Biraz Çılgınlık

Her teli bir alta kaydırıp en üstteki boşluğa da kalın si teli bağlarsan gitarının sapı çok çabuk atacağından dolayı kısa sürelerde bir ayar çekmen gerekecek.
Ama fazla sap ayarı yapman truss rodu bozmana, yalama yapmasına sebep olabilir. Büyük ihtimal güzel bir entonasyon ayarı da tutturamayacaksın o gitarda :)

Nasil bir sap ayari gitarin sapinin catlamasini önlüyor, biri bana aciklayabilir mi?
Truss rod ile yapılan relief ayarı.Sap ile teller arasındaki gerginliği dengeleyerek önlemiş oluyorsun.Truss rod un gevşek ise ve yüksek tansiyonlu bir tel takımı takmış isen haliyle sap iç bükey hale geliyor yani bükülüyor.Bükülen herşey çatlama kırılma eğilimindedir buda fizik kuralı.

Truss rod ile yapılan relief ayarı.Sap ile teller arasındaki gerginliği dengeleyerek önlemiş oluyorsun.Truss rod un gevşek ise ve yüksek tansiyonlu bir tel takımı takmış isen haliyle sap iç bükey hale geliyor yani bükülüyor.Bükülen herşey çatlama kırılma eğilimindedir buda fizik kuralı.

Hmm.. O sap - diyelim ki ben o dedigin ayari yapmadim - ne kadar zamanda kirilir?

Herkes yapıyor zaten, çılgınlık gibi durum yok. Yanlış bilmiyosam prs clint lowery modeli gibi bariton olmayıp fabrika çıkışı drop b tuningli olan modeller dahi var. Bende yaptım ama lp'ler gibi scale uzunluğu kısmen daha kısa gitarlarda, çalınmayacak kadar olmasada entonasyon problemi yaşanabiliyor.

Bende evo xm var onda da olabilir mi sence?
Her gitarda olur elbette. Bunca grup/gitarist düşük akort ile nasıl çalıyor sanıyorsunuz? Yalnız şu var: Sabit köprülü gitarda uygulanması daha kolay, çünkü köprü ayarına gerek kalmıyor. Floyd Rose veya diğer yaylı köprü mekanizmalarında ise bu ayar epeyi zahmetli oluyor.

Yukarda değinilen sap ayarı konusunda ise şunu söyleyeyim kabaca:
Sap ayarı işini bu kadar abartmaya gerek yok. Bu iş için basit bir yöntem var (Forumun başka yerlerinde de hep yazmışımdır yeri geldiğinde): Şu an gitarınızın 10-46 tel seti ile Standart-E'ye akortlu olduğunu ve bu ayardan memnun olduğunuzu düşünelim. Her tam ses akort düşümü için bir sonraki tel setini seçeceksiniz. Mesela Standart-D için 11-48, Standart-C için 12-52, Standart-B için 13-56 ... Bu şekilde uygularsanız sap ayarına gerek kalmıyor, çünkü sap tansiyonu değişmiyor (en azından öyle aman aman değişmiyor). Yalnızca tel yüksekliği veya çok gerekiyorsa --ki çoğu zaman gerek kalmıyor, entonasyon ayarı yapmak lazım. Ama her halükârda tel yüksekliği ayarı lazım; zira tel kalınlıkları değişiyor.

Peki arkadaslar. Ben on yildir full time gitar yapiyorum.

Henüz bu sekilde kirilabilecek bir sap yapamadim, bu sekilde bir zarara yol acabilecek bir tel kombinasyonuna da rastlamadim. Sap ayari kacabilir, üst esikte yeni slotlar ister, relief vs degisir, tel yüksekliginden dolayi ayar ister falan eyvallah ama normal sartlar altinda kalin tele gectim, sap kirilir demek bence cok yanlis bir sey. Mekanik olarak bir dert var ise o sap normal telde de kirilir. Darbe ile de kirilir. Kirilacagi var ise kirilir.

Acili sap derken acili kafadan bahsediyorum, gereksiz laf carpmaya gerek yok.

Peki arkadaslar. Ben on yildir full time gitar yapiyorum.

Henüz bu sekilde kirilabilecek bir sap yapamadim, bu sekilde bir zarara yol acabilecek bir tel kombinasyonuna da rastlamadim. Sap ayari kacabilir, üst esikte yeni slotlar ister, relief vs degisir, tel yüksekliginden dolayi ayar ister falan eyvallah ama normal sartlar altinda kalin tele gectim, sap kirilir demek bence cok yanlis bir sey. Mekanik olarak bir dert var ise o sap normal telde de kirilir. Darbe ile de kirilir. Kirilacagi var ise kirilir.

Acili sap derken acili kafadan bahsediyorum, gereksiz laf carpmaya gerek yok.
Burda sizin saçmalıklarınızdan başka laf çarpma çabası gözükmüyor.Ona headstock deniyor 10 yıllık luthier arkadaşım açılı sap diye literatürde bir kavram yok.Bence bir an önce enstruman yapımını bırakıp mobilya işine falan yönelin gerçi herşeyin bir fizik hesaplaması var ama idare edin sandalye falan yapın butik butik.

Burda sizin saçmalıklarınızdan başka laf çarpma çabası gözükmüyor.Ona headstock deniyor 10 yıllık luthier arkadaşım açılı sap diye literatürde bir kavram yok.Bence bir an önce enstruman yapımını bırakıp mobilya işine falan yönelin gerçi herşeyin bir fizik hesaplaması var ama idare edin sandalye falan yapın butik butik.

Simdi headstock, relief, truss rod vs diye türkce bir forumda konusunca adam mi olacagim?

Terms my ass...

Gereksiz gereksiz sözde bilgileri yayiyorsunuz genc arkadaslara onlar da inaniyor...

Geri