Amp/ses Kartı Karışıklığı

Selamlar,
Yaklaşık 1 haftadır forumları takip ediyorum ve sanıyorum dün üyeliğimi aldım. Forumlarda araştırma yapmayanlara karşı (Her forumda olduğu gibi) ön yargınızı biliyorum ve dersime çalışıp geldim. :D

Şimdi, yıllar önce bir Vic gitarım vardı 1 seneye yakın bir beraberliğimiz oldu, 4-5 dene önce de grg170 ile kısa süreli bir beraberlikliğimiz oldu.

Şimdi tekrar gitar alıp (boş zaman yaratma olayımdan dolayı) sevgime kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Bu durumda da beni yeni bir kullanıcı olarak görebilirsiniz.

Gitar olarak başlangıç seviyelerindeki 2 gitarı alacağım. ( 1 tanesi hem iş yerimde dekoratif duracak hem faydalanacağım :D )

Soruma gelince, aklımı ses kartı olayı biraz kurcaladı. Almak istediğim amp Blackstar id core 10 amp. Ancak hemen hemen benzer fiyatlara ses kartları da mevcut.
Pedal, prosesör(Doğru yazdım umarım) almak yerine ses kartı ve pc aracılığı ile Softeware mi kullanmak mantıklı? Yok, hayır Blackstar'ını al ve usb ile bağlan mı ? Yoksa, ses kartı ve amp'i birleşik nizamda mı kullanmak daha mantıklı olur?

Son olarak, Blackstar usb bağlantısı ile PC üzerinde (ses kartı olmaksızın) harici Softeware'ler kullanılabilir mi?

Araştırma esnasında gözümden kaçan bir başlık altında cevapları varsa affola. :)
Şimdiden teşekkür ederim.

dostum software olayına girmeden önce biraz daha deneyim edinmelisin bana kalırsa idcore 10 al ve çalmaya hemen başla...yazılım ses kartı olayında çok fazla sorunla karşılaşırsın ve bu seni gitar çalmaktan uzaklaştırır...ses kartı sisteminden adam gibi sonuç almak zaten başka ekipmanlar almanı da gerektirir iyice konuya hakim olmadan yazılıma yönelmen yanlış olacaktır...

Ses kartı tarafı karmaşık gelecektir. Amfiyi tavsiye ederim.

Bilgisayar ile birlikte kullanabileceğiniz bir amfi arıyorsanız yeni çıkan Line6 Spider V 30 watt alınabilir.

dostum software olayına girmeden önce biraz daha deneyim edinmelisin bana kalırsa idcore 10 al ve çalmaya hemen başla...yazılım ses kartı olayında çok fazla sorunla karşılaşırsın ve bu seni gitar çalmaktan uzaklaştırır...ses kartı sisteminden adam gibi sonuç almak zaten başka ekipmanlar almanı da gerektirir iyice konuya hakim olmadan yazılıma yönelmen yanlış olacaktır...
Aynen.

Ses kartından ses çıkmadığı için tek başına ses kartı bir işe yaramıyor. Başka bi forumda denk gelmiştim geçen senelerde. Guitar rig çok kötü ses veriyor diye konu açmıştı biri. Çocuğa amfi alma ses kartı al guitar rigde 50bin tane ton var süper müper demişler, tüm parasıyla gitmiş maudio ses kartı almış fakat a4tech stereo pc hoperlörleri ile kullanıyormuş. Yani Düzgün hoperlörlerde kullanmayacaksanız ses kartı almanın bir mantığı yok.

Blackstar id core serisi gitarı öğrenme aşamasında olan birinin ihtiyacı olan herşeyi hatta fazlasını içinde barndırıyor. Yeni V2 modelleride çıktı sanırsam, türkiyeye geldimi bilmiyorum.

@1insanetr ile konuştuk biraz.
Ses kartının sadece bir arayüz kıvamında olacağını biliyorum kullanacağım ses sistemi de Bose olacak. Ancak, her ihtimale karşı IdCore'da karar kıldım. Usb bağlantısı üzerinden bir şeyler deşmeye çalışacağım. :)

Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konu açmadan bir soru da ben sormak istiyorum.

