Selim Işık Tutunamayan Albümü

Merhaba
Selim Işık hoca yaklaşık bir hafta önce Tutunamayan isimli beste albümünü yayınladı. Her şarkıda başka bir müzisyenle birlikte çalmış. Bence ortaya güzel bir albüm çıkmış. Dinlemek isteyenler Spotify dan veya iTunes den ulaşabilirler.
Dinleyip albümün geneli hakkında yorum yapıp en beğendiğiniz şarkıyı yazarsanız daha iyi olur.
Bence albüm genel olarak çok iyi.
En sevdiğim şarkıda Yüzyıl ft. Deniz Tuzcuoğlu.
albümün ilk klibi

Eceyi al Geceyi sat. Fazla nakarat kasılmış gibi sanki. Bu arada oraya kadar dinlemek ayrı bir eziyetti. Neden ? O kadar sıradan, tahmin edilebilir, sıkıcı ayrıca kötü vokalli bir şarkı ki tutunması mümkün değil ama bir dakika olabilir bir an hangi ülkede olduğumu unuttum. Kusura bakmasın eğer bir gün bu şarkıyı emek yapıp yazan kişi okursa o zaman bu lafları yemeyi göze almıştır kulağın mı yok derim ben de ona.

Ya ben bu adamın tuşesini gayet sıradan, gitara başlayalı 2-3 sene olan gitaristler gibi görüyorum/duyuyorum. Üretkenliği de sıradan gibi duruyor.
Parçanın popüler düşünceyle yapıldığına katılıyorum, alıcısı çıkacağına da katılıyorum, zaten 'Selim Hoca' fanatikleri her yerde :)

Solo için düşüncem hiç de öyle duygu yüklü filan olmadığı. Ama benim asıl dikkatimi çeken tuşenin zayıflığı ya. Pek çok gitar heveslisine katkı sağladı, emek verdi, kişilik olarak da beğendiğim bir insan ama gitaristlik adına çok fazla abartıldığını düşünüyorum.

"Açmayın korkunçlu vokal" :D

Şaka bi yana Selim Işık ülkede çok güzel işler yapıyor ama şu "frontman" olma sevdasını bırakması lazım. Albümü henüz tam anlamıyla dinlemedim ama yukardaki parçada Selim Işık'ın vokalleri hakkaten korkunç. Melek İrdem'inde çok ahım şahım bir vokal olduğunu söyleyemeceğim. Yabancıların "mediocre" dedikleri sıradan bir vokal bence. Ayrıca parça tamamen "Bakalım piyasada ne gidiyosa ona göre bişiler yapalım" diyerek yapılmış gibi... Parça şarkı sözlerinden tut bestesine, vokalinden tut rifflerine kadar o kadar sıradan ve o kadar tekdüze gidiyor ki bende direk lise öğrencilerinin vodafone liselerarası müzik festivali için biraraya gelip hadi bi şarkı yapalım diyip yaptığı bir parça izlenimi uyandırdı.

Tabi bu ülkede müziğinle para kazanmak istiyorsanda bu tür işler yapman lazım. Orasıda ayrı bi tartışma konusu...

Son düzenleme:
Ya ben bu adamın tuşesini gayet sıradan, gitara başlayalı 2-3 sene olan gitaristler gibi görüyorum/duyuyorum. Üretkenliği de sıradan gibi duruyor.
Parçanın popüler düşünceyle yapıldığına katılıyorum, alıcısı çıkacağına da katılıyorum, zaten 'Selim Hoca' fanatikleri her yerde :)

Tuşe hakkında bişey diyemem ahkam keseceğim nokta değil fakat üretkenlik sıradan kesinlikle. Ayrıca 80 Kalibre döneminde olduğu gibi Selim Işık'ın bir kitlesi var (gitar öğrencisi ve pop-rock severler). Dinlerken acı çektim çünkü tonlar çok kötüydü, albüm yapıyorsun özen tonlara biraz daha dinlenilebilir olsun. Tarzım olmamasına rağmen sırf düzenlemesi ve tonları güzel olduğu için dinlediğim albümler sanatçılar var.

E O kadar sıradan, tahmin edilebilir, sıkıcı ayrıca kötü vokalli bir şarkı ki tutunması mümkün değil ama bir dakika olabilir bir an hangi ülkede olduğumu unuttum.

Evet başka bir "nokta atışı": tamam güzel(!) gitar çalabilirsin ama bu vokal yapacağın anlamına gelmiyor ve sakız boş parça yapıp iTunes'da yerini alman ancak fan'larını ve ülkenin bilmem neresindeki sözde aşk acısı çeken liseliye hitap edebilirsin (seviye tespit edildi).

