Metallica

Denk gelmişken üç beş karalayayım. Eylül ayında S&M konserinin 20. yıl kutlaması olacak ve tekrar senfoni ile çalacaklar. Hangi şarkılar çalınacak, ilk konserde olmayan ama senfoni ile harika olabilecek Fade, Unforgiven, Orion gibi şarkılar veya yeni albümden şarkılar olacak mı merak konusu. Açıkçası adamların bu huyunu seviyorum. Sürekli farklı bir şey yapıyorlar, kendileri ile "challange" durumundalar. Çoğu grup gibi "comfort zone"da takılıp, dava mava diye takılmıyorlar.

Şu forumda bildiğim kadarıyla azılı birkaç Metallica'cı biri olarak (eski orionturk tayfasından biri olarak) yeni gelişmeyi yazmak istedim. James tekrardan bağımlılık rehabilitasyonuna girmiş. Avustralya ve Yeni Zelanda turneleri iptal edildi bu yüzden. Lars'ın deyimiyle kasalarca bira içmeden "i love you man" diyemeyen, özellikle Load albümündeki sözleri yazan bir adamın tekrar içmeye başlaması şaşırtmadı, özellikle blackened viski ve enter night biralardan sonra.

James ne zaman döner bilmiyorum ama döneceğine kesin eminim. Zaten adam bir şeyi saklamıyor. İnsanlar genelde yaptıkları hatadan dönseler bile kulp bulma derdindedir ama James kabullenebiliyor, yüzleşebiliyor. O bakımdan James eşliğinde yeni bir Metallica dönemi başlayacak bir süre sonra, bakalım nasıl olacak.

Metallica yı çok severim. O yüzden artık bıraksınlar istiyorum. Dengesizlikler, bağımlılıklar. 3-4 yılda bir dağılma aşamaları.... Biraz bıktırıcı. Sanki Coldplay in her albüm çıkarmadan önceki bu son albüm pompalamasıyla satışları arttırma çabasına döndü. Anlatacaklarını anlattılar biraz dinlenmeleri gerek.

Memur gibi sabah 9 akşam 5 takılsalar eleştiriliyor, tam tersi olsa eleştiriliyor. 2001-2003 curcunasından sonra 16 yıldır motor gibi işliyorlardı ama James son zamanlarda çaktırmadan su sızdırıyormuş, bunu da atlatırlar. Ayrıca Metallica albüm satma kaygısında olsa albüm yapardı (kızdığım noktalardan biridir), son 20 senede 3 albümleri var.

Neredeyse her sene gittikleri yerlerde bile konser biletleri aylar öncesinden "sold out" oluyorsa ve grup çalmaktan zevk alıyorsa, bırakmanın kimseye faydası olmaz. :)

Bırakmasınlar tabi de bu kadar üst üste konser, bu kadar dolaşma yeter artık. Onlar da sıkılıyordur elbet bir noktada. Şöyle az konserli birkaç yıl geçirip iyi bir hazırlıkla son yumruklarını güzel ve eskiyi anımsatan modern parçalarla vursunlar. Kendilerini tekrar ederlerse(şuana hiç olmadı, belki biraz death magnetic) işte o zaman gerçekten bu adamlar bitmiş derim. Yaptıkları her albüm ayrı bir çığır açmış, farklı türlerden farklı gruplara ilham vermiş bu yüce insan topluluğu; metal müziğe son elektroşoku vererek tekrar ayaklandıracak kaliteli ve dolu bir albüm daha yapsa ve sonra köşelerine çekilip artık alttan gelenlere yer verseler fena mı olurdu :)
Galba yolun sonuna geldik ya hakkaten, metal adına konuşuyorum; yeni ve farklı hiçbir lanet grup ya da tür gelmiyor alttan. Hep tekrar hep tekrar. Ghost vardı o da intihar etti gitti.

İlk ve tek. 90'ların ortasından sonra niye çalmadıklarını şarkının F# olması ve vokalinin zorlayıcı olmasına bağlayabilirim ama o tarihe kadar niye çalmadıklarını bilemiyorum. Var böyle birkaç tane daha faili meçhul.

