Sahnede Kulaklık Setup'ı Nasıl Olmalı

Arkadaşlar merhaba, birkaç arkadaşım ile yeni yeni sahne yapmaya başladım ve ekipmanların acemisiyim açıkcası. İnternette epey araştırdım ama aklımdaki soruya kesin bir cevap bulamadım. Aynı şekilde forumda da arattım ama bulamadım.
Benim sıkıntım şu: Sahnede çalarken bazen kendi gitar sesimi duymakta zorlanıyorum bende orta yollu bir kulakiçi monitörlerden kullanarak çözebilirim belki dedim. Ancak gördüğüm kadar bu sistemler hep kablosuz ve maalesef birazcık tuzlu :) Dolayısıyla sahnede kendi gitar sesimi duyabilmek için (kablolu bir kulaklık setup da olabillir) nasıl bir setup oluşturmalıyım? Yani hem miksere hemde kulaklığa sesi aynı anda nasıl gönderebilirim bunu çözemedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar...

En mantıklısı Önünüzdeki mönitörün paralel çıkışına kendi kulaklık anfinizi takın. Bassları da vokali de, kendinizi de mixerdan ayarlatın.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
En mantıklısı Önünüzdeki mixerdan gelen mönitörün seri çıkışına kulaklık anfinizi takın. Kablolu ya da kablosuz fak etmez. Bassları da vokali de, kendinizi de çok rahat duyarsınız.

Önümüzdeki monitör sağlıklı olsa ya da bir monitör olsa :) dediğin olabilir ama o da sıkıntı @Single_FACTOR . Abi benim esas istediğim gitarı nasıl bi alete takmalıyım ki hem kulaklığa hemde amfiye aynı anda çıkış alayım? Sadece benim gitarın sesi de olabilir dediğin gibi tüm grubunda olabilir.

Yeterli olur mu bilmiyorum ancak son sahnemde 3Min eczaneden aldığım kulak tıkacını taktım, turuncu, sünger. İnanın davulları teker teker, kendi gitarım ayrı bass ayrı geliyordu, yüksek gainli o karmaşa yerini sanki 3 farklı kanaldan 3 farklı enstrümanı dinler gibi geliyordu, üstüne de diğer grupları kulaklıkları çıkarmadan dinledim, çok daha fazla keyif aldım, herşeyi teker teker ama bir ahenk içinde duydum, üstelik yorucu günün ardından yatağa uzandığımda kulağımda çınlama dahi yoktu, 5 tanesini 7.5tl ye aldığım sünger tabiri caizse "eargasm" yaşattı konserde diyebilirim, bence doğrudan parayı gömmeden evvel bi deneyin, zaten denediyseniz çözüm olmadıysa o vakit elinizi korkak tutmayın çünkü biraz ucuz etin yahnisi durumuna dönüşüyor bu konularda.

-Mixera gitarı amfiden mikrofonlayarak gönderiyorsanız, Mixer monitör çıkışına kulaklık amfisi bağlamanız gerek. sahnede monitör yoksa mixer çok uzağınızda da değilse 3-5m kablo ile durumu çözersiniz.
-Amfinizi line out ile mixera gönderiyorsanız; amfi çıkışına di-box takar çıkışın balansız olanını kulaklık amfinize takarsınız, balanslı olan mixera gider. Ancak bu yöntemde bassları davulu vokali duymanız mümkün olmaz.

Yeterli olur mu bilmiyorum ancak son sahnemde 3Min eczaneden aldığım kulak tıkacını taktım, turuncu, sünger. İnanın davulları teker teker, kendi gitarım ayrı bass ayrı geliyordu, yüksek gainli o karmaşa yerini sanki 3 farklı kanaldan 3 farklı enstrümanı dinler gibi geliyordu, üstüne de diğer grupları kulaklıkları çıkarmadan dinledim, çok daha fazla keyif aldım, herşeyi teker teker ama bir ahenk içinde duydum, üstelik yorucu günün ardından yatağa uzandığımda kulağımda çınlama dahi yoktu, 5 tanesini 7.5tl ye aldığım sünger tabiri caizse "eargasm" yaşattı konserde diyebilirim, bence doğrudan parayı gömmeden evvel bi deneyin, zaten denediyseniz çözüm olmadıysa o vakit elinizi korkak tutmayın çünkü biraz ucuz etin yahnisi durumuna dönüşüyor bu konularda.

