Lambalı Amfi Ve Sıcaklık Sorunsalı

Merhabalar,

Dün @end_of_beginning hocamdan peavey 6505+ amfi almış bulunmaktayım, kendilerine burdan sevgilerimi yolluyorum her şeyden fazlasıyla memnunum. Ancak küçük bir sıkıntım var.

Küçük bir odaya sahibim, yatak dolap masa derken odamın her tarafı dolu. Amfiyi koyabileceğim tek bir boşluk var, orasıda peteğin önü. Malum kış sezonu petekde aktif olarak çalışıyor.

Sorum şu lambalı amfinin peteğin önünde durması herhangi bir sıkıntı oluşturur mu ? Lambalar yada farklı bir aksam sıcaklıktan zarar görür mü ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam selam :) Ben de sana buradan sevgilerimi yolluyorum. Amfimin senin gibi hevesli bir arkadaşıma gittiği için de çok memnunum açıkçası. Peavey'in arkasında bir şey yazmıyor ama benim bu yeni aldığım Fender'in arkasında havalandırma için en az 10 cm boşluk bırakın gibi bir şey yazıyor. Peavey'in de arkasının bayağı bir ısındığını düşünürsek kalorifer önü bence çok mantıklı değil. En güzeli sen odaya yeni bir düzen kur hocam :)

Sizin yerinizde olsam koymazdım. Trafolar ve şase için sorun olmayacaktır zira lambalı amfinin yarım saat çalıştırdıktan sonraki ısısı kaloriferin ısısını geçecektir. Ancak hoparlörler için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Hoparlörlerdeki koni kısmı neticede kağıt ve kağıt kaloriferden gelen ısı ile özelliğini kaybetmeye başlayacaktır. Ayrıca hoparlörün kenarında elastik , koni ile metal aksamın arasında bir kısım var. Bu elastik kısımda olumsuz etkilenecektir. Dikkat ederseniz hoparlörlerin önünde devamlı grill denilen ızgara vardır. Bunun amacı güneş ışığından hoparlörün olumsuz etkilerinden korunması içindir. Kolay gelsin...

Kalorifer nem demektir. Nem ve elektronik birbirine düşmandır. Nem sensörleri hariç :D
Bu söyleminize ben katılamıyorum, aksine kalorifer bulunduğu mekandaki nemi de fazlasıyla kurutur. Bu sebeple kalorifer üzerine konacak suluklar mevcuttur. Ancak yine de amplinin kendi ısısını arttıracak ilave ısı kaynaklarından her halükarda kaçınmak daha faydalı olacaktır.

- Tüplü amplifikatörün kendisi zaten tüplerden dolayı sıcak. Aletin arkasın da deliklidir ki sıcak hava dışarı çıkabilsin. Petek önüne koyarsanız, çıkmaya çalışan sıcak hava, çıkış noktasından gelen sıcak hava ile karşılanır :) Alete öyle aman aman zarar vermez; ama tüp ömründen biraz götürür.
- Aleti, arkası bir yere dayanacak şekilde koymayın. Bir duvar önüne koyacaksanız da 20-30cm mesafe olsun.
- 6505+ güzel alet, güle güle kullanın. Hakkını verin.

Tüpler zaten yüksek sıcaklıklara ulaşıyor aman aman bir sorun yaratmaz demek.Bilgisayarınızın işlemcisi yük altında 60-70 derecelere çıkıyor fan çıkışlarını kapatsanız da olur hatta bu durumda fanı çıkarsanız da olur demekten farksız.
Transformatörlerde Soğutma » Elektrikce.Com
Evet, çok haklısınız. Kasanın içerisi en optimal durumda bile en az 40°C, işlemci fanı da bu sıcak havayı hızlandırıp eloksal kaplaması olmayan alüminyum bloğa üflüyor. Ev ortamında asla tam güçte çalışamayacak bir amplifikatörün sıcak ortamda çalışması ile çok alakalıymış gerçekten. Evet. o_O

Sanki 150W yük altında çalışan besleme trafosundan veya 30+30W çıkış veren güç tüplerinden bahsediyoruz. Bağlantısını verdiğiniz konu, tüm yükte çalışan transformatörler için geçerli. Ev ortamında asla tam yükte çalıştırılamayacak bir amplifikatörün tüpleri ve transformatörlerinden bahsediyoruz. Aksi halde, sıcaklığın 30°C yi bulduğu günlerde aleti çalıştıramazdınız. Abartmayın bu kadar.

