Tel Markaları Ve Tel Tansiyonu Hakkında?

Merhaba değerli forum

Tecrübeli arkadaşlara büyüklere bi sorum olacak.
Ben aynı kalınlıkta (mesela 10-46) ama farklı marka tellerin gerginliği, tansiyonu hakkında bilgi almak istiyorum.
Deneyimlerinize göre hangi marka teller daha gevşek daha loose bir tansiyona sahip hangi marka teller kütük gibi?
Mesela elixir'in standart tellere göre daha sert olduğunu biliyorum. Daddario'nunda gevşek olduğunu söyleyenler var.
Sizler ne dersiniz?

Sarımlı tellerde ''core'' kısmının şekli ve kalınlığı tansiyonu etkiler, telin toplam kalınlığı ile karıştırmayın aynı kalınlığa sahip iki telden birisi daha ince ''core'' daha kalın ''wrap'' (yani sarım diyebiliriz sanırım) kısmına sahipse tansiyon tam tersine göre daha az olacaktır. Round core teller hex core tellere göre daha az tansiyona sahip. Sarım malzemeside hissiyata etki eder, pure nickel daha yumuşaktır, piyasadaki standard teller genelde nickel plated steel oluyor. Ama doğrudan düşük tansiyonlu tel tavsiyesi istiyorsan:

GHS Thin Core Boomers
DR Tite Fit
DR Pure Blues

daha çok tavsiyede bulunabilirim ama Türkiye'den alacaksan bulamayabilirsin.

Tel gerginliği olayı önemli bence başlık faydalı olur,
Kullandığım ibanez gitar modellerinde 10-46 elixir set taktığımda sapın inceliğinden ötürü seste dalgalanmalar oluyordu, O tip ince sapların gerginliği kaldırmıyor olduğuna kanaat getirdiğim için Eb akortlamak zorunda kalıyordum. 9-42 de sorun yok ama çoğunlukla solo ağırlıklı çalacaksanız...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sarımlı tellerde ''core'' kısmının şekli ve kalınlığı tansiyonu etkiler, telin toplam kalınlığı ile karıştırmayın aynı kalınlığa sahip iki telden birisi daha ince ''core'' daha kalın ''wrap'' (yani sarım diyebiliriz sanırım) kısmına sahipse tansiyon tam tersine göre daha az olacaktır. Round core teller hex core tellere göre daha az tansiyona sahip. Sarım malzemeside hissiyata etki eder, pure nickel daha yumuşaktır, piyasadaki standard teller genelde nickel plated steel oluyor. Ama doğrudan düşük tansiyonlu tel tavsiyesi istiyorsan:

GHS Thin Core Boomers
DR Tite Fit
DR Pure Blues

daha çok tavsiyede bulunabilirim ama Türkiye'den alacaksan bulamayabilirsin.
Bilgiler ve tavsiye için çok teşekkür ederim. DR Tite Fit'in düşük tansiyon olduğuna emin misiniz acaba? Zira yanlış hatırlamıyorsam yabancı forumlarda onların daha yüksek tansiyonlu olduğunu okumuştum.

Bunlar düşük tansiyon tavsiyeleriniz. Bir de yüksek tansiyonlu tavsiyeler alabilir miyim?

Tel gerginliği olayı önemli bence başlık faydalı olur,
Kullandığım ibanez gitar modellerinde 10-46 elixir set taktığımda sapın inceliğinden ötürü seste dalgalanmalar oluyordu, O tip ince sapların gerginliği kaldırmıyor olduğuna kanaat getirdiğim için Eb akortlamak zorunda kalıyordum. 9-42 de sorun yok ama çoğunlukla solo ağırlıklı çalacaksanız...

Ben ibanez'imde inanılmaz kalın teller de kullandım. 12-59 gibi. 59 hariç hepsi elixirdi. Standard E akord değildi ama sapa binen yük olarak standard akordda 10-52 elixir kullanıyorum gibi bir tansiyon olduğunu söyleyebilirim. Bu durumun gitarınıza özel bi durum olmadığına emin misiniz? Veya gitara daha detaylı ayar yapılması gerektiğine?

Bilgiler ve tavsiye için çok teşekkür ederim. DR Tite Fit'in düşük tansiyon olduğuna emin misiniz acaba? Zira yanlış hatırlamıyorsam yabancı forumlarda onların daha yüksek tansiyonlu olduğunu okumuştum.