Ben uzun zamandır gitar çalan birisiyim fakat henüz yazılım işine giremedim.

Randall v2xnm amfim var fakat apartman ortamı, amfiden gelen abuk subuk sesler (pc'ye yakın çalıyorsan bambaşka sesler) yüzünden bu işe girmek istiyorum.

Mac bilgisayarım, referans kulaklığım, elektro gitarım ve randall amfim var. İkinci el ur22 gibi bir kart almak var kafamda. Bu kartı aldığımda bir de logic pro ve cubase gibi yazılımlar edinmem gerekecek. Bunları crackli bir şekilde kursam sorun çıkartır herhalde. Fakat öğrenci olduğum için 600-700 lira para gömecek durumda değilim. Bir de bildiğim kadarıyla vst satın almam gerek. Tahmin ediyorum vst yazılımları daha uygun olacağı için para ayırabilirim.

Sizce amfiyi satmalı ve yazılım işine mi girmeliyim? Yoksa ses kartı alıp çıkışı amfiden mi almalıyım? Yatak odası gitaristiyim. En fazla kayıt yapıp youtube'a yüzlerce benzeri olan cover videoları koyarım. Olayım bu :D

Yeni konu açmadan bir soru da ben sormak istiyorum.

Ben uzun zamandır gitar çalan birisiyim fakat henüz yazılım işine giremedim.

Randall v2xnm amfim var fakat apartman ortamı, amfiden gelen abuk subuk sesler (pc'ye yakın çalıyorsan bambaşka sesler) yüzünden bu işe girmek istiyorum.

Mac bilgisayarım, referans kulaklığım, elektro gitarım ve randall amfim var. İkinci el ur22 gibi bir kart almak var kafamda. Bu kartı aldığımda bir de logic pro ve cubase gibi yazılımlar edinmem gerekecek. Bunları crackli bir şekilde kursam sorun çıkartır herhalde. Fakat öğrenci olduğum için 600-700 lira para gömecek durumda değilim. Bir de bildiğim kadarıyla vst satın almam gerek. Tahmin ediyorum vst yazılımları daha uygun olacağı için para ayırabilirim.

Sizce amfiyi satmalı ve yazılım işine mi girmeliyim? Yoksa ses kartı alıp çıkışı amfiden mi almalıyım? Yatak odası gitaristiyim. En fazla kayıt yapıp youtube'a yüzlerce benzeri olan cover videoları koyarım. Olayım bu :D

ses kartından amfiye fx return varsa çıkabilirsin ama direkt input nasıl sonuç verir bilemem...standalone çalışan bir amp sim alman yeterli olur hangisi ne fiyatta bilmiyorum şu sıralar ama amplitube alırsan lazım olan kafa, kabin ve pedalları uygun fiyata alırsın hiç kullanmayacaklarına para vermezsin seçmece usulü...daw yani kayıt yazılımı için reaper kurarsın trial kullanımı sınırsızdı yanlış hatırlamıyorsam ama daw aç free plugin yükle gitar çal olayı kasar uzun vadede...

hiçbir şekilde de amfini satma...

ses kartından amfiye fx return varsa çıkabilirsin ama direkt input nasıl sonuç verir bilemem...standalone çalışan bir amp sim alman yeterli olur hangisi ne fiyatta bilmiyorum şu sıralar ama amplitube alırsan lazım olan kafa, kabin ve pedalları uygun fiyata alırsın hiç kullanmayacaklarına para vermezsin seçmece usulü...daw yani kayıt yazılımı için reaper kurarsın trial kullanımı sınırsızdı yanlış hatırlamıyorsam ama daw aç free plugin yükle gitar çal olayı kasar uzun vadede...

hiçbir şekilde de amfini satma...
Sanırım var. Amfiyi ses kartıyla kullanırken sadece logic pro veya cubase gibi programları kullanmam şart değil mi?
20100220191906512.jpg

İnternet üzerinden araştırma yaparsan ücretsiz programların yanı sıra çok cazip ve düşük fiyatlara aylık üyeliklerde var. Feedbackleri oldukça iyi durumda. Ancak ben id core üzerinde karar kıldım ..

Geri