Son düzenleme:
Evet, çok haklısınız. Kasanın içerisi en optimal durumda bile en az 40°C, işlemci fanı da bu sıcak havayı hızlandırıp eloksal kaplaması olmayan alüminyum bloğa üflüyor. Ev ortamında asla tam güçte çalışamayacak bir amplifikatörün sıcak ortamda çalışması ile çok alakalıymış gerçekten. Evet. o_O

Sanki 150W yük altında çalışan besleme trafosundan veya 30+30W çıkış veren güç tüplerinden bahsediyoruz. Bağlantısını verdiğiniz konu, tüm yükte çalışan transformatörler için geçerli. Ev ortamında asla tam yükte çalıştırılamayacak bir amplifikatörün tüpleri ve transformatörlerinden bahsediyoruz. Aksi halde, sıcaklığın 30°C yi bulduğu günlerde aleti çalıştıramazdınız. Abartmayın bu kadar.
Bağlantısını verdiğim konu genel bir prensip ahmet,mehmete göre subjektif bir durum değil.Misal yukarıdaki arkadaşımızın bahsettiği ''Fender'in arkasında havalandırma için en az 10 cm boşluk bırakın gibi bir şey yazıyor.'' bu veya tasarımda olan ızgaralı yapı emin olun firmaların abartması yada ''aa ne güzel lambalar yanıyor'' tarzı estetik amaçlı yapılmış şeyler heralde.bu arada işlemci fanı havayı soğutucu bloğa üfleyecek başka nereye üfleyecek haliyle egzoz fanlarlada o hava dışarı atılacak tabi o egzoz fanların önünü kapayalım çıkartalım abartılıyor deniyorsa o ayrı tabi....

Son düzenleme:
Bağlantısını verdiğim konu genel bir prensip ahmet,mehmete göre subjektif bir durum değil.
Ama yine de tam yükte çalışan transformatörler için soğutma büyük meseledir, değil mi? Evde kullandığınız 50W seviyelerine kadar olan ses sistemlerinin de içinde trafolu güç kaynağı ve duvara dayayarak kullanıyorsuuz. Her tarafı da kapalı. Konveksiyon da yok, ızgara da yok, fan da yok. Niye bozulmuyor?

Misal yukarıdaki arkadaşımızın bahsettiği ''Fender'in arkasında havalandırma için en az 10 cm boşluk bırakın gibi bir şey yazıyor.'' bu veya tasarımda olan ızgaralı yapı emin olun firmaların abartması yada ''aa ne güzel lambalar yanıyor'' tarzı estetik amaçlı yapılmış şeyler heralde.
Alet profesyonel bir şey olduğu için tam yükte çalışacağı da hesaba katılarak o önlemler ve uyarılar yapılıyor. Ama biz hâlâ evde tam yükte çalıştırmıyoruz değil mi?

bu arada işlemci fanı havayı soğutucu bloğa üfleyecek başka nereye üfleyecek haliyle egzoz fanlarlada o hava dışarı atılacak tabi o egzoz fanların önünü kapayalım çıkartalım abartılıyor deniyorsa o ayrı tabi....
Ama işlemcinin soğutucu bloğuna üflenen hava zaten sıcak değil mi? Ayrıca işlemci, çalıştığı sürenin büyük bir kısmını tam yükte çalışarak geçiriyor, değil mi?

Bakın, ısrarla tekrar edeceğm: Tam yükte çalışmıyorsunuz, abartmayın bu kadar. Tam yükte çalışan işlemcinin soğutma problemi ile %10 yükte çalışan amplifikatörün soğutması aynı dert değil. Siz de amplifikatörün durumunu işlemciye benzeterek mübalağa mı yapmaya çalışıyorsunuz, anlayamıyorum.

