Mixer ile ses kartı bağlantısı / karmaşık biraz..

Mixer ile bağlantıları yapıp denedik ama de,cubase ile denedik ama biraz zor bir durum ortaya çıktı.Kayıt yapıyoruz mesela,üstüne tekrar kayıt yapınca önceki çaldığımızıda kaydediyor tekrar..
Baktım olmadı bu iş,resmini çekelim mixerin gönderelim dedik eniyisi :)

Bu mikser ile üzerine nasıl bi mixer,ses kartı bağlantısı yapmamız lazım?
M-audio audiphile 2496 ses kartımız var.

Resimler;

http://www.dealoogle.net/gereksiz/S6000778.JPG

http://www.dealoogle.net/gereksiz/S6000780.JPG

http://www.dealoogle.net/gereksiz/S6000779.JPG

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yok yazılımla bi alakası yok bunun =) bağlantıda tamamen problem var.çünkü ses kartının in'leri ile outları mixere girip çıkıyor doğal olarak 2. kayıdı yaparken ilk kayıdıda kaydediyor.bunu önlemek için ne tür bi bağlantı yapmamız gerek açısından resimleri koydum..

2. kaydı yaparken ilk kaydı da kaydetmesi nasıl olabilir ki? İlk kaydın üzerine kaydediyo desen anlıcam ama zaten çalınıp biten birşeyi tekrar kaydetme gibi bir olayı yoktur mixerin?

Adım adım anlatsan yaptıklarını aslında daha iyi olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anlaşılmicak bişey yokki.Hallettim buarada olayı.Bağlantıdan dolayı idi dediğim gibi.

Ses kartının tape out'u ile mixer'in in'i birbirine bağlı.
Ses kartının in'i ile mixer'in tape in'i birbirine bağlı.
Bu sekilde arada bi döngü var.Mixer'in main out'unada monitörler bağlı.

Bi sinyal yolluyosun mixerden,bu sinyal tape out'tan ses kartına geliyo,aynı sinyal ses kartından çıkıp tekrar mixer'e giriyo ve main out'tan çıkıyo.Ama problem şuyduki,ses kartına gidip geri gelen sinyal main outtan çıktığı gibi tape out'tanda çıktığı için tekrar tekrar ses kartına gidip geliyodu.Yani Feedback bi nevi.Tabiki ses dönmüyo çünkü ses kartının ayarlarından bunu ayarlayabiliyoruz,dönmemesi için yani.

Nasıl kaydediyo onuda anlatıyım,bi kayıt yaptık farzedelim.Sadece davulları çaldık.2. kayıda girdiğimizde davullarıda duymak isteyince ses kartından mixere davullarıda yolluyodu,e mixere gelen ses tape outtan çıkıp ses kartına gelince tekrar,davullarıda tekrar kaydediyodu doğal olarak.2. kaydı ister yap ister yapma,önceden ne yaptıysan yeni kayıt yaptığında sinyal döndüğü için kaydediyodu yani nevar ne yok.

Bende şöyle bi çare buldum;
Bağlantı sistemini hiç bozmadım;Tape to Mix diye bi button var.Bu button'a basılı olursa,tape in'e gelen sinyali main mix'e yani main out'a veriyo.Yoksa ses duyamıyosun doğal olarak bilgisayardan.Ama tape out mixerden gelen sinyali ses kartına yolluyo.Tape to Mix desekte demesekte ses kartına sinyal gidiyo yani kayıt yapabiliyorum,2. kayıdı yaparkende önceki kayıt main mixte olmadığı için ses kartına geri gelmiyo böylece ilk kaydettiğim herhangi bişeyi kaydetmeden kayıt yapıyorum.Anlaşılmadık tek nokta,2. kayıtı yaparken ilkini nasıl duyduğum,yine bi button imdada yetişiyo,Tape to CTRL Room/Phones tuşu ile,ilk çaldığım herşeyi kulaklıktan duyup,diğer hoparlörlerdende kendimi duyuyorum.

Biraz karışık ama ilerde birine lazım olursa belki işe yarar diye anlattım.

Cubase kullanırken ses kartına line-in aracılığı ile bağladığın enstrumanın sesini Ses kartı mixerinden açmamalısın.
Bilgisayara girdiğin enstrumanın sesini kayıdı yapacağın kanalın monitorünü açacaksın ki sesi kayıda geri göndermesin.

