Rocktron Hush, Furman Power Conditioner

Dinlediğim grupların gitaristleri hakkında internette gezinirken ekipmanlarını buldum. Fakat anlamadıklarım oldu,

Rocktron HUSH unit ???
Furman Power Conditioner ???

Bu aletler nedir ne işe yarar, cevaplarınızı bekliyorum, saygılar. 8)

HUSH bir cins sinyal temizleyici, noise gate gibi setuptaki gürültüyü yok etmeyi amaçlıyan bir alet ama çalışma prensipleri farklı

Power conditionerlarda duvardan elektriği alır, senin değerli aletlerine dağıtır, dağıttığı elektriğe komşu cihazların yaratacağı problemleri, voltajdaki ani dalgalanmaları filitre eder, elektriği temizer ve sigorta görevi görüp aletlerini korur

Bu power konusunda çok ciddi kafa yoran insanlar var. Hi-end müzik sistemleri ile uğraşan amcalar için bir tane power supply görmüştüm çok ilginç bir çalışma mantığı vardı. Alet kendi içinde 50-60hz lik bir dalga oluşturuyo ve bunu ampli kısmı ile yükseltiyo, buda size en temizinden elektrik oluyor. En azından benim anladığım kadarıyla böyle birşeylerdi :) Bende deneyip görmek istiyorum bir power conditionerin benim sistem üstündeki etkisini

Bunlarin en babasi uninterruptable power supply (UPS) denen unitelerdir. Tur organizasyonlarinda kullanilan buzdolabi buyuklugundeki unitelerin yanisira ufak modelleri de var, bunlari millet daha cok evinde bilgisayarini korumak icin kullaniyor.

Aletin icinde bir aku var. Aku sehir cereyaniyla sarj oluyor. Akunun cikisi ise sizin alet-edevati besliyor. Yani sizin aletlerle sehir cereyani arasinda hicbir sekilde dogrudan temas yok. Voltaj dalgalanmasiydi, parazitti, cartti curttu sizin aletlere yansimiyor.

Ustelik elektrik kesilse bile aku aletleri beslemeye devam ediyor ve diyelim ki bilgisayarda birseyler kaydediyorsaniz yaptiginiz herseyi kaybetmek ve muhtemelen hard disk'i yakmak yerine "aaa elektrik kesildi" deyip, sakin sakin calismanizi save edip, bilgisayari kapayip gidiyorsunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim bilgisayarda öyle bi alet var. Fakat bu temiz elektriğin önemi ne, sinyaldeki gürültüyü önlemeyi anladıkta elektrik akımının nesini düzeltiyor. Eğer bunları anlamam için biraz elektronikten anlamam gerekiyosa hiç başlamayın. Hazır konuya girmişken bu stüdyo aletlerinden bahsederken hep elektrik-elektronik konularına giriyorsunuz, ben nasıl öğrenebilirim gerektiği kadar elektronik bilgiyi?

Geri