Gitar Kablo Tavsiyesi

Herkese iyi forumlar ahali. Öncelikle bu konu hakkında daha önce açılmış başlıkları incelediğimde bir sonuca varamadığımı üzülerek belirtirim. Meselenin özü sss dizilimli stratımla birlikte dip gürültüsünden oldukça rahatsızız. Sss diziliminin bu handikaplı durumundan kurtulmak için yeni kablo arayışı içerisindeyim. Yeni alacağım herhangi bir kablonun dahi hali hazırda kullandığım kablodan iyi sonuç vereceğini bilmeme rağmen bu konuda sizlerin tecrübesinden faydalanmak isterim. Ev ortamında kullanmak üzere alacağım. Gelelim her tavsiye başlığının olmazsa olmazına, bütçe. Bütçem -duruma göre artırılabilir- 100 liradır. Aklımda vintage havasından dolayı coil kablo almak var. Fender coil cable ve Vox VCC-90 ürünleri var. Sizler hangisini önerirsiniz? Fikirlerinize açığım illa coil olma şartı yok, standart kablolar da olabilir. Bu konularda göreceliğin bir etkisi olduğunu düşünmüyorum sonuçta gitar kabosunun tek bir hedefi vardır nihai olarak; temiz ses iletmek. Bütçemi aşmasına rağmen klotz titanium da alternatifler arasında. Bu ürün hakkındaki görüşlerinizi de almak isterim. Son olarak ikinci el kablolarıza dahi talip olabilirim. İkinci el kaliteli bir ürünü, sıfır aldığım orta segment ürüne tercih ederim.

Kabloya gelmeden önce gitar üzerinde yapılanları veya yapılmayanları konuşmak lazım.

Bu konuda çok sıkıntı yaşadım ama artık sıfır sorun ...

1) Sıkıntı gitarda veya kabloda olmayabilir.
2) Evde kullanacaksan orta halli ama kısa bir kablo tavsiye ederim. Çok param var dersen iyi kablo al ama çok fazla birşey farkettirmez; ortalama bir kablo olanı iletir. İyi kablo olanı daha iyi iletir o kadar.
3) Gitarın elektrik düzeneğinde kullanılan kablolar ve topraklama ne kadar iyi
4) Pick-up yuvalarına herhangi bir işlem yapıldı mı

Benim deneyimlerime göre dip gürültüsünün gerçek sebebi single coil'lerden çok kalitesiz kablolanmış, topraklanmamış, ve esas olarak da izole edilmemiş elektrik aksamıdır. Artık tüm Fender stili gitarlarımın PU yuvalarını ve pickguardlarını bakır kaplıyorum ... domestos gibi ... tüm sorunlar ortadan kayboluyor.

Fender hicbir kabloyu begenmiyorum.

Tavsiyem Amphenol veya Neutrik uclu Sommer kablolar. Tunel'de Ecem Muzik var. Orada kolayca yaptirabilirsiniz. Dogrudan hazir yapilmis alacagim derseniz Planet Waves'in American Stage kablolari da begeniyorum. Son zamanlarda ulke piyasasinda pek gorunmuyorlar.

Herkese iyi forumlar ahali. Öncelikle bu konu hakkında daha önce açılmış başlıkları incelediğimde bir sonuca varamadığımı üzülerek belirtirim. Meselenin özü sss dizilimli stratımla birlikte dip gürültüsünden oldukça rahatsızız. Sss diziliminin bu handikaplı durumundan kurtulmak için yeni kablo arayışı içerisindeyim. Yeni alacağım herhangi bir kablonun dahi hali hazırda kullandığım kablodan iyi sonuç vereceğini bilmeme rağmen bu konuda sizlerin tecrübesinden faydalanmak isterim. Ev ortamında kullanmak üzere alacağım. Gelelim her tavsiye başlığının olmazsa olmazına, bütçe. Bütçem -duruma göre artırılabilir- 100 liradır. Aklımda vintage havasından dolayı coil kablo almak var. Fender coil cable ve Vox VCC-90 ürünleri var. Sizler hangisini önerirsiniz? Fikirlerinize açığım illa coil olma şartı yok, standart kablolar da olabilir. Bu konularda göreceliğin bir etkisi olduğunu düşünmüyorum sonuçta gitar kabosunun tek bir hedefi vardır nihai olarak; temiz ses iletmek. Bütçemi aşmasına rağmen klotz titanium da alternatifler arasında. Bu ürün hakkındaki görüşlerinizi de almak isterim. Son olarak ikinci el kablolarıza dahi talip olabilirim. İkinci el kaliteli bir ürünü, sıfır aldığım orta segment ürüne tercih ederim.

