Bias Fx Tanıtımı Artıları Eksileri

Merhaba arkadaşlar youtube'da dolaşırken bias fx ile ilgili bir karşılaştırma videosu gördüm hemen linki de vereyim:

ve araştırmaya başladım sitesini ziyaret ettim ve bias fx professional 170$ olarak satışa sunuluyor. Bir durup düşündüm en ucuz bir amfi bile bunun fiyatında ve bu ürün sayamayacağım kadar pedal ve amfileri içeriyor sanırım.Bu ürünü kullanmak için bir ses kartı ve bir bilgisayar gerekiyor diye biliyorum ve işte benim sorumda burada başlıyor. Ürünü kullananlar bir bilgisayar üzerinden yönetiyor bildiğim kadarıyla sadece apple ile uyumlu (muhtemelen yanılıyor olabilirim) ve bende apple'ın hiçbir ürünü yok dolayısıyla app store da yok. Bu ürün microsoft üzerinden kullanabilir miyiz?
Bu ürünü kullanmak için neler gerekiyor(sadece ses kartı mı gerekiyor). Bu 170$'lık fiyat ürünün kendi ücreti mi yoksa aylık 170$ mı ücret kesiliyor yani üyelik gibi.
Biraz uzun yazdım ama kusuruma bakmayın şimdiden teşekkürler.

Eğer ürünün windows versiyonunu alırsanız microsoft ile uyumlu olur. Bilgisayar + ses kartı gerekecektir mutlaka düzgün bir ses için. Aynı şeyler Mac versiyonu için de geçerli.

Eğer ios için olanını düşünürseniz o zaman da iphone ile uyumlu bir ses kartı gerekecektir.

Ürün Windows işletim sistemi ile uyumlu. Ürünün nasıl kullanılacağını yukarıda arkadaş yazmış, ben de diğer sorunuza cevap vereyim.

170 doları tek seferlik veriyorsunuz ve ürün sizin oluyor, aylık değil. Ama akustik paketi, metal paketi gibi eklentilerini parayla satıyorlar. Tabi bu ek paketler olmadan da işiniz hayli hayli görülür.

Bu arada standart ve profesyonel versiyondaki efekt ve amfiler için:

What are BIAS FX amps/effects?

Bunun tek bir cevabı yok. İhtiyaçlarınız nelerdir, ne amaçla kullanılacak vs gibi bir ton parametre var. Forumda daha önce bununla alakalı açılmış bir çok başlık ve kaynak var, araştırabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar genelde metal arada blues, hard rock çalıyorum. Bias fx ve metal paketini almayı düşünüyorum ama şöyle bir oylama yapalım dedim. a) sen biası miası boşver git orange or15 i al paran oldukça da pedal al. b) al bi bias kafan rahat etsin hem yer kaplamaz hem de pedal medal derdin kalmaz. Sizce hangi seçim daha doğru olur .

Konusu açılmışken ben de sorayım. Şimdi bu biası aldım bilgisayarımı götürüp sahnede kullanmak istiyorum. Bunun için yapılmış bir footswitch var mı? Ya da midi footswitch mi kullanmak lazım?

@ktlcn bilgisayar için herhangi bir midi controller ile kontrol edebilirsin. Ama bilgisayar - ses karttı adaptör vb... taşımak falan amelelik oluyor bana sorarsan. Ben sadece ipad de bias fx + blueboard ile sahne yapıyorum. Gitar softcase dışında taşıdığım hiçbirşey olmuyor.

@ktlcn bilgisayar için herhangi bir midi controller ile kontrol edebilirsin. Ama bilgisayar - ses karttı adaptör vb... taşımak falan amelelik oluyor bana sorarsan. Ben sadece ipad de bias fx + blueboard ile sahne yapıyorum. Gitar softcase dışında taşıdığım hiçbirşey olmuyor.
O konuda kesinlikle katılıyorum. Gitarı bile zor taşıyorken onlar fazla geliyor kesinlikle. Blueboard bana biraz yetersiz gibi geldi yani ben şarkı içerisinde baya çeşitli ton kullanıyorum bazen kontrolde yetmez gibi geldi ama denemem lazım tabi.

O konuda kesinlikle katılıyorum. Gitarı bile zor taşıyorken onlar fazla geliyor kesinlikle. Blueboard bana biraz yetersiz gibi geldi yani ben şarkı içerisinde baya çeşitli ton kullanıyorum bazen kontrolde yetmez gibi geldi ama denemem lazım tabi.
Blueboard a 2 ex switch daha bağlayabilirsin bende çok efect kullanıyorum Boss fs-7 ile tek seferde 6 bank imkanım oluyor, 6 pedalda bir tuş tap tempo, bir tuş boost bende.
fs-7 yerine wah/volume için exp pedal da kullanabilirsin.
diğer seçenek şu, Blueboard da kanal geçişi yapman mümkün. A ya da B pedallarına basılı tuttuğunda pedal 2. bank bloğunu devreye alıyor sırayla 8-16 >127 tane midi parametresi dahi olabilir.

