22 Perdeli Gitarda 24 Perdelik Soloyu Calmak

Bende 21 perde 22yi arardım bend yapıodum hep ama herşeyde olmuyordu. 24 perde aldım 22 alırsam bu sefer 24. perde lazım olur diye :D

Şarkıda iki tane 24 var . Ben onları 22 basmayı denedim. Sorun olmadi. Zaten şarkının gamında da 22 notası oldugu için şarkıya uyuyor.

Arkadaşlar bi sorum daha olacak konu açmaya gerek duymadım
Solo çok hızlı solo şarkıda 175 bpm çalınıyor. Nota değerleri 16lik çoğunlukla yani shred.
75 bpm de temiz çalıyorum sonra daha hızlandıkça kontrolü kaybediyorum . Sizce 175 bpm e nasıl ulaşabilirim temiz çalarak ?
Metronomu beşer beşer artırıyorum

Sweep picking olduğunu düşünmüştüm. Ama ben normal çalıyorum. Daha sweep yapmayı bilmiyorum. Zaten 1 aydır elektro gitar çalıyorum. Soloyu tertemiz çalıyorum bendleri güzelce yapiyorum. Ama 80 bpm nin üstüne çıkamıyorum.

Sweep picking olduğunu düşünmüştüm. Ama ben normal çalıyorum. Daha sweep yapmayı bilmiyorum. Zaten 1 aydır elektro gitar çalıyorum. Soloyu tertemiz çalıyorum bendleri güzelce yapiyorum. Ama 80 bpm nin üstüne çıkamıyorum.
Hocam 1 ayda bu şarkıya başlamanız harika vallaha.Ben 2 aydır çalışıyorum smells like teen sprit'in ve rhcp californication solosunu anca iyi çalabiliyorum.Bu kadar hızlı nasıl ilerlediniz hocam.Ben okuldan dolayı çok yoğunum.Günde 1 saat ayırabiliyorum.Acaba ondan mı?

Konuyla ilgisi yok ama bana bilgi verirseniz çok iyi olur.

Bundan önce çok az bi klasik gitar deneyimim oldu. Ordan bi şeyler kaldı aklımda. Öğrenci olduğumdan vakit sıkıntım yok. Günde 4 saat e kadar çalışabiliyorum. Bi de kitaptan çalıştığımdan daha rahat öğreniyorum.
Şarkının ritmini 175 bpm de çok rahat çalıyorum fakat soloda nota değerleri arttığından hızlanamadım. Belki biraz daha çalışsam hızlanırım.
Sarki calismasina gelince onu da metronomla her kismina cok dikkat ederek yapmaya calisiyorum. Bir aylik surecte dream theater best of times solosu,seek and destroy sarkisi,technical difficulties in riffleri ve megadeth dystopiayi caldim.Kaydettim.
Bir de düzenli çalışırsan her şeyi daha rahat öğrenirsin. İyi bi metod kullanırsan takılmazsın. Ben selim ışık gitar metodunu kullanıyorum.
Anlaşılması zor olan şeyleri basit olarak anlatıyor. Hem de yol haritanı belirler kargaşayı önler bi metod. Eğer ders alma imkânın varsa ders al herkes dersi tavsiye ediyor. Benim ders alma imkanım yok. Ondan evde çalışıyorum
Son olarak da metronom çok önemli.

Son düzenleme:
Bundan önce çok az bi klasik gitar deneyimim oldu. Ordan bi şeyler kaldı aklımda. Öğrenci olduğumdan vakit sıkıntım yok. Günde 4 saat e kadar çalışabiliyorum. Bi de kitaptan çalıştığımdan daha rahat öğreniyorum.
Şarkının ritmini 175 bpm de çok rahat çalıyorum fakat soloda nota değerleri arttığından hızlanamadım. Belki biraz daha çalışsam hızlanırım.
Sarki calismasina gelince onu da metronomla her kismina cok dikkat ederek yapmaya calisiyorum. Bir aylik surecte dream theater best of times solosu,seek and destroy sarkisi,technical difficulties in riffleri ve megadeth dystopiayi caldim.Kaydettim.
Bir de düzenli çalışırsan her şeyi daha rahat öğrenirsin. İyi bi metod kullanırsan takılmazsın. Ben selim ışık gitar metodunu kullanıyorum.
Anlaşılması zor olan şeyleri basit olarak anlatıyor. Hem de yol haritanı belirler kargaşayı önler bi metod. Eğer ders alma imkânın varsa ders al herkes dersi tavsiye ediyor. Benim ders alma imkanım yok. Ondan evde çalışıyorum
Son olarak da metronom çok önemli.
Teşekkürler.Bu arada uzun zamandır ders alma aklımda.Metod olarak başka ne kullanıyorsunuz?Youtubedaki derslerden devam etsem yararsız mı olur?