Bakın burada verilen örnek tam yükte çalışan işlemci ile boşta çalışan işlemci için farklı prosesler uygulanmaz durumu.Yani firmalar tam yükte çalışıyorsa amfi 20cm yüzde 10 da çalışıyorsa 5cm kalorifer önüne konur demez.Herhangi bir ısı kaynağından uzak ortama bir uzaklık tavsiye edilir.Abartılan bir durum yok zaten ortada, abartı hali sizin algınızda.

... Abartılan bir durum yok zaten ortada, abartı hali sizin algınızda.
diyip
Tüpler zaten yüksek sıcaklıklara ulaşıyor aman aman bir sorun yaratmaz demek.Bilgisayarınızın işlemcisi yük altında 60-70 derecelere çıkıyor fan çıkışlarını kapatsanız da olur hatta bu durumda fanı çıkarsanız da olur demekten farksız.
diyerek işlemci ile kıyas mertebesinde abartı noktasına getiriyorsunuz.

Ortada farklı bir proses uygulanabilir vs. diyen yok. Dediğim şey şu: Nasıl olsa tam yükte çalıştırmıyorsunuz, trafoyu ve tüpler kritik sıcaklıklarda değil. Peteğin yanına koyarak (Peteğin içine değil, yanına. Peteğe dayamak da söz konusu değil. Ayrıca petek çevresindeki 10cm mesafeli alanda sıcaklık 30°C yi geçmez herhalde değil mi?) yaz günlerini simüle etmiş oluyorsunuz biraz. Elbette zararı dokunur; fakat hayati ölçüde dokunmaz. Yani bir işlemcinin fanını sökmek gibi alakasız bir şey ile kıyas edilmez.

Ayrıca, bir önceki mesajımda sorduğum sorulara da cevap alamadım yalnız. Onlara cevap verebilrseniz tartışma otomatikman sonlanacak aslında.

diyip

diyerek işlemci ile kıyas mertebesinde abartı noktasına getiriyorsunuz.

Ortada farklı bir proses uygulanabilir vs. diyen yok. Dediğim şey şu: Nasıl olsa tam yükte çalıştırmıyorsunuz, trafoyu ve tüpler kritik sıcaklıklarda değil. Peteğin yanına koyarak (Peteğin içine değil, yanına. Peteğe dayamak da söz konusu değil. Ayrıca petek çevresindeki 10cm mesafeli alanda sıcaklık 30°C yi geçmez herhalde değil mi?) yaz günlerini simüle etmiş oluyorsunuz biraz. Elbette zararı dokunur; fakat hayati ölçüde dokunmaz. Yani bir işlemcinin fanını sökmek gibi alakasız bir şey ile kıyas edilmez.

Ayrıca, bir önceki mesajımda sorduğum sorulara da cevap alamadım yalnız. Onlara cevap verebilrseniz tartışma otomatikman sonlanacak aslında.
''Amfiyi koyabileceğim tek bir boşluk var, orasıda peteğin önü'' ben buna binaen yazdım petek yanı nerden çıktı onu anlamadım neyse.Konuda açıklığa kavuşmayan yer kalmadı benim açımdan.Önceki mesajınıza göz gezdirim son satırınızı okuyup ona göre cevap verdim.Ve soru olarak dediğiniz satırlarda polemik zaten.

Benim amplinin el kitapçığında konu ile ilgili aşağıdaki metin var. Burada tarif edilenden farklı uygulamalarda illa da etkilenecek diye birşey yok ancak cihazın performansı etkilenebilir ya da bir arızada garanti kapsamı dışında kalabilir.

• Keep away from direct sunlight.
• Do not install near heat sources such as radiators, heat registers, stoves or other devices that produce heat.
• Do not block any ventilation openings. Install in accordance with manufacturer’s instructions. This product must not be placed in a built-in installation such as a rack unless proper ventilation is provided.
(Türkçesi için Google Translate'e başvurabilirsiniz, eskisi kadar komik çeviriler yapmıyor artık :) )

Abartmışlar sanki tam yükte çalışıyor.Yok direkt güneş ışığına koyma yok havalandırma sağlamadıkça raf a koyma yok ısı kaynaklarının yakınına yerleştirme falanlar.

Geri