Metallica

Şu albümü başka bir grup çıkartsa kaç dakika yüzüne bakılırdı merak ediyorum. Belkide çıkmasa daha iyiydi. 8 sene 10 seneden ziyade. Rifflerin çoğu birbirine benziyor. Sonra röportajlarda diyorlar 10 bin tane riffim vardı 3/2 sini kaybettim 500.000 tane riffim var beğendiğimizi albüme koyacağım. E böyle bir sürü riff yazarsın zaten. Sololara bir şey diyemiyorum Kirk artık Lars kadar gereksiz bir adam oldu. Sözler yeni yetme metal gruplarına döndü, vokal melodileri eskisi kadar kaliteli değil. Sonra açıklama yapıyorlar en iyi albümümüzü yapmadık daha, hayırdır bu bir basamak mı? Bu albüm Metallica'nın kendisine saygısızlık. Death Magnetice giremeyen Beyond Magnetic şarkıları bile çoğundan iyi. Hal böyle olunca ve etraftaki insanlar ergenler gibi albümü göklere çıkartınca insanlar çeşitli triplere girebiliyor.

Şu albümü başka bir grup çıkartsa kaç dakika yüzüne bakılırdı merak ediyorum. Belkide çıkmasa daha iyiydi. 8 sene 10 seneden ziyade. Rifflerin çoğu birbirine benziyor. Sonra röportajlarda diyorlar 10 bin tane riffim vardı 3/2 sini kaybettim 500.000 tane riffim var beğendiğimizi albüme koyacağım. E böyle bir sürü riff yazarsın zaten. Sololara bir şey diyemiyorum Kirk artık Lars kadar gereksiz bir adam oldu. Sözler yeni yetme metal gruplarına döndü, vokal melodileri eskisi kadar kaliteli değil. Sonra açıklama yapıyorlar en iyi albümümüzü yapmadık daha, hayırdır bu bir basamak mı? Bu albüm Metallica'nın kendisine saygısızlık. Death Magnetice giremeyen Beyond Magnetic şarkıları bile çoğundan iyi. Hal böyle olunca ve etraftaki insanlar ergenler gibi albümü göklere çıkartınca insanlar çeşitli triplere girebiliyor.

Metallica şarkıları geçmişten bugüne benzer riff yürüyüşlerinden oluşmakta, bu albümde de farklı birşey yok, klasik James riffleri, hatta alışılmışın dışında yaptığı yerler de bulunmakta. Vokaller bakımından da Reload albümünden sonraki dönemi göz önüne alırsak en iyi olan albüm diyebilirim. Şu albüm başka bir gruptan çıkmış olsa bence "nailed it" derlerdi...

Ama dediğim gibi bu kendi fikrim, sizinle uyuşmaması doğaldır, insanların zevkleri çok farklıdır. Üstteki yazımı da beğenenler için nasıl beğenirsiniz berbat olmuş tutumunuz için yazmıştım. (Öyle ima etmediyseniz bile öyle anlaşılmakta) Yoksa albümü beğenmemek en tabi hakkınız.

Grup elemanlarının konuşmaları içinse; reklam yapmak zorundalar, tabi konuşacaklar. Kirk'ün telefon kaybetme olayı dışında dediklerinizi duymadım. Yalan demiyorum, takip etmediğim için duymadım.

Metallica hardwired to Self-Destruct sanki dalga geçer gibi bir isim. Trollüğüne çıkmış bir albüm havası var. Kendileri ne olduğunun gayet farkında sanki. Medya diğer gruplara bunlar kadar arka çıkmıyor kesinlikle.

Şu albüm başka bir gruptan çıkmış olsa bence "nailed it" derlerdi....

Kim derdi ? Bunu St. Anger için de diyenlerde vardı bu arada. Aradan o kadar zaman geçti ancak fanatikler dışında o albümün adını ağzına alan yok. Size bir şey söyleyeyim bu beste kalitesiyle zaten bilinmeyen bir gruba albüm çıkartmazlardı kendi imkanlarıyla CDBaby'de yayınlanır 40 tane filan belki satardı.

Metallica hardwired to Self-Destruct sanki dalga geçer gibi bir isim. Trollüğüne çıkmış bir albüm havası var. Kendileri ne olduğunun gayet farkında sanki. Medya diğer gruplara bunlar kadar arka çıkmıyor kesinlikle.

Kim derdi ? Bunu St. Anger için de diyenlerde vardı bu arada. Aradan o kadar zaman geçti ancak fanatikler dışında o albümün adını ağzına alan yok. Size bir şey söyleyeyim bu beste kalitesiyle zaten bilinmeyen bir gruba albüm çıkartmazlardı kendi imkanlarıyla CDBaby'de yayınlanır 40 tane filan belki satardı.
Metallica kendi bile çalmıyor St. Anger şarkılarını. Albüm çıktıktan sonraki hiçbir live albümlerinde dahi yok, bence koymamakla da iyi ediyorlar.