yok o da kullanışlı değil dersen; behringer fcb1010 gibi controllerlar var ancak midi girişi de sağlayan bir arabirimi gerekir; i rigproduo ya da irig PRO

midi_foot_controller.jpg

Son düzenleme:
Blueboard a 2 ex switch daha bağlayabilirsin bende çok efect kullanıyorum Boss fs-7 ile tek seferde 6 bank imkanım oluyor, 6 pedalda bir tuş tap tempo, bir tuş boost bende.
fs-7 yerine wah/volume için exp pedal da kullanabilirsin.
diğer seçenek şu, Blueboard da kanal geçişi yapman mümkün. A ya da B pedallarına basılı tuttuğunda pedal 2. bank bloğunu devreye alıyor sırayla 8-16 >127 tane midi parametresi dahi olabilir.

yok o da kullanışlı değil dersen; behringer fcb1010 gibi controllerlar var ancak midi girişi de sağlayan bir arabirimi gerekir; i rigproduo ya da irig PRO

midi_foot_controller.jpg
Ekstra footswitch bağlama olayı çok mantıklı geldi. fcb1010 ile de uğraşmak istemem yani onu taşıyacağıma prosesör taşırım daha iyi. Blueboard un yanına ufak bir footswitch her türlü iş görür.

Valla ben merak edip kullanmıştım bu yazılımı ama çok kötü bir performansı var. Harici ses kartı ile kullanmıştım. Bence daha iyi yazılımlar bulabilirsin.

Mesela nasıl kötü?

Hocam amplitube 4 veya müdahili serilerine göre kötü geldi bana. Daha iyisi varsa kötüdür kanımca :) Ha ben korsan kullandım. Birde performans olarak yordu pc yi. Çok iyi bir makine yok elimde ama diğer yazılımlar o kadar çok yormamıştı. Normalde studio one üzerinden amfi + ses kartı şeklinde kanal kayıt alıyorum. Meraktan denemiştim Bias ı da. İsteyene Torrent linkini atarım. İndirmesi yüklemesi kullanması 1 saati alır. Herkes kendi dener yani.

Hocam amplitube 4 veya müdahili serilerine göre kötü geldi bana. Daha iyisi varsa kötüdür kanımca :) Ha ben korsan kullandım. Birde performans olarak yordu pc yi. Çok iyi bir makine yok elimde ama diğer yazılımlar o kadar çok yormamıştı. Normalde studio one üzerinden amfi + ses kartı şeklinde kanal kayıt alıyorum. Meraktan denemiştim Bias ı da. İsteyene Torrent linkini atarım. İndirmesi yüklemesi kullanması 1 saati alır. Herkes kendi dener yani.
spesifik şekilde anlatırsanız tavsiyeniz daha anlaşılır olacaktır. Bilgisayarınızın performansı yeterli değilse bu programın kötü olduğu anlamına gelmez.

Merhaba arkadaşlar youtube'da dolaşırken bias fx ile ilgili bir karşılaştırma videosu gördüm hemen linki de vereyim:

ve araştırmaya başladım sitesini ziyaret ettim ve bias fx professional 170$ olarak satışa sunuluyor. Bir durup düşündüm en ucuz bir amfi bile bunun fiyatında ve bu ürün sayamayacağım kadar pedal ve amfileri içeriyor sanırım.Bu ürünü kullanmak için bir ses kartı ve bir bilgisayar gerekiyor diye biliyorum ve işte benim sorumda burada başlıyor. Ürünü kullananlar bir bilgisayar üzerinden yönetiyor bildiğim kadarıyla sadece apple ile uyumlu (muhtemelen yanılıyor olabilirim) ve bende apple'ın hiçbir ürünü yok dolayısıyla app store da yok. Bu ürün microsoft üzerinden kullanabilir miyiz?
Bu ürünü kullanmak için neler gerekiyor(sadece ses kartı mı gerekiyor). Bu 170$'lık fiyat ürünün kendi ücreti mi yoksa aylık 170$ mı ücret kesiliyor yani üyelik gibi.
Biraz uzun yazdım ama kusuruma bakmayın şimdiden teşekkürler.

170$ a sadece programı alırsınız. Bir amfi performansı elde etmek için de ses kartı+monitör ihtiyacınız var. yani bunların toplam maliyeti amfi almaktan daha ucuz değil.

Ürünü bilgisayarda kullanacaksanız eğer gerçekçi bir gitar performansı için Referans monitörü kullanmanızı tavsiye etmem. Kayıt ve dinleme için kullanabilirsiniz albette. ikisi farklı şeylerdir.

Harici Amfi kabinlerini tavsiye etmiyorum çünkü çoğu prossesör içindeki amfi kabin modellemesi ile anlamlı. Bir gitar kabinine return ya da harici bir power amp ile prossesör girseniz bile prosesördeki tnunuzun gerçekliğini korumak için kabin similasyonunu kapatmanız gerekiyor.

10"- 12" aktif full-range stage monitörü kullanın.

Son düzenleme:
bence sesler abartıldığı kadar iyi değil. Ama ucuz bi amfi almaktan iyidir tabi. Özellikle clean tonlar baya başarılı. Drive da bence guitar rig 5 de çok daha güzel.

Bias, Amplitube, Guitar Rig, Ezmix hepsini denedim. Açıkçası en iyisi Ezmix 2 ama metal gods 3 eklentisi ile. Amma velakin ben bunların hiç birini LePou VST'leri kadar iyi bulmadım. Le456 ve Lecto bence çok ama çok başarılı.

Zincir şu: ReaGate (noise gate) -> TSE808 (overdrive) -> Le456 veya Lecto (sol sağ çok güzel kombo) -> NadIR (cabsim) -> Kalthallen Cabs (kabin) -> TDR Nova (eq) -> ReaXcomp (çok bant eq)

Geri