Boya Çatlağı

Arkadaşlar merhaba. Squier Vintage Modified Jazzmaster model gitarımı askının çıkması sonucunda tahta zemine düşürdüm. Neck Pocket dediğimiz kısımda iki tarafta da şu şekilde çatlaklar gördüm gitarı elime aldığımda. Çalımla ilgili bir sorun yok entonasyon ve sap ayarında bir gariplik göremedim. Fakat gitarın taksidi yeni bitti ve böyle bir sorunla karşılaşmak beni ciddi şekilde üzdü. Basit bir cila çatlağıysa umrumda olmaz bu çatlaklar fakat emin olamıyorum. Sizce tahtada çatlak var mıdır? Var ise sorun yaratır mı? Şimdiden teşekkürler.​

• 15571175_10154967822869255_852922664_n.jpg
    15592339_10154967823089255_99568050_n.jpg

İlk bakışta çok problem olmaz gibi görünüyor ama yine de sapı çıkarıp bakmak lazım. Siz açıp bakamam derseniz emin olmak için luthiere baktırabilirsiniz. Nihayetinde bu tip çatlakların en büyük sıkıntısı zamanla açılma ihtimalinin olmasıdır, alınması gereken tedbir varsa önceden almakta fayda var.

Emin olmamakla beraber cila çatlağı gibi duruyor. Aynı bölgeden aynı şekilde squier stratımın çatlağı vardı. Bir sene sonra sattım, 3 sene sonra tekrar ilanını gördüm hiç bir sorun çıkarmamıştı. İçinin rahat etmesi için sapı çıkarıp gövdeyi kontrol edebilirsin.

Gitarın o kısmını bir şey çizmediyse ( Düşerken sivri bir şeyin çizmesi gibi ) cila çatlağı olabileceğini sanmıyorum. Ama çok ince görünüyor cila çatlağı da olabilir. En iyisi luthiere götür:) Onlar bizden iyi bilir.

Darbeye bağlı olmasa yüzde 99 boya çatlağıdır derdim.. Fender strat tarzı gitarların kronik sorunudur bu neck pocket crack problemi. Bağlantı bölgesindeki ağaç inceldiği için bi şekilde esneme, ağacın çalışması, ısıl değişikliklerde boya o bölgede genleşme gösteremiyor ve çatlıyor. Poly ve kalın katlı boyalarda bu problem oluşuyor.. Çok çok sık görülen bir durumdur.

Yalnız buradaki sıkıntı dediğin şekilde düşme sonucu oluşması.. Dİkkat ettiysen çatlak direk köşeden başlamıyor biraz yan taraftan aşağıya dikey iniyor o enteresan.. Çok büyük ihtimal sap yatay aksta darbe alıp yan yanakları esnetmiştir ve o da boyayı direk çatlatmıştır. Çok kötü bir düşüş değilse ağaçta bişey olabileceğini düşünmüyorum. Estetik olarak önemsemiyorsan hiçbir problem yaratmaz gitara. Ama üzer :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Darbeye bağlı olmasa yüzde 99 boya çatlağıdır derdim.. Fender strat tarzı gitarların kronik sorunudur bu neck pocket crack problemi. Bağlantı bölgesindeki ağaç inceldiği için bi şekilde esneme, ağacın çalışması, ısıl değişikliklerde boya o bölgede genleşme gösteremiyor ve çatlıyor. Poly ve kalın katlı boyalarda bu problem oluşuyor.. Çok çok sık görülen bir durumdur.

Yalnız buradaki sıkıntı dediğin şekilde düşme sonucu oluşması.. Dİkkat ettiysen çatlak direk köşeden başlamıyor biraz yan taraftan aşağıya dikey iniyor o enteresan.. Çok büyük ihtimal sap yatay aksta darbe alıp yan yanakları esnetmiştir ve o da boyayı direk çatlatmıştır. Çok kötü bir düşüş değilse ağaçta bişey olabileceğini düşünmüyorum. Estetik olarak önemsemiyorsan hiçbir problem yaratmaz gitara. Ama üzer :)
Çok kötü bir düşüş değildi ahşap parke zemine bel hizasından düştü elimle sapı zorlayıp esnetmeye çalıştım o kısmı herhangi bir açılma yok çatlağın olduğu bögede. Hiç olmadı luthier e götürüp göstericem tel değiştirmeden önce. Çok teşekkürler.

Geri