Gibson Les Paul Standard Mı Ibanez Jem 7v Mi?

Gibson Les Paul Standard & Ibanez Jem 7v

• Gibson Les Paul Standard

Oylar: 54 73.0%
  • Ibanez Jem 7v

Oylar: 20 27.0%

• Toplam oy veren
    74
Merhabalar, jem 24 perde ve hsh manyetik dizilimine sahip, Lp ise çift humbakir ve sabit köprü tel uzunlukları birbirinden farklı ve çalım çok farklılaşıyor. LP çok caba sarfetmeden net sesler alabilecegimiz bir alet ama gerek ağırlık gerek 22 perde olması bence dez avantaj tel uzunluğu kısa olması bana göre avantaj.
Jem ise hsh manyetikler şahane bir edge köprü tam hatırlayamadım adını son perdelerdeki çalımı kolaylaştıran ayrıntılar incecik bir sap benim ellerim küçük sapı kavrarken işime yarıyor ve dip not köprüdeki teknoloji sayesinde bend yapıldığı zaman diğer tellerin akordu bozulmuyor çok uğraştım ama bozamadim.
Ama asla bir Lp sustainine sahip olamaz ve kıyaslanamaz.
Tavsiyeye gelince biraz klasik olacak ama 5 bin TL para vereceksen bence eline alıp tadına bakacaksın ben ibanez aldım:)

Merhabalar, jem 24 perde ve hsh manyetik dizilimine sahip, Lp ise çift humbakir ve sabit köprü tel uzunlukları birbirinden farklı ve çalım çok farklılaşıyor. LP çok caba sarfetmeden net sesler alabilecegimiz bir alet ama gerek ağırlık gerek 22 perde olması bence dez avantaj tel uzunluğu kısa olması bana göre avantaj.
Jem ise hsh manyetikler şahane bir edge köprü tam hatırlayamadım adını son perdelerdeki çalımı kolaylaştıran ayrıntılar incecik bir sap benim ellerim küçük sapı kavrarken işime yarıyor ve dip not köprüdeki teknoloji sayesinde bend yapıldığı zaman diğer tellerin akordu bozulmuyor çok uğraştım ama bozamadim.
Ama asla bir Lp sustainine sahip olamaz ve kıyaslanamaz.
Tavsiyeye gelince biraz klasik olacak ama 5 bin TL para vereceksen bence eline alıp tadına bakacaksın ben ibanez aldım:)
Yorumunuz için teşekkür ederim :) Öncelikle bu bend olayı genelde şöyle bilinir: bu tür köprülerde bend sıkıntıdır, bend yaparken tremolo gerginliği dengelemek için normal pozisyonundan oynar ve bendi tam ses uzatacak olursanız diğer tellerin boş sesi başka bir notaya kayar bu nedenle de bend tekniği az kullanılır onun yerine floyd rose ya da bu gitardaki edge pro kullanılır diye biliyorum ben de ama siz böyle deyince şaşırdım çünkü çalım esnasında yeterli vakit de olmaması sebebiyle belki de kulağımın henüz o kadar gelişmemiş olması sebebiyle bu dediğiniz ayrıntıyı gözden kaçırdım sanıyorum ve umarım haklısınızdır bu konuda. Lp'nin 22 perde olması dezavantaj değil bana göre çünkü sap ne kadar uzarsa sustain ve ton azalacaktır ki tüm o ağırlık, kalın ve kısa sap (24 perdeye göre kısa) vs hepsi bunun için değil mi LP'de?

Al jem i taktır bi fernandes sustainer ortadaki single ı da değiştir bi texas special la bi daha başka gitar çalıyomusun bi bak biri ki amfi ayarıyla her tonu da alırsın ben artık sadece strat kasa gitar kullanıyorum en hafif ve kulannışlı gitarım jem bütün gibson larımı da sattım öküz ölüsü omzumda ortopedik problem yarattı haa bu bu benim kişsel fikrim bu forumda çok bilgili arkadşlar elbette var ama ben çok uzun yıllatdır sahneye çıkıyorum jem in tek eksisi modifiyeden sonra demek istediğm sahnede tel koparsa yedek gitarın olmalı çünkü hemen tel değişimi biraz zor ama floyd rose ve sustainer le acaip zevkli numaralar yaparsın

Bu önermedeki "ton" dan kastınız nedir acaba? Nedir bu azalan "ton"?

Öncelikle fret sayısı ile sizin "sapın uzun olması" tabir ettiğiniz durumun yani daha uzun skalanın (scale) birbirleriyle bir bağlantısı yok. Gibson skalası olan 24.75'' skalaya sahip olup da 24 perdeli olan gitarlar da mevcut.

