İnceleme Cuban Tres Gitar

Merhaba,
Geçen aylarda tesadüf eseri bulma şansı yakaladığım bu gitarı ve restorasyonunu paylaşmak istedim.Bit pazarlarını senelerdir dolaşırım ama ilk kez böyle otantik bir enstrümana rastladım ve gördüğüm anda aldım(bu tres gitarlardan iki adet vardı ama diğerinin ses tahtası çeşitli yerlerinde ciddi çatlaklar olduğu için bırakmıştım şimdi düşününce almadığım için pişmanlık duyuyorum belkide sobaya odun niyetine kullanılmıştır :( ) nereden geldiği, hikayesinin olduğu en çok merak uyandıran ve hala gizemini koruyan yanı benim için hala.

Aldığımda resimlerde görüldüğü gibi alt eşik ve üst eşik mevcut değildi ve gitar pastel boya ile boyanmış durumdaydı.Nemli bir bezle temizlik sonrası tertemiz oldu.Sonrasında parçalanarak çıkartılmış preamp devresinin boşluğunun açıkta kalmaması için ölçülerine uygun olan sistemi aramaya başladım ve uzun araştırmalar sonrası aliexpress'te buldum.

Biraz bahsetmek gerekirse cuban tres gitar Küba ezgilerinin icra edildiği ve genellikle akorların arpej halinde çalınması veya solo pasajların çalınması ile grup içerisinde ritm temelini oluşturan bir enstrüman.Genel olarak en üst teller G3-G4 orta teller C4-C4 en alt tel ise E3-E4 şeklinde akortlanmakta ve oktav şeklinde akortlama için bir çelik bir de sarımlı tel kullanılmakta ve bu kombinasyon da kendine has sesinin oluşmasını sağlamakta.

İnternette İngilizce olarak hakkında çok az bilgi mevcut İspanyolca bilip daha ayrıntılı bilgi bulabilmek isterdim .Yine de kendin yap projesi olarak bu işlere girişip normal akustik gitarları çevirenler mevcut olduğundan ve deneyimlerini okuduğumda ses tahtası üzerindeki tel çekme kuvvetini azaltarak köprünün ayrılmasına engel olmak amacıyla bouziki veya mandolin gibi enstrümanlarda kullanılan sanırım ayna da denilen metal hareketli köprülerden kullanmaya karar verdim ve gereken parçayı ebay'den temin ettim.Sanırım restorasyonda en çok masraf yaptığım parça bu oldu çünkü vintage diyerek ciddi ücretler istemekteler.

Evde üst alt eşik yapmak için gerekli aletler olmadığı için restorasyonu Luthier Volkan Özdemir'e yaptırmaya karar verdim.Götürdüğümde ne yazıkki akort burgularının olduğu yerde çatlak olduğunu farkettik , fakat sonrasında sorunsuz bir şekilde yapıştırıldığını söyledi ve teller takıldıktan sonra yüksek volümü ve harmonik zenginliği herkesi şaşırttı.Gitar tamamen masif ağaçlarla üretilmiş ve nitro cila uygulanmış , yanlar pelesenk ses tahtasının ne olduğunu bilmiyorum ama sanırım bir tür sedir.Küba'nın Las Tunas isimli kasabasında 186 numaralı gitar olarak 2005 yılında üretilmiş ki yüksek volümünü kullanılan ağacın bundan öncesinde de ciddi bir süre yıllanmışlığı olmasına bağlıyorum .

Telefon ile basit bir kayıt yaptım daha yeni ezgiler ve ritmler öğrendikçe ekleyeceğim.

Okuduğunuz için teşekkürler .

Dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    119.5 KB · Gösterim: 396
  • image.jpeg
    image.jpeg
    101.7 KB · Gösterim: 602
  • image.jpeg
    image.jpeg
    111.3 KB · Gösterim: 413
  • image.jpeg