Metallica'dan gelmeseydi bu albüm yine ''Nailed it'' derdi düşüncenize ben de katılmıyorum @Blindeath . Ama sizin de dediğiniz gibi tarz/keyif/zevk meselesi, sonuna kadar saygımız var :)

Arkadaşlar sizin düşüncelerinizi bilmiyorum ama bana göre 2000 yılından itibaren yaptığı en iyi şey When a Blind Men Cries ve Ronnie Rising Medley coverları. Zaten muhteşem cover yapan bir grup ama o vokaller ve müzik Metallica'ya çok çok yakıştı. Yeni albümler gelecekse ki umarım gelir, bu tarz şarkılar görmek isterim. Kasıntı riffler, kalitesiz sololar işgal etmiş albümü. Sekiz senenin ardından şu Hardwired albümü ile mutlu olan varsa cidden yaşam sevincinizden bir tutam istiyorum.
Aynen katılıyorum, hala boktan sıkıcı riflerle thrash diye kasmaktansa keşke böyle şeyler yapsalar.Mesela low mans lyric gibi.

Adam Hardwired albüm başlığına çakma pokemon kaydını koyuyor. Gençlerinin, müzikle ilgilenenlerinin hali bu olan bir ülkeyiz işte. Çok da fazla şaapmamak lazım.

Smiley açıklıyor olması lazımdı ama... =)

Ana bir Metallica başlığı olmadığı için(eskisi uçmuştu sanırım) ve yeni gördüğüm ve hoşuma gittiği, komik bulduğum için attım.

Edit: Gerginlik olmasın diye sildim.

Son düzenleme:
Albümü baştan sona dinledim. Metallica'nın reklamı ve devamı için iyi, kalitesi için vasat bir albüm.Bitmek bilmeyen şarkı uzunluğu ve gitar-davul tonlamalarıyla death magnetic'e, ritm-vokal uyumlarıyla 90'ları hatırlattı bana reload-load zamanları yani. Özetle, death magnetic ile reload arası bir şey olmuş. Şarkılara bir türlü giriş yazılamama, alakasız ritimlerin birbirini takip etmesi va tabi ki 7-8 dklik şarkıların olması, ritm havuzuna atılmış partisyonları seçip seçip üstüne söz yazmak gibi olmuş. Aynı şeyi death magnetic'te de yaptılar çünkü. Ayrıca bazı parçalarda Kirk yine geleneksel olarak Windows 95'te kalmış gibi. Alıştık ona ama birkaç şarkıda hiç solo olmasaydı daha güzeldi demedim değil. Sadece James işini yapmış her zamanki gibi. Zaten 2000'den sonra lars da Kirk de iyice boşladı. James tek kişilik grup yaptı metallicayı neredeyse. Bir de bu şarkıların uzaması durumunu, 50-60'lardaki amcaların, oturduğunuz banka gelip oturması, otobüste sizinle muhabbeti açmak için uzun uzun konuşup çabalaması gibi olmuş. Yaşlanınca, şarkıları da uzatmışlar anlaşılan. Bir de thrash gibisimsi başlayıp thrash gibisimsi bitmiş bir albüm. Çok fazla değişken var kimliksiz bir albüm dalgasına kaydedilmiş gibi buna rağmen death magnetic'ten daha iyi kayıt edilmiş. En azından davulları.. Bir şeyi de itiraf etmek gerek, adı metallica olmasaydı bu albümü ilk defa indirirken grubun adı ve albüme tıkladığınızda bunalti .com'da küçük puntolarla 35 kere indirilmiştir bilgilendirilmesiyle indirecektiniz (orayı da uzun süredir takip etmiyorum gerçi ) Sonra da unutup gideceksiniz. 50 yaşından sonra albüm olmuyorsa, yapmak zorunda değiller. Adamlar 50'sinde aga whiplash filan beklemeyin, ride the lightning solosu beklemeyin, thrash beklemeyin diyengilleri şuraya alıyorum:

