Boss Gt-1

Arkadaşım almış haftasonu kurcaladık. Bizde satışa yeni çıktığı için yardımcı olur diye karalıyorum buraya;

gt-1_F_gal.jpg

Donanım/yazılım; Beklediğimden güzeldi, ufak ama dayanıklı hissettirdi ve menüler arasında gezinmek kolay (klavuza derinlemesine bakmak zorunda kalmadım). Yazılım ise harika (USB'den seskartı olabiliyor), ayarlar o zaman iyice hızlı+kolay ama bir güzelliği mesela tone studio'yu açınca hemen ses vermeye başlıyor sonra açın youtube veya mp3'leri ve doğaçlama başlasın (DAW açmak gerekmiyor).

FX düğme efektleri; Herhangi dijital bir bozulma, sertlik sezmedim. Prosesör tınısında elbette ama temiz ve gayet iş görür (amfiyle daha güzel)

Pedal fx; Wah'ları beğendim.

OD/DS; Çoğu güzelce, özellikle boss temelli olanlar. Tubescreamer, RAT gibiler ise pek gerçekçi gelmedi ve iyi tını için ayarlamada çok uğraştırdılar.

Preamfiler; Prosesörün en beğenmediğim bölümü, analiz yazılımı kullanmadım ama hepsinin kırılması kulağıma aynı geldi yani ya frekans cevapları veya gain knob'una verilmiş sınırlamalar farklı. Recto gibi 1-2 tanesi hariç mesela pedallar amfilerden daha küçük/zayıf tınlamıyor (analogda olması gerektiği gibi). Çoğunlukla temiz veya çok az kırık amfileri ayarlayıp dist. gerektiğinde pedallarına yöneldim. Kabinler şaşırtmadı, ir temelli değiller sonuçta...Kabaca yorumlamak gerekirse iş görürler ama fazlasını ummamak lazım. Göreceli yorumum en yeni-iyilerinden değilde küçük firmaların cpu dostu freeware amp plug-in hissi verdiler.

Delay/reverb; Delayler ok, ne övgü ne sövgü :) Terra gerektiğinde çok güzel iş görüyor ama isteyen reverb menüsünden 2. bir standart delay açabilir (dual delay isterse). Reverb'ler bariz duyulsun istenirse ayarları çok köklemek gerekiyor.

Main output; Bilmeyen için, farklı kullanım senaryoları için çıkış eq'lanabiliyor. Mesela "small amp" seçeneği ile ufak bir idcore'a bağladık güzel oldu. Ayrıca her patch için ek eq'da var (fx menüleri haricinde). Unutmadan, noisegate'te var ama kapattıktan sonra hiç açma gereği duymadım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi prosesörümle analog pedal kullanıyorum ama prosesör clean amp gibi ayarlı. Normalde BB preamp sesini clean amfide seviyorsanız sorun beklemem, ama boost olarak nasıl anlaşılır denemeden çok zor.

Birde, prosesörlerin inputtan alabileceği gain sınırlı gt1'deki bir amfi drive edilecekse içindeki yazılım pedalları kullanmak daha mantıklı.

Boss gt-1 uygun fiyatlı ve portatif bi cihaz yeni cıkmış sanırım me - 25 ten ne farkı var bilen var mı sesi çok güzel geldi ama arada kaldım zoom g3 ile

Bunları yabancı forumlarda araştırabilirsiniz; çok yeni aletler olduklarından Türkiye'de pek bilen yok. Ben me25 ile arasındaki farkı bilemem ama dijital bir prosesör hakkında konuşuyorsak; yeniler her zaman daha iyi olacaktır. Bu arada bilgisayarda direk ses kartı olarak kullanma özelliğini istemeyip ses kalitesine bakıyorsanız bir de Zoom G3N'e bakmanızı tavsiye ederim. 2 ay önce G3XN aldığımdan bunu yazıyorum :)