Yani Asio yoluyla sen sesi göndereceksin Line-in den sesi açarsan mixere oda gideceği için ikisini birden alır kayıda.

Şöyleki muhtemelen mixerinde Aux Send vardır. Aux send e hangi kanalı göndereceğinide kanalın üzerinden ayarlayabiliyorsundur.

Main Out Hoparlöre
Ses kartı çıkışları Mixerin Tape in girişine(bu durumda Tape to mix tuşu aktif olmayacak)
Mixerin External Aux veya Aux Send çıkışıda Ses kartının Line-in girişlerine takılı olacak.

Böyle yaptığın taktirde her hangi bir sorun olmayacaktır büyük ihtimalle ama mixeri görmek lazım dediğim gibi.

Kolay gelsin.

Herkese selamlar bizim sorunumuz onur arkadaşımın sorunuyla benzer bir sorun.Bizim m-audio audiophile 192 ses kartımız ve behringer xenyx 802 kayıt mixerimiz var.Mixer ve ses kartı bağlantımızda sorun var.Sadece vocal kayıt yapmak istiyoruz başka herhangi bir ensturman bağlamak istemiyoruz.Condenserr mikrofonumuz mevcut kaydı yaparken arkadaşın sorunu gibi altyapı ile beraber vocali kaydediyor,sadece vocali kaydetmek istiyoruz.Problem bağlantıda ve doğrusunu bulamadık.

Bağlantımız şu:
mixer output ses kartı line in e
mixer input ses kartı main out a
monitörler mixer main out a bağlı
mikrofonumuzda 1.mono kanala canon prize bağlı

bilen arkadaşlardan neyi yanlış bağladığımızı öğrenmek istiyoruz.Şimdiden teşekkür ederiz.

sitemdepresif,

Aslında çok kolay bir çözümü var ama ben doğru ve uzun yolu anlatayım :)(kolay yol her mixerde işine yaramaz çünkü en iyisi doğru olanı öğrenmek)

Ses kartının çıkışlarını mixerin Aux Return girişine bağla. Böylece ses kartından çıkan sesler senin ayarladığın miktarda(aux return diye bir potans var mixerde;) ) direk mixerin ana çıkışına gönderilir.

Mikrofonu bağladığın kanalı içeri göndermek içinde Aux send kullanmanı öneririm.

SEND FX ten seviyeni belirle ama efektleri kapat ;) Hoparlörlerini yine main outputtan bağla.

Bu şekilde bağlarsan sorunun kalmaz. Bendede benzer bir mixer var bu şekilde kullanıyorum.

Kolay gelsin.

Skull_KruSher demiş ki:
sitemdepresif,

Aslında çok kolay bir çözümü var ama ben doğru ve uzun yolu anlatayım :)(kolay yol her mixerde işine yaramaz çünkü en iyisi doğru olanı öğrenmek)

Ses kartının çıkışlarını mixerin Aux Return girişine bağla. Böylece ses kartından çıkan sesler senin ayarladığın miktarda(aux return diye bir potans var mixerde;) ) direk mixerin ana çıkışına gönderilir.

Mikrofonu bağladığın kanalı içeri göndermek içinde Aux send kullanmanı öneririm.

SEND FX ten seviyeni belirle ama efektleri kapat ;) Hoparlörlerini yine main outputtan bağla.

Bu şekilde bağlarsan sorunun kalmaz. Bendede benzer bir mixer var bu şekilde kullanıyorum.

Kolay gelsin.

Selamlar arkadaşım çok yardımcı oldun teşekkür ederim ancak bizim mixerimizde fx send diye mono bi giriş var ve bunu kontrol edebilceğimiz panel yok sadece aux returnun ayrı bir paneli var.Şöyle bir durumda var her kanalın ayrı fx i var bu fxler aynı zamannda fx sendmi oluyo aydınlatırsanız sevinirim ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Selamlar,

Sahip olduğunuz xenyx 802 mixerin özelliklerini inceledim dediğim şekilde kullanabilmen gerekiyor biraz daha açıklayayım anlayacaksın.

Aux return girişleri sağ ve sol olmak üzere iki kanal doğal olarak Stereo. Ses kartının sağ ve sol olarak ayrılmış olan çıkışını bu girişlere bağladığın takdirde bilgisayarın sesini duyacaksın.

