Metallica

Denk gelmişken üç beş karalayayım. Eylül ayında S&M konserinin 20. yıl kutlaması olacak ve tekrar senfoni ile çalacaklar. Hangi şarkılar çalınacak, ilk konserde olmayan ama senfoni ile harika olabilecek Fade, Unforgiven, Orion gibi şarkılar veya yeni albümden şarkılar olacak mı merak konusu. Açıkçası adamların bu huyunu seviyorum. Sürekli farklı bir şey yapıyorlar, kendileri ile "challange" durumundalar. Çoğu grup gibi "comfort zone"da takılıp, dava mava diye takılmıyorlar.

Şu forumda bildiğim kadarıyla azılı birkaç Metallica'cı biri olarak (eski orionturk tayfasından biri olarak) yeni gelişmeyi yazmak istedim. James tekrardan bağımlılık rehabilitasyonuna girmiş. Avustralya ve Yeni Zelanda turneleri iptal edildi bu yüzden. Lars'ın deyimiyle kasalarca bira içmeden "i love you man" diyemeyen, özellikle Load albümündeki sözleri yazan bir adamın tekrar içmeye başlaması şaşırtmadı, özellikle blackened viski ve enter night biralardan sonra.

James ne zaman döner bilmiyorum ama döneceğine kesin eminim. Zaten adam bir şeyi saklamıyor. İnsanlar genelde yaptıkları hatadan dönseler bile kulp bulma derdindedir ama James kabullenebiliyor, yüzleşebiliyor. O bakımdan James eşliğinde yeni bir Metallica dönemi başlayacak bir süre sonra, bakalım nasıl olacak.

Metallica yı çok severim. O yüzden artık bıraksınlar istiyorum. Dengesizlikler, bağımlılıklar. 3-4 yılda bir dağılma aşamaları.... Biraz bıktırıcı. Sanki Coldplay in her albüm çıkarmadan önceki bu son albüm pompalamasıyla satışları arttırma çabasına döndü. Anlatacaklarını anlattılar biraz dinlenmeleri gerek.

Memur gibi sabah 9 akşam 5 takılsalar eleştiriliyor, tam tersi olsa eleştiriliyor. 2001-2003 curcunasından sonra 16 yıldır motor gibi işliyorlardı ama James son zamanlarda çaktırmadan su sızdırıyormuş, bunu da atlatırlar. Ayrıca Metallica albüm satma kaygısında olsa albüm yapardı (kızdığım noktalardan biridir), son 20 senede 3 albümleri var.

Neredeyse her sene gittikleri yerlerde bile konser biletleri aylar öncesinden "sold out" oluyorsa ve grup çalmaktan zevk alıyorsa, bırakmanın kimseye faydası olmaz. :)

Bırakmasınlar tabi de bu kadar üst üste konser, bu kadar dolaşma yeter artık. Onlar da sıkılıyordur elbet bir noktada. Şöyle az konserli birkaç yıl geçirip iyi bir hazırlıkla son yumruklarını güzel ve eskiyi anımsatan modern parçalarla vursunlar. Kendilerini tekrar ederlerse(şuana hiç olmadı, belki biraz death magnetic) işte o zaman gerçekten bu adamlar bitmiş derim. Yaptıkları her albüm ayrı bir çığır açmış, farklı türlerden farklı gruplara ilham vermiş bu yüce insan topluluğu; metal müziğe son elektroşoku vererek tekrar ayaklandıracak kaliteli ve dolu bir albüm daha yapsa ve sonra köşelerine çekilip artık alttan gelenlere yer verseler fena mı olurdu :)
Galba yolun sonuna geldik ya hakkaten, metal adına konuşuyorum; yeni ve farklı hiçbir lanet grup ya da tür gelmiyor alttan. Hep tekrar hep tekrar. Ghost vardı o da intihar etti gitti.