Fender Mexico Strat Ve Kaygılarım

Tabii ki tek bir anfiyle denemedim. Bende kaldığı sürece pek çok ekipmanla denedim. Aradığım sound çok da ulaşılmaz bir sound değildi. Hatta dediğim gibi videolarında gitar tatmin edici bir Fender soundu veriyor. Stüdyolarda Amerikan Fenderlerle karşılaştım. Gitar bir kıyaslamaya sokulmadığı zaman insanlar tarafından tatmin edici olabilir. Ama sound olarak benim hiçbir şekilde beklentimi karşılamadı. Hatta direk 65 SuperReverb'e girdim yine yok. Bu arada gitarı çok iyi bilinen internetten satış yapan bir yerli bir internet müzik mağazasından almıştım. Yani sıfır olarak aldım. 97 yılında bir Squire'ım oldu. Ondan bile daha çok Fender tadı almıştım.
Sevgili @Mehmet_Perdeci

Bence size kötü bir gitar denk gelmiş :confused:...Ben de denediğim neredeyse bütün 60s ve 50s meksika stratlardan/telelerden özellikle ton anlamında (vintage fret ve 7.25 radius sevmiyorum) fevkalade memnun kalmıştım (y)...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Tabii ki tek bir anfiyle denemedim. Bende kaldığı sürece pek çok ekipmanla denedim. Aradığım sound çok da ulaşılmaz bir sound değildi. Hatta dediğim gibi videolarında gitar tatmin edici bir Fender soundu veriyor. Stüdyolarda Amerikan Fenderlerle karşılaştım. Gitar bir kıyaslamaya sokulmadığı zaman insanlar tarafından tatmin edici olabilir. Ama sound olarak benim hiçbir şekilde beklentimi karşılamadı. Hatta direk 65 SuperReverb'e girdim yine yok. Bu arada gitarı çok iyi bilinen internetten satış yapan bir yerli bir internet müzik mağazasından almıştım. Yani sıfır olarak aldım. 97 yılında bir Squire'ım oldu. Ondan bile daha çok Fender tadı almıştım.

Hocam sizin o Fender sound'u olarak tanımladığınız şeyden o kadar çok var ki. Hani "Fender Sound"u deyince aklıma benim bir çok ton geliyor. Bu classic 50'ler adı üstünde vintage 50'li yılların modellerinden etkilenerek yapılmış modellerdir. Maple tuşesi, 7.25" radius'u, hatırladığım kadarı ile V shape profili filan var. Manyetikleri de meşhur 57/62'ye benzer gayet. Bu mesela oldukça spesifik tipte bir gitar. Şimdi Amerikan Fender deyince hangisinden bahsediyorsunuz ? Standart'lar mı, Deluxe'ler mi , AVRI'ler mi custom shop olanlar mı ? O kadar çok parametre var ki birbirleri ile alakası yok her bir modelin. Amerikan Fender deyip mesela Standard veya Deluxe ile kıyaslarsanız tabi ki alakaları olmayacak. Çünkü bahsettiğim modeller Classic 50s'lere göre daha modern özellikleri olan gitarlar. Ha belki sizin bu tip bir ton arayışınız vardır ona yaklaşamaz anlarım. Ama yaklaşamıyor diye bu onun kötü bir gitar olduğunu göstermez. Kaldı ki Standard ve Deluxe'nin bile ton olarak birbirlerinden çok farkları var (Özellikle deluxe'teki noiseless manyetikler, compound radius ve block saddle'lar gitarı daha da modern bir yöne götürüyor). Classic 50s'i yine maple tuşeli, 7.25" radius'lu, V shape profilli, ne bileyim 57/62 gibi manyetikleri olan bir gitar ile kıyaslamak lazım bence Bu özellikteki gitarlar da AVRI'lerde veya custom shop'larda filan var. (Ya da yine üst seviye Meksika'larda). Eh onlar ile da oldukça fiyat farkı var o kadar da olsun artık :) Ama yine yanlarında ezilmez onu da söyleyeyim :)

Evet zaten siz demişsiniz Standart ve Deluxe ile kıyaslarsanız alakaları olmayacak. Doğru. Ama bu gitar kendi resmi tanıtımlarındaki sounda bile sahip değil. Aklın yolu bir adam Fender amfiye direk takıp çalıyor. Gayet tatmin edici. Aynısını ben yapıyorum yok. Hele o köprü manyetiğinden o kadar cılız aşırı mid bir ses çıkıyor ki. Sanki eski bir radyodan mono bir yayın dinliyormuş gibi. Dip gürültüsü de cabası. Ha beğenen olur, yahu ne güzel diyen olur bu tona. Sonuçta zevkler renkler meselesi.