Ezmek yada küçük görmek değil amacım, daha kaliteli ve içi dolu çalışmalar yapılabilir demek istiyorum. Öyle bir çalışma ortaya koyun ki yurtdışındaki adam da dinlesin Türkçe olmasına rağmen.:)

Benim albümün en sevmediğim parçası da bu şarkı. Yüzyıl isimli şarkı çok güzel . Albümün tamamını dinlerseniz çok güzel şarkılar var.

Bide bu şarkı selim ışığın vokal yaptığı şarkı normalde hidayet can özcan vokal yapıyordu. Deneme amaçlı bir vokal olmuş herhalde. Ondan korkunçlu :D

Thrash sevdalısı birinden beklenmeyecek tarzda bir çalışma olmuş. Gerçekten sıkıcı ve yukarıda da dendiği üzere ancak liselilere hitap edebilir. Amaç direkt yada dolaylı yoldan para kazanmaksa bir şey diyemem tabi. Sonuçta insanların yapabildiği işle para da kazanması lazım yaşayabilmesi için.

Müzik kısmını bir kenara bırakıyorum. O klip nedir ya çok aşırı amatör olmuş :/

Mevzu para değil kesinlikle. Güzel sanatlar fakültelerinde bundan çok daha kaliteli klipler ortaya çıkarabilecek ekipmanı ve tecrübesi olan sürüyle sinema öğrencisi var (Öhm öhm mesela ben ^^). Rica et birinden ortaya güzel bir eser çıksın. Paintten klip mi çekilirmiş. Gözüm kanadı efektlerden.

Beklentiye girerek dinlememek lazım; ticari amaçlı olduğu açık. Eğitici olarak katkıları tartışılmaz, ayrı konu. Ben gitarist olarak kendisini oldukça sıradan buluyorum. Fakat tam da bu yüzden beklentiye girmeden dinledim ve fena bulmadım yapılan işi. Şebnem Ferahvari bir bunalım havası var, bu havayı tekrar tekrar soluyup tüketmek isteyecek de bir sürü insan var. Bu nedenle de bence ilgi görür.
Ancak solonun bazı yerleri acemice tınlıyor (bendler mesela...) ve gitar tonu da soloda kulak tırmalıyor. Acaba dijital olarak re-amping filan mı yapılmış diye merak ettim. Sanki kabin efekti yetersiz kalmış, tizler yeterince filtrelenememiş gibi. Bu mikrofon ile alınmış amfi kayıdı ise bayağı şaşırırım açıkçası...

şu son 8 aydır televizyonlarda gezinen piyasa yapımlarından çok daha iyi bir yapım. Ama nakarat kısmı çok boğucu geldi, gitar çok tize kaçmış kulaklarım çın çın çınladı.

Bildiğim kadarıyla, vox amfi ve cort gitar kullanıyor sponsorluk olduğu için.Zaten tüm kayıtları ve klibi bile kendisi home stüdyosunda yapıyor yani çok büyük bir şey beklemek yanlış olur.Frontman olmak yerine kendisi gibi müziğe ve belli bir tarza gönül vermiş arkadaşlar bulup o grupta ritim gitaristlik yapması en doğru seçim olurdu.Soloda cidden bir gariplik var.Ev şartlarında da bu kadar olur çok eleştirmemek lazım.

Beklentiye girerek dinlememek lazım; ticari amaçlı olduğu açık. Eğitici olarak katkıları tartışılmaz, ayrı konu. Ben gitarist olarak kendisini oldukça sıradan buluyorum. Fakat tam da bu yüzden beklentiye girmeden dinledim ve fena bulmadım yapılan işi. Şebnem Ferahvari bir bunalım havası var, bu havayı tekrar tekrar soluyup tüketmek isteyecek de bir sürü insan var. Bu nedenle de bence ilgi görür.
Ancak solonun bazı yerleri acemice tınlıyor (bendler mesela...) ve gitar tonu da soloda kulak tırmalıyor. Acaba dijital olarak re-amping filan mı yapılmış diye merak ettim. Sanki kabin efekti yetersiz kalmış, tizler yeterince filtrelenememiş gibi. Bu mikrofon ile alınmış amfi kayıdı ise bayağı şaşırırım açıkçası...
solo guitar rig kaydı gibi olmuş guitar rig'le daha iyi kayıtlar alanlar var gerçi bakınız youtube.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla, vox amfi ve cort gitar kullanıyor sponsorluk olduğu için.Zaten tüm kayıtları ve klibi bile kendisi home stüdyosunda yapıyor yani çok büyük bir şey beklemek yanlış olur.Frontman olmak yerine kendisi gibi müziğe ve belli bir tarza gönül vermiş arkadaşlar bulup o grupta ritim gitaristlik yapması en doğru seçim olurdu.Soloda cidden bir gariplik var.Ev şartlarında da bu kadar olur çok eleştirmemek lazım.

vox ve cort'u geçtim, her ikisi de hoş markalardır. ama home studio da şahaneler yarat forum üyeleri var. prodüksüyonu (pre ve post) iyi değerlendirmemek burdaki sorun.

Geri