lava kesinlikle alabileceğiniz en iyi markalardandır, tek tek el yapımı kendi atöyelerinde.
zaten türkiye'de de satılıyor fiyatları da ortada.
avrupa markalarından muadili vovox
klotz fender vesaire fersah fersah alt bantta

Yüksel bey, sorununuz kablo kaynaklı olmayabilir. Gürültünün tipi önemli. Kabaca hmmmmm, hiss, zrrrrrr gibi seslerden hangisindne rahatsız olduğunuza göre çözüm değişecektir.

Sorununuz kablo olmayabilir ancak kablo da çok önemli bir üründür. Amfi ve gitarlara binlerce TL verip, 10 TL'lik kablo kullanmamalıyız. Tonumuz, zincirin en zayıf halkası kadar iyidir. Gitar tamam ama ben kabloları ikinci el almama taraftarıyım. Kablo bildiğiniz gibi her elektro gitar kullanıcısının mecbur olduğu bir ürün. Yani herkeste var. İkinci el kablolara bakınca aklıma ister istemez, neden satıyor ki sorusu geliyor? Bir iletim sorunu var mı, üzerine sandalye ayağı denk gelip ezmiş mi, dışarıdan belli olmayan bu eski darbe orta vadede bir sorun oluşturur mu diye düşünüyorum hep. İkinci el kabloda illa bir ezilme olmuştur zaman içinde diye düşünüyorum, belki biraz paranoya.

Bence sıfır ürün alın. Cumartesi günü Kıvılcım Müzik'te, yeni gelen bir kabloyu denedim. Fender CS kablo ile birebir karşılaştırdım çalarken, amfideki presence kontrolünü açmışım gibi hissettim. Netlik geldi, temizlik geldi. Ama fiyatını hatırlamıyorum. Eğer pahalıysa, yukarıda belirtildiği gibi yine Tünel'de Ecem Müzik'te Neutrik uçlu, Somer kablolardan 2 tane alabilirsiniz. Pedalboard kullanıyorsanız, birini kısa yaptırırsınız istediğiniz boyda. Somer tabi ki vovox ve mogami kadar kaliteli değildir ancak Alman malı kaliteli bir kablodur. Bu alternatifler dışında Klotz kablo Neutrik Jack kombinasyonu da tatmin edici. Ben de onu kullanmaktayım.

Herkesin değerli yorumlarını okudum çok teşekkür ederim zahmetiniz için. Dip gürültüsünün sss diziliminde tamamen yok edilemeyeceğini biliyorum amacım da o değil zaten. Mevcut durum içerisinde dip gürültüsünü en aza indirebilmek. Bu arada gitarım herhangi bir modifikasyon geçirmedi o yüzden bağlantı kalitesini bilemiyorum. Ayrıca bu başlık için beklentim benden çok herkese rehber olması. Maddi şartları el veren forumdaşlar birçok marka denemiş ve favorilerini bulmuşlardır diye düşünüyorum. İmkanı olmayan benim gibiler içinse en iyi ürüne yönlendirmelerini bekliyorum. En iyi derken f/p ürün ayrıdır en iyi ürün ayrıdır zaten bu duruma yazan kisiler açıklık getirir. Bu arada önceki konulardan okuduğum kadarıyla stüdyosunda karşılaştırmak için kablo alan birkaç kişinin yorumunu görünce belki bu tür ürünleri kullanmadan elden çıkarmak isterler diye ikinci el de alabilirim dedim aksitaktirde kullanılmış kabloya ben de pek sıcak bakmıyorum.

