Vokal Kayıtta Mikrofon Ve Ses Kartı Ayarlamalrı Nasıl Olmalıdır

A

akrep1

arkadaşlar elimde rode nt1 kondanser mikrofon ve focusrite 2i2 ses kartım var.cubase programında hazır altyapılarla vokal kayıtları almaya çalışıyorum.sorum şu:mikrofonla aramdaki mesafe ne olmalı ve ses kartı mikrofon potunu ne kadar açmalıyım.sağlıklı dengeyi bi türlü tutturamadım.çoğu zaman vokal volümü altyapının altında kalıyor.potu biraz açsam bu seferde kırmızıya dayanıyorum seste çatlamalar oluyor.ayrıca vokal kayıtları kaç kanal olarak alınır bunlar nelerdir nasıl yapabilirim.yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim arkadaşlar.

Kırmızıya dayanmayacak kadar gain açabilirsin ses kartı üzerinde.Aynı ses kartı bende de var,vokallerde gain'i saat 1 yönünde kullanıyorum maksimum.Spektrum çok yüksek olmasın,çok az da olmasın,o derecede ayarlarsan iyi sonuç alabilirsin.Vokal altyapının altında kalıyor ise cubase üzerinden channel kullanarak vokali yükseltebileceğin gibi,altyapıyı da kısabilirsin.Vokal kırmızıya vurmasın da gerisini fader kullanarak ayarla bence.
Yüksek sesle kaydediyorsan eğer 40-50 cm uzaklık -bana göre- idealdir.Ama daha da öenmlisi pop filter var mı?Yoksa eğer patlamalar hep olur seste.

arkadaşlar elimde rode nt1 kondanser mikrofon ve focusrite 2i2 ses kartım var.cubase programında hazır altyapılarla vokal kayıtları almaya çalışıyorum.sorum şu:mikrofonla aramdaki mesafe ne olmalı ve ses kartı mikrofon potunu ne kadar açmalıyım.sağlıklı dengeyi bi türlü tutturamadım.çoğu zaman vokal volümü altyapının altında kalıyor.potu biraz açsam bu seferde kırmızıya dayanıyorum seste çatlamalar oluyor.ayrıca vokal kayıtları kaç kanal olarak alınır bunlar nelerdir nasıl yapabilirim.yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim arkadaşlar.
mixerde -12 db ye max vuracak şekilde ses seviyesini ayarla daha sonra mixten geçirirken limiter koyarsın -0,01 db tavan olur clippinge girmezsin...neden -12db de tutuyoruz dersen mix aşamasında o headroom a ihtiyacın olacak o sebepten...

kaç kanal vokal kaydı alınır önemli bir soru...müzik tarzına göre değişir açıkcası ben kendi grubumun kayıtlarında iki kanal alıyorum yerine göre köprü ve nakaratlarda 4'leyebiliyoruz ama bu duruma göre değişiyor her nakaratta olmaz yani...tek kanal güçsüz kalır açıkcası...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkür ederim arkadaşlar.söylediklerinizi deneyeceğim umarım istediğim sonucu alabilirim

Biraz konu dışı kaçabilir ama ekleyeyim: Çok az reverb ve %5-10 arasında sola pan'lama yapılırsa (insan kulağı hassasiyetinden dolayı diyelim) güzelleşir. Pop filter kullanmayı da unutmayın.

Kırmızıya dayanmayacak kadar gain açabilirsin ses kartı üzerinde.Aynı ses kartı bende de var,vokallerde gain'i saat 1 yönünde kullanıyorum maksimum.Spektrum çok yüksek olmasın,çok az da olmasın,o derecede ayarlarsan iyi sonuç alabilirsin.Vokal altyapının altında kalıyor ise cubase üzerinden channel kullanarak vokali yükseltebileceğin gibi,altyapıyı da kısabilirsin.Vokal kırmızıya vurmasın da gerisini fader kullanarak ayarla bence.
Yüksek sesle kaydediyorsan eğer 40-50 cm uzaklık -bana göre- idealdir.Ama daha da öenmlisi pop filter var mı?Yoksa eğer patlamalar hep olur seste.
Gain saat 1 yönünde diyorsun eyvallah da, 40-50 cm mesafede diyorsun, tek kanal yeterli olur diyorsun. Çok kısık olmaz mı kayıt hocam. Hadi altyapıdaki diğer enstrümanları da kistik diyelim, o zaman da genel outputumuz çok kısık olmaz mı? Bunun için mastering kanalına maximizer falan mı kullanıyorsun o zaman?

Geri