Bunları yabancı forumlarda araştırabilirsiniz; çok yeni aletler olduklarından Türkiye'de pek bilen yok. Ben me25 ile arasındaki farkı bilemem ama dijital bir prosesör hakkında konuşuyorsak; yeniler her zaman daha iyi olacaktır. Bu arada bilgisayarda direk ses kartı olarak kullanma özelliğini istemeyip ses kalitesine bakıyorsanız bir de Zoom G3N'e bakmanızı tavsiye ederim. 2 ay önce G3XN aldığımdan bunu yazıyorum :)
G3xnBi forumda soyle yazıyordu benim için loop özelliği önemli aynen aktarıyorum ama anlamadım onu soyleyim
1-)döngü" nü kaybetmeden yamalar arasında geçiş yapamazsınız. Bu demektir ki; (Akustik bir yama ile) bir akustik döngü yayımlayamaz, sonra bir 'yalnız' yamana geçemezsiniz.
2) Looper'ı yalnızca tek bir yama (yani Akustik model) içinde kullanmakla iyi olduğunuzu farz ederseniz, Looper işlevleri ayak anahtarlarından en az birini tüketir (daha tam özellikli looper seçeneği için iki ayak anahtarı). Bu, örneğin bir bozulma pedalı için kullanılabilecek tek bir ayak anahtarını bırakır. Yapabilirsin' Diğer ayak düğmesi atamalardan bazılarına erişmek için söz konusu yamada sola (veya sağa) kaydırın; ancak döngü çalarken bunu yapmak pratik değildi. (Döngü durdurmak için neden, döngü işlevlerine geri dönmek gerekir).
3) Tam özellikli Looper'ın ('2 üniteli' lüper) kullanılması, iki adet ayak pedalı kullanır. Bu, ek bir bağımsız 'durdurma' anahtarı sağlar. Tekrar kullanmadan önce kısmen oynatılmasına izin vermeniz gerektiğini fark ettim. Örneğin; Bir parçayı daha önce yalnızca bir soloyu yedeklemek için kullanmak istediğiniz bir parçanın başında kaydedemezsiniz. Döngü kayıt işlemini başlatırsanız, o zaman 'durdur' düğmesine basın (yani, döngüyü henüz tekrar oynatmayın), kaydettiğiniz şeyi silecektir.

Bu arada teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ikinci el baktım yoktu en azından makul fiyatlı İstanbul satışı olan.. Birde kulaklık girişi yok kulaklık ile kullanıcam malum apartman olayı.. Birde bişi daha okudum forum da çaldığın bişi için loop yağıp kaydetme özelliği var mı g3xn de..

Bu arada teşekkür ederim cevap verdiğiniz için ikinci el baktım yoktu en azından makul fiyatlı İstanbul satışı olan.. Birde kulaklık girişi yok kulaklık ile kullanıcam malum apartman olayı.. Birde bişi daha okudum forum da çaldığın bişi için loop yağıp kaydetme özelliği var mı g3xn de..
Loop özelliği var; bu arkadaşların yakındığı durum bu loopun effect şeklinde kullanılması; yani 7 effect zincirinde yer kaplıyor olması ve haliyle patchler arası geçişte sıfırlanması.

Ayrıca kulaklığı jack dönüştürücüyle bağlayabiliyorsunuz ben akşamları öyle kullanıyorum.

Hocam bu alete dısardan nasil ses atabilirim

Hocam bu alete dısardan nasil ses atabilirim
Eğer bahsettiğiniz üzerindeki amfi, kabin, pedal vb. modellemeleriyle hazırlanmış patchler ise,
FIRMWARE UPDATE: V2.0 FOR ZOOM B3N, G3N, AND G3XN şuradaki güncellemeyi alete kurup (ki bu yeni modellemeler getiriyor)
SOFTWARE UPDATE: GUITAR LAB 3.0 bu programla bilgisayarda ayarlayabilirsiniz, editor bölümünden .: Guitar effect patches for zoom G3n and G3Xn :. buradaki veya Zoom G3Xn Multi-Effects Processor buradaki patchleri sürükleyerek bu işi halletmiş olabilirsiniz. Zoom'un kendi yarattığı patchlerin ancak birkaçını kullanıyorum, aslında en iyisi kendi patchinizi yaratmanız.
Ancak dışarıdan modelleme yükleyemezsiniz.

