Bias Fx Tanıtımı Artıları Eksileri

Ben katılmıyorum. Elimde dandik bir elektro gitar vardı onu taktım aynı ses. Tele taktım gene aynı ses sadece dip gürültüsü arttı. En kötü amfi bile en azından gitarın karakterini ortaya koyar. Şuan Marshall vs30r kullanıyorum ikinci eli 400 lira falan sıfırı yok zaten, hem 170 usd den ucuz hem şahsi fikrim daha tatmin edici. Tabi sahne sistemleri için birşey demiyorum. Orada kolaylık çok önemli. Şahsen bununla bir pedalboard taşımak çok yorucu. Ama evde çalacağım diyorsan hem daha tatmin edici olur hem de bence görüntü olarak da gayet güzel :D

Ben katılmıyorum. Elimde dandik bir elektro gitar vardı onu taktım aynı ses. Tele taktım gene aynı ses sadece dip gürültüsü arttı. En kötü amfi bile en azından gitarın karakterini ortaya koyar. Şuan Marshall vs30r kullanıyorum ikinci eli 400 lira falan sıfırı yok zaten, hem 170 usd den ucuz hem şahsi fikrim daha tatmin edici. Tabi sahne sistemleri için birşey demiyorum. Orada kolaylık çok önemli. Şahsen bununla bir pedalboard taşımak çok yorucu. Ama evde çalacağım diyorsan hem daha tatmin edici olur hem de bence görüntü olarak da gayet güzel :D

En kötü amfi demeyelim de, uygun fiyata alınacak daha gerçekçi ses veren amfiler var mutlaka. Tabii çeşitlilik isteyenler oluyor, bir sürü farklı tona, aynısı olmasa da benzeriyle bile ulaşmak memnun ediyor kimisini. Ben de kendi adıma ton çeşitliliğinden ziyade, tek bir tane olsun, hem 0 gecikmeyle çalabileyim hem de daha gerçekçi olsun isterim. Yani amfi yerine tercih etmem, bir tane amfi olsun en azından. Ayrıca sadece program değil, onları güzel bir şekilde duyabilmek için yine hoparlör ve sesi güzel işleyecek bir ses kartına ihtiyaç var.

Bu tarz programların amacı pratikliği zaten bana göre. Tak tak hazırla, kaydet, sonra dilediğin tonla hiç bozmadan kayıt al.

Bu arada aynı sesin gelmesi mevzusunda ses kartının da önemi var. Yani zaten demeye çalıştığım bu, yalnızca Bias, Guitar Rig, Amplitube'e kalmıyor iş.

En kötü amfi demeyelim de, uygun fiyata alınacak daha gerçekçi ses veren amfiler var mutlaka. Tabii çeşitlilik isteyenler oluyor, bir sürü farklı tona, aynısı olmasa da benzeriyle bile ulaşmak memnun ediyor kimisini. Ben de kendi adıma ton çeşitliliğinden ziyade, tek bir tane olsun, hem 0 gecikmeyle çalabileyim hem de daha gerçekçi olsun isterim. Yani amfi yerine tercih etmem, bir tane amfi olsun en azından. Ayrıca sadece program değil, onları güzel bir şekilde duyabilmek için yine hoparlör ve sesi güzel işleyecek bir ses kartına ihtiyaç var.

Bu tarz programların amacı pratikliği zaten bana göre. Tak tak hazırla, kaydet, sonra dilediğin tonla hiç bozmadan kayıt al.

Bu arada aynı sesin gelmesi mevzusunda ses kartının da önemi var. Yani zaten demeye çalıştığım bu, yalnızca Bias, Guitar Rig, Amplitube'e kalmıyor iş.
Doğru diyorsunuz daha yapıcı olmuş. Dediğiniz gibi ses kartı hoparlör almaktansa bana madem çeşitlilik isteniyor blackstar id core 10 falan almak daha mantıklı geliyor. Tabi zevkler önemli, kayıt yaparken ses kartı her daim lazım ama bu kadarda dijitale bağımlı olmamak lazım diye düşünüyorum.

