John Petrucci Tonu

Takıldığım bir diğer konu ise BLackstar ht5 ' de 2 lamba var, ama Marshall dsl40c' de 6. Büyük bir fark mıdır?
Ah ah... Bunlar öyle sonra girilecek detaylar ki... Açık konuşayım: İkisi arasında çok fark var, ama sizin açınızdan Blackstar çok daha iyi bir seçim olur.
Ben size şunu sorayım: Şu anki ekipmanınız (gitar dışında) nedir ?

Takıldığım bir diğer konu ise BLackstar ht5 ' de 2 lamba var, ama Marshall dsl40c' de 6. Büyük bir fark mıdır?
Bende Ht5r kafa kabin var, yeni aldım. Dediğiniz gibi 2 lambası var ama tüm sesi bu 2 lambadan almıyorlar. Yanında büyükçe bir solid state devreler zinciri de var lambaları desteklemek için. Hatta bu sebeple forumda Blackstar HT serisi amfilere yönelik "yarı lambalı, lambalı sayılmaz, transistörlü-lambalı" tarzında yorumlar da okudum.
Ton konusunda bilmiyorum marshalldan farkı ne olur fakat şu ana kadar ucuz diye "sürekli transistörlü efektli amfilere para yatırma" fikrini çok saçma bulmamı sağladı bu amfi. Evet lamba gerçekten farklı birşeymiş. :)
Amfinin kendi drive katı da gayet güzel, öyle dist. pedalsız iş yapmaz diyenler falan da görmüştüm de, harcayacak çok paraları var sanırım onların :)

Ah ah... Bunlar öyle sonra girilecek detaylar ki... Açık konuşayım: İkisi arasında çok fark var, ama sizin açınızdan Blackstar çok daha iyi bir seçim olur.
Ben size şunu sorayım: Şu anki ekipmanınız (gitar dışında) nedir ?
Bir tane Line 6 spıder IV 15 watt :D Gitarlarım gerçekten iyi gitarlar ama mağazada lambalı amfi ile bunu karşılaştırınca içim gidiyor resmen :cry:

Du verlässt Facebook ...
Du verlässt Facebook ...
Bunlar benim dükkanda öylesine kaydettiğim videolar. Gayet amatör ekipmanlar. Bir gitar bir de blackstar 10 watt transistörlü amfi. Sounlar güzel ama :) Bu işler biraz da ticari olarak abartılıyor, insanlar öendiriliyor bence. Profesyonel olmadıkça onca yatırım gerekli değil.

Blackstar HT5 Metal kafa + Blackstar 4x12 kabine karar verdim sanırım :) Ama Piyano - Dijital Piyano - Gitar - Müzik Aletleri Sitesi - doremusic böyle bir sette var. İkisi birbirinden çok farklı mıdır?
Marketing bence. Pek bir fark olacağını düşünmüyorum. Full stack half stacka göre daha hacimlidir tabi ama bundaki ful stack olayı 2 mini kabinin birleşmesi ise pek işe yaramıyor bence. Ha ne olur bildiğim kadarıyla sesi stereo alırsın.

Nasıl yani? Modern tonlar diyelim ki Carvin V3. Amplitube'daki Carvin V3 ile gerçek V3'ün arasında pek fark yok mu gerçekten?
Yoksa ben mi yanlış anladım.
Karşılaştırmayı mantıklı şekilde yapmak lazım. Yoksa konunun bilgisayar oyununda araba kullanmakla gerçek araba kullanmayı karşılaştırmaktan pek bir farkı kalmaz. Sonuçta amfide ses dalgasını oluşturan kocaman bir çanak var di mi? Yazılımın çalıştığı bilgisayarda sesi oluşturan ne var? Gitarla hiç alakası olmayan ufak bir hoparlör. O halde doğru karşılaştırma için ya bilgisayara o kabin bağlanacak ya da kabinden çıkan ses mikrofonlanarak dijital ortama aktarılıp dandik hoparlörden veya monitörden dinlenecek.

Bu falancanın tonu muhabbetinde benim anlamadığım bir şey var. Kastedilen gitaristin albümde duyulan tonu mu yoksa stüdyodaki tonu mu?
Stüdyodaki ton ise, evet aynı aletleri satın alarak o ton elde edilir. Burada ton parmaklardadır muhabbetini pas geçiyorum, yani petrucci de mi teline vuruyor, siz de. Sonuçta biz çıkan sesle ilgileniyoruz.
Eğer albümdeki gitar tonunu kastediyorsanız, hiç düşünmediniz mi bu kadar iyi gitaristler neden ses mühendislerine dünyanın parasını ödüyorlar? Koysunlar amfinin önüne mikrofonu alsınlar kayıtlarını. O yüzden albümdeki gitar tonu için aletler artı bir de o mühendisi almanız lazım.