2 yıl geçmiş, bu ürünü 2-3 ay sonra arkadaşım sağolsun uygun bir fiyata bana sattı. Onun çok vakti olmadığı için editleme gerekliliği soğuttu aletten, malum bu tip cihazlarda hazır presetlerden pek birşey ummamak gerek. Bende evde eğlencelik açması kapaması zahmetsiz birşey arıyordum iyi oldu yani.

Kullanım; Masaüstünden inmedi yani tuner'a birkaç defa geçmek haricinde footswitch veya wah'ını açıkçası kullanmadım. Daha çok web'den backing üzerine doğaçlama, birkaç defa kayıt amaçlı kullandım. Plug-in amfi kullanacağım zamanlarda da gt-1 üzerinden bağlıyorum, seskartına göre biraz daha canlı direct gitar tonu ama baktım tizler fazla kaçıyor eq'dan çok ufak tizleri azaltıyorum.

Donanım; Cihaz üzerinden editlemek kolay olduğu için (küçük tuşlar çok yardımcı) programı açmaya üşendiğim zamanlarda çok kullandım. Zamanla zaten sabit 2-3 tonu oluyor her kullanıcının, küçük editler için program açma ihtiyacı hissettirmedi. Bozulan bir düğme falan yok yani, sadece 3 pot'tan bir tanesi herhalde aylarca kullanmayınca günün birinde menü atlattırmaya başladı, sağ-sol biraz çevirince geçti artık tozmu kaçtı nemmi bilmiyorum önemsiz yani.

Amfiler; Genellersek high-gain solo tonlarda preamfi gain 70-80'ler civarı, geri kalanını ise boostlayarak (pedallarla) hallediyorum. Yani köklemektense doğru pedalı (ve pedalın ayarlarını) tutturunca daha doğal tınlıyor, işin %50'si doğru boost ayarlamak diyebilirim aynı gerçek amfilerde olduğu gibi. Noisegate gerektiğinde en başa yerleştirdim, çünkü boss'un supressor bildiğimiz gateler gibi çalışmıyor (avatajıda var, dezavantajıda). Beni biraz uğraştıran bu olmuştu ama clean, hafif-kırık gibi tonları ayarlamak çok daha kolay.

Analog 2-3 pedal bağladım kıyaslamak için özellikle bazı modeller (OD'ler) abartısız analog kadar iyi, yabancı forumlarda da en övülen özelliği zaten. Wet/Dry, bas gibi orjinallerinde normalde olmayan ayarlar barındırması boost tonlarken kullanışlılığı çok arttırıyor. Eğer amfi modelleme değilde wah, dist./od drive gibi inputtan pedalboard amaçlı düşünen varsa bence mutlaka demo etsin. Kabini iptal edip yaptığım presetleri deneme amaçlı amfimin returnünede taktığımda oldu, gayet keyifliydi.

Kabinlarinde orig. (her amfinin kendine özel kabini) veya 4x10 tavsiye ediyorum. Post eq ama olmazsa olmaz daha kaliteli aletlerle yarışabilsin isteniyorsa, özellikle mid.leri düşürüp sesi açtığım çok oluyor en büyük nazı bu diyebilirim. Bu ayarı referans alarak yapmakta fayda var, backing üzerine çalarken veya kaliteli bir plug-in programını açıp beğendiğiniz preset varsa kulaktan tonlayarak kopyalamak aletin potansiyelini zorlamamı sağladı.

Geri