Bundan Başka Düzgün Forum Var Mı

Merhabalar. Arkadaşlar şuna karar verdim. Eğer sorununuz müzik ile ilgili ise bu forumdan başka bir foruma bakmayın. Yeni konu açma manasında bakmayın demek daha doğru. Gitar Pedal güzel forumdu. Şu an tamamıyla ölü. Herhangi bir konu açarsanız cevap gelmez. Gelse de gitarını göster gibi forumlara gelir... Donanım Haber desen oradaki arkadaşlar sağolsun yardım ediyorlar ancak orada aşırı bilgi kirliliği var. Technopat desen o da güzel forum hatta benim orada baya bir mesajım var ancak orada da müzikten anlayanlar yok. Neden böyle bir dağılma olmuş ki? Hadi Technopat Donanım Haber gibi forumlar bunun üzerine kurulu değil ama ya Gitar Pedal? Orada 2009 falan açılmış konulara bakıyorum abilerimiz dehşet ya... Ne ara bu kadar boşaldı orası? Sorularım bunlar. Neden konu açacak olursak sadece bu forumdan yardım bulabiliyoruz.

Güzel forumdan kastın hit almaksa donanımhaber ve turkmmo harici herhangi bir forumda o kadar hit yok. Forum kültürü öldü zaten, sosyal medya öldürdü. Eskiden daha zevkliydi. Yine müzik açısından bakarsak en çok üyesi olan forum sitesi burası.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Güzel forumdan kastın hit almaksa donanımhaber ve turkmmo harici herhangi bir forumda o kadar hit yok. Forum kültürü öldü zaten, sosyal medya öldürdü. Eskiden daha zevkliydi. Yine müzik açısından bakarsak en çok üyesi olan forum sitesi burası.

Ben Technopat ı öneririm. Konu dışı bölümü zevkli. Sadece tek sıkıntılı yön iş siyasete oradan da dine kayıyor bazen. Ancak bu çoğunluk olmaz.

2009 2010 civarı Mygitar.com vardı sürekli ziyaret ettiğim 1 1.5 sene sonra kopmuştum. Geçen sene arkadaş sağolsun burayı keşfedince pek sevindim, bu forum dışında da ilgimi çeken bir yer olmadı, bir ara alım satım amacıyla gitarpedal'a da üye olmuştum ama ne orada bir sirkülasyona rastladım, ne de düzenli takip etme isteği duydum. Özetle; alternatifi yok muhtemelen. (Turkrock gitse kim gelecek abi, Garaj mı? Liderlik vasfı yok bir kere )

Ben internet ülkemize geldiğinden beri ta netscape altavista vs. zamanından bu yana boardlara forumlara girer çıkarım, benim gördüğüm tek birşey var o da bizim forumları bitiren lobiciliktir.

Çok üyesi olan forumlarda 5-10 kişi bir araya gelip, abim kardeşim ayağı döndürmeye başladımı forum ölmeye başlamış demektir. Bu her ne kadar "aile ortamı" kılıfı altında yapılsada forumdaki birliği beraberliği göz açıp kapayıncaya kadar bozar. Çünkü bir süre sonra ;

"XYZ nickli üye böyle yapmış, saygısız terbiyesiz banlayın gitsin. Aynı şeyi Ahmet abi yapmış o zaman Ahmet abinin bi bildiği vardır, kendi düşüncesidir" "XYZ nickli üye 3 liralık şeyi 5 liraya satmış, çok pahalı, adam mı kazıklıyorsun? Ahmet abi 3 liralık şeyi 5 liraya satmış. Kendisi öyle değer biçmiştir, isteyen istediği fiyata satmakta özgürdür. Hayırlı satışlar abi, 10 numara alet, bence bu fiyata satma pişman olursun" vs. vs .vs. durumuna geliyor.

Yada konu açıp bir soru soruyorsun veya ihtiyacın olan bir sorunun cevabını aramak için bir konuya giriyorsun. İstisnasız her konuda 2-3 mesaj sonra muhabbet şu noktaya geliyor;

- Ahmet abi sen şimdi bırak epiphone'u falan, geçen dediğim şeyi aldın mı:p
- Ahahaha Çağlar kardeşim o iş bende;) Sen Osmanın aklını çel :ROFLMAO:
- Ooooo Çağlar daha geçen buluştuğumuzda hayatta almam diyodun :LOL: Hayırlı olsun.
- Osman abi yarın geliyim bi deniyim sende o aleti;)

Ahmet kim? Çağlar kim? Ne aleti almış? Çağlar Osmana ne demiş? Neyi almayacam demişte almış? Herşeyden önce bunlardan banane amk... Bu aile ortamı falan değil düpedüz herkese açık olan bir forumda diğer üyelere yapılan saygısızlıktır. Haliyle lobiye dahil olmayan kişiler forumdan bir bir uzaklaşır.

Bu olay böyle böyle gidiyor ve forumda en son lobi yapan 5-10 kişi kalana kadar devam edip kapalı facebook grubu ayarına geliyor malesef. Bizde yitip giden forumların %90'ı bu şekilde bitmiştir...

