Rockfabrik Effects

Selamlar arkadaşlar,
Yakında üretime geçecek olan gitar efekt cihazları hakkında bilgi vermek, biraz da desteğinizi rica etmek için bir başlık açayım dedim. Lütfen takip etmeyi ihmal etmeyiz gözlerinize ve kulaklarınıza ciddi şekilde hitap edeceğiz.

Rockfabrik Effects (@rockfabrikeffects) • Instagram photos and videos
Rockfabrik Effects | Facebook
Rockfabrik Effects
Rockfabrik Effects (@Rockfabrikfx) | Twitter

Rockfabrik Effects, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının arge desteği ile kurulmuş firmamızın gitar efektleri üretmek amacı ile oluşturduğu bir markadır. Cihazlarımız Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark içerisindeki arge ekibimiz tarafından geliştiriliyor. Şu anda ise ufak çapta üretim bandımızı kurmaya çalışmaktayız. Üretimde kullanılan tüm parçalar kalite olarak en üst seviye olmasını tasarım kadar önemsiyoruz. Sonuçta ortaya çıkan cihaz Dünya üzerindeki en yüksek kalitedeki gitar pedalı denebilir. Kullandığımız malzemeler şu şekilde;
1- Yüksek kaliteli ses kondansatörleri;
Kondansatörler ses devrelerindeki en önemli bileşenlerden birisi olduğu için bunun üzerine uzun testler gerçekleştirdik. Bunun sonucunda gürültü ve sound performansı olarak polipropilen film kondansatörlerin en başarılı komponentler olduğunu gördük. Bu sebeple Alman Wima kondansatörler kullanıyoruz. Küçük değerler için ise harsh bir sounda sahip olan seramik kondansatörler yerine silver mica kondansatörler testlerden geçer not aldı. Sızıntı karakterleri sebebiyle elektrolitik kondansatörleri sinyal yolu üzerinde kullanmaktan özellikle kaçınıyoruz ve yalnızca filtre ve bypass için kullanıyoruz. Buna rağmen onlarıda Japon Panasonic audio olarak kullanıyoruz.

2- Yüksek kaliteli metal film dirençler;
Birçoğumuz karbon kompozit dirençlerin daha sıcak bir sese sahip olduğunu ama gürültülü olduğunu duymuştur. Bunun sebebi kompozit malzemenin saf direnç oluşturması sebebiyle frekans cevabı üzerine etki etmeyişi, yani davranışı sinyal frekansına bağlı değil. Fakat termal gürültüleri ve ısı ile değişen direnç değerleri sebebi ile bu dirençleri ancak düşük kazançlı devrelerde kullanabiliyoruz. Metal film dirençler ise çok daha stabil ve gürültüsüz olmasına rağmen sarma yapılı olmaları sebebiyle saf direnç değiller ve devre üzerinde frekans ile değişen etkilere sahipler. Bu noktadan yola çıkarak yaptığımız denemelerde, bu iki direnç tipinin avantajlarını birleştiren, yüksek frekans devreleri için üretilmiş düşük endüktanslı metal film dirençlerin başarılı olduğunu gördük. Bu sebeple Amerikan Vishay Dale yüksek frekans dirençleri kullanmaktayız.

3- %99,9 saflıkta OCC gümüş kablolar;
Gümüşün en iyi iletken olduğu ve yüksek iletkenliğin transparan bir sound getireceğini forumdaki hemen herkes biliyordur sanırım. İşin ayrıntısı ise kablonun üretim şeklinde. OCC(ohno continious casting) geleneksel döküm yöntemlerine göre metalin daha az tanecikli olmasını sağlayan bir yöntem. Bu sebeple OCC gümüş kablolar Dünya üzerindeki en transparan ses kabloları olarak gösteriliyor.

4- Yüksek kaliteli konektörler;
Konnektörler oksitlenme sonucu oluşan yüksek geçiş direnci sebebiyle sinyal kaybı oluşturabilir ve kalitesi uzun süreçte sorun yaşamama açısından oldukça önemlidir. Tüm bunların sonucunda Amerikan Amphenol konektörleri bu konuda uygun bulduk.

5- Gümüş alaşımlı lehimler;
Yine yukarıdaki sebeplerden gümüş alaşımlı lehim kullanmayı uygun bulduk.

6- Altın kaplama elektronik kartlar;
Elektronik kartlar ses kalitesini doğrudan etkileyen bir bileşen. Zayıf bir kart tasarımı sonucunda sinyal kaybı ve gürültü problemleri ortaya çıkar. Hatta gürültülerin baş sorumlularından biri kart tasarımıdır. Bu sebeple bu konuya çok önem veriyoruz, tasarımlar için ciddi süreler harcıyor ve sıkı kontrollerden geçiriyoruz. İyi tasarlanmış bir kartın uzun süreler sorunsuz çalışmasını sağlamak için ise altın kaplamalı olarak ürettiriyoruz.

