Guitar Rig 5 Ton Yakalayamıyorum.

Merhaba öncelikle sorunumdan bahsedeyim. İnternet üzerinden bulduğum presetlerde sesler gayet iyi ama ben kendim preset yaptığımda sesler ya boğuk çıkıyor ya farklı bir şey oluyor beceremiyorum. İnsanlar cabinetlerle falan uğraşıyor öyle şeyleri yapmayı bilmiyorum hiç. Yardımcı olabilecek varmı nelere dikkat etmeliyim basit olarak ? Tarzım metal sadece metal,rock aradığım ton ama kesinlikle metal. Basit bi şekilde biri anlatabilirse çok memnun olurum teşekkürler.

Bu amfi, stompbox, Pa sistem tecrübeniz ile alakalı bir durum. Hangi pedalı nerede kullanacaksınız, gain seviyeleri , modülasyonların hangi sırada kullanılacağı gibi ayrıntılar bu tecrübe ile ilgili. Yani gitar rig , prossesörler vb... işin ikinci ayağı. Önce yeterli seviyede hardwire ekipman kullanmadıysanız bu bağlantılar anlatılıp sizin simisyonda kavrayabileceğiniz şeyler olamıyor.

Ton yazmak zordur. Sebebi basittir. Çok ihtimal olmasıdır.
Hatta gecenin yarısı bir saat uğraşırsınız, bir tonu yakalarsınız.
Sabah uyanırsınız, tonu tekrar dinlersiniz korkunç gelir.
Ruh halinize göre sürekli ayarları değiştirdiğiniz için farklı noktalara gelebiliyor bazen.
Basitten başlamak gerekir.
İlk başta amfinizi ve kabininizi belirleyin.
Mesanın amfi ve 4 hoparlörlü kabinini seçin.
Bu seçimiz üzerinde ayarları değiştirerek hakim olun.
Sonra Reverb ekleyin.
Belki tubescreamer ekleyerek soloyu deneyin.
Ama şunu unutmayın. bunlar digitaller ve uyumları zordur. Ses hemen digitalleşir.
Ön önemlisi de sesi dinlediğiniz hoparlör sistemi veya amfininde kalitesi tonu çok etkiliyor.

Hazır presentler üzerinde ufak ayarlar yapmakta bir yöntemdir.
Ben genelde onu yapıyorum.
Biraz daha gain, biraz reverb, tizlik, basslık gibi yeterli olabiliyor.
Genelde hazır presentlerin hepsi kötü geliyorsa ses sistemini sorgulayın.

Arkadasin sorunu ton bulmak ya da yazmak degil internetteki hazir presetleri yüklendiğinde sesin boğuk gelmesi. Yani bir adamin videosunda tonlar gayet net cayir cayir gelirken adamin o videoda kullandigi preseti yüklüyorsunuz ses boğuk geliyor. Arkadas bunun sebebini soruyor anladigim kadariyla.

Aynen bunu soruyordum hala çözebilmiş değilim kendi tonlarımla takılıyorum bu arada o hesap gitti şifresini kaybetmişim sanırım birşeyler oldu :/

O olmuyor işte.
Nedenini ben de anlayamadım.
Youtube'da bias ile Core/Djent Low Tune işlerinde canavar tonlar çıkaran adamların yaptıklarının aynısını yapıyorum fakat sonuç çok çok farklı :)
Daw aynı, plug in aynı fakat ton farkı uçurum.
Ses kartı ile alakalı olabilir mi diye düşünüyorum ben ama bu kadar olamaz sanki :)

Bir arkadasim da benzer sorunu yasiyor. Ses karti m audio m track plus II ama ayni sorun var. Olay bence ses karti degil ya jack kablosunun kalitesizliginden ya da yapilmasi gereken bir ayar atlaniyor. Hz frekans vs.

Bir arkadasim da benzer sorunu yasiyor. Ses karti m audio m track plus II ama ayni sorun var. Olay bence ses karti degil ya jack kablosunun kalitesizliginden ya da yapilmasi gereken bir ayar atlaniyor. Hz frekans vs.
Evde kullandıklarım pek değil ama stüdyoda kullandığımız kablolar gerçekten kaliteli ve sonuç orada da aynı :)
Kablodan olacağını da sanmıyorum pek, bir ayar atlanıyor olabilir dediğiniz gibi.

Mixle ilgili bir durumdur muhtemelen. Örnek atın bakalım beraber. Bias veya guitar rig

Hocam mesela şu benim yaptığım bir şarkı ;

Buradaki bütün tonlamalar, miks vs. bir arkadaşıma ait ve açıkçası çok seviyorum bu tonu.
Bunun dışında acaba ben işi bilmeyen biri olarak neler yapabilirim diye aynı kaydın üzerinde biraz uğraştım.

Şu referans aldığım video ;

Şu da tamamen abinin yaptığı işlemleri uyguladığım kayıt.
unexciting.wav

Kayıtta tek kanal gitar var, isterseniz çift olanı da atayım :)

Geri