Bunlar düşük tansiyon tavsiyeleriniz. Bir de yüksek tansiyonlu tavsiyeler alabilir miyim?

Tite fit round core , nickel plated steel teller. Yani eminim. Geri kalanlar bunlara göre daha yüksek tansiyonlu oluyor işte, standardın üzerinde GHS Thick Core Boomers ve GHS Big Core Nickel Rockers var.

Bu telleri deneyeceğim.
Electric string brand with highest tension (.009-.042)
Bu başlıkta aslında DR'ler için dediğinizin tersini diyorlar ama belki model farkı vardır hepsini denemek lazım.
Teşekkürler.

Aynı başlık altında aynı tel için birbirine zıt şeyler söyleyen kişileri bulabilmen mümkün. Bir de DR'lar diye bir genelleme yapamayız Pure Blues ve Tite Fit round core ama Hi Beam modeli hex core. Eğer deneyecekseniz round core telleri takmadan önce kesmeyin.

Senelerce ernie ball nickellardan kullandim. Nedense tel sert geliyordu. 2 senedir rotosound roto yellow kullaniyorum bariz fark var gerginligi arasinda. Ayrica rotosoundin yorulma direnci daha yuksek, ornegin ernieballda kullanima bagli sertlik cok hizli artarken rotosoundda daha gec oluyor bu.

Senelerce ernie ball nickellardan kullandim. Nedense tel sert geliyordu. 2 senedir rotosound roto yellow kullaniyorum bariz fark var gerginligi arasinda. Ayrica rotosoundin yorulma direnci daha yuksek, ornegin ernieballda kullanima bagli sertlik cok hizli artarken rotosoundda daha gec oluyor bu.

Tel kullanıldıkça sertleşmez aksine paket lastiği gibi bir hal almaya başlar.

Tel kullanıldıkça sertleşmez aksine paket lastiği gibi bir hal almaya başlar.
Yanlisiniz var hocam. Bendlerle yapilan dinamik yuklemeler sonucu strain hardening denen olusum gerceklesiyor. Lokal grain sikismalari yapiyi daha stiff bir hale getiriyor. Metal yapili her malzemede fizigi boyle. Tipki ataci buktugunuzde kirilgan hale gelmesi gibi. Ordaki olay bilinenin aksine yorulma (fatigue) degil uzun ve esnek olan tanelerin lokal olarak sikismasi sonucu bolgesel suneklik artar ve kirilma gerceklesir. Calmadan kaynakli korozyona deginmiyorum bile, pasin telleri zimpara gibi yaptigi da bilinen bir gercek.( pastan sapsari olmasina gerek yok renk degisimi basladi mi teller korozyona ugruyor demektir.)
Teller yumusamaz ama ses gevser bu dogru onun da sebebi malzemenin taneciklerinin asiri uzayip kisalmasi sonucu telin homojenligini yitirmesi hatta bir miktar boyunun uzamasi (mikron seviyesinde) sonucu oldugunu tahmin ediyorum.
Soylediklerimle ilgili makale yok ama engineering materials ve advanced engineering materials derslerinden cikarak bu yorumlari yaptim. Googledan aratabilirsiniz.

Telin paslanması değilde oksitlenmesi desek daha doğru olur ama bu telin yüzeyinin hissiyatı ile alakalı bir mevzu, tansiyonu etkilemez. Bu bahsettiğiniz dersleri siz bir eğitim kurumunda aldınız mı yoksa google'dan mı edindiniz bilgileri ? Ben wound teller için konuşmuştum aslında, işin bilimsel açıklaması hakkında bilgim yok ama benim ve bir çok gitaristin tecrübesi tellerin eskidikçe gerginliğini yitirmesi.

