Marcus Miller V7 Yardım

Merhaba,
Normalde elektro gitaristim, lakin geçen günlerde grubumuza lazım olduğu için ikinci el bir Marcus Miller V7 bas gitarını aldım. Üstünde bir çok knob ve tuş var kafam karıştı açıkçası biraz :) Üstünde mid eq ve aktif-pasif switch de var. Bası ana amfiye bağlıyorum, üstündeki ton knobları ile ne kadar oynasam, uğraşsam da şöyle güzel bir ton alamıyorum. Ya çok boğuk ya da çok tiz geliyor, ses de çamaşır ipi ile çalınıyormuş misali :) Ben de buradaki diğer basistlere sormak istedim, yardımınıza muhtacım adam gibi nasıl ton alınabileceği konusunda :) Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yeniden Yönlendirme Bildirimi

Bahsettiğiniz gitarın kontrolleri şu linkteki şekilde, Active pozisyonda iken master volume ve tonu max. açın, diğer kontrolleri ortada tutun zaten knob u çevirirken click yapar o nokta sıfır noktasıdır. Sonra yavaş yavaş elde etmek ton doğrultusunda ayarları yapın, tellerin durumundan bahsetmiyorum bile eğer ki çok kötü ise zaten tel tel değiştirmeden ton farklılıklarını çok hissedemezsiniz..

cidden bas gitarı tonlamak çok zordur elektro gitara kıyasla. Düşük frekanslar çünkü hem duyması hem duyurması bir mesele.
Tavsiyem mid frekanları güzel ayarlamak o kısıma yoğunlaşmak ve compressor pedalı almak. Düşük bir comp seviyesiyle güzel tonlar alabilirsiniz. Elbette amfinizin iyi olduğunu varsayıyorum.

cidden bas gitarı tonlamak çok zordur elektro gitara kıyasla. Düşük frekanslar çünkü hem duyması hem duyurması bir mesele.
Tavsiyem mid frekanları güzel ayarlamak o kısıma yoğunlaşmak ve compressor pedalı almak. Düşük bir comp seviyesiyle güzel tonlar alabilirsiniz. Elbette amfinizin iyi olduğunu varsayıyorum.

tiz karakteri çok fazla olan ve yüksek çıkışlı bir bass kullanıyorum compressor'e çoğu zaman gerek duymuyorum. işin teknik kısmının mantığını iyi bilmek lazım bence. örneğin benim basım dişbudak ve akçaağaç oluşuyor sapı ve gövdesi çoğu basa göre kalın. mid ve bass karakterli precision manyetikde çok hoş sonuçlar alıyorum

Site V7 de bulunan aktif eq u asla kullanmayın kullandirtmayin pasif manyetiklerden gelen ton bile yeterlidir. Yoksa ciddi manada kötü ton almanız kaçınılmaz
Pasif sistem candır, hiçbir sahnede problem yaşamadım ton konusunda. :D

@batuyalcinbayir
Eğer ilerde de Sire kullanmayi dusunuyorsaniz j-retro için yavastan para biriktirin derim. Sire'lar guzel gitarlar,hele yeni gelen seriler... Ancak tek sıkıntı aktif eq ile tonlamak. Kullananlarin temel satma nedeni bu. Alan kimi gorduysem 3 5 aya satisa koydu ekstra masraf ile ugrasmamak icin. Kötü değil lakin uğraştırici. O yüzden, eger satmak istemiyorsaniz gelecekte j-retro vs düşünün. Gitar tabiri caizse level atlayacaktir.

mid knobunu biraz geriye alıp oradan üstteki küçük düğme ile boostlarsanız gruptaki mix içinde güzel bir şekilde duyulursunuz.... Bir de ben en iyi tonu thomastik marka tel ile aldım bu gitarda... diğer çok pahalı bilinen markalara dayanamadım bile...

Geri