Benim kişisel tecrübem orta seviye markaların aralarındaki farkı kulak ile anlamak çok zor ve üst seviye kablo almaya hiç gerek olmadığı. Çünkü gürültünün %90 sebebi pedallar, şehir şebekesi, gereksiz fazla gain. Gidip 100 liraya aldığınız kablo ile sihirli bir şekilde gürültü kesilmeyecek.

kablo almanın amacı zaten gürültü değil de tona olan katkısı. orta veya düşük kalite kullananlar için de olumsuz etkisi diyebilirim.
sonuçta neden önce iyi amfi al diyorsaki aynı mantıkla sonra iyi kablo al denmeli.
aynı kalite/marka kabloların arasında kapasitans değerlerine göre ciddi EQ farkları oluyor. rock müzik ve blues için 23 pF'a kadar düşüklükte kablolar tercih ediyor gitaristler genelde.
ben 30 pF'yi kendi tarzıma, kiminin bopuk dediği clean tüplü lambalı jazz tonu için ideal buldum farklı kabloları deneyerek.
dimarzio'lar ortaokul dönemimden kalma ilk kablolarım. zaten ömür boyu garantili satıyorlardı o zaman hala öyle mi bilmiyorum ama çok sağlamlar.
lavalar da farklı çeşitlerini ısmarlayıp denediklerim ve kullanmadıklarımdan ihtiyaç fazlası.

hatta şöyle söyleyeyim
geçtiğimiz aylarda satılık bir kabinim vardı. forumdan bir arkadaş kendi amfi kafası ve gitari ile geldi benim o dönem satılık olan benzer lava kablolarım (ara kablo kabin kablosu normal kablo vs) ile denedi aldı gitti. kablolar da satılık istersen dedim yanaşmadı.
akşam aradı
ertesi gün 5 kabloyu da yolladım.
deneyince görüyor insan.

Ben etrafımda ton için özel kablo arayan görmedim. Tonu güzelleştirmek için kablo olayını 15+ yıldır ilk defa sizden duyuyorum.

kapasitans değerine göre EQ özellikleri değişiyor. ama bu aynı kalitede kablolar arasında tercih yaparken bir sebep. gitarın potans değerleri gibi düşünün. CTS potans alıyorsunuz ama 250k mu 500k mı 1m mi olacak istediğiniz şekilde seçiyorsunuz.
kalitesiz ya da orta kalite kablo kullanıyorsanız, gitarın içinde kullandığınız elektroniğin kat be kat uzunu olan setupınızın bu parçası, uzunluğu dolayısıyla çok daha fazla etkisini gösteriyor.
nickini hatırlayamıyorum ama arkadaş belki dnek gleir başlığa da yazar.
lava tweed elc serisi kablolardı

Klasik gitar teli mevzusuna getireyim. Haftada bir tel değiştirmiyorsanız kablo eq'nuzun hiç bir önemi yok, kat ve kat fazlasını telleriniz değiştiriyor...

Klasik gitar teli mevzusuna getireyim. Haftada bir tel değiştirmiyorsanız kablo eq'nuzun hiç bir önemi yok, kat ve kat fazlasını telleriniz değiştiriyor...

o kullandığınız tele göre değişir. daddario kullanıyorsanız değişirsiniz çünkü tel bitiyor. thomastik, pyramid kullanıyorsanız 2 3 senede bir değişirsiniz çünkü çaldıkça güzelleşir. çünkü bunlar aynı zaman yaylılara da tel yapan markalar da yaylılar da aynıdır.
celloya tel alır 3 sene kullanırsınız.
daddario al at yneiden al mantığıyla üretiyor.

Geri