kilitli gitar askıları

başlıkdanda anlaşılacağı gibi askılar :D
benim gitarımın askısı habire açılıyor askıyı değiştirmekten başka yapabileceğim birşey varmı :?:

Strap button :oops: :LOL: denen cihazı çıkarıyorsun.Onun yerine askıyı vidalıyorsun.Cliplock denen buluş sayesinde istersen çıkarıyorsun.

klipsj3.jpg

başlığı askı kilitleri diye değiştirirsen buradan tartışabiliriz, daha önceden bu konuda açılmış başlık yoktu gibi hatırlıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
secks demiş ki:
başlığı askı kilitleri diye değiştirirsen buradan tartışabiliriz, daha önceden bu konuda açılmış başlık yoktu gibi hatırlıyorum.

başlığı nasıl değiştiricem onu hiç denemdim daha önce
bende çok cahilim ya :D

Bu dimarzio cliplock'lar inanılmaz birşey, eskiden gitarı düşürmekten korktuğumdan beton gibi çalardım, şimdi askıdan tutup sallasam hiçbirşey olmuyor. Tabi askını değiştirmek istemezsen aklıma şöyle bir fikir geldi: Strap button'ları çıkartırsın, askıyı gövdeye dayayıp üzerine uygun boyda bir pul koyarsın, (somunların altına konan pullardan) onun da üzerine strap button'ı koyup vidalarsın. Hiç denemedim, teoride işe yarar bir yöntem gibi geliyor ama denemek lazım...

ben bütün gitarlarımda dunlop straplok kullanıyorum. deal action dedikleri cinsten bir şey, hem kendi kilitleriyle kullanabiliyorum hem de normal askı pinleri gibi askıyı geçirerek. 7 senedir hiç yarı yolda bırakmadı beni. Tek kötü yanı beraberinde gelen vidaları gitarın ağacını çatlatıp ikiye ayırmasın diye yumuşak bir alaşımdan yapmışlar, tam oturan bir yıldız tornavidayla ve çok dikkatli çevirmek lazım yoksa sıyrılıp ne ileri ne geri gider bir halde kalıyor.

Bir tane de schaller'inkinden deneyeyim dedim, mekanizmayı serbest bırakma şekli bana çok ters geldi, az kalsın gitarı düşürüyordum askıyı şözeyim derken.

Dimarzio cliplock'ları da denedim ama iki nedenden dolayı bana göre değil. Birincisi gitarlarını kutularında saklayan biriyim ve o gitarda kalan klips malesef kutunun kapanmasında dert oluyor, ikincisi de sadece beraberinde gelen askıyı kullanabiliyorum, benim kalın deri askımı kullanmam imkansız oluyor.

Böyle işte :)

secks demiş ki:
ben bütün gitarlarımda dunlop straplok kullanıyorum. deal action dedikleri cinsten bir şey, hem kendi kilitleriyle kullanabiliyorum hem de normal askı pinleri gibi askıyı geçirerek. 7 senedir hiç yarı yolda bırakmadı beni. Tek kötü yanı beraberinde gelen vidaları gitarın ağacını çatlatıp ikiye ayırmasın diye yumuşak bir alaşımdan yapmışlar, tam oturan bir yıldız tornavidayla ve çok dikkatli çevirmek lazım yoksa sıyrılıp ne ileri ne geri gider bir halde kalıyor.

...

Bunu okuduğuma sevindim. Çünkü ben de aynı sorunu yaşadım ve aylardır "sorun bende mi?" diye düşünüyordum.

Evet Dunlop Straplok ile gelen vidalar berbat. Ben birisini uğraşarak geri söküp daha sağlam bir vida ile değiştirdim. Diğeri ise o şekilde ebediyete erdi gitar üstünde...

2 gitarımda ClipLock kullanıyorum ve memnunum. Diğerinde StrapLok var ama ClipLock'tan daha kullanışlı olmasına rağmen sırf montaj işlemi yüzünden bir daha StrapLok almayı düşünmüyorum.

gogostar, dediğim gibi o vidaların alaşımı bilerek yumuşak tutuluyor ki ağacı çatlatmadan kendisi yamulsun. tam oturan tornavida, dik açı tutturmak ve yumuşak ama güçlü çevirmek şart.

bence planet wave in kilitli askıları süper ben onlardan kullanıyorum.olcukça iyi. gitarının askı vidalarına oturtup emkanizmayı kitliyosun.açmak için bi düğmesi var ona basıp kademeli açıyosun.yani ynalışlıkla düğmeye bassan bile açılmıyo ki zaten düğme sert hemen hemen hiç basılmıyo öyle yanlışlıkla.vidalanan gerin basşındaki oynaar ve döner mekanizma sayesinde gitarının sitediğin gibi evir çevir.çok kullanışlı.

secks demiş ki:
gogostar, dediğim gibi o vidaların alaşımı bilerek yumuşak tutuluyor ki ağacı çatlatmadan kendisi yamulsun. tam oturan tornavida, dik açı tutturmak ve yumuşak ama güçlü çevirmek şart.

Açıkçası bu işlere elim yatkındır, malzemem de iyidir. Gayet kaliteli bir tornavida ile (ucu tertemiz, henüz paslı bir vidaya değmemiş) sakin sakin çevirdim. Sürekli batacağı deliğe doğru bastırarak yalama olmasını engellemeye çalıştım ama nafile. Neyse ki kötü br tecrübe de olsa gitar ve straplock hala kullanılır durumda ve sorun yok.

assault demiş ki:
Yada biyere kadar elle götürmek lazım en azından.Elle yaparsan açının bozulduğunu hissedebilirsin.

Elden ziyade tornavida ile çevirmek daha akıllıca, delik hazır olduğu için rahatça giriyor.

İşin ilginç tarafı ben bu işe girişirken StrapLok vida çapının benim deliğimden daha geniş olduğunu farkederek el matkabı ile deliği genişletmiştim, yine de yeterli olmadı...

o kötü tecrübeyi maple gövdeli bir gitara takmayı denerken ben de yaşadım. vidanın başının tek hamlede yuvarlak hale geldiğini görünce döktüğüm teri ben bilirim :)

genişlikten çok derinlik sorun oluyor zaten :)

istanbulda bi dükkanda görmüştüm hem kilitli hemde lastik gibi bişey vardı gitarı aşağı doğru ittiğiniz zaman askılıkta uzuyo çok hoşafıma gitmişti ama açlıktan ağzım koktuğu için fiyatınıda soramadım :D :D

Geri