Bildiğim kadarıyla bu şarkı normal şartlarda albümde yer almıyordu, tam hatırlamamak ile birlikte muhtemelen prodüktörün isteği üzerine son 1 haftada eklenen bir parça olduğundan üvey evlat muamelesi görüyormuş.
Doğru, böyle bir hikayesi vardı ama benim aklımda da plak şirketinin (Elektra Records) radyoda çalmalık, "yormayan" kısa bir şarkı istemesi sonucu yapılmış bir şarkı diye kalmış.

Şu harika belgeseli şuraya bırakayım. Official bir iş değil ama official bir işten daha kaliteli kesinlikle. :) Kullanılan görsel ögeler olsun, hikaye kurgusu olsun, gerçekten etkileyici olmuş.

Bu konuya girmek için Sanatçı&Gruplar bölümüne girince bölümün tamamen farklı başlıklarla dolduğunu gördüm, amaca uygun paylaşım yapalım o zaman.

Şu vokali gördükten sonra şu tarz bir cover yapsalar keşke demiştim, benzeri popüler bir parçadan gelmiş. İlgili konserde Creep'in akustiği, Disposable'ın akustik versiyonunu heavy tarza çevirme (kendi şarkılarına cover'ın cover'ı), son albümden Dead'in akustiği gibi olaylar da var. Başka sürprizler de olabilir, çünkü ben Disposable'ı "electric" kısmında görünce normal versiyonu sanmıştım. Kaliteli kayıtlarını yayınlarla umarım.

Metallica'dan Enter Sandman, Master of Puppets harici parça çalmaya çalışan var mı, bu tarz detaylara benim dışımda dikkat eden kimse var mı bilemiyorum. Benim gibi detaycı arkadaşlar için güzel bir eğitici-açıklayıcı bir videodur. Paylaşmak istedim.

Metallica Black Albümü bir çoğumuz için önemli, 30.senesi olması sebebiyle bir cover albümü 10 Eylül'de geliyor. Bir kaç şarkı da şimdiden yayınlandı (Örn: Juanes ve Weezer - Enter Sandman). Albümde 53 farklı şarkıcı ve grup olacak, bakalım neler çıkacak.. Tracklist'i aşağı bırakıyorum.

TRACKLIST:
  1. Enter Sandman – Alessia Cara & The Warning
  2. Enter Sandman – Mac DeMarco
  3. Enter Sandman – Ghost
  4. Enter Sandman – Juanes
  5. Enter Sandman – Rina Sawayama
  6. Enter Sandman – Weezer
  7. Sad But True (Live) – Sam Fender
  8. Sad But True – Jason Isbell and the 400 Unit
  9. Sad But True – Mexican Institute of Sound feat. La Perla & Gera MX
  10. Sad But True – Royal Blood
  11. Sad But True – St. Vincent
  12. Sad But True – White Reaper
  13. Sad But True – YB
  14. Holier Than Thou – Biffy Clyro
  15. Holier Than Thou – The Chats
  16. Holier Than Thou – OFF!
  17. Holier Than Thou – PUP
  18. Holier Than Thou – Corey Taylor
  19. The Unforgiven – Cage The Elephant
  20. The Unforgiven – Vishal Dadlani, DIVINE, Shor Police
  21. The Unforgiven – Diet Cig
  22. The Unforgiven – Flatbush Zombies feat. DJ Scratch
  23. The Unforgiven – Ha*Ash
  24. The Unforgiven - José Madero
  25. The Unforgiven – Moses Sumney
  26. Wherever I May Roam – J Balvin
  27. Wherever I May Roam – Chase & Status feat. BackRoad Gee
  28. Wherever I May Roam – The Neptunes
  29. Wherever I May Roam – Jon Pardi
  30. Don’t Tread on Else Matters - SebastiAn
  31. Don’t Tread on Me – Portugal. The Man
  32. Don’t Tread on Me – Volbeat
  33. Through the Never – The HU
  34. Through the Never - Tomi Owó
  35. Nothing Else Matters – Phoebe Bridgers
  36. Nothing Else Matters – Miley Cyrus feat. WATT, Elton John, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo, Chad Smith
  37. Nothing Else Matters - Dave Gahan
  38. Nothing Else Matters – Mickey Guyton
  39. Nothing Else Matters – Dermot Kennedy
  40. Nothing Else Matters – Mon Laferte
  41. Nothing Else Matters – Igor Levit
  42. Nothing Else Matters – My Morning Jacket
  43. Nothing Else Matters – PG Roxette
  44. Nothing Else Matters – Darius Rucker
  45. Nothing Else Matters – Chris Stapleton
  46. Nothing Else Matters – TRESOR
  47. Of Wolf and Man – Goodnight, Texas
  48. The God That Failed – IDLES
  49. The God That Failed – Imelda May
  50. My Friend of Misery – Cherry Glazerr
  51. My Friend of Misery – Izïa
  52. My Friend of Misery – Kamasi Washington
  53. The Struggle Within – Rodrigo y Gabriela