@egecetin kardeşimizin sorusu gayet yerinde aslında, tavrı ve kaygısı da hem samimi hem de gavurların deyişi ile ilham verici. Mevcut durumun eksiklerinin farkında olmak ve bundan her daim bıkmadan usanmadan rahatsız olmak bence gayet önemli bir erdem, mesela bu olmadığı için mutfağı ile övünen (haklı olarak tabi) bizden dünya çapında restoran çıkmaz.

Ama problem pek temel öyle kaçarı da yok o yüzden suçluyu doğru seçmek lazım. Gitarların ve başka hemen herşeyin üretiminde kullandığımız talaşlı imalat imkanlarının geldiği nokta zaten doğru set-up'a sahip gitarların gayet temiz ve tutarlı bir entonasyona sahip olacağının garantisidir sevgili forumdaşlar. Sapın işlenmesinden, seğiminin ölçülmesine, perdelerin doğru yerlere doğru aralıklarda çakılmasına kadar entonasyonu etkilemesi muhtemel her şey gayet kontrol altında. Arada elbet limonlar çıkar ama ekseriyeti iyidir... Squier gitarlar da bundan haliyle istifade ediyor. Entonasyon olmadan gitar icrası mümkün olmadığına göre buna imkanı vermeyen gitar modeli zaten peşinen satılamaz bir şeydir, bunu da hiçbir üretici kabul etmez.

Burada bir kaç kere yazdım, @hackeiommi ve @Grundar'ın yazdıklarını görünce anılarım depreşti. Bu haftasonu yine Siyah-Beyaz'a (Ankara'da meşhur bir bar) gittik benim herhalde bir 6 ay olmuştur gitmeyeli. Rahmetli Gürbüz Barlas'ın Meksika Fender'ini bir ışıklı kutu ile sahnenin arkasına asmışlar. Üzerinde Gürbüz Barlas buradaydı diye yazıyor...

Aynen orada yazdığı gibi, ben dünya ahiret şahidim, o oradaydı ve yanında bir Meksika tele ve FM 212 amfi ile hepi topu. İzleme şerefine sahip olduğumuz her gece elimiz ayağımız titreyerek çıktık. Bazı şarkıların yorumları deli ederdi utanır soramazdım, şarkı sözlerini kağıda yazar sonra kendim bulur sürekli onları dinlerdim, bazen saolsun @grundar söylerdi, sırf o gitardan çıkan sesler yüzünden peşine düştüm o şarkıların. Her gittiğimde hayrete düştüm o aletlerle yapabildiklerinden, en büyük üzüntümdür kayıt edememiş olmak o performansları... Herkesin düşüncesi kendine ya naçizane bendeniz Meksika Fender'lerden topyekün şüphe edecek olsam çarpılır taş olurum taş... Sonra bir heves aldığım 60s strat da öyle idi, fiyatı için verdiği verebildiği haz akıl almazdı...

Ilginc, demek ki farkli bir beklentiniz varmis.

Karsilastirma konusunda sunu soyleyebilirim. Superstrat olarak elimin altindaki Jackson SL1 ve stratocaster olarak Fender Usa Deluxe Ash Stratocaster ile surekli karsilastirma icerisinde oldu bu 50s modelleri, elime gectikleri tarihte. O zamanlar ampli olarak Mark IV kullaniyordum ve kesinlikle hic bir karsilastirmada rezil olmadi bu 50s modelleri. Elbette USA modellerinin kalitesi, ozellikle USA Standard'dan sonra farkediliyor ama 50s Mex modelleri gercekten cok guzellerdi. Ayar tutan, rezonant, stok manytetikleri is goren gitarlardi. Size kotusunun geldigini dusunuyorum ama bu kadar kotusu olur mu bilemedim.

