Joker Aletler

Şimdi düşünürken aklıma geldi, bazen fiyatına göre abartı işler yapan cihazlar çıkabiliyor.

Mesela Zoom MS70CDR ya da Line6 M5...

Bu konuda "şunu tek geçerim" dediğiniz bir pedal, gitar, ampli, manyetik falan varsa yazın bilelim.

Not: Shakti diyenleri engelleyeceğim.

Son düzenleme:
İlk elektro gitarım washburn rx10. Müthiş bi gitarda. Çalım rahatlığı, drive tonları çok iyiydi. 550 sıfır fiyatı olması lazım. 250ye satmistim. Adam çocuğuna almıştı. Numarası var hala bir gün arayıp tekrar isteme ayıbını yapsam diye düşünüyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İlk elektro gitarım washburn rx10. Müthiş bi gitarda. Çalım rahatlığı, drive tonları çok iyiydi. 550 sıfır fiyatı olması lazım. 250ye satmistim. Adam çocuğuna almıştı. Numarası var hala bir gün arayıp tekrar isteme ayıbını yapsam diye düşünüyorum
Almanya fiyatına baktım şimdi de, sıfırı da zor bulunuyor, gear4music'de 187€.

Normalde versatil alet konusuna pek inanmam. Daha çok fiyat performans meselesine bakarım. Elimdeki aletler konusunda ise gözlemlerim şöyle.

Bu konuda da elimdeki Gibson Nighthawk'ı tek geçerim. Hem coil tap ile tele-strat çizgisinde gidebilen, hem de sert müziklere de hitap edebilen bir gitar. Sahne için büyük avantaj aslında.

Elimdeki Cort da bu tip bir alet. Ama onu single humbuckerlar ile daha shred çizgisine çekmeyi hedefliyorum.

Modladığım SX ise, modlama sonucunda hem hard'n heavy sularında iyi gidebilen, hem de blues-rock için ideal bir gitar oldu.

Attenuatörsüz denememde Jet City'nin crunch tarafının aslında vintage sularda çok iyi işler çıkardığını gördüm. Ceriatone ise, normalde modlanmış bir Plexi olmasına rağmen, sertlik açısından yüklenince Metallica Black seviyesine çıkabilmesine hayret ettim.

Carl Martin Analog Delay de hem delay, hem reverb gibi kullanabilme açısından güzel.

Fiyatına göre çok iyi iş yapan alet deyince benim aklıma Blackstar IDCore geliyor. Hem fiyatı çok uygun hemde üzerindeki klasik kanal ve efektler haricinde içinde bulunan dahili noise gate'i olsun, usb ile pcye bağlanabilirliği olsun, blackstar insider üzerindeki ton arşivinden yaptığınız ton ayarını yükleyebilmek başkalarının yüklediği hazır presetleri falan çekip amfiye atabikmek olsun isviçre çakısı gibi alet :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fiyatına göre çok iyi iş yapan alet deyince benim aklıma Blackstar IDCore geliyor. Hem fiyatı çok uygun hemde üzerindeki klasik kanal ve efektler haricinde içinde bulunan dahili noise gate'i olsun, usb ile pcye bağlanabilirliği olsun, blackstar insider üzerindeki ton arşivinden yaptığınız ton ayarını yükleyebilmek başkalarının yüklediği hazır presetleri falan çekip amfiye atabikmek olsun isviçre çakısı gibi alet :)

Ben bu aleti deneyemedim ama yorumuna güvendiğim insanlar hep övüyorlar. Ben bu bilgisayara bağlama işini Yamaha THR ile yapıyorum ve cidden çok farkediyor tonlar. Örneğin Gate, Compressor gibi efektleri açıp kapatmak için bilgisayar bağlantısı lazım. ID Core da bu şekilde sanırım.

İzmirli bir arkadaştan geldi bana.
Anladım abi, yurtdışından mı aldın diye bir düşündüm, aklımda öyle kalmış...

