Jackson Klavye Değişimi

Selamlar,
Japon üretimi Jackson kelly 4 pro gitarım var. Gitarımı çok seviyorum ancak Jackson'ın standart tel yüksekliği bana biraz fazla geliyor. Gitarın klavyesini değiştirerek tel yüksekliğini çok daha aşağı seviyelere çekmem mümkün mü ? Mümkünse bunun için İstanbul'da kimden yardım alabilirim. Deneyim ve bilgi paylaşabilirseniz harika olur.

Teşekkürler

Klavye değişimi çok teferruatlı ve nerdeyse hiçbir zaman tercih edilmeyen bir yöntemdir. Gitarınızı İstanbulda bir lüthiyere götürün. Sap ayarı, eşik-köprü yükseklikleri vs gibi ayarları yapıldığında muhtemelen düzelecek bir durumdur. Jackson gitarlar rahat çalım için üretilen gitarlar, muhtemelen hallolacaktır probleminiz.

Bence arkadaşlar söylenecek her şeyi söylemişler.:)
Klavye değiştirmek ciddi bir operasyon olabiliyor...
Yeni fret çakmak da öyle...
Ama fret tesviyesi ve ayarlar (iyi bir ustanın elinde) oldukça basit operasyon ve işlemlerdir.
Bazı durumlarda-özellikle değerli olmayan saplar için- yeni klavye ve fret değişimi yapmaktansa sapı değiştirmek bile bir çözüm olabilir. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler,

Klavyesi oldukça yeni durumda, sap ayarı yapıldı ancak telleri aşağı indiremiyoruz. Jackson'ın standart ayarlarını sağlayabiliyoruz, ben modifiye ederek ibanez klavyesi gibi bir klavyeye ulaşmak istiyorum, luthiere gidecek sonrasında durumu paylaşacağım.

Durumun klavye ile alakası pek yok. Klavye sap üstüne yapıştırılan bir ağaç parçasıdır. Yükseklik ve tel durumunu etkileyen sapın radiusu ve fretlerin durumudur. Yani oradan rosewood klavyeyi çıkartıp tekrardan rosewood yapmanın pek bir anlamı yok. Sıkıntınız ya ayar çeken arkadaşın beceriksizliği ya da aradığınız gitarın özellikleri ile ilgili. Ibanezlerde 17" radius ve baya ince bir sap kalınlığı olur, fretlerde genelde büyük boy, klavyesi oldukça geniştir, bu sebeple teller baya yakın ve solo çalmaya uygundur.

Yani bu sorun komple farklı yapıda istediğiniz sap profilinde bir Ibanez gitara geçmenizle çözülebilir.

Son olarak şunu ekleyeyim, yukarıda yazılanların tümüne katılmakla birlikte, en son ihtimal, fret değişimi esnasında klavyenin 'radius'unu da 16” veya üstü bir yarıçapa (18”-20” vs.) çekerek (tabii bu esnada eğer sapta bir eğrilik var ise klavye ağacını da tesviye etmiş olursunuz) en az klavye ağacını değiştirmiş kadar fark yaratabilirsiniz gitarda.

Şu an klavye radius'u kaç, fretler ne durumda bilmediğimden diyorum, ilgili luthier arkadaşa götürdüğünüzde radius'un da en az 16” olmasını istediğinizi söylerseniz, fret değişimi ile birlikte maliyeti klavye değişiminin yarısı kadar falan olacaktır tahminen.

Durumun klavye ile alakası pek yok. Klavye sap üstüne yapıştırılan bir ağaç parçasıdır. Yükseklik ve tel durumunu etkileyen sapın radiusu ve fretlerin durumudur. Yani oradan rosewood klavyeyi çıkartıp tekrardan rosewood yapmanın pek bir anlamı yok. Sıkıntınız ya ayar çeken arkadaşın beceriksizliği ya da aradığınız gitarın özellikleri ile ilgili. Ibanezlerde 17" radius ve baya ince bir sap kalınlığı olur, fretlerde genelde büyük boy, klavyesi oldukça geniştir, bu sebeple teller baya yakın ve solo çalmaya uygundur.

Yani bu sorun komple farklı yapıda istediğiniz sap profilinde bir Ibanez gitara geçmenizle çözülebilir.

Teşekkürler.
Peki ibanez sapı ya da Jackson'a takabileceğim daha kaliteli bir sap bulmam mümkün müdür ? Bu konuda fikriniz öneriniz var mı ?

Valla bence direkt ibanez gitara geçin. Sapa müdahale etseniz bile mutlu olmayabilirsiniz. Ibanezlerin fretleri ve klavye genişlikleri de farklı. Bu arada tamamen ayar odaklı bir sorun da olabilir, ben de çok Jackson gitar kullandım, tam tersine en rahat ettiğim gitarlardı. Tel yükseklikleri de inanılmaz düşüktü.

Geri