Not: isimler sallamadır...

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben internet ülkemize geldiğinden beri ta netscape altavista vs. zamanından bu yana boardlara forumlara girer çıkarım, benim gördüğüm tek birşey var o da bizim forumları bitiren lobiciliktir.

Çok üyesi olan forumlarda 5-10 kişi bir araya gelip, abim kardeşim ayağı döndürmeye başladımı forum ölmeye başlamış demektir. Bu her ne kadar "aile ortamı" kılıfı altında yapılsada forumdaki birliği beraberliği göz açıp kapayıncaya kadar bozar. Çünkü bir süre sonra ;

"XYZ nickli üye böyle yapmış, saygısız terbiyesiz banlayın gitsin. Aynı şeyi Ahmet abi yapmış o zaman Ahmet abinin bi bildiği vardır, kendi düşüncesidir" "XYZ nickli üye 3 liralık şeyi 5 liraya satmış, çok pahalı, adam mı kazıklıyorsun? Ahmet abi 3 liralık şeyi 5 liraya satmış. Kendisi öyle değer biçmiştir, isteyen istediği fiyata satmakta özgürdür. Hayırlı satışlar abi, 10 numara alet, bence bu fiyata satma pişman olursun" vs. vs .vs. durumuna geliyor.

Yada konu açıp bir soru soruyorsun veya ihtiyacın olan bir sorunun cevabını aramak için bir konuya giriyorsun. İstisnasız her konuda 2-3 mesaj sonra muhabbet şu noktaya geliyor;

- Ooooo Çağlar daha geçen buluştuğumuzda hayatta almam diyodun :LOL: Hayırlı olsun.

Ahmet kim? Çağlar kim? Ne aleti almış? Çağlar Osmana ne demiş? Neyi almayacam demişte almış? Herşeyden önce bunlardan banane amk... Bu aile ortamı falan değil düpedüz herkese açık olan bir forumda diğer üyelere yapılan saygısızlıktır. Haliyle lobiye dahil olmayan kişiler forumdan bir bir uzaklaşır.

Bu olay böyle böyle gidiyor ve forumda en son lobi yapan 5-10 kişi kalana kadar devam edip kapalı facebook grubu ayarına geliyor malesef. Bizde yitip giden forumların %90'ı bu şekilde bitmiştir...

Ona pek tanık olmadım ama sinir bir durum orası kesin.

Bahsettiğiniz sorunlar her yerde olabilir. Bu forumda da 10 küsür senelik üyeliğim sırasında bunun olduğunu pek çok kez gördüm.
Ancak bunlar tek başına forumu bitirmez. Forumu bitiren şey, yapılan paylaşımların yetersiz/niteliksiz olmasıdır. Hadi diyelim bahsettiğiniz kişiler geyik muhabbeti ve adamcılık peşinde... E peki geri kalanımıza ne oluyor ?? Eğer ben de bu adamlara uyup kafamı bunlara takıyor veya ben de geyiğe sarıyorsam, bu konuda başkalarını suçlamak yerine benim sorumluluk almam gerekir. Söz konusu kişilerin niteliksiz paylaşımlarına verilecek en iyi yanıt, daha iyi paylaşımda bulunmak.

Gitarpedal sayesinde çok bilgiler edindim, önceden daha yoğun tartışmalar ve bilgi paylaşımları olurdu ama artık eskiler uzaklaştı sanırım, takip edemiyorum. Buradan da çok şey öğrendim, gitarlar pedallar ve hiç fikrim olmayan ses kartı referans monitörü konusunda tavsiye alıp gidip aldım. Özellikle türkiye coğrafyasında, uyanık satıcıların bol olan memleketimizde bulunmaz nimet bu tip forumlar. İşi bilen kişilerin az olmadığı ve insanlara yardım etmeye çalışan üyesinin çokca bulunduğu turkrock, önde gelen müzik forumlarından. Sevelim koruyalım :p

Bu "iyi" konulara yazılan cevap sayısıyla mı ölçülüyor?
Konulara yazılan cevap sayısı ile değil aktif üye sayısı ile. Bu tarz belirli konulara hitap eden forum siteleri genelde en fazla günlük hiti 50-100 üye arası oluyor ki bu bile süper bir rakam. Ama Donanımhaber, turkmmo gibi büyük forum sitelerine her gün binlerce üye girip onbinlerce mesaj atıyor ki buna da hit denir. Ben hit açısından iyi kötü ayrımı yapıyorum.

Üyelerin kalitesi, yöneticilerin yetenekleri gibi şeylere girersek konu uzar gider.

Gitar pedal güzel forumdu, fakat egosu tavan yapmış birkaç üyeleri barındırması sebebiyle kendi ipini çeken bir forum. Yukarıda arkadaşın söylediği lobiciliğin Allahı var orada. Zaten kendileride söylüyor biz bir arkadaş grubuyuz diye. İyi bol bir birlerini fişekleyip gaza getiriyorlar.

Geri