Anlaşılacağı gibi her konuda çok titiz bir yaklaşım içerisindeyiz ve en iyisini yapmak için çabalıyoruz, beğeneceğiniz cihazlar ortaya çıkaracağımızı umuyoruz. Bizleri teşvik edecek, yapıcı eleştiri, yorum ve desteklerinizi bekliyoruz.

Yakında piyasaya çıkacak yukarıdaki tüm özelliklere sahip pedalımızın telefon ile çekilmiş videosu yakında düzgün videolar gelcek;

Piyasada önemli bir yeri olan illüstratör Burak Şentürk tarafından tasarlanmış pedalın görseli
2j92nA.jpg
;

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Pedal tasarımı harika gözüküyor, ben de daha fazla video daha fazla görsel diyerek @hackeiommi üstada katılıyorum :D

Üretim aşamasının tamamını videoya alıyoruz ve tamamı pedal ile kaydedilmiş güzel bir parça yerleştiricez, onun dışında Yurtdışı kaynaklı birkaç inceleme sitesi talepte bulundu. Cihaz tamamlandığında ortada birçok video olacak gibi görünüyor :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Instagram' da özellikle aktifiz, mutlaka bakın, zira iç, dış ve tasarıma dair ayrıntılı fotoğrafları bulabilirsiniz.

Bakanlığın destek vermesi ayrı hoşuma gitti (ne kadar veriyor bilmiyorum ama). Işte görmek istediğimiz hareketler bunlar helal olsun. Pedallar bir çıksın da vaiye, satrianiye falan konsere gelince denetir meşhur ederiz :D

Hocam bu pedallar üretilirken bilgisayar mühendislerine ihtiyacınız oluyor mu yoksa sadece elektrik-elektronik alanında faaliyet gösteren kişilerle mi çalışıyorsunuz ? Bunu bir bigisayar mühendisi öğrencisi olarak merak ediyorum. Acaba ileride sevdiğim bir alanda çalışma şansım olur mu diye.
Bu arada gönderilerinizin devamını da bekliyoruz, başarılar.

Bakanlığın destek vermesi ayrı hoşuma gitti (ne kadar veriyor bilmiyorum ama). Işte görmek istediğimiz hareketler bunlar helal olsun. Pedallar bir çıksın da vaiye, satrianiye falan konsere gelince denetir meşhur ederiz :D
O desteği nasıl alabildiğimizi hala bilmiyoruz :D Tam birşey söylemeyim ama hiç küçümsenemeyecek bir destek aldık. Gelene denetmek lazım gelir bundan sonra :D

Hocam bu pedallar üretilirken bilgisayar mühendislerine ihtiyacınız oluyor mu yoksa sadece elektrik-elektronik alanında faaliyet gösteren kişilerle mi çalışıyorsunuz ? Bunu bir bigisayar mühendisi öğrencisi olarak merak ediyorum. Acaba ileride sevdiğim bir alanda çalışma şansım olur mu diye.
Bu arada gönderilerinizin devamını da bekliyoruz, başarılar.
Bilgisayar mühendisleri Türkiye' de genelde yazılımcı oluyor ama hardware kısmına eğilirsen ve dsp konusunu çözersen neden olmasın ;)

Instagram yok kardeş, fakiriz. Makine gelince faceden tweet'ten takılsak :)
Al abi bir Bluestacks ye?

Ayrıca bir anda bir sürü foto görünce, gümüşlü lehimli devreler, pcb boardlar filan.. bize mindabuse oldu. Lan burası Türkiye mi ? Ne oluyor yahu dedim. O videoyu görünce de hayal kırıklığına uğradım çünkü böyle ilginç cancanlı treaserlı filan bir şey bekliyordum. Zaten kayıt da çok kötü hiçbir şey anlamadım. Tamam prototype filan 1.15 snlik bir şey zaten ama silin yahu. Hiç hoş görünmüyor yenisini hemen çekersiniz zaten diye tahmin ediyorum. Çok güzel işler çıkacakmış gibi görüyor. Takipteyiz.

Ayrıca bir anda bir sürü foto görünce, gümüşlü lehimli devreler, pcb boardlar filan.. bize mindabuse oldu. Lan burası Türkiye mi ? Ne oluyor yahu dedim. O videoyu görünce de hayal kırıklığına uğradım çünkü böyle ilginç cancanlı treaserlı filan bir şey bekliyordum. Zaten kayıt da çok kötü hiçbir şey anlamadım. Tamam prototype filan 1.15 snlik bir şey zaten ama silin yahu. Hiç hoş görünmüyor yenisini hemen çekersiniz zaten diye tahmin ediyorum. Çok güzel işler çıkacakmış gibi görüyor. Takipteyiz.

Video gelecektir daha. Ciddi ciddi öyle iki saniyelik bir şey yetmez o pedala :)

Güzel yorumlar ve eleştiriler için çok teşekkürler, her konuda en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve sonuçlandığında en iyisi olacak umarım. Ama herşeye yetişemiyoruz maalesef, video yakında gelecek şimdilik ne kafada bir cihaz olduğu hakkında fikir vermek amacıyla yükledim.

Geri