Doğru diyorsunuz daha yapıcı olmuş. Dediğiniz gibi ses kartı hoparlör almaktansa bana madem çeşitlilik isteniyor blackstar id core 10 falan almak daha mantıklı geliyor. Tabi zevkler önemli, kayıt yaparken ses kartı her daim lazım ama bu kadarda dijitale bağımlı olmamak lazım diye düşünüyorum.

Hocam dijitale bağımlı olmamaktan bahsedip Blackstar id core 10 gibi dijital modellemeli bir amfinin daha iyi olduğundan bahsetmişsiniz. Bu kısmı biraz daha açar mısınız ?

Sadece gitar çalıp takılmak için ses kartı ve hoparlör almak bana da mantıklı gelmiyor. Yine de iyi bir ses kartı, iyi birer hoparlör, ortalama üzeri bir bilgisayar ve bahsedilen programlar üzerinden doğru ayarlanmış bir ton ile gerçekten güzel bir çalma deneyimi yaşıyor insan. Bende lambalı amfi de var. Ama gecenin bir vakti kayıt almak istediğimde veya ne bileyim amfiyi filan açmak zor geldiğinde çat diye bu programlardan istediğim tonu alabiliyorum :)

Bir de hangi gitarı takarsam aynı tonu veriyor kısmına kesinlikle katılmıyorum. Üstte bir arkadaş yazmıştı sanırım bunu. Eğer ses kartınız iyiyse gitarın karakterini gerçekten ton üzerinde hissedebiliyorsunuz bunu net bir şekilde söyleyebilirim. Mesela eskiden Focusrite 2i2'm vardı. Onda Hi-Z olmadığı için midir preamp'ları çok da iyi olmadığından mıdır nedir bir türlü istediğim canlı sesleri alamıyordum. Şimdi daha iyi bir ses kartı aldım ve aradaki fark muazzam. Benim evimde 6 tane gitarım var. Şu an hepsinden de apayrı tonlar alıyorum bu bahsettiğim yöntemler ile :)

Bir de şunu ekleyeyeyim. Bias Amp, Bias FX gibi programların nedense kendi kabin simülasyonları o kadar da iyi değil. Zaten o işi asıl iyi yapan ünlü "impulse response (IR)"lar var. DAW üzerinden Bias'i plugin olarak açıp Bias'ten kabini bypass ettikten sonra herhangi bir IR loader ile RedWirez vb... IR'lardan denemeler yaparak daha gerçekçi seslere ulaşmanız mümkün.

Abi arada ciddi bir preamp ya da converter farkı hissediyor musun ya? Netlik açısından, clarity* açısından fark var mı sana göre? Çünkü ben çok memnunum Focusrite'dan şu an.

Ya bu arada Hi-Z yok dedik de terimler karışmasın şimdi :) Instrument modu vardı şimdi hatırladım. O Hi-Z diye geçiyor olabilir. Ama gerçekten çok kötüydü. Benim yaşadığım en büyük problem humbuckerli gitarı direk girdiğimde gain en kısıkta bile olsa clipping oluyordu :( Hatta yüksek çıkışlı single manyetikli gitar bile aynı şekilde clipping yapabiliyordu. Mesela 2i4'te o sorun yok. -10dB pad tuşu koymuşlar. O açıkken clipping olmuyor. Line modunda pek sıkıntı yoktu hatırladığım kadarı ile.

Evet ses farkı bence gece ile gündüz gibi :) Çok daha iyi ses kartlarında kimbilir nasıldır :)

Ya bu arada Hi-Z yok dedik de terimler karışmasın şimdi :) Instrument modu vardı şimdi hatırladım. O Hi-Z diye geçiyor olabilir. Ama gerçekten çok kötüydü. Benim yaşadığım en büyük problem humbuckerli gitarı direk girdiğimde gain en kısıkta bile olsa clipping oluyordu :( Hatta yüksek çıkışlı single manyetikli gitar bile aynı şekilde clipping yapabiliyordu. Mesela 2i4'te o sorun yok. -10dB pad tuşu koymuşlar. O açıkken clipping olmuyor. Line modunda pek sıkıntı yoktu hatırladığım kadarı ile.

