gitar kabin simulatörü ve kullanımı hakkında dialog

simulatör kullanımı hakkında msn de bir arkadaşla soru cevap şeklinde geçen dialoğumuzu satır aralarında özetlenmiş cevaplarıyla ve benzeri sorular herkesin aklına başlangıçta geldiğinden buraya kopyalıyorum. fikir verici ve faydalı olması dileğiyle. biraz karışık olması ve yazım hatalarından dolayı şimdiden özürler.

Arda:
abi şimdi preampten ses çıkışı alıyouz ya

Arda:
ya da şöyle diyim mixer e giren sinyal ile power amp e giren sinyal arasındaki fark nedir

Arda:
gitar power amp i yani

so far so good so what:
ne açıdan fark?
zarar verirmi diyorsan preampten gelen vermez.

Arda:
şimdi ben mixer i besledğim aynı sinyal ile power ampide besleyebilir miyim ?

so far so good so what:
evet tabiki
so far so good so what:
powerdan gelenle besleyemezsin yanlışın olmasın yakarsın. (ek: powerdan gelen sinyali omajı ısıya cevirerek düşüren palmer pga-04 tarzında simulatörle miksere girmekde mümkün)

Arda:
peki şimdi preamp i mixere direk bağlıyoruz diyelim birde speaker emulator ile bağlıyoruz. speaker in üstündeki kabin simulayonunu kapattığım zaman aynı şey miolur yani preampten çıkan sese speaker sim in kattığı sadece EQ benzeri bişey midir

yoksa böyle DI box gibi bi işlevi var mı ?

so far so good so what:
di box dediin sinyalin gücüne zaten pek bişe yapmaz balanslı yapar sadece. aradan simulatörü çıkardıgında evet eq ya daha yakın bi olay olur. o yüzden ses deişir
kullanabilirsin kısaca

Arda:
anlıyorum

so far so good so what:
ama bendeki gibi bazı hassas olmayan powerları besleyebilsin diye öküzlemesine çıkış verebilen preampler vardır. onların ayarını başta bi kontrol etmen faydana

Arda:
anladım ben daha çok psa-1 i göz önünde bulundurarak sordum o daha insaflı sanırım

so far so good so what:
evet dert cıkmaz. genede bi ultra g varsa eger elinde cıkısı yollarken bi bak bakiim ledleri yanıp sönüyormu
yanıp sönerse üstünden kısabilirsin.

Arda:
son bi soru
Arda:
şimdi benim ekipmanı direk mixere girdim diyelim sonuçta mixerin sonunda da bir power amp var sonra speaker lara veriyor sesi. birde diyelim ki benim ekipman solid bir power amp e bağlı ordanda gitar kabinine
Arda:

aldığım seste bir fark olur mu peki ?

so far so good so what:
tabiki olur

Arda:
yani gitar power ampinin ve kabinin kattığı etki ne boyutta olur?

so far so good so what:
hoparlörler miksere bağlı olanlar genelde all range dir yani tüm frekans aralıklarınıı verebilsin diye.
gitar kabininden gelen ise daha midlere yöneliktir. zaten mikserden cıkan sese simulatör bağliyorsunki o frekansları kessinde kab
ininkine benzesin diye

Arda:
speaker sim den sonra mixere giriyorum
bu durumda mixere zaten ses o kesilmiş halde gidiyor değil mi ?

so far so good so what:
evet

Arda:
anlıyorum

Arda:
ama yinede bir gitar power amp i ve kabini ile çok daha güzel sonuç alınır direk miksere simulator ile girdiğime göre değil mi ?

so far so good so what:
e tabiki. sana anlatmıştım 4 tip distortion var. preamp,poweramp,speaker,ve havanın yarattığı. simulatör kullanınca sadece birinden gelen etkiyi alırsın
gercekcilik adına.

Arda:
peki power amp e giriyorum diyelim eğer speaker sim i hala power dan önce açık tutarsam bir dezavantaj sağlar mı ?
Arda:
diyelim ki 2x12 kabin ile kullanıyorum fakar speaker sim de de 2x12 seçili
Arda:
çok mu yuvarlar sesi ?

so far so good so what:
valla bende denedim benim ekipmanlarla bi işe yaramadı. zaten kesik ses birde sacma bişi yapmıs oluyorsun dahada kırpılıyor. belki deneysel bişiler cıkar

Arda:
anlıyorum kayıtta ve mikserre girerken cab sim ; diğer zamanlarda power amp + kabin en güzeli

so far so good so what:
aynen oyle

Arda:
kafam takılıyordu baya
iyi oldu netlik kazandı

Geri