Nasıl yani? Modern tonlar diyelim ki Carvin V3. Amplitube'daki Carvin V3 ile gerçek V3'ün arasında pek fark yok mu gerçekten?
Yoksa ben mi yanlış anladım.
Yok yanlış anladınız beni saygıdeğer @EMM tabiki de V3 ile amplitube similasyonu bir değil. Ben amplitube'u kastetmedim bile. Kastettiğim unsur dijital olarak; Kemper, Bias, Helix, Fractal audio tarzı. Bence gayette başarılılar.

Karşılaştırmayı mantıklı şekilde yapmak lazım. Yoksa konunun bilgisayar oyununda araba kullanmakla gerçek araba kullanmayı karşılaştırmaktan pek bir farkı kalmaz. Sonuçta amfide ses dalgasını oluşturan kocaman bir çanak var di mi? Yazılımın çalıştığı bilgisayarda sesi oluşturan ne var? Gitarla hiç alakası olmayan ufak bir hoparlör. O halde doğru karşılaştırma için ya bilgisayara o kabin bağlanacak ya da kabinden çıkan ses mikrofonlanarak dijital ortama aktarılıp dandik hoparlörden veya monitörden dinlenecek.

Bu falancanın tonu muhabbetinde benim anlamadığım bir şey var. Kastedilen gitaristin albümde duyulan tonu mu yoksa stüdyodaki tonu mu?
Stüdyodaki ton ise, evet aynı aletleri satın alarak o ton elde edilir. Burada ton parmaklardadır muhabbetini pas geçiyorum, yani petrucci de mi teline vuruyor, siz de. Sonuçta biz çıkan sesle ilgileniyoruz.
Eğer albümdeki gitar tonunu kastediyorsanız, hiç düşünmediniz mi bu kadar iyi gitaristler neden ses mühendislerine dünyanın parasını ödüyorlar? Koysunlar amfinin önüne mikrofonu alsınlar kayıtlarını. O yüzden albümdeki gitar tonu için aletler artı bir de o mühendisi almanız lazım.

Beni neden alıntıladınız onu anlamadım. Ben zaten kıyaslanmayacağını belirten bir mesaj yazmışım?
Ayrıca iki sistemi karşılaştırılabilir seviyeye de getirseniz, sizin tabirinizle "çanaklı" bir sistem de yapsanız, yine de analog preamp'dan geçen sinyal ile PC'den üretilen dijital sesin analoga dönüştürülmüş hali farklı olacak.

Yok yanlış anladınız beni saygıdeğer @EMM tabiki de V3 ile amplitube similasyonu bir değil. Ben amplitube'u kastetmedim bile. Kastettiğim unsur dijital olarak; Kemper, Bias, Helix, Fractal audio tarzı. Bence gayette başarılılar.

Yok eyvallah, Kemper falan ben de seviyorum, çok başarılı aletler gerçekten. Fakat yine de amplinin sesini istediğim kadar açabileceğim bir evde olursam Kemper yerine lambalı bir alet alırdım.
Evde kullanacaksam bir daha Fender, Mesa, Marshall gibi lambalı aletler almıyorum artık. Özellikle evde Mark IV kullanımı bana ders oldu.

Son düzenleme:
Beni neden alıntıladınız onu anlamadım. Ben zaten kıyaslanmayacağını belirten bir mesaj yazmışım?
Ayrıca iki sistemi karşılaştırılabilir seviyeye de getirseniz, sizin tabirinizle "çanaklı" bir sistem de yapsanız, yine de analog preamp'dan geçen sinyal ile PC'den üretilen dijital sesin analoga dönüştürülmüş hali farklı olacak.
Kıyaslanabileceğini belirtmek için mesajınızı alıntıladım:) Sadece belirttiğim koşulların sağlanması lazım.

Uğraşmaya gerek yok, adamlar yapmış. Çift gitar miksinden sonra farkedilebilir bir fark çıkmıyor ortaya. Aslında mikslenmemiş halini karşılaştırmak daha doğru olur. Mutlaka onu da yapmışlardır.

Bu da aslında tam olarak bir blind test sayılmaz çünkü aslında tube, solid ve software olduğunu da belirtmemeleri gerekirdi. Psikolojik olarak insan ister istemez tube > solid > software sıralaması yapıyor peşinen ve duyduğu sesi bu bağlamda yorumluyor. Yine de fikir vermesi açısından faydalı.

Geri