Son düzenleme:
Metallica Black Albümü bir çoğumuz için önemli, 10.senesi olması sebebiyle bir cover albümü 10 Eylül'de geliyor. Bir kaç şarkı da şimdiden yayınlandı (Örn: Juanes ve Weezer - Enter Sandman). Albümde 53 farklı şarkıcı ve grup olacak, bakalım neler çıkacak.. Tracklist'i aşağı bırakıyorum.

TRACKLIST:
  1. Enter Sandman – Alessia Cara & The Warning
  2. Enter Sandman – Mac DeMarco
  3. Enter Sandman – Ghost
  4. Enter Sandman – Juanes
  5. Enter Sandman – Rina Sawayama
  6. Enter Sandman – Weezer
  7. Sad But True (Live) – Sam Fender
  8. Sad But True – Jason Isbell and the 400 Unit
  9. Sad But True – Mexican Institute of Sound feat. La Perla & Gera MX
  10. Sad But True – Royal Blood
  11. Sad But True – St. Vincent
  12. Sad But True – White Reaper
  13. Sad But True – YB
  14. Holier Than Thou – Biffy Clyro
  15. Holier Than Thou – The Chats
  16. Holier Than Thou – OFF!
  17. Holier Than Thou – PUP
  18. Holier Than Thou – Corey Taylor
  19. The Unforgiven – Cage The Elephant
  20. The Unforgiven – Vishal Dadlani, DIVINE, Shor Police
  21. The Unforgiven – Diet Cig
  22. The Unforgiven – Flatbush Zombies feat. DJ Scratch
  23. The Unforgiven – Ha*Ash
  24. The Unforgiven - José Madero
  25. The Unforgiven – Moses Sumney
  26. Wherever I May Roam – J Balvin
  27. Wherever I May Roam – Chase & Status feat. BackRoad Gee
  28. Wherever I May Roam – The Neptunes
  29. Wherever I May Roam – Jon Pardi
  30. Don’t Tread on Else Matters - SebastiAn
  31. Don’t Tread on Me – Portugal. The Man
  32. Don’t Tread on Me – Volbeat
  33. Through the Never – The HU
  34. Through the Never - Tomi Owó
  35. Nothing Else Matters – Phoebe Bridgers
  36. Nothing Else Matters – Miley Cyrus feat. WATT, Elton John, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo, Chad Smith
  37. Nothing Else Matters - Dave Gahan
  38. Nothing Else Matters – Mickey Guyton
  39. Nothing Else Matters – Dermot Kennedy
  40. Nothing Else Matters – Mon Laferte
  41. Nothing Else Matters – Igor Levit
  42. Nothing Else Matters – My Morning Jacket
  43. Nothing Else Matters – PG Roxette
  44. Nothing Else Matters – Darius Rucker
  45. Nothing Else Matters – Chris Stapleton
  46. Nothing Else Matters – TRESOR
  47. Of Wolf and Man – Goodnight, Texas
  48. The God That Failed – IDLES