Youtube daki derslerde selim ışığın 100 dersi türkçe. Hem de çok açık anlatıyor. Metottan farkı egzersiz sayısı daha az bir de konular daha hızlı geçiliyor.Bir de teknikleri gözünle görmüş olursun. Egzersiz konusundada ben videodan çalışacağım dersen çok sayıda egzersiz bulabilirsin her konuda. Örneğin hammer on exercises diye google da aratin çok sayıda faydalı egzersiz çıkar. Metodun amacı sana direk aranmadan egzersiz vermesi. Ama internetten de güzelce öğrenebilirsin. Bende çalışmak istediğim tekniklere egzersizlere internetten bakıyorum. Yabancı siteler var gitarworld gibi orda bi konuyla ilgili 20 30 tane seviye seviye egzersiz var. Tavsiye ederim.
Ayrıca motto müzik diye bi kanal var youtubede ordada dersler var.
İyi gitarlar ! :D

T
Youtube daki derslerde selim ışığın 100 dersi türkçe. Hem de çok açık anlatıyor. Metottan farkı egzersiz sayısı daha az bir de konular daha hızlı geçiliyor.Bir de teknikleri gözünle görmüş olursun. Egzersiz konusundada ben videodan çalışacağım dersen çok sayıda egzersiz bulabilirsin her konuda. Örneğin hammer on exercises diye google da aratin çok sayıda faydalı egzersiz çıkar. Metodun amacı sana direk aranmadan egzersiz vermesi. Ama internetten de güzelce öğrenebilirsin. Bende çalışmak istediğim tekniklere egzersizlere internetten bakıyorum. Yabancı siteler var gitarworld gibi orda bi konuyla ilgili 20 30 tane seviye seviye egzersiz var. Tavsiye ederim.
Ayrıca motto müzik diye bi kanal var youtubede ordada dersler var.
İyi gitarlar ! :D
Teşekkürler hocam sizede iyi tonlar iyi distortionlar :)
Motto müzik harika bu arada.

Kisa surede hizli ilerleyisiniz icin tebrik ederim. Yalniz okuduklarimda aklima takilan bir sey oldu. Sweep picking yapmayi bilmiyorsaniz DT-The Best of Times sarkisinin solosunu nasil calabildiniz? O soloda kol böreği tadinda sweepler var.

Ayrica hizlanmak zaman isteyen bir seydir. Metronomla calisarak bunu saglayabilirsiniz. Bugu, yarin 80bpm calarsiniz. Obur gun bir bakmissiniz 85bpm calabiliyorsunuz. Obur hafta 100 vs. Sabir isteyen bi surec. Sag-sol el koordinasyonu zamanla oturunca daha da rahat hizlanirsiniz. Zamaniniz coksa daha hizlanir bu surec. Ama temiz calmak cok onemli. O yuzden temiz calabildiginiz zaman daha yuksek bi bpme gecmeniz daha saglikli olur.

Zaten denedim 75 bpm de soloyu temiz çaldım biraz hızlanınca temiz calamadigim ve takıldıgım için hemen hızlanmadım.
Aslında çok çok hızlı da ilerlemedim. Bilgisayar yerine gitara vakit ayırdım. Düzenli bi şekilde çalışmaya çalışıyorum.
Best of times solosunda sweepe kadar çaldım sweepi çalmadım yaklaşık 45 saniyelik bi süre solo hizlanana kadar.
Metronoma özellikle dikkat ediyorum. Her şeyi metronomla çalıyorum.Faydasınida gördüm. Seek and destroyu backing track in üstüne calmama çok yardımcı oldu.

Soloda hizlanamama sorununu cozdum :D
Soloda en zorlandiim ve hizlaninca temiz calamadigim kisim sweep pickingliydi. Ben de sweep picking teknigini ogrendim artik 100 bpmde kusursuz tertekiz bir sekilde soloyu atabiliyorum! :D
Sarkiyi bitirip kaydedince foruma ekleyecegim.

Geri