Manyetiklerin Uyumu

'Elektro Gitarlar' forumunda melik78 tarafından 13 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar :) Bazı kişiler EMG 81-85 yerine 57-66 tercih ettiğini fark ettim. Eğer alınırsa set olarak alınır diye düşünüyorum. Ama asıl merak ettiğim, bu manyetiklerin birbirine olan uyumu nasıl anlaşılır. Ben elimde bulunan 81-85' te ki 81' i söküp 66 taktırabilir miyim? Yada IBZ H-S-H manyetikleri söküp kafama göre Dimarzio manyetik seçip takabilir miyim?
   
 2. aktif - pasif dönüşümü yapmadıkça istediğinizi takabilirsiniz.. o durumda potans değiştirmeniz gerekecektir..
   
  melik78 bunu beğendi.
 3. 81 - 66 olursa problem olmaz. Ama 66 - 85 köprüden sapa geçişte volume farkı yaratır. 66 daha düşük bir çıkışa sahip. Ki zaten 85 81'e oranla biraz baskındır. Ben 85'i köprüye 81'i de sapa tavsiye ederim.

  @dingdongdaddy'nin söylediği gibi başlıkta adı geçen bütün manyetikler aktif olduğu için teknik bir problem çıkmaz.
   
  melik78 bunu beğendi.
 4. Peki tonal anlamda bir uyuşmazlık olma ihtimali var mı?
   
 5. 57 - 66 set daha pasif tadında ve daha uysal manyetikler. 81 köprüde olduğu zaman 66 sapa uygun olur tonal denge açısından.

  Ama benim kişisel tercihim EMG söz konusuysa her zaman 81 - 60.

  Bu arada Ibanez 2550 sanırım takılacağı gitar. Ortaya manyetik tavsiye etmem eğer böyleyse. Yani boşta bir manyetik de tavsiye etmem. Siyah deliksiz bir single kapak o boşluğa daha iyi olur. Çünkü ortadaki single bağlı olmasa da manyetik havuzunu etkileyecektir aktif manyetikler yüzünden.
   
 6. EMG' ler Charvel dc 1-st için :) Ibanez' imi ayrı tutacağım :D
   
 7. Hmm. O zaman bence en ideali 81 - 60.
   
 8. Teşekkürler :)
   
 9. Gitar ne bilmiyorum ama single manyetiklerin genişliği milim fazla olabiliyor, sıkışık olabiliyor. Mesela 2 sene önce Dimarzio "the chopper" taktırmıştım. Bridge ve neck de X2N Onlarda alan sıkıntısı yok. Single yuvasına ancak girmiş vidalarını çıkardım öyle sallanmadan duruyor
   
 10. Öğrendiğim iyi oldu :D
   

Bu Sayfayı Paylaş