Perran Kutman

Son dönemlerde oynadığı dizilerle gündemde olsa da, dizi izlemediğim için ben Perran Kutman'ı Hababam Sınıfı'ndaki Hürrem, Gırgıriye'deki kadın (adını unuttum) ve Perihan Abla (evet, küçükken dizi izlerdim elbette :) ) olarak biliyorum. Türk sinemasında kesinlikle en çok güldüğüm kadın komedi oyuncusu, tahminen de en çok beğendiğim kadın oyuncudur kendisi. Hababam Sınıfı'ndan birkaç harika enstantane ;)

http://www.youtube.com/watch?v=6uUfbmi1ihU

http://www.youtube.com/watch?v=0pW7qKRXYno

Filmografi (diziler dahil):
Hayat Bilgisi - Afet Öğretmen 2003
Üzgünüm Leyla - Leyla 2002
Bir Kadın Bir Erkek - 2000
Şehnaz Tango - Şehnaz 1996
Kızlar Yurdu - Müstesna 1992
Perihan Abla - Perihan Abla 1988
Homodi 1987
Ödlek 1986
Güldürme Beni 1986
Aşık Oldum 1985
Bizimkiler / Of Of Emine 1984
Gülümseyen Dünya 1984
Çalsın Sazlar 1984
Gırgıriyede Büyük Seçim - Sabahat 1984
Gırgıriyede Cümbüş Var - Sabahat 1983
Görgüsüzler - Pervin 1982
Gırgıriyede Şenlik Var - Sabahat 1981
Gırgıriye - Sabahat 1981
N'Olacak Şimdi - Nuran 1979
Evlidir Ne Yapsa Yeridir - Aslı 1978
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor - Hürrem 1978
Petrol Kralları - Şukufe 1978
Aslan Bacanak 1977
Sivri Akıllılar 1977
Benim Altı Sevgilim - Azize 1977
Sevgili Dayım - Betül 1977
Her Gönülde Bir Aslan Yatar - Nermin 1976
Saffet Beni Affet 1976
Hamza Dalar Osman Çalar 1976
Zühtü (I) 1976
Bülbül Ailesi 1976
Caniko 1976
Salak Bacılar 1975
Curcuna - Mualla 1975
Mavi Boncuk - Hizmetçi 1974
Köyden İndim Şehire - Gülsüm 1974
Hop Dedik Kazım 1974
Salak Milyoner - Gülsüm 1974
Şehvet Kurbanı 1972
Kaynanam Tatilde 1971

tek kelimeyle muhteşem bir oyuncu. gerektiğinde cazgır bir çingene kadın, gerektiğinde asil, güçlü, duygusal, dimdik ayakta durabilen bir kadın.. her yönüyle tam bir sanatçı Perran Kutman...

bir oyuncu bu kadar candan olabilir mi? çok beğendiğim oyunculardan bir tanesi. gırgıriye'den tanıştım kendisini ve daha sonra perihan abla ile akrana kitlemesini bildi. şevket altuğ ile iyi bir ikili oluşturdular. televizyonda ne zaman görsem aklıma şevket altuğ geliyor. öyle kanıksatmışlar ki kendilerini.
şehnaz tango ile bence tavan yapmış bir oyuncudur.. çok kaliteli dizilerle karşımıza çıkıyor. hayat bilgisi de çok güzeldi. çok takdir ediyorum çok seviyorum kendisini.:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tabi ya, "Sabayat" tı Gırgıriye'deki tiplemesinin adı :D

Bir de ilk verdiğim linkteki özellikle "al sana al sana dilberdudağı" dediği yerdeki ses tonu jest ve mimikler inanılır gibi değil. :D Yani öyle bir oyunculuğun (ve surata kompreslenen tatlıların) karşısında da anca Şener Şen gibi bir dev durabilirdi herhalde. :)

sabahat daha doğrusu sabayat tiplemesini perran kutman'dan başkası bu kadar içten ve doğal oynayabilir miydi bilmiyorum. maddenin en doğal halini görüyorum o filmdeki rolünü izlediğim zaman. filmin her karesi görülmeye değerdi ancak sabayat'ın renkli bir perukla sahneye çıkıp şarkı söylediğinde izleyiciden beklediği ilgiyi göremediği sahnedeki performansı beni her zaman güldürmüştür. çok seviyorum kendisini :)

Bu sabah (daha doğrusu dün sabah) Görgüsüzler vardı Kanal D'de. :) Pervin (Perran Kutman), Murat'ın ayyaş amcası (Münir Özkul), Gül (Gülşen Bubikoğlu) ve Murat (Müjdat Gezen) şeklindeki zengin dörtlü gemideki restoranda yemek yiyorlar. Murat bir şey çıkaracak (hatırlayamadım), her cepten psikopat gibi para fışkırıyor. Kızların gözler fal taşı. Pervin sözde prenses neyim olduklarından dolayı bozuntuya vermemek sevdasına sıkıyor:

Pervin: Rahmetli kocam da böyleydi..
Ayyaş amca: Rahmetli hala hayatta mı? :D
Pervin: Olur mu lan :D

:D

Geri