megafone, Robot, detune vs. değişik efektleride barındırıyor. Ki Harmony G den sonra çok eğlenceli vokaller elde etmek çok zevkli oldu (özellikle yabancı parçalarda)..

"Voice live 2" açıkcası çok büyük ve çok işlevli bir pedal ve ben en fazla 3 farklı kanal kullandığım için çok gereksiz buldum. Eğer çok fazla şeyler kullanmıyorum diyorsan voice live play i tavsiye edebilirim. Harmony G den sonra çok karışık geldiğide doğrudur ama sadece bi iki video izleyerek hemen çözebiliyorsun.

Bende yıllarca Harmony G-xt kullandım. Gitarı girip , sadece mikrofon katından çıkış alırsan Fx ler açık olduğunda gitarda otomatik etkileniyor. Gitarı girip, tekrar gitar çıkıştan jack ile çıkış alıp mikrofon ve gitar için 2 ayrı çıkış kullanırsan gitarı bypass çıkmış oluyorsun ve etkilenmiyor.

Gitardan akoru tanıması yerine ben daha çok notayı harici girmeyi tercih ettiğim için "Voice Live Play" aldım. Efekt konusunda çok zengin. Reverb ayarlarken bile digital ortamda tüm ince noktalarına kadar ayarlayabiliyorsun. Delay ın tekrar sürelerini nota vuruşlarıyla istediğin doğrultuda yapabiliyorsun. Onun dışında standart comp, gate olayları yine var. Harici olarata birçok efekt dahilinde Megafone, Robot, detune vs. değişik efektleride barındırıyor. Ki Harmony G den sonra çok eğlenceli vokaller elde etmek çok zevkli oldu (özellikle yabancı parçalarda)..

"Voice live 2" açıkcası çok büyük ve çok işlevli bir pedal ve ben en fazla 3 farklı kanal kullandığım için çok gereksiz buldum. Eğer çok fazla şeyler kullanmıyorum diyorsan voice live play i tavsiye edebilirim. Harmony G den sonra çok karışık geldiğide doğrudur ama sadece bi iki video izleyerek hemen çözebiliyorsun.
teşekkürler verdiğin fikirler için ama voice live play anladığım kadarıyla mp3 teki müziğe eşlik etmek yada tek söylemek için gitara bağlanmıyor..muhtamelen söyleceğin şarkıların tonlarını filan tanımlaman lazım çünkü grupla gitar çalarak söylüyorum....bu durumda harmony g ile devam edeceğim sanırım bi süre daha....

teşekkürler verdiğin fikirler için ama voice live play anladığım kadarıyla mp3 teki müziğe eşlik etmek yada tek söylemek için gitara bağlanmıyor..muhtamelen söyleceğin şarkıların tonlarını filan tanımlaman lazım çünkü grupla gitar çalarak söylüyorum....bu durumda harmony g ile devam edeceğim sanırım bi süre daha....
Merhaba,
Voicelive Play yerine Voicelive Play Electric alabilirsiniz. Gitardan gelen sinyal ile harmony özelliği bu seride var.

Merhaba,
Voicelive Play yerine Voicelive Play Electric alabilirsiniz. Gitardan gelen sinyal ile harmony özelliği bu seride var.

az önce voicelive 2 aldım ikinci el üç saattir başından kalkamadım:) üç gün sonra sahnede deneyeceğim ve sanırım şov olacak...özellikle vokali duble yapması ve reverb,delayların fazlalığı ayrıca gitarın daha rahat tonlanması şu anda beni bayağı rahatlattı...fakat hazır setupların yerlerini nasıl değiştireceğimi henüz bulamadım acaba bilginiz varmı blackjack yada Moriyondo???

az önce voicelive 2 aldım ikinci el üç saattir başından kalkamadım:) üç gün sonra sahnede deneyeceğim ve sanırım şov olacak...özellikle vokali duble yapması ve reverb,delayların fazlalığı ayrıca gitarın daha rahat tonlanması şu anda beni bayağı rahatlattı...fakat hazır setupların yerlerini nasıl değiştireceğimi henüz bulamadım acaba bilginiz varmı blackjack yada Moriyondo???
Hazır preset yerini değiştirmek için "Store" butonuna basıyorsun. Daha sonra menüdeki açıklamalar, ekranın altındaki potanslar ve/veya ayar tekerleği ile preset numarasını belirleyerek tekrar store butonuna basıyorsun. Sanırım böyleydi.

bunu yazdıktan kısa süre sonra buldum...pedal çok güzel olmasına karşın evdeki tesisatla denediğim ve sahnedeki tesisatta denediğim arasındaki farkın çok olması biraz üzdü beni.... kaldıki evdede aktif referans kolonlarına girip ayarladım ama yinede sahnedeki tesisat çok değiştirdi işi bir iki setup kafama yerleştirdim ama istediğim telefon yada radio efektleri evdekinden çok farklı çıkyor sahnede....moriyondo teşekkürler ayrıca...

fakat hazır setupların yerlerini nasıl değiştireceğimi henüz bulamadım acaba bilginiz varmı blackjack yada Moriyondo???

Voice live play i aldığımda prova vardı (okadar elektrogitar pedal processor kullanmama rağmen) neyi nerden ayarlayacağımı bulamadım. Mecbur en yakın bi preset i seçip onla idare ettim. Her arada yerde pedalla uğraştım ama nafile.. Sonrasında youtube video su açtım ve sadece 2 dk izledikten sonra yıllarca kullanıyormuş gibi ayarladım. Tabi live play daha basit sendekinden.. Tavsiyem youtube videolarını izlemenden yana olur.

Merhaba.
Konu biraz eskimiş ama, bi yardım rica edicem.
Şimdilik,evde electro klasik gitarımla kullanmak için, (TC HELİCON HARMONY G XT) almak üzereyim.
Aleti bağlıyacağım küçük bir amfikatörüm var ( Vox -Mini 3G 2) . Sokak müzisyenlerinin kullandığı türden. Sesi ev ortamı için baya doyurucu.
Şimdilik,çok kaliteli olmasa da, bu amfi girişine aleti takıp çalıştırabilir miyim? Teşekkürler...

Not: (Moriyondo arkadaşa da HARMONY G XT kullanım bilgileri için çok teşekkürler.)
20190128_013229.jpg

Son düzenleme:
Merhaba
Erdem bey bende bir kaç gün önce Tc. Helicon harmony G-XT aldım. Cumartesi gelecek . Arayışlarımda en gerçekçi vokaller onda olduğu düşündüm siz ne düşünüyorsunuz. Saygılar

Geri