Gibson Custom Vs Custom Shop

Arkadaşlar selam,

Sayfalarca yazı okudum fakat tam olarak aradığım cevabı bir türlü bulamadım. :(

Aşağıda iki adet 2014 model Gibson Custom Les Paul 1958 RI linki var.

2014 Gibson Custom Shop Les Paul “Hand Chosen” 1958 Reissue R8 VOS ~Brand New -Sunrise Tea R9 59 Top

Gibson 1958 Les Paul Iced Tea Music Store Limited Edition 1 of 10 #841804

Bu ürünlerin seri numarası CS ile başlamıyor, CS logosu ve CS belgesi yok. Ama hem adında hem de arka kapakta Custom ifadesi var. Ayrıca bir adet COA belgesi de var. Şimdi bu gitar Custom Shop mı değil mi anlayabilmiş değilim.

Gibson Custom ile Custom Shop farkı yerler mi? Yoksa Gibson Custom, Custom Shop içinde daha standart üretim yapan bir yer mi?

Beni bu konuda aydınlatabilecek birileri var mıdır? :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benzer bir konu GitarPedal'da konuşulmuştu sanki...Sevgili @fade2black Fatih orada da dahil olmuştu galiba...Ayrıca, @anatolia999 da bu gitarlardan epey epey satmıştı diye kalmış aklımda...
O ilandaki konuyu sonuna kadar okudum. Orada bahsi geçen gitar Les Paul Custom modeli. Modelin adında Custom ifadesi zaten ezelden beridir var. Burada model adı Les Paul 1958 Reissue diye geçiyor. Tam olarak aynısı mevzu mu emin değilim.

O ilandaki konuyu sonuna kadar okudum. Orada bahsi geçen gitar Les Paul Custom modeli. Modelin adında Custom ifadesi zaten ezelden beridir var. Burada model adı Les Paul 1958 Reissue diye geçiyor. Tam olarak aynısı mevzu mu emin değilim.
İlk linkteki açıklamayı aynen aktarıyorum...

"The LP Custom is a model - like the LP Studio or Standard. There's Gibson USA and Gibson Custom Shop, Custom Shop being the better of the two. The LP Custom became a Custom Shop guitar in 2004 (or 3. I never get the year right). Once they became Custom Shop guitars, their serial number format changed to begin with "CS". The ones before that had typical 8 digit Gibson serial numbers. Same guitar as before they became Custom Shop guitars (maple top, weight-relieved body, short neck tenon); the only difference is the ones made in the Custom Shop might be a little better in the quality department. By that, I mean better fretwork, etc.

There are also Customs that are reissues of certain years. Those are different. Completely solid bodies, long neck tenon '50s have no maple top, '68s have a maple top."

İlk linkteki açıklamayı aynen aktarıyorum...

"The LP Custom is a model - like the LP Studio or Standard. There's Gibson USA and Gibson Custom Shop, Custom Shop being the better of the two. The LP Custom became a Custom Shop guitar in 2004 (or 3. I never get the year right). Once they became Custom Shop guitars, their serial number format changed to begin with "CS". The ones before that had typical 8 digit Gibson serial numbers. Same guitar as before they became Custom Shop guitars (maple top, weight-relieved body, short neck tenon); the only difference is the ones made in the Custom Shop might be a little better in the quality department. By that, I mean better fretwork, etc.

There are also Customs that are reissues of certain years. Those are different. Completely solid bodies, long neck tenon '50s have no maple top, '68s have a maple top."

Bu linki de okumuştum. Kafama takılan mevzu şu aslında. Aşağıda bu mesajın başında bahsedilen Les Paul Custom modelinin linkini paylaşıyorum. Bu gitar 2004'ten sonra Custom Shop bünyesine alınmış. Seri numarasının başına da CS ifadesi eklenmiş.

Gibson Les Paul Custom EB Ebony

"There are also Customs that are reissues of certain years. Those are different. Completely solid bodies, long neck tenon '50s have no maple top, '68s have a maple top."

Burada benim ilgilendiğim gitarlardan bahsediyor. Sadece farklılar demiş, detay vermemiş. Bu LesPaul 1958 RI gitarlar Gibson Custom bünyesinde olduğu için Custom Shop denebilir mi?

Bu linki de okumuştum. Kafama takılan mevzu şu aslında. Aşağıda bu mesajın başında bahsedilen Les Paul Custom modelinin linkini paylaşıyorum. Bu gitar 2004'ten sonra Custom Shop bünyesine alınmış. Seri numarasının başına da CS ifadesi eklenmiş.

