Reaper Yardım !!!

İyi akşamlar. Yanlış bir şey dersem kusura bakmayın, cahilliğime verin . Bilgisayarımda Reaper ve Guitar Rig 5 kurulu. Guitar Rig'i tek başına açınca gayet stabil bir şekilde çalışıyor fakat Reaper da VST olarak çalıştırınca Guitar Rig'ten ses gelmiyor. Sadece işlenmeyen gitar sesi geliyor. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir. Bu konularda yeniyim, o yüzden basit bir yeri gözden kaçırmış olabilirim .

Ses kartınızı tanıtmış olmanız lazım. Ayrıca trackde monitoring açık olması lazım duymanız için. Basit bir durum olarak değerlendirmeyin, Reaper son derece derin programdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam monitoringi açtım fakat sorun hala devam ediyor . VST ye girince input output ayarları gördüm. Sizce bundan kaynaklı olabilir mi ?

Record sembolü ( kırmızı ) üstüne sağ tık sonra monitor input seçili olması lazım kayıt esnasında. Şu an tam bakamıyorum programa ezberden söylüyorum, ayrıca playback yaparken ( kayıt bitti dinliyoruz ) hala efektli gelmiyorsa, track üstünde fx kapalıdır veya fx seçili değildir. Kısa yolları bende farklı olduğu için şimdi söyleyemiyorum herhangi bir kısayol.

8039incif6863208.png

Eğer bu haldeyse attığım resimde FX: Track 1 yazısının kapattığı, fotoğrafta görünmeyen kısımdan input'u bir daha gözden geçirin. Ama bahsettiğiniz işlenmeyen ses geliyorsa input'tan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Hem record sembolü, hem de monitoring attığım resimdeki gibiyse problem kalmayacaktır muhtemelen.

8039incif6863208.png

Eğer bu haldeyse attığım resimde FX: Track 1 yazısının kapattığı, fotoğrafta görünmeyen kısımdan input'u bir daha gözden geçirin. Ama bahsettiğiniz işlenmeyen ses geliyorsa input'tan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Hem record sembolü, hem de monitoring attığım resimdeki gibiyse problem kalmayacaktır muhtemelen.
Hocam çok saolun halloldu da kulaklıkta tek kulağa ses veriyor. Onu nerden ayarlayabilirim ?

Muhtemelen pan'ı yanlışlıkla tek tarafa verdiniz, görselde kırmızı butonun sağında yuvarlak buton var, çizgisi yukarı doğru bakan. Onun tam 12 yönünde olduğundan emin olun. Muhtemelen düzelecektir. :)

Hocam cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim de az önce sorunu çözdüm :D. İlk Reaper 'a girişte ayarları düzgün yapmadığımdan dolayıymış sorun .

Aynı başlık altından devam edeyim benimde bir sorum olacak.
Reaper da açtığım ses dosyasını sağa sola kaydırmak istiyorum. Mesur ölçüsünde kendisi otomatik kaydırıyor, bir sonraki mesur ölçüsüne yerleştiriyor. Mesur ölçüsünden bağımsız nasıl yapabilirim. Cubase de yapabiliyordum bunda bulamadım.

İyi akşamlar. Yanlış bir şey dersem kusura bakmayın, cahilliğime verin . Bilgisayarımda Reaper ve Guitar Rig 5 kurulu. Guitar Rig'i tek başına açınca gayet stabil bir şekilde çalışıyor fakat Reaper da VST olarak çalıştırınca Guitar Rig'ten ses gelmiyor. Sadece işlenmeyen gitar sesi geliyor. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir. Bu konularda yeniyim, o yüzden basit bir yeri gözden kaçırmış olabilirim .
Öncelikle merhabalar reaper da vokal kaydı aldım kanalların ayrı ayrı çıktısını almam gerekiyor nasıl yapabilirim yardım cı olursanız sevinirim

Geri