Zuhal Müzik Ürün Iade

Kanun öyle demiyor:

Tüketicinin Cayma Hakkı

(5) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsar. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Kanun da oyle diyor.

Tamam iste, ilk inceleme kutu kapaliyken teslim almayarak mi yapilir?

Ayrica kanun vardir ve kanunun yorumu vardir. Alisveris siteleri, sirketler de benim soyledigimi soyluyorlar, yaziyor sitelerinde.

Yani kutu acilinca ya da kargo teslim alininca cayma hakki yanmiyor.

Bunun disinda elektronik urunleri calistirmadan ilk incelemeleri nasil yapilir? Gitar ampliye ya da ses kartina takilmadan nasil ilk inceleme yapilir? Ornekleri cogaltmak mumkun.

Kutuyu açtık, gitara şöyle bir baktık, amfiye taktık, 1 dakika çaldık, ilk inceleme bitti. Cayma hakkı bence bu noktadan sonra doldu. Sonrası mutat kullanım.

Bütünü ile suistimale açık bir konu. İlk inceleme tanımı nedir mesela? Gitarı aldık, x amfi ile y amfi ile denedik, drop a drop b drop c denedik, türlü türlü tel denedik ilk inceleme tamamda diyebiliriz :)

Acele bir şekilde cayma hakkınızı kullanın dememdeki sebep şu. Hakem heyetine gittiğiniz karşı taraf %99 "Bu gitar cayma hakkında belirtilenden daha fazla kullanılmıştır" diyecek. Çok büyük ihtimal hakem heyeti tüketici tarafında oluyor ama genede şansı zorlamamak lazım. Kanun iki tarafında yorumuna açık çünkü.

Kanun öyle demiyor:

Tüketicinin Cayma Hakkı

(5) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsar. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamaz.
Bu bilgi eskidir. Yeni tüketici kanununda 48. madde mesafeli satışı düzenlemektedir ve tüketici cayma hakkı süresi içinde sebepsiz cayma hakkına sahiptir. Malın mutat kullanımı sebebi ile meydana gelen zarardan mesul değildir. Fakat herkes haklarını kullanırken dürüstlük kuralına uyma mecburiyeti vardır. Yani mala bilerek zarar verirsek tazmanata mahkum edilebiliriz. Malın ayıplı olması yanı sonradan kullanım esnasında bir bozukluğunun ortaya çıkması durumu farklıdır . Ayıplı malda süre iki yıldır ve alıcının seçimlik hakları vardır. Bunun mesafeli satış ve cayma hakkı ile ilgisi yoktur.

Yeni tüketici kanunu tüketiciye oldukça yararlı haklar sağlamaktadır. Satıcılar özellikle mesafeli satış sözleşmelerinde tüketiciyi cayma hakkı konusunda bilgilendirmeli ve bilgilendirdiklerini ispat etmelidir. Edemezse cayma hakkı bir yıldır. Bunun nedeni mesafeli satışlarda özellikle internet ve tv üzerinden yapılan satışlarda tüketicilerin çok kolay dolandırılabilmesidir.

Bu arada çok karıştırılan ve yanlış bilinen bir şeyi de hatırlatmak isterim arkadaşlar.
"Cayma hakkı" sadece kapıdan ve internet yolu ile yapılan alışverişlere tanınan bir haktır. Eğer mağazadan bir ürün alırsanız 1 saat sonra bile kutusunu açmadan geri götürseniz dahi, ürün ayıplı değilse iade / değişim hakkınız yoktur. Satıcının iyi niyetine kalır durumunuz. Satıcı isterse değiştirmez ve hiçbir hak iddia edemezsiniz.
Mağazalardan alınan ürünler için bu haklar yanlızca "ürünün ayıplı olması" durumunda geçerlidir.

Bu bilgi eskidir. Yeni tüketici kanununda 48. madde mesafeli satışı düzenlemektedir ve tüketici cayma hakkı süresi içinde sebepsiz cayma hakkına sahiptir. Malın mutat kullanımı sebebi ile meydana gelen zarardan mesul değildir. Fakat herkes haklarını kullanırken dürüstlük kuralına uyma mecburiyeti vardır. Yani mala bilerek zarar verirsek tazmanata mahkum edilebiliriz. Malın ayıplı olması yanı sonradan kullanım esnasında bir bozukluğunun ortaya çıkması durumu farklıdır . Ayıplı malda süre iki yıldır ve alıcının seçimlik hakları vardır. Bunun mesafeli satış ve cayma hakkı ile ilgisi yoktur.

Harbiden değişmiş düzeltme için teşekkürler. Yasaya göre istediğiniz müzik ürününü alıp, 7 gün usulüne uygun kullanıp mazeretsiz iade hakkınız var. İnanılmaz suistimal edilebilecek bir mevzu.

Arkadaşlar ben gitarı kutudan çıkardığımda sünger bile yoktu ikinci el bi gitar gibi sadece kılıf vardı kutuda. Görüştük başka model vermeye çalıştılar ama ben istemedim ve iade işini hallettik. Gitarı en fazla 1 dk elime alıp inceledim ve çiziklere farkedince jak bile sokmadım. En fazla parmak izlerim kalmıştır. Kargo ücretini de onlar karşılaması gerekirken bende ücret istendi onuda konuşup 40 lira kargo ücretini de temin edicez. Adamlar dbz gitarı Washburn kutuyla ve süngeri bir biçimde koyup yollamışlar. Bu bile caymak için bir neden değilmi?

Dediğim gibi bir nedene ihtiyacın yokken sende bir çok neden var. Benim tavsiyem sans yinede elinde belge olsun söz uçar yazı kalır. Bir cayma bildirimi yolla iadeli taahhütlü mektupla. Elinde belge olsun bildiriminin ulaştığına dair sonradan yamuk yaparlarsa ispatın olur.

Geri