Gitar Boyası Kazıma Ve Yeniden Boyama

Türkiye'de nalburda 600 üstü zımpara bulmak imkansız gibi birşey. Ben yoğun arama sonucu maksimum 1200 bulabilmiştim. Sadece zımpara ile girişeceksen ki hiç önermem 60-80 gibi birşeyle girmeni öneririm. Su zımparası ile de olmaz, direkt süngerli zımparaya ihtiyacın var. Bence de boya sökücü daha mantıklı, yani böyle zamandan çok kaybedersin. Özellikle kontürlü yüzeyde zımpara bir pişmanlıktır. Tam olarak çıkmaz, şekli bozulabilir, düzelteyim dersin iyice bok olur filan. Oysa ki boya çıkartıcı direkt olayı çözer, sonra 600 ve üstü ile pürüzsüzleştirirsin.
Benim tavsiyem de 60-80 kum idi, ama elinde yokmuş...
Biraz kafasına göre takıldı, ama bir kullanılış sistematiği var şüphesiz : Kum no. larını katları şeklinde kullanmak çizikleri yok eder : 60-80 --->150 ---> 250-300-->400-600-->800 ---> 1200 gibi... (800 ve üstü son kat cilada duruma göre ve sırayla ve bir-kaç damla deterjan dökülmüş suya batırarak kullanılır. (pro.ların parlatma adımlarında kendilerine göre kimyasal kullanım reçeteleri vardır.)
1200'e kadar zor da olsa bulunuyor, daha yukarısı çok zor!..
Kimyasalar ahşabın kalitesini bozabilir ; bu gitar konu dışı tabii!..:)

@arkham_rock biraz sitem edeyim öncelikle herşeyin kolayına kaçar olmuşuz ancak kimyasala karşıyım her şekilde ilk nedeni tehlike ve ağacın kimyasına zarar verebilecek olması bir diğeride sürekli dünyayı kirletmemiz gitar boyası kazımak bir nevi hobi amaçlı yaptığım için gözümde çokta zor gelmiyor fiziksel olarak elbette yorucu birde gitarı 1 günde yapsaydım hevesim kaçabilirdi ancak şimdi sonucu merakla bekliyorum ve gözümde daha Bi değer kazandı fotolara dikkat edersen gitarın formunda şimdilik Bi değişiklik yok bir noktada sadece fazla kazımışım ordada sabır patlaması yaşandı :D

@arkham_rock biraz sitem edeyim öncelikle herşeyin kolayına kaçar olmuşuz ancak kimyasala karşıyım her şekilde ilk nedeni tehlike ve ağacın kimyasına zarar verebilecek olması bir diğeride sürekli dünyayı kirletmemiz gitar boyası kazımak bir nevi hobi amaçlı yaptığım için gözümde çokta zor gelmiyor fiziksel olarak elbette yorucu birde gitarı 1 günde yapsaydım hevesim kaçabilirdi ancak şimdi sonucu merakla bekliyorum ve gözümde daha Bi değer kazandı fotolara dikkat edersen gitarın formunda şimdilik Bi değişiklik yok bir noktada sadece fazla kazımışım ordada sabır patlaması yaşandı :D
"Yavaş" lafından ben de hazzetmiyorum, ama...
Hacı Bektaş Veli : "Eline, beline,diline hakim ol!" demiş...
Buradaki "eline" kelimesi "yurduna" anlamında kullanılmış sanırım.
Ben ise, onu kolunun ucundaki (meta-carpal) hareketli kısım olarak dikkate almanı rica ediyorum. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

merhaba,
karaköy de hırdatvaçılar çarşısında istediğiniz incelikte zımpara kağıdı bulabilirsiniz. Egeli-egesan su zımparaları 1200 kadar var. Daha incesi için 3M rıhtım tarafında dükkanı. 2000 daha ince kumlu zımpara kağıdı bulabilirsiniz.
yanlız boya poliester kazımak için ince zımparalayla yapmak baya zaman alır. İlk başta bende öyle temkinli gidiyordun. Dayanamadım 60-80 kumla giriştim. zımpara çizikleri oluştu.
Ama boya ince atmak gerekecek genede ağaç görünmeyecek şekilde olmalı. Son poliester fırçayla yapmak gerekiyor sanıyorum poliüretan olmalı. Şeffaf Spreyler sertletirmiyor fazla.
Son kat poliesteri pürüsüz olmalı. işte 1200-1600-2000 kumlu suyla çok dikkatli yapmak gerek. ve parlatma için sünger veya pamuklu bezle gerekiyor.
Fotoğraflar güzel baya iyi temiz iş çıkartmışsınız.
görüşmek üzere