Gibson Les Paul Custom EB Ebony

"There are also Customs that are reissues of certain years. Those are different. Completely solid bodies, long neck tenon '50s have no maple top, '68s have a maple top."

Burada benim ilgilendiğim gitarlardan bahsediyor. Sadece farklılar demiş, detay vermemiş. Bu LesPaul 1958 RI gitarlar Gibson Custom bünyesinde olduğu için Custom Shop denebilir mi?
Hhmm, şimdi daha iyi anladım, konu hakkında bilgim bulunmuyor ancak verdiğiniz linkte...

"The Les Paul Custom is a pure-bred offspring of the Gibson Custom Shop and orientates itself towards the models of the 50s." ifadesi geçiyor, yani Custom Shop demek doğru olmaz diye anlıyorum...Bu gitar, LP Custom modeli, LP studio yada traditional gibi bir model...

Hhmm, şimdi daha iyi anladım, konu hakkında bilgim bulunmuyor ancak verdiğiniz linkte...

"The Les Paul Custom is a pure-bred offspring of the Gibson Custom Shop and orientates itself towards the models of the 50s." ifadesi geçiyor, yani Custom Shop demek doğru olmaz diye anlıyorum...Bu gitar, LP Custom modeli, LP studio yada traditional gibi bir model...

İşte burada benim de tam anlayamadığım bir karmaşa var. Linkleri tekrar vermek gerekirse;

1) Gibson 1958 Les Paul Iced Tea Music Store Limited Edition 1 of 10 #841804
2) Gibson Les Paul Custom EB Ebony

1. gitarda seri numarasında CS ifadesi yok ama CoA belgesi "Gibson Custom" tarafından hazırlanmış (Gibson Custom sanki bir yan firma gibi. Ayrı bir logosu var). Arkada switch kapağı yine Gibson Custom logolu özel aksesuar. Hardcaseler ise ikisinde de aynı. Bu gitarda herhangi bir "Custom Shop" ifadesi yok.
2. gitarda ise seri numarası CS ile başlıyor. Yukarıdaki gitar ile arasındaki tek fark bu. CoA belgesi 1. gitardaki gibi "Gibson Custom" tarafından hazırlanmış. Yine arka kapakta aynı özel Gibson Custom logosu var. Fakat model isminde Custom Shop ifadesi yine yok. Ama deniyor ki "Gibson Les Paul Custom" model gitarlar 2004'ten itibaren Custom Shop bünyesinde üretilmeye başlandı.

1 ve 2 arasındaki tek fark 2. gitarda seri no başındaki CS eklentisi. Geriye kalan herşey aynı gibi.
Bu durumda 2. gitar Custom Shop kabul ediliyorsa 1. gitar da CS olarak mı kabul edilmelidir? İkisinin de belgeleri aynı yerden hazırlanmış, aynı yan firmadan çıkmış gibi görünüyor (Gibson Custom).

Bu işin içinden çıkamadım bir türlü :)

Şöyle bir yol izledim.

Custom Shop sertifikalarını inceledim. Farklı farklı gitarlarda seri numarası CS ile başlayanda da başlamayanda da aynı sertifika kullanılmış. Hepsini Custom Shop olarak adlandırmak yanlış olmasa gerek. Aşağıda bir kaç örnek paylaştım. Zaten başka sertifikasyon da yok sanıyorum.

Var mı farklı bir bilgisi veya fikri olan?

IMG_0165_zps5aaa9a93.jpg

R9coa_Blank.jpg

Bir gitar ilk olarak Master Builder' lardan biri tarafından tasarlanmışsa Custom ibaresi koyuyorlar seri üretim bile olsa.
Ayrıca Music Store, özel satıcı gibi yerler için üretilen modeller oluyor anladığım kadarı ile 2. gitar böyle.
Yada Zamanında Custom Shop'da üretilmiş bir gitarın tekrar üretiminde Custom ibaresi koyuluyor vs.
Bunun signature'u var, Collector Choice'u var.
Nashville Caifornia'da yapılan gitarlar aslında.
Gerçek Custom sizin siparişiniz üzerine istediğiniz speclerde yapılan gitarlar
Bu liste uzayıp gidiyor bu şekilde.

Gibson Custom = Gibson Custom Shop. (Gitarlar değil firma olarak düşünün)
Gibson Custom Shop gitarlarının hepsinin seri numarası CS ile başlamaz. Gibson Custom Shop 50-60 Reissue Les Paul gitarlar, hangi yılın reissuesu ise o rakam ile başlar. 1958 reissue ise, seri numarası 8 ile , 1960 reissue ise 0 ile başlar.