Fxsend mono olacak zaten. Kayıt dediğin zaten mono olur. Teker teker mono yaparsın sonra panlamayla stereo yu kendin yaratırsın ;)

Yani anormal bir durum yok.

Kanalın üzerindeki kırmızı pot Fx send potansı.
Aux return girişlerinin yanındaki çıkışta Fx send in çıkışı. Sen ses kartına sesi Fx send yolu ile göndereceksin.

Yani Mikrofonu hangi kanala bağladıysan o kanalın Fx send potunu çevireceksin, ne kadar çevirirsen o kadar ses gönderirsin bilgisayara bilgisayardan gelen seste içine karışmaz. ;)

Bu şekilde bağladığın takdirde. Fx send her kanalın içeri gidecek ses miktarını belirler.

Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin.

Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim sonunda çözdük şükürler olsun:).Emeği geçen tüm arkadaşlara saygı ve selamlar..

Whiskas demiş ki:
2. kaydı yaparken ilk kaydı da kaydetmesi nasıl olabilir ki? İlk kaydın üzerine kaydediyo desen anlıcam ama zaten çalınıp biten birşeyi tekrar kaydetme gibi bir olayı yoktur mixerin?

Adım adım anlatsan yaptıklarını aslında daha iyi olur.
Nasıl çalınan bir şeyi tekrar kaydetme gibi bir olayı yoktur mixerin? Peki kanal kanal aldığın kayıdı mixledikten sonra mixdown almadan hemen önce tek bir stereo audio kanala kaydetme işini nasıl yapıyorsun? (Arkadaşın sorunu hallolmuş ama bu noktada müdahale etmek istedim. :D) Tabii ki kaydedilmiş bütün kanalların mixer çıkışını ses kartına verip, dönüşünü kullandığın kayıt programından input alıyorsun veriyorsun ve böylece bütün kanalları mixten sonra, mastering'e hazır bir stereo kanal olarak alıyorsun. ;)

Saygılar...

arkadaşlar sis çok yanlış gelmişsiniz
eğer kayıt sırasında kendi sesinizide duymak istiyorsanız ses kartından mixere giriş yapmanız yanlış olacaktır
mixer sadece kayıt için kullanılır kulaklık monitör vs sadece ses kartına bağlanır ses kartının main out kablosunu mixerden çıkartın bikere
doğru bağlantı şöyle olucak
mixerin main outu ses kartının line inine monitör kulaklık vs ise ses kartınıın main outuna bağlanıcak.gelelim kandi sesinizi duymaya öncelikle seskartının gecikme sorununu çözmelisiniz asıo4all.com dan indirip kurun cubasede divace/divace setup tan vst flfşfd gelip ordan indirdiğiniz asıo yu seçin gecikme 10ms ye kadar düşecektir sonra aşağıda bişe monitoring var o seçili olmayacak sonra ayarlaı kaydedip çıkın .kayıt için kullanıcağınız kanalı nasıl seçiyosanız rec butonu ile rec butonunun hemen yanındaki hoparlör simgesinide secin monitör açılacaktır gerisini biliyosunuz .. kolay gelsin

sitemdepresif,

Kolay gelsin.
Merhaba bende de sorun var söyle ki speed pmr mikser ile Yamaha ses kartı ni nasıl bağlarım hangi kablo gerekir tiktok ta canlı yayın yapicam condenser mikrofon var telefona aktarmak için irig aldım ve alt yapı vericem mixere bunun içinde telefon ve mixer arası takılan kablo nedir onuda bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz 🙏👏

Merhaba bende de sorun var söyle ki speed pmr mikser ile Yamaha ses kartı ni nasıl bağlarım hangi kablo gerekir tiktok ta canlı yayın yapicam condenser mikrofon var telefona aktarmak için irig aldım ve alt yapı vericem mixere bunun içinde telefon ve mixer arası takılan kablo nedir onuda bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz 🙏👏

Dosyalar

• IMG_20211102_231307.jpg
    IMG_20211102_231307.jpg
    1.1 MB · Gösterim: 96
  • IMG_20211102_231259.jpg
    IMG_20211102_231259.jpg
    1.3 MB · Gösterim: 98
  • IMG_20211102_231243.jpg
    IMG_20211102_231243.jpg
    4.4 MB · Gösterim: 93
  • IMG_20211102_231211.jpg
    IMG_20211102_231211.jpg