@blackfriday666 çok değişik bir yöntem ama deneyeceğim mutlaka. Dediğin mümkün katılar sesi daha iyi ve daha hızlı iletir çünkü katı tanecikleri arasında çok fazla boşluk bulunmamaktadır. Makul bir öneri ama ben bu sorunun cevabını merak ediyorum. Bulamadım kaç aydır ne yapmam gerektiğini ve eminim ki benim gibi başka arkadaşlarda vardır.

-Mixera gitarı amfiden mikrofonlayarak gönderiyorsanız, Mixer monitör çıkışına kulaklık amfisi bağlamanız gerek. sahnede monitör yoksa mixer çok uzağınızda da değilse 3-5m kablo ile durumu çözersiniz.
-Amfinizi line out ile mixera gönderiyorsanız; amfi çıkışına di-box takar çıkışın balansız olanını kulaklık amfinize takarsınız, balanslı olan mixera gider. Ancak bu yöntemde bassları davulu vokali duymanız mümkün olmaz.

@Single_FACTOR , anladım abi. Peki şöyle bi cihaz buldum.
ART Cool Switch Pro - A-B Kanalına Yönlendirme Anahtarı - Gitarteknikleri.com Online Alışveriş Mağazası
Bu cihaz çıkışı A ve B diye ayırıyor. A çıkışını miksere, B çıkışını kulaklık amfisine yönlendirebilir miyim ki?

Anlamadım? gitarı direk mixera mı giriyorsunuz? amfi, pedal, prossesör falan yok mu arada ? :)
Dibox un aktif/pasif olması bir amfinin power çıkışına bağlamayacaksanız önemsiz.

İşte böyle yetersiz bilgi vererek konu açarsanız yardım almaktan çok kafanız iyice karışır. Gitarınız akustik sanırım .line çıkışı mı var, mikrofonla mı gönderiyorsunuz?

Onun etkili olduğunu bilsem onu da yazardım :/ Evet, elektro klasik üzerinde fishman preamp devresi var. Jack aracılığı ile kablolayarak miksere giriyorum.

o zaman di-box a da gerek yok, 1 giriş 4 çıkış kulaklık amfisi alacaksınız işlem tamam :)
Çıkışlardan birini mixera gönderip diğerini kulaklığınıza bağlayacaksınız.

Ne kadar verimli olur bilmiyorum ama o Mixer çıkışına bunu bağlayıp
2 in 1 Bluetooth Reciever Transmitter dual use Adapter Bluetooth Box 3.5mm Audio Dongle Receiver Adapter Transmitter for TV PC on Aliexpress.com | Alibaba Group

Hepimiz bu kulaklıktan alırsanız kablosuz sistem bile olabilir
Aniwk Sport Running Bluetooth Headset Wireless Earphone Headphone Bluetooth Earpiece With Mic Stereo Earbuds For all phone on Aliexpress.com | Alibaba Group

Denemek lazım bence toplamda 20-25$ :D
Abi sen ne dersin biraz verim düşer ama sağlıklı çalışır mı sence ? @Single_FACTOR

@wolkN Bu cihazın tek bir çıkışı / girişi var, aynı anda iki cihaza çoklayıcı olmadan sinyal gönderemeyecek. o yüzden öncesinde bir line seperatöre ihtiyaç var
Bluetooth veri sinyalinde gecikme yapıyormu ? o konuya vakıf değilim, eğer yapmıyorsa çalışır.

O zaman,
gitar> Di-box A > mixer
Di-box B > Bloototh receiver > Bluotooth kulaklık.

@wolkN Bu cihazın tek bir çıkışı / girişi var, aynı anda iki cihaza çoklayıcı olmadan sinyal gönderemeyecek. o yüzden öncesinde bir line seperatöre ihtiyaç var
Bluetooth veri sinyalinde gecikme yapıyormu ? o konuya vakıf değilim, eğer yapmıyorsa çalışır.

O zaman,
gitar> Di-box A > mixer
Di-box B > Bloototh receiver > Bluotooth kulaklık.
Zamanında şöyle birşey kullanmıştım
Philips Shc8535 Hi-Fi Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık Fiyatı

Direk amfinin phones kısmına bağlayıp sesi geçikme olmadan alıyordum. Bu alet aynı anda birden fazla Bluetooth alıcısına sinyal gönderebiliyorsa mixerdeki phones kısmından dibox olmadan yayın yapabilir diye düşündüm. Hatta cihaz Bluetooth 4.1 olduğu için birden fazla kulaklık bağlanabilir gibi geldi bana tabi olmayadabilir ama tek kişi için sağlıklı bir şekilde olabilir diye düşünüyorum

Geri