İkinci olarak skalanın uzunluğu ve kısalığı en çok tel gerginliğini dolayısıyla çalım hissiyatını etkiler. Uzun skalada teller daha gergin olacağından, düşük akortlarda çalınacaksa uzun skala daha "tight" (sıkı) bir ton ve hissiyat verir, low-end de daha şekilli şemallidir (yazıyla ses tarif etmek ne zormuş be ya). Kısa skala + düşük akort ikilisi genelde Doom/sludge metal-rock tonlarına çıkar. Standart akortta da görece daha gevşek bir tonal şekle şemale sahip olacaktır kısa skalalı gitar.

Ağaç miktarının tona etkisini sabaha kadar tartışsak çözemeyiz, ama mid ve yüksek gainde bence kullanılan pena bile ağaçtan daha çok önem taşıyor. LP'nin şu anki tasarımını korumasının en büyük sebebi, vida değişse isyan eden gelenekçi grup, altında çok da ince mühendislik ve sonik gereklilikler aramamak lazım, 60 sene önce nasıl tasarlandıysa o.
Tondan kastım sesin tokluğudur. Skalada ve gitarın şeklinde ise şimdiye kadar bilgisine güvendiğim ya da gorumlarda yazdığı yazıyı okuyup hm mantıklı şeyler söylemiş bilgili birne benziyor,sizin gibi, deyip buralardan bilgiler edinerek -ki bu işi herkes böyle öğreniyordur diye tahmin ediyorum- kendimce bir fikir sahibi oluyorum. Skalanın ve şeklin olayı sadece sizin o dediğinizse eğer daha önceki benim edindiğim bilgilerin yanlışlığını gösterir ya da sizin yanlış bilginizdir o kısmı bilemiyorum şu anlık ne yazık ki. Bunu anlayabilmem için de aynı LP modelinin 24 perdeli ve mesela strat kasalısını çalmam gerekir ki görebileyim etkisinin olup olmadığını. Bu da pek mümkün değil şimdilik.

Al jem i taktır bi fernandes sustainer ortadaki single ı da değiştir bi texas special la bi daha başka gitar çalıyomusun bi bak biri ki amfi ayarıyla her tonu da alırsın ben artık sadece strat kasa gitar kullanıyorum en hafif ve kulannışlı gitarım jem bütün gibson larımı da sattım öküz ölüsü omzumda ortopedik problem yarattı haa bu bu benim kişsel fikrim bu forumda çok bilgili arkadşlar elbette var ama ben çok uzun yıllatdır sahneye çıkıyorum jem in tek eksisi modifiyeden sonra demek istediğm sahnede tel koparsa yedek gitarın olmalı çünkü hemen tel değişimi biraz zor ama floyd rose ve sustainer le acaip zevkli numaralar yaparsın
:D :D 7v'deki single gitara göre sönük kalmış o değiştirilebilir ama sustainer işine sıcak bakmıyorum açıkçası orijinalden çok uzaklaşmak istemiyorum çok mantıklı değil belki ama biraz takıntı gibi benimki :) faydalı öneriniz içinse çok çok teşekkür ederim, tam olarak istediğiniz gitarı elde etmenize de sevindim. Bakalım benim de öyle olur umarım :)

:D :D 7v'deki single gitara göre sönük kalmış o değiştirilebilir ama sustainer işine sıcak bakmıyorum açıkçası orijinalden çok uzaklaşmak istemiyorum çok mantıklı değil belki ama biraz takıntı gibi benimki (gerçi Vai'nin bizzat kendisi de kullanıyor bu durumda kullansak orijinale daha da yakın olmuş oluyor ) :) faydalı öneriniz içinse çok çok teşekkür ederim, tam olarak istediğiniz gitarı elde etmenize de sevindim. Bakalım benim de öyle olur umarım :)

Elma mı armut mu tarzında bir arada kalma olmuş. Ahmet jem derken mehmet LP diyebilir, kişisel zevklerdir bu. Adı üstünde "kişisel" :) İmkanın varsa ikisini de al, yoksa ikisini de saatlerce dene ve kendi kendine sor; "senelerce kullansam hangisi uzun yıllar işimi görür" diye. Yukarıda belirtildiği gibi, çok ayrı uçlar.

tam hatırlayamadım adını son perdelerdeki çalımı kolaylaştıran ayrıntılar

Scalloped demek istediniz değil mi?
Ben Les Paul kasa kullanıyorum (Son bir kaç gündür:D). Gitarda hızlı çalmayı engelleyecek hiçbir şey yok. Sap dar olduğu için baş parmaktan destek alınarak bend yapmak oldukça sevkli. Ton olarak Gibson kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim.
Les Paul kasanın artı yönleri
Dolgun bir ton
Bend falan yapmanın kolay olması
Kucağa tam oturması
Köprüsünün -Bence- pratik ve güzel olması
2 ton ve 2 ses potasının olması. Böylelikle clean den overdrive a geçerken tonda sıkıntı olmuyor. Saptakinin sesini kısıp yumuşak vurursanız gain 8 civarı olsa bile kurtarabilid hani.