Evet ses farkı bence gece ile gündüz gibi :) Çok daha iyi ses kartlarında kimbilir nasıldır :)

Valla bende ilk versiyon var. Hiçbir problem yaşamıyorum :) Inst modunda en ufak bir sıkıntı yaşamıyorum. Yani normal kullanımım mikrofon olarak ama direkt gitar sinyalini girdiğimde de bir sıkıntı yaşamadım. Bu konudaki sıkıntı çok meşhur zaten, çoğu kişi muzdarip, ama ben yaşamadım ilginçtir. Zaten direkt gitar girmiyorum genel kullanımımda.

Tabii her zaman daha iyisi vardır o ayrı ama M-audio'dan sonra, ciddi anlamda netlik arttı bana göre. Amplitube'le de denedim, çok daha fazla verim aldım. Sanırım standart bir üretim söz konusu değilmiş. Hal böyle olunca ses kalitesinde de sıkıntılar olmuştur sanırım. Yani çok yüksek çıkışlı bir manyetik söz konusuysa bilemem tabii.

Acaba bir kıyaslama videosu var mıdır Quad Capture ile, bakmak lazım.

Valla bende ilk versiyon var. Hiçbir problem yaşamıyorum :) Inst modunda en ufak bir sıkıntı yaşamıyorum. Yani normal kullanımım mikrofon olarak ama direkt gitar sinyalini girdiğimde de bir sıkıntı yaşamadım. Bu konudaki sıkıntı çok meşhur zaten, çoğu kişi muzdarip, ama ben yaşamadım ilginçtir. Zaten direkt gitar girmiyorum diye.

Tabii her zaman daha iyisi vardır o ayrı ama M-audio'dan sonra, ciddi anlamda netlik arttı bana göre. Amplitube'le de denedim, çok daha fazla verim aldım. Sanırım standart bir üretim söz konusu değilmiş. Hal böyle olunca ses kalitesinde de sıkıntılar olmuştur sanırım. Yani çok yüksek çıkışlı bir manyetik söz konusuysa bilemem tabii.

Acaba bir kıyaslama videosu var mıdır Quad Capture ile, bakmak lazım.

Çok ilginç. Google'da da benim gibi clipping sorunundan muzdarip tonla kişi var :) Öyle çok yüksek çıkışlı da değil mesela, Seymour Duncan JB gibi bir manyetik düşün. Direk girip en kısığa alıyordum. Al sana yanıp sönen kırmızı ışık :D

Üretimin standart olmamasından kaynaklı olabilir dediğin gibi hocam.

Çok ilginç. Google'da da benim gibi clipping sorunundan muzdarip tonla kişi var :) Öyle çok yüksek çıkışlı da değil mesela, Seymour Duncan JB gibi bir manyetik düşün. Direk girip en kısığa alıyordum. Al sana yanıp sönen kırmızı ışık :D

Üretimin standart olmamasından kaynaklı olabilir dediğin gibi hocam.

Jb de az değil yahu :D Yine de sıkıntılı bir durum. Yani tek başına ses kartıyla kullanacaklar için. Keşke kıyaslama videoları olsa internette bu konuyla ilgili. Hiç yapılmıyor böyle şeyler. Yapılanlar da genellikle tatmin edici olmuyor.