İlk mesajdaki iki gitar da Gibson Custom Shop gitardır. 2. gitar, Music Store'un isteği üzerine 1958 ressiue'nun köprü ve burgu sistemi değiştirilmiş biraz. Adı üstünde CUSTOM SHOP :) Güzel COA da hazırlamışlar. Kesin Custom Shop gitar bu.
r8.png

Gibson Custom = Gibson Custom Shop. (Gitarlar değil firma olarak düşünün)
Gibson Custom Shop gitarlarının hepsinin seri numarası CS ile başlamaz. Gibson Custom Shop 50-60 Reissue Les Paul gitarlar, hangi yılın reissuesu ise o rakam ile başlar. 1958 reissue ise, seri numarası 8 ile , 1960 reissue ise 0 ile başlar.

İlk mesajdaki iki gitar da Gibson Custom Shop gitardır. 2. gitar, Music Store'un isteği üzerine 1958 ressiue'nun köprü ve burgu sistemi değiştirilmiş biraz. Adı üstünde CUSTOM SHOP :) Güzel COA da hazırlamışlar. Kesin Custom Shop gitar bu.
92158 eklentisini görüntüle
Gibson hakkında defalarca sözel anlatılsa da unuttuğum bir karmaşa var..Sevgili Fatih Hocam uygun zamanınız da aslında kaba hatlarıyla iki fabrika ve seriler hakkında bir sınıflandırma yaparsanız süper olur ...Fender çok karmaşık değil ama Gibson bazen kafa karıştırıcı oluyor...Netten çok kere baktım ama çok kesin hatlı bir sınıflandırma yapamadım :)

Custom çıkışlı tüm gitarların seri numaraları cs ile başlayacak bilgisi nereden geldi ki? Les Paul Custom modelleri eğer reissue değillerse cs ile başlar denmiş sadece. Onun dışında farklı reissue modellerinde de görülebilir ama odaklanılması geteken bir nokta değil.
Hangi senenin reissue'si ise o sayıyla başlar genellikle seri no. İlk linkteki gitar bir 58 reissue, seri numarası da 8 ile başlıyor. 59 olsa 9, 60 olsa 0 ile başlayacaktı mesela. Genellikle.
Adını yazarken Gibson Custom yazmayı unutmuş musicstore, siteyi düzenleyen kişinin hatası.
Gibson Custom Shop bir yerden sonra Gibson Custom demeye başladı kendine, adını kısalttı sadece. Arada bir fark yok. Logolarını falan değiştirdiler yıllar içinde.
İkinci linkteki de bildiğimiz 2004 sonrası Gibson Custom çıkışlı bir Les Paul Custom işte. Standart olanlardan, reissue olmayanlardan.
2004 öncesi üretilenlere de Gibson Custom markalı diyemiyoruz ayrıca, o gitarların markaları ne yaprsak yapalım Gibson USA.

Custom çıkışlı tüm gitarların seri numaraları cs ile başlayacak bilgisi nereden geldi ki? Les Paul Custom modelleri eğer reissue değillerse cs ile başlar denmiş sadece. Onun dışında farklı reissue modellerinde de görülebilir ama odaklanılması geteken bir nokta değil.
Hangi senenin reissue'si ise o sayıyla başlar genellikle seri no. İlk linkteki gitar bir 58 reissue, seri numarası da 8 ile başlıyor. 59 olsa 9, 60 olsa 0 ile başlayacaktı mesela. Genellikle.
Adını yazarken Gibson Custom yazmayı unutmuş musicstore, siteyi düzenleyen kişinin hatası.
Gibson Custom Shop bir yerden sonra Gibson Custom demeye başladı kendine, adını kısalttı sadece. Arada bir fark yok. Logolarını falan değiştirdiler yıllar içinde.
İkinci linkteki de bildiğimiz 2004 sonrası Gibson Custom çıkışlı bir Les Paul Custom işte. Standart olanlardan, reissue olmayanlardan.
2004 öncesi üretilenlere de Gibson Custom markalı diyemiyoruz ayrıca, o gitarların markaları ne yaprsak yapalım Gibson USA.
Açıklama için size ve @fade2black e teşekkür ederim. Ben zaten Les Paul Custom ile ilgilenmiyorum. Merakım RI Custom Shop'lar ve Gibson Custom (firma olan) hakkındaydı. Herkese teşekkürler.

Geri