Normalde versatil alet konusuna pek inanmam. Daha çok fiyat performans meselesine bakarım. Elimdeki aletler konusunda ise gözlemlerim şöyle.

Bu konuda da elimdeki Gibson Nighthawk'ı tek geçerim. Hem coil tap ile tele-strat çizgisinde gidebilen, hem de sert müziklere de hitap edebilen bir gitar. Sahne için büyük avantaj aslında.

Elimdeki Cort da bu tip bir alet. Ama onu single humbuckerlar ile daha shred çizgisine çekmeyi hedefliyorum.

Modladığım SX ise, modlama sonucunda hem hard'n heavy sularında iyi gidebilen, hem de blues-rock için ideal bir gitar oldu.

Attenuatörsüz denememde Jet City'nin crunch tarafının aslında vintage sularda çok iyi işler çıkardığını gördüm. Ceriatone ise, normalde modlanmış bir Plexi olmasına rağmen, sertlik açısından yüklenince Metallica Black seviyesine çıkabilmesine hayret ettim.

Carl Martin Analog Delay de hem delay, hem reverb gibi kullanabilme açısından güzel.
O Ceriatone çok fena bir şey : Sesini biraz açtıktan sonra neyin ne olduğunu anlamaya başlıyorsunuz...;)
Kristal bir ses çıkıyor ve çok başarılı bir ampli, gitardan gelen sinyalleri çok iyi okuyor, ama hata affetmiyor benim görüşüme göre...
Drive'ları da çok güçlü ve ton ayarlarıyla, trimpod seçimiyle dark-normal-bright switchi ile klasik-modern çizgisinde neredeyse her tonu elde edebiliyorsunuz.
Marshall plexi diye tutturmasaydım 500 kere almıştım onu...
Böyle bir forumda hala satılmamış olmasını anlayamıyorum...:eek:

add+ blues player volume, tone ve gain ayrı ayrı yada birlikte çok etkili cut- boost yapabiliyorum metalin bazı türleri hariç her türlü müzik yapıyorum ve hiçbirinde beni yarı yolda bırakmadı fiywtı 150₺ gibi bişey olması lazım
not: bass gitarda kullandığım için ona göre yorum yaptım elektro da fazla deneme fırsatım olmadı ama boost performansını beğendim gaini kökleyince bass gitarda olduğu gibi sert ton alamıyorsun

Benim 7 analog pedaldan oluşan standart bir setup'ım var ama cover yaptığımız gurubumuzda bazen öyle parçalar çıkıyor ki, mevcut setup ile efekt veremiyorum. Böyle durumlarda pedal board'un bir köşesine ilişmiş Zoom MS50G pedalı devreye giriyor, ne efekt lazımsa bir yerinden çıkıveriyor.
Bir de Tech21 Fly Rig var. Yeri geldimi tek başına yetiyor, birkaç kez sadece bu aletle sahne almışlığım var, benim işimi pratik olarak gören bir alet.

Şimdi düşünürken aklıma geldi, bazen fiyatına göre abartı işler yapan cihazlar çıkabiliyor.

Mesela Zoom g1on isimli alet, kullanan oldu mu bilmiyorum ama 58€'luk Thomann fiyatına göre bence çok başarılı, tonlar falan da ciddi anlamda gerçekçi.

Looper var, 5 efekt aynı anda açılabiliyor, drive'lar ciddi anlamda organik, ampli modellemeleri keza aynı şekilde. Pille 20 saat çalışıyor. Ben bunu zamanında kullandım ama bir ara satmıştım, hatırlamıyorum. Alet şudur:

zoom-g1on-elektro-gitar-prosesoru-21265-19-B.jpg

Bu konuda "şunu tek geçerim" dediğiniz bir pedal, gitar, ampli, manyetik falan varsa yazın bilelim.

Not: Shakti diyenleri engelleyeceğim.

Mert, bu aletle çok boost yaparak gain düşürüp Lamb of God tonları alabiliyor muyuz?

Geri