Bir manyetigin üstüne kapak takacak olursak?

uzun zamandır merak ettiğim bir konu.. manyetiğin verimini etkilermi? nasıl etkiler? çıkış gücünü nasıl etkiler? hakkında bilgisi olan varsa ve anlatırsa sevinirim

manyetikler ile teller arasındaki ilişki manyetik dalga-rezonans ilişkisine bağlı bişey. Üstüne eklenilecek herşey etkiler ama etkinin büyüklüğü o eklentinin cinsine bağlı. en iyisi olduğu gibi kullanmak

deliturko demiş ki:
Blue_hunter demiş ki:
Sanırım biraz da feedback yapar.

Adam gibi takılırsa feedback yapmaz ve metal kapağın amacı hum denilen gürültüyü azaltmak.

Faraday kafesi hadisesi yani Türkay'ın dediği gibi. Bazıları tonda ve çıkışta fark yok der. Ama bana göre az biraz fark var. Sustain falan aynı da, çıkış birazcık düşüyor kapak ile, ve de yukarda denildiği gibi presence hafif azalıyor.

Elbette kapak var kapak var. Ben adam gibi Duncan veya Allparts kapaklarından bahsediyorum bu arada.

B 8)

Gibson sitesinde dolaşırken rastlamıştım. Şu humbucker kullanılmaya başlandıktan sonra o rahatsız edici hum gürültüsünden uzaklaşılmış fakat ton jazz müzikte çoğunlukla tercih edilen o single manyetik tınısından uzaklaşmış bu nedenle humbucker manyetikler metal kapak ile kapatılmış ve o meşhur BB King gitarları, semi hollow gitarlar vs hem yarı akustik hemde metal kapaklı manyetikleri ile daha bir tiz tınıya sahip olmuş. Yani mesele daha tiz bir ses yakalamak. Telecaster neck ile stratocaster neck pickup farkı gibi tahminim.

Geri