Boşver, kolayına kaçalım. :D Esasen emek harcanacak süreç çıkartmaya değil de boyamaya olabilir. Onun kaçarı yok. O sebeple boya çıkartırken hevesinizi yemeyin. Çünkü boya-zımpara-boya-parlatma-cila baya süre ve emek alıyor. Yani yüzeyine evet bir miktar zarar verebilir ama o yüzey zaten boyanacak. O sebeple problem değil. Yani tonu etkilemez.

merhaba,
karaköy de hırdatvaçılar çarşısında istediğiniz incelikte zımpara kağıdı bulabilirsiniz. Egeli-egesan su zımparaları 1200 kadar var. Daha incesi için 3M rıhtım tarafında dükkanı. 2000 daha ince kumlu zımpara kağıdı bulabilirsiniz.
yanlız boya poliester kazımak için ince zımparalayla yapmak baya zaman alır. İlk başta bende öyle temkinli gidiyordun. Dayanamadım 60-80 kumla giriştim. zımpara çizikleri oluştu.
Ama boya ince atmak gerekecek genede ağaç görünmeyecek şekilde olmalı. Son poliester fırçayla yapmak gerekiyor sanıyorum poliüretan olmalı. Şeffaf Spreyler sertletirmiyor fazla.
Son kat poliesteri pürüsüz olmalı. işte 1200-1600-2000 kumlu suyla çok dikkatli yapmak gerek. ve parlatma için sünger veya pamuklu bezle gerekiyor.
Fotoğraflar güzel baya iyi temiz iş çıkartmışsınız.
görüşmek üzere
Daha geçen hafta oradaydım : Adı yine "Ege" olarak başlayan ve çarşı içindeki değil de balıkçıların olduğu bölgedekine girmiştim. Orada en fazla 1200 kumlu zımpara bulabilmiştim...Keratalar, bana : "Abi çarşıdaki dükkanda da daha yüksek kumlu zımpara yoktur, boşuna gitme!" diyerek kandırmışlar besbelli... Öğrendiğim iyi oldu. Bir daha üşenmem...
Rulo olarak metreyle ve cırtlı yapışabilenlerden alıyorum, 4 adet zımpara makinam var ama yine de dünyada elden daha hassas makine yoktur... Her iki türlü kullanabilirsiniz böylece...Her şey yerine göre...:)
60-80 kumlu zımpara çok dikkatli kullanılmalıdır ; bu tarz işlerde boya/cila tabakasının kaymağını almak için kullanılmasında fayda vardır, ardından hemen 150 gibi sonra katlarıyla devam edildiğinde çizik oluşmaz...
Aslında bu kadar işe girdikten sonra nitro atılmasını tavsiye ederim ama onun da ayrı zorlukları var tabii... Arkadaşımız bu işlere girmemek için sprey boya ile son katı elde etme yoluna gitmek istedi...
Pamuk ve bezle yapılan parlatma tam dairesel ve istikrarlı olmaz maalesef... El bu durumda yetersiz kalıyor : Her şeyi elle yapsanız bile silme ve parlatma işi için (bu işlerle ilgiliyseniz) polisaj makinası kullanmak gerekiyor, devir ayarlı olanlarını tavsiye ederim.
Parlatma adımında, yani son katta, pro ların kullandığı yöntemlerden biri de : Kullanılan inceltici(tiner) uygun oranda mavi ispirto ve diğer seyrelticilerin(dilute) karıştırılmasıyla elde edilen sıvının dikkatle son kata uygulanması ile çok ince çiziklerin ortadan kalkması ve adeta 2000'lik kum etkisi elde edilmesi sağlanır...
Çok hassas ve ustalık gerektiren işlerden biridir... 1970'lerde babamı izleyerek öğrenmiştim... Ardından, düşük hızlarda polisaj ve parlatma... Daha sonra zamanı geldiğinde nispeten daha yüksek hızlara geçilebilir.
Ancak, belli hızlar ve baskı uygulanmasından kaçınmalıdır, özellikle nitro aşırı ısınırsa yer yer boya yanıkları / zedelenmeler olabilir. Aman dikkat!..