Albümü baştan sona dinledim. Metallica'nın reklamı ve devamı için iyi, kalitesi için vasat bir albüm.Bitmek bilmeyen şarkı uzunluğu ve gitar-davul tonlamalarıyla death magnetic'e, ritm-vokal uyumlarıyla 90'ları hatırlattı bana reload-load zamanları yani. Özetle, death magnetic ile reload arası bir şey olmuş. Şarkılara bir türlü giriş yazılamama, alakasız ritimlerin birbirini takip etmesi va tabi ki 7-8 dklik şarkıların olması, ritm havuzuna atılmış partisyonları seçip seçip üstüne söz yazmak gibi olmuş. Aynı şeyi death magnetic'te de yaptılar çünkü. Ayrıca bazı parçalarda Kirk yine geleneksel olarak Windows 95'te kalmış gibi. Alıştık ona ama birkaç şarkıda hiç solo olmasaydı daha güzeldi demedim değil. Sadece James işini yapmış her zamanki gibi. Zaten 2000'den sonra lars da Kirk de iyice boşladı. James tek kişilik grup yaptı metallicayı neredeyse. Bir de bu şarkıların uzaması durumunu, 50-60'lardaki amcaların, oturduğunuz banka gelip oturması, otobüste sizinle muhabbeti açmak için uzun uzun konuşup çabalaması gibi olmuş. Yaşlanınca, şarkıları da uzatmışlar anlaşılan. Bir de thrash gibisimsi başlayıp thrash gibisimsi bitmiş bir albüm. Çok fazla değişken var kimliksiz bir albüm dalgasına kaydedilmiş gibi buna rağmen death magnetic'ten daha iyi kayıt edilmiş. En azından davulları.. Bir şeyi de itiraf etmek gerek, adı metallica olmasaydı bu albümü ilk defa indirirken grubun adı ve albüme tıkladığınızda bunalti .com'da küçük puntolarla 35 kere indirilmiştir bilgilendirilmesiyle indirecektiniz (orayı da uzun süredir takip etmiyorum gerçi ) Sonra da unutup gideceksiniz. 50 yaşından sonra albüm olmuyorsa, yapmak zorunda değiller. Adamlar 50'sinde aga whiplash filan beklemeyin, ride the lightning solosu beklemeyin, thrash beklemeyin diyengilleri şuraya alıyorum:

Ona ayrı gıcık oluyorum. Özellikle ekşi sözlükte genelde yorumlar böyle. Adamlar 50 yaşında böyle şarkılar yapmış yok hala kötülüyorsunuz beğenmiyorsunuz. O yaşlarda neler yapıyor insanlar. Tekrar diyorum, sound mükemmel tamam ama şarkılar çok boş. Yaşla bir ilgisi yok bence şarkıların, tamamen olmasa bile konserlerde hala en hızlı şarkıları çalıyorlar. (Metallica içinde en hızlı) Artık kalitelisi üretilmiyor ama. Baktığınız zaman Hardwired yapısal olarak Battery, Hit the Lights ile aynı şarkı. James tek başına riffi çalıyor sonra bütün grup giriyor, kıta nakarat bu iki defa tekrarlanıyor ve daha yavaş farklı bir riffe giriyor, asıl solo çalınıyor ve son kıta bitiş. İncelerseniz demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Ben bir kere dinledim daha da dinlemedim. Oturup ayrıntılı incelenecek bir albüm yok zaten aklımda bir tane de parça kalmadı. Ortalama rock albümü işte. Bunu yapacaklarına konser konser gezsinler en son geldiklerinde 200 400 600 tl lik biletlere rağmen gidenlere göre söylüyorum, full çekiyor demişlerdi. Zaten %80-90 eski parçalar çalıyor konserlerde. Yapın bir proje grubu ne tür şaklabanlıklar, farklılık yapacaksa yapsınlar başka grup adı altında md 45 misali. Bu tür albümlere gerek yok. Death magnetic'te pil harbi bitti işte. Parayı konserlerle de kazanıyorlar.

Hoş şöyle de bir haber var ama ? 600 tl'lik bilete rağmen..

Konserlerin perde arkası: Gelişleri minumum 2.5 milyon dolar

Bir de konserlerden para kazanamıyoruz diyorlardı bir haberde de. Metallica karın tokluğuna konser veriyormuş. Sanırsın, 50 tl bileti olan Greg Howe geldi İstanbul'a.

Ben bir kere dinledim daha da dinlemedim. Oturup ayrıntılı incelenecek bir albüm yok zaten aklımda bir tane de parça kalmadı. Ortalama rock albümü işte. Bunu yapacaklarına konser konser gezsinler en son geldiklerinde 200 400 600 tl lik biletlere rağmen gidenlere göre söylüyorum, full çekiyor demişlerdi. Zaten %80-90 eski parçalar çalıyor konserlerde. Yapın bir proje grubu ne tür şaklabanlıklar, farklılık yapacaksa yapsınlar başka grup adı altında md 45 misali. Bu tür albümlere gerek yok. Death magnetic'te pil harbi bitti işte. Parayı konserlerle de kazanıyorlar.