Bu tür programların artısıyla eksiğiyle tek bir ortak noktası var ; " mış gibi yapmak " lambalı dev bir amfi varmış gibi, bir sürü pedalın, değişik kabinler,mikrofonlar efektler varmış gibi. Bilgisayar oyunu gibi. Ha pratik mi evet fazlasıyla. Ama ne olursa olsun "sanal alem" bana göre. Satriani, srv, bonamassa vs tonu presetleri olan bir programdan ziyade ; analog pedal ve lambalı amfi ile "onun tonu gibi " değil de "onun gibi" çalabilmenin peşinde olmak gerekir düşüncesindeyim. @forbidden_city ' ye sonuna kadar katılıyorum. Herkes de @end_of_beginning gibi başarılı modelleme ve tonlar yakalıyamıyor ses kart ile :)

@end_of_beginning hayır yanlış anlamışsınız ben blackstar önerip dijitali savunmadım, illa ki olacaksa o daha mantıklı dedim. Ayrıca ilk mesajı ithafen ses kartı için değil program için söyledim. Gitardan farklı ses çıkmama konusundan bahsediyorum. Açıklama gereği duydum.

Teşekkürler arkadaşlar. şimdi benim kafam karıştı. YouTubedan bakıp bias fx i beğendim ton seçeneği hemen hemen sınırsız bu da kocaman bir artı ama simülasyonlu amfinin tonu çok mu yapay olur bunu bir açıklar iseniz memnun olurum. Bias fx almayı daha düşünmüyorken de orange or15 head +2. El 2x12 kabin almayı düşünüyordum.Sizce bir kafa kabin mi almalıyım yoksa bias ve ses kartı felan filanla uğraşmalı mıyım. Her iki seçenek için de bütçem 2300tl yi geçmemeli. Ve ne olursa olsun amfi yi yada bias ı evden dışarı çıkarmayacağım yani homestudio kurmak istiyorum. YouTube da bias fx sıklıkla kullanıldığını görüyorum bana alınabilir bir program gibi görünüyor. Son olarak simülasyonlu amfinin tonuyla lambalı amfinin tonu ne kadar farklı olur açıklarmısınız örnek link felan atarsanız iyi olur.

VST'ler hiç bir zaman gerçek amfi ve kabinin yerini tutmaz. Atıyorum makul bir amfi+kabin 10 üzerinden 8 puansa VST'ler taş çatlasa 6 puan.

Amaaaaa gecenin bir vakti canın hızlıca uğraşmadan kayıt yapmak istedi. Veya gürültü derdin var ve kulaklık kullanmak zorundasın. O zaman VST'ler muhteşem. Jim Root amfi ve Orange PPC112 kabinim var. Son zamanlarda 10 saat gitar çaldıysam 8 saati VST ve kulaklık. Eğlenmeme yetiyor VST'ler. Reamp box siparişi geçicem. Böylece VST kayıtlarımı vaktim olunca gitara dokunmadan amfi ve kabin kullanarak mikrofonla alacağım.

Bias FX inanılmaz bir youtube başarısı bence. Ton anlamında vasat bir ürünün çok iyi pazarlanması durumu var. Gerçekten para verip almayın bu yazılımları çünkü beleş alternatifler daha iyi. Alacaksanızda "Black Friday'i bekleyin. Ben geçen sene inanılmaz bir rakam 29 dolara ezmix 2 almıştım.

Hocam amplitube 4 veya müdahili serilerine göre kötü geldi bana. Daha iyisi varsa kötüdür kanımca :) Ha ben korsan kullandım. Birde performans olarak yordu pc yi. Çok iyi bir makine yok elimde ama diğer yazılımlar o kadar çok yormamıştı. Normalde studio one üzerinden amfi + ses kartı şeklinde kanal kayıt alıyorum. Meraktan denemiştim Bias ı da. İsteyene Torrent linkini atarım. İndirmesi yüklemesi kullanması 1 saati alır. Herkes kendi dener yani.
Bias, axe fx'le kemper'le falan kıyaslanıyor. Amplitube çok eskilerde kaldı.

Çok teşekkürler bias fx alırsam black fridayda alıcam umarım güzel bir indirim olur çok cazip bir fiyata alırım. Bir de jim root amfinizden memnun musunuz ben or15 ya da jim root almayı düşünüyorum.

Peavey 6505 mini almayı düşünüyordum ama hem Türkiye de bulunamıyor hem de çin üretimi galiba, bu arada jim root üretim yeri neresi?

Geri