10.000 Tl Bütçeli Elektro Gitar Tavsiyesi

Arkadaşlar merhaba

Uzun süredir foruma girmiyordum şimdiye nasipmiş :) Gibson les paul custom düşünüyordum fakat bu kadar fazla para vermeye gerek varmı diyede düşünüyorum fender ve ibanezlerede bakıyorum. Metal vs çalmayacam yeri geldiğinde jazz yeri geldiğinde rock çalabileceğim bu tonları yakalayabileceğim gitar arıyorum. Bütçe olarak sıkıntım yok 10.000 tlye kadar çıkabilirim. Güzel tavsiyelerinize ihtiyacım hepinize selamlar :)

Hangi amfiyle kullanıyorsunuz hocam? Ve genel olarak clean tonları ve distortion tonları nasıl değerlendirirsiniz

Fender Vibrolux, Marshall JTM45 ile ve bir de Kemper ile kullanıyorum. Historic Reissue LP'lerdeki Burstbucker manyetikler cleanleri net ve temiz kalacak kadar düşük güçlü ancak drive istenen durumlarda da hard rocka yetecek kadar çıkışı ve kompresyonu olan manyetikler. İyi bir LP kadar tok ve dolgun ton veren bir gitar bilmiyorum.

@xChernobilx
76 Telecaster
90083

66 Coronado
90087

Son düzenleme:
Valla bahsettiğiniz gitarların fiyatları haricinde hiçbir ortak yönü yok. Skalası, perde sayısı, nut genişliği, radius gibi hem tonu hem çalımı etkileyen faktörler var. Şu noktada sadece gönlünden geçen "en"i tavsiye edebilir insanlar.

Mesela bana soracak olursanız gönlümden geçeni söylecek olursam bir tane Suhr Custom Shop alın rahat edin derim. Forumda var hatta sanırım satılık ilanlarda.

*O beyaz Suhr'a da buradan bi maşallah diyeyim ne olur ne olmaz. ^^

Valla bahsettiğiniz gitarların fiyatları haricinde hiçbir ortak yönü yok. Skalası, perde sayısı, nut genişliği, radius gibi hem tonu hem çalımı etkileyen faktörler var. Şu noktada sadece gönlünden geçen "en"i tavsiye edebilir insanlar.

Mesela bana soracak olursanız gönlümden geçeni söylecek olursam bir tane Suhr Custom Shop alın rahat edin derim. Forumda var hatta sanırım satılık ilanlarda.

*O beyaz Suhr'a da buradan bi maşallah diyeyim ne olur ne olmaz. ^^

Suhr hiç aklıma gelmemişti :) Açıkçası gibson ve fender üzerinde duruyorum ama onuda değerlendireceğim :)

Amfim öyle abartı bir amfi de değil, Blackstar HT 5210 kullanıyorum ve gayet de şu an için beni memnum ediyor, yanında pedal da kullanmıyorum. Gitarı ilk alırken İstanbul'a gelip bütün günümü gitar denemek ile geçirdim ve bu gitarların aralarında onlarca Fender ve Gibson lar vardı. Daha eline aldığında kalitesi anlaşılan bir gitar, sonuna kadar hakediyor bence Custom lar. Weight Relief olayı da çok mantıklı olmuş peynir diye dalga geçip gitarı baltalamak isteyenlere karşın ;) İşçilik 10 numara ve boyama işlemi kusursuz. Hastasıyız :)

Şimdi böyle gitar alınmaz zira bir hedef olur aranılan bir sound olur onu bulmak için gitar alınır. 10000 TL'lik gitar asla bu aranılan şeyin cevabı değildir. İyi sesi olsun diyorsanız geçen Türk Rock zirvesinde yaklaşık yarım saatimiz 350 TL'lik çin malı B.C. Rich'in ne harika tonu olduğu üzerineydi ki bu tartışmayı yapan kişilerin ellerinden yüzden fazla gitar geçmiştir biri zaten luthier ;)

Geri