Polyester astarlı ya da kaplama gövdeleri zımparalamak çok pis ve zahmetli oluyor.Kaliteli ısı tabancası ve spatula ile 5 günlük işi 2 saatte halledebilirsiniz.

Sanki alt taraftaki sanding sealer çıkmamış gibi. Sapın bir kısmında sanding sealer ın çıktığı belli oluyor ama gövdede hiç çıkmamış gibi geldi.

Eğer stain tarzı bir şey düşünecek olursanız problem çıkartabilir. Ama düz renk atacaksanız onu da çıkartmanıza gerek yok.

Güzel gidiyor bu arada, devamını ben de beklemekteyim :)

Sanki alt taraftaki sanding sealer çıkmamış gibi. Sapın bir kısmında sanding sealer ın çıktığı belli oluyor ama gövdede hiç çıkmamış gibi geldi.

Eğer stain tarzı bir şey düşünecek olursanız problem çıkartabilir. Ama düz renk atacaksanız onu da çıkartmanıza gerek yok.

Güzel gidiyor bu arada, devamını ben de beklemekteyim :)
Düz renk atacak gibiyim belkide sadece ön yüzünü boyar arkasını naturel bırakırım sap içinde decal uygulayacağım o yüzden geri kalan kısmınıda çıkarıcam sadece headstock önüne vernik atacağım yoruldum bıraktım öylece

Peki boyayı kazımak şart mı? Ben resimdeki davulumu doğrudan orijinal boyanın üzerine mor püskürterek boyadım. Boya zımparalamayı da 800 kumda bitirdim. Ardından oto pasta ve cilası. Vernik atmadım. Acaba boyanın ömrü kısa mı olur gibi bir soru takıldı kafama şimdi.

IMG_1207.JPG

@uvidinli abi postane caddesinde(perşembe pazarı caddesinin bir altı, haliçe yakın olan taraf) ege bant var. Bahsettiğin yer orası sanırım tabelasında sadece ege yazar, 3000'e kadar zımpara bulunur her zaman oradan alırım su zımparalarını. Ayrıca bir de no name maskeleme bandı da ucuz ve kalitelidir. Mavi m3 bandı da orada bulabilmiştim.

Peki boyayı kazımak şart mı? Ben resimdeki davulumu doğrudan orijinal boyanın üzerine mor püskürterek boyadım. Boya zımparalamayı da 800 kumda bitirdim. Ardından oto pasta ve cilası. Vernik atmadım. Acaba boyanın ömrü kısa mı olur gibi bir soru takıldı kafama şimdi.

89381 eklentisini görüntüle
Tamamen kazımadan boyama yapılabilir ancak öncesinde scuff sanding yapıp parlaklığı alınırsa atılan boya yüzeye daha iyi tutunur, daha sağlıklı olur. Attığın boya da eğer 2k akrilik ise verniklemeden de kullanılabilir. Ancak hazır akrilik spreylerden kullandıysan vernik atmanı tavsiye ederim, o boyaların dayanımı düşük.

89381 eklentisini görüntüle
Uygun şartlarda (kolay durumlar, az ısı farkı, UV olmayan ortamlar, temiz kullanım) uzunca süre gider.
Soru süper kardeşim?
Bir kaç sebebi var :
- Yeni boya tabakası, alttaki boyayla uyumlu olmayabilir, ilerde problem yaratabilir. (Ör selüloz boya üztüne akrilik tabanlı atmak gibi, tersi doğrudur.)
- Eski boyadaki deformasyonlardan kurtulmak için : soğuk lehim hesabı (yenileme)
- Boyanın yapışabilmesi için mikroskobil çizikler atmak için
-Boya tabakası kalınlaştıkça kırılma / deformasyob ihtimali çoğalır.
ve daha bilmediğim başka nedenlerden?:)

Geri