N3 dediginiz icin ayrica bir parantez acayim, bu bahsettigim Ash Strat'ta bu set var stok olarak ve gercekten cok cok guzel manyetikler. Yani ilk defa bir gitarin manyetiklerini degistirmeyi dusunmedim simdiye kadar. Gitarin seviyesini bence yukari tasiyan bir set, bu haliyle 50s ile karsilastirmak biraz haksizlik olabilir. :)

Bu arada ben de kotu 57 AVRI caldim, yani kotu gitar hep denk gelebiliyor.

Ilginc, demek ki farkli bir beklentiniz varmis.

Karsilastirma konusunda sunu soyleyebilirim. Superstrat olarak elimin altindaki Jackson SL1 ve stratocaster olarak Fender Usa Deluxe Ash Stratocaster ile surekli karsilastirma icerisinde oldu bu 50s modelleri, elime gectikleri tarihte. O zamanlar ampli olarak Mark IV kullaniyordum ve kesinlikle hic bir karsilastirmada rezil olmadi bu 50s modelleri. Elbette USA modellerinin kalitesi, ozellikle USA Standard'dan sonra farkediliyor ama 50s Mex modelleri gercekten cok guzellerdi. Ayar tutan, rezonant, stok manytetikleri is goren gitarlardi. Size kotusunun geldigini dusunuyorum ama bu kadar kotusu olur mu bilemedim.

N3 dediginiz icin ayrica bir parantez acayim, bu bahsettigim Ash Strat'ta bu set var stok olarak ve gercekten cok cok guzel manyetikler. Yani ilk defa bir gitarin manyetiklerini degistirmeyi dusunmedim simdiye kadar. Gitarin seviyesini bence yukari tasiyan bir set, bu haliyle 50s ile karsilastirmak biraz haksizlik olabilir. :)

Bu arada ben de kotu 57 AVRI caldim, yani kotu gitar hep denk gelebiliyor.
Artik meksikalar bile belli standartlarda uretiliyor. Sahsen ben meksika standartla usa standart arasinda 3 bin kusur tllik bir fark goremiyorum ki bunu hala meksika standart, usa standart ve deluxe fender sahibi olarak soyluyorum. Sahnede hala en cok severek kullandigim gitarda bu arada meksika fenderimdir. Bu arada dediginiz gibi 50s meksika fenderlerde gercekten cok basarili gitarlar. Radius konusunda sikinti cekmesem dusunmeden alacagim gitarlardandir.

bende de 2 us (87 ve 01) strat ve bir de mex tele var.. utanmak lazım mı bilemiyorum ama mex tele geldiğinden beri stratları elime almadım yaklaşık 1.5 senedir.. evladiyelik yatıyorlar arada bakım için çıkarıyorum.. netice itibariyle markaya modele haddinden fazla güveniyoruz, esas olan alınacak gitarı deneyerek seçmektir, bu da bedavadır.. eminim 1e1 karşılaştırmasa us std'lardan daha mutlu edecek mex'ler kesin, squier'lar daha düşük ihtimal ama belki vardır.. (hakim değilim pek squierlara, 1-2 tane kısa süre çaldım, çok da iyi değillerdi).. deneyiniz, içinize sinene kadar..

ama her denediğiniz gitarın ayarı tastamam olmayacak, yapın ya da yaptırın demek de mümkün olmayacak.. müzik okuyan, bunu kariyer edinen bir genç müzisyen adayının bu ayarları yapmayıp luthiere götürmesine üzülürüm.. çok zor değiller ve o ayarları herkesten iyi yapmak enstrümanınıza karşı sorumluluğunuzdur fikrimce..

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Gitarı kendi servisine gönderdim bekliyorum. Servisten iş çıkmazsa buradan bir luthier ile iletişime geçicem.
Yorum yapan herkese saygım var ama "org al, komaya takılıcaksan elektro gitar çalma, entonasyona takılmamak lazım, do ya bastığında si alıyorsan re ye bastığında do alırsın(ayrı olarak güldüm)," tarzında yorumları dikkate almıyorum, alamıyorum. Absolute değilim, kulağı olan her insan pis ses duyduğunda rahatsız olur, çalmak istemez, ki perdeli bir çalgıda temiz ses alabileceğini düşünüyorum. Squier olursa olur, olmazsa yeni gitar bakarım.
Kusura bakmayın yardımınız için başlık açtım, org önermeniz veya takma entonasyonu demeniz için değil.
Diğer büyüklerime teşekkür ederim. Gitar servisten gelince tekrar yazıcam. İyi günler.

Geri