Hoş şöyle de bir haber var ama ? 600 tl'lik bilete rağmen..

Konserlerin perde arkası: Gelişleri minumum 2.5 milyon dolar

Bir de konserlerden para kazanamıyoruz diyorlardı bir haberde de. Metallica karın tokluğuna konser veriyormuş. Sanırsın, 50 tl bileti olan Greg Howe geldi İstanbul'a.
İnanmayınız efendim, alayı parasını sözleşme imzalar imzalamaz alıyor. Üstelik bazı gruplar sözleşmedeki doluluk sağlanmazsa çıkmıyor bile. Bilet satılmaması konseri ayarlayan kişinin, mekan sahibinin problemi. Benim asıl güldüğüm şey James geçenlerde daha en iyi albümümüzü yapmadık dedi. Ona uzun uzun yarıldım, en iyi albümleri nasıl olacak acaba?

Metallica'nın en iyi albümü nedir sorusuna iki şekilde cevap verilebilir, çok ağır thrash severseniz Master of Puppets, daha genel bir müzik dinleyicisi iseniz Black Album olabilir. Sırf merak uyandırmak için böyle saçma açıklamalar yapıyorlar ama James'den beklemezdim.

90'larda grubu kısa şarkılar yapmaya başladı diye eleştiriyorduk, şimdi uzun şarkı yapıkları için eleştiriliyor. Ya arkadaş metallicayı metallica yapan ktulu, orion, to live, master, disposable, and justice, frayed ends of, hepsi uzun şarkılar. Evet yeni besteleri o kadar iyi değil ama metallicayı şarkılar uzun diye eleştirmek madonnayı şarkıları kısa diye eleştirmekle aynı şey. Bırakın artık bu tatavayı. Dinlemezsiniz olur biter.Outlaw thornu albume sığmadı diye kısalttıklarına da çok üzülmüştüm, spit outu 10 dakikadan kısaltmalarına da üzüldüm.
Yap ulan metallica, 20 dakikalık şarkı yap biz dinleriz.
Piyasada 10 milyar tane 3 dakikalık şarkı var. Uzun gelen onları dinlesin, konu kapansın.

90'larda grubu kısa şarkılar yapmaya başladı diye eleştiriyorduk, şimdi uzun şarkı yapıkları için eleştiriliyor. Ya arkadaş metallicayı metallica yapan ktulu, orion, to live, master, disposable, and justice, frayed ends of, to live, hepsi uzun şarkılar. Evet yeni besteleri o kadar iyi değil ama metallicayı şarkılar uzun diye eleştirmek madonnayı şarkıları kısa diye eleştirmekle aynı şey. Bırakın artık bu tatavayı. Dinlemezsiniz olur biter.Outlaw thornu albume sığmadı diye kısalttıklarına da çok üzülmüştüm, spit outu 10 dakikadan kısaltmalarına da üzüldüm.
Yap ulan metallica, 20 dakikalık şarkı yap biz dinleriz.
Ppiyasada 10 milyar tane 3 dakikalık şarkı var. Uzun gelen onları dinlesin, konu kapansın.
Birader insan sevmediği şarkıya yorum yapmayacak diye bir şey yok. Dinlemiyoruz zaten rahat ol. Piyasalık bir iş de değil bu, Metallica Kill 'em All'dan beri uzun şarkılar yapıyor. Yapsın bir and justice for all, to live is to die, değil 10 dakika 1 saat olsun dinler insanlar. Ama rastgele riffleri peş peşe dizip sıkıcı kafa ütüleyen şarkılar yaparsan millet eleştirir. Beğenmiyorsan dinleme, tatava yapma kafası da bizim ülkemizde var sadece. İsteyen istediğini eleştirir, gömer. Beğenmiyorsan okuma, tatava yapma.

Bu şarkı şu haliyle and justice'in en iyi şarkılarından birisi olurdu. Adam 3 günlük müzik geçmişiyle ben bu müzikten bi bok anlamıyorum demiyor da ratgele riffler peşi sıra sıkıcı bilmem ne diyor.
albüm bana da sıkıcı ve uzun geldi ama bu parçayı böyle dinleyince içim bi fena oluyor...3 cd yapabiliyorlar madem eski fanlar için bir de gerçek treş versiyonlu cd olsaydı keşke hatta :)))))

Bu gün fizzy' den tüm gün albümü dinledim. Genel olarak beğendim. Ritim tonları gerçekten çok iyi. Gerek sound gerekse mix enfes. Ancak sololar çekingen ve ruhsuz geldi biraz. Rock tarihinin efsane sololarından sonra insan fark yaratacak bişiler bekliyordu açıkcası.

Geri