Telin paslanması değilde oksitlenmesi desek daha doğru olur ama bu telin yüzeyinin hissiyatı ile alakalı bir mevzu, tansiyonu etkilemez. Bu bahsettiğiniz dersleri siz bir eğitim kurumunda aldınız mı yoksa google'dan mı edindiniz bilgileri ? Ben wound teller için konuşmuştum aslında, işin bilimsel açıklaması hakkında bilgim yok ama benim ve bir çok gitaristin tecrübesi tellerin eskidikçe gerginliğini yitirmesi.
Makina mühendisiyim hocam, havacılık ve uzay mühendisliğinde yüksek lisans yapıyorum. Çalıştığım konu malzeme olmasa da bahsettiğim malzeme derslerinde dinamik yüklemeye bağlı lokal malzemede sertlik artmasınını (strain hardening) detaylı işlemiştik. Fiziği aynı, ataçı bükerseniz bir yerden sonra kırılır. Bunun sebebi malzemeyi yormanız değil, yorulma ani gerçekleşir ve yorulmada plastik deformasyona uğratmazsınız malzemeyi (plastic deformation).
Ataçı büktüğünüz zaman malzeme plastik deformasyona uğrar ve büküldüğü yerde stress artar lokal olarak o bölge sertleşmiştir.
Tele bend yaparak bölgedeki sertliği artırırsınız. Bu yüzden bend yaptığınız nokta sık kullanılan bir noktaysa (3.tel 7 perde gibi) bu noktadan tel kopması görürsünüz. Aynı zamanda fazla kullanılan bölgede eldeki kimyasallardan dolayı oksidasyon oluşur, yapıda kılcal ve gözle görülmeyen yüzey pürüzlülüğü (çatlaklar) oluşturur. Bu sebep ve bahsettiğim taneciklerin sıkışmasından dolayı olan sertleşme vasıtasıyla tel kopar, sertlik artar.Köprüden kopan tellerde sorunu köprüde arayabilirsiniz.
Hissiyatı dediğim gibi bilemem, teller mikron seviyesinde uzayacaktır. Bu da gevşekmiş gibi hissettirebilir.

Bahsettiğiniz olay yani strain hardening aslında bir ısıl işlem ve imalat(dövme) konusudur. Gitar teli gibi uygulanan yükün görece düşük olduğu malzemelerdeki mekanik ve fiziksel değişimlerin çok çok yüksek yüzdesi oksidasyondan ve yanlış tel bağlamaktan kaynaklanmaktadır. Atomların arasına yerleşen havadan ve eldeki terden gelen oksijen atomu tellerdeki deformasyonun sebebidir. Ben şu ana kadar 3. tel 7. perde civarında (sıklıkla bend yapılan kısım örneği) kopan bir tel görmedim. Çoğunlukla alt( köprü) veya üst eşik yakınlarından koparlar. Bu kısımlar da gerilimin yüksek olduğu yerlerdir.

Selamlar, dediginiz tanima vikipedide bende denk geldim ama literaturde boyle de geciyor.
Tel kopmasinin temel sebebi bu olay demedim,korozyona bu da eklenmelidir dedim. Basima 0.9 telde kopma geldi tam 7.perdede o yuzden ornek verdim ama kopruden kopma daha yaygin, stresler daha yuksek oldugundan.
Strain Hardening
Strain hardening (also called work-hardening or cold-working) is the process of making a metal harder and stronger through plastic deformation. When a metal is plastically deformed, dislocations move and additional dislocations are generated. The more dislocations within a material, the more they will interact and become pinned or tangled. This will result in a decrease in the mobility of the dislocations and a strengthening of the material. This type of strengthening is commonly called cold-working. It is called cold-working because the plastic deformation must occurs at a temperature low enough that atoms cannot rearrange themselves. When a metal is worked at higher temperatures (hot-working) the dislocations can rearrange and little strengthening is achieved.

Strain hardening can be easily demonstrated with piece of wire or a paper clip. Bend a straight section back and forth several times. Notice that it is more difficult to bend the metal at the same place. In the strain hardened area dislocations have formed and become tangled, increasing the strength of the material. Continued bending will eventually cause the wire to break at the bend due to fatigue cracking. (After a large number of bending cycles, dislocations form structures called Persistent Slip Bands (PSB). PSBs are basically tiny areas where the dislocations have piled up and moved the material surface out leave steps in the surface that act as stress risers or crack initiation points.)

Sonuç olarak sertleşme derken yapısal bir durumdan bahsediyorsunuz bu konuda benim bilgim yok, başlığın konusuda bu değil zira. Ben sadece hissiyattan bahsediyorum, tellerin en sert hissedildiği an ilk takıldığı an oluyor.

Geri