Les Paul ün eksi yönleri:
Sapı biraz kalın. Bana sorun olmuyor ama sizin için olabilir
Ağır olması
İçinin boş çıkma ihtimalli (Chambered body)
Gitar superstar gibi bir tutuma sahip değil. Superstratlarda sap biraz daha yukarıda olduğu için dip perdelerde daha rahat oluyor. Ama bu sadece küçük bir engel.

İbanez denemedim bir şey diyemem ondan. Gibson Les Paul Traditional denedim ama manyetikleri modifiyeliydi ondan bir şey diyemeyeceğim. Bu arada 2. El olarak ne kadara buldunuz?

Long scale Les Paul <3 <3 <3

Pek bulunabilir değiller sanırım, denemedim fakat tam da istediğim şey. Hatta Gibson long scale Es serisi yapmıyor sanırım, onda da hoş olurdu. Klasik Lp sesini beğensem de long scale ne strat gibi, ne les paul gibi apayrı bir şey, en azından bana çok güzel geliyor videodan bile. Tabi denemeden bilemeyiz.

LP muhabbeti geçmişken söyleyeyim dedim de kusura bakmayın konu işgali için.

Long scale Les Paul <3 <3 <3

Pek bulunabilir değiller sanırım, denemedim fakat tam da istediğim şey. Hatta Gibson long scale Es serisi yapmıyor sanırım, onda da hoş olurdu. Klasik Lp sesini beğensem de long scale ne strat gibi, ne les paul gibi apayrı bir şey, en azından bana çok güzel geliyor videodan bile. Tabi denemeden bilemeyiz.

LP muhabbeti geçmişken söyleyeyim dedim de kusura bakmayın konu işgali için.

Çok güzel. Tabir-i caiz ise tonları çok sıkı:)

Yazan arkadaşlara teşekkürler. İkisini de denedim ama ikisi de ayrı ayrı güzeldi fakat kendim Jem'i her zaman için Les Paul'e göre çoğu konuda daha başarılı bulduğum için bu yönde karar verip jem aldım (bir süre sonra bir lp sahibi olmak da var planlarımda, çok güzel bir gitar ve insanların bunca olumlu yorumları boşuna değil) . Bu konuda çok çok çok teşekkür ettiğim biri var @delfin müzik . Bu oldukça bilgili, tecrübeli, yardımsever, esprili, güler yüzlü ve daha akla gelebilecek bir çok iyi yönü olan abimiz Barış Tatar'dan başkası değildir. Antalya'da oldukça merkezi bir yerde (kapalı yolun orada, Hadrian Kapısı'nın yanı) oldukça şaşırtıcı bir dükkanları var. Eğer uğrarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Sağolsun kendisine bir faydam olmadığı halde, gitarı kendisinden değil başkasından aldığım halde bana bir hediyesi de oldu (her ihtimale karşı gitarı almadan önce kendisine göstermek için uğramıştım yanına). Kısacası Antalya'daki arkadaşların bir kez uğradıktan sonra yollarının sık sık o tarafa düşeceğine eminim.

Son düzenleme:
Yazan arkadaşlara teşekkürler. İkisini de denedim ama ikisi de ayrı ayrı güzeldi fakat kendim Jem'i her zaman için Les Paul'e göre çoğu konuda daha başarılı bulduğum için bu yönde karar verip jem aldım (bir süre sonra bir lp sahibi olmak da var planlarımda, çok güzel bir gitar ve insanların bunca olumlu yorumları boşuna değil) . Bu konuda çok çok çok teşekkür ettiğim biri var @delfin müzik . Bu oldukça bilgili, tecrübeli, yardımsever, esprili, güler yüzlü ve daha akla gelebilecek bir çok iyi yönü olan abimiz Barış Tatar'dan başkası değildir. Antalya'da oldukça merkezi bir yerde (kapalı yolun orada, Hadrian Kapısı'nın yanı) oldukça şaşırtıcı bir dükkanları var. Eğer uğrarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Sağolsun kendisine bir faydam olmadığı halde, gitarı kendisinden değil başkasından aldığım halde bana bir hediyesi de oldu (her ihtimale karşı gitarı almadan önce kendisine göstermek için uğramıştım yanına). Kısacası Antalya'daki arkadaşların bir kez uğradıktan sonra yollarının sık sık o tarafa düşeceğine eminim.
Elimizden geldiğince ve bilgimiz dahilinde ise her zaman seve seve yardımcı oluruz. Netekim bağımlı insanlarız :) Saygılar.

Geri