Esp Horizon Vs Eclipse

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 4 yıl önce fender usa deluxe stratocaster aldım kendime Fenderimi çok çok seviyorum fakat metal çalmak istediğimde yetersiz kalıyor. Bende kendime yeni bir metal gitarı almaya karar verdim.
Aklımda 2 model var

Esp e-ii Horizon fr
Esp e-ii Eclipse BB

İki gitarda neck through yani ikisindede 19. perdeden sonrasında çalmak rahat

Tarzıma horizon daha çok uyuyor çünkü floyd rose var ve ben floyd rose u çok kullanan biriyim ama eclipse modelinin albenisi var yani horizon daha çok işime yarıyacak ama eclipseten gözümü alamıyorum. Bunları deneme fırsatım yok çünkü hiç bir yerde yok bu gitarlar sadece sipariş verip thomanndan alıcam ama dediğim gibi deneme imkanım yok.

Bu gitarları denemiş bilen birileri lütfen yardımcı olabilir mi seçmeme ? Eclipse modeline kaliteli bir floyd rose taktırabilirmiyim ? Lütfen yardımcı olun arkadaşlar çok heyecanlandım ama çok kararsızlaştım :) Bide bu tiger eye renkli olan horizon gitarını iyi bir luthiere götürüp reindeer blue rengine çevirtebilirmiyim ? Çünkü gerçekten en sevmediğim renk bu ve sadece bundan kalmış. Sağ olun şimdiden

Fotoğraflara bakabilirsiniz aşağıda

Dosyalar

• xlarge (2).png
    xlarge (2).png
    435.8 KB · Gösterim: 312
  • xlarge (3).png
    xlarge (3).png
    302.5 KB · Gösterim: 449
  • xlarge (1).png
    xlarge (1).png
    384.2 KB · Gösterim: 563
  • xlarge.png
    xlarge.png
    326.9 KB · Gösterim: 351
Son düzenleme:
Uzun yıllar ESP Eclipse CTM 1 ve ESP Horizon FR2 kullandım. E-II serilerini gördüm fakat oturup çalmadım.
Eclipse'in inanılmaz bir rezonansı vardı hala sattığıma çok pişmanım. Horizon ise elimdeki Music Man Majesty'den de tok ve temiz bir tonu vardı.
Bana kalırsa ben Horizon derim. Çünkü metal müzik hızlı ve performanslı bir müzik türü, bu yüzden de toggle switch konumuna çok dikkat eden biriyim. Harika bir yere konumlandırmışlar horizon'ın switch'ini. Diğer bir yandan daha ergonomik duruyor eclipse'e göre. Son perdeler daha ulaşılabilir bir konumda. Klavye de öyle ince değil, gayet etli bir klavyesi vardı. Ton konusunda ikisi de sizi yarı yolda bırakmaz.

Dediğim gibi E-II'ler için ne söylesem yalan olur. Bulabiliyorsanız ESP alın derim.

E-II serileri eskilerin standart serileri ile aynı. Tamamen pazarlama taktiği olarak standart serilere E-II, custom serilere de ESP yazısı koydular headstock kısmına.
ESP standart serisi ile E-II'nin hiçbir farkı yok. Tek fark headstock. İşçilik, ton hepsi aynı.

Ben Horizon tercih ederdim bu arada. 24 perde olmasından ötürü. Daha shred işlerinde kolaylık sağlar. Cutaway'i de Eclipse'e göre derin.

Aslinda ne alman gerektiginin kendin de farkindasin ama iste baska bir gitar kafani surekli kurcaliyor. Horizon modelini denemedim fakat eclipse gercekten seni hic bir sekilde yari yolda biraktiracak bir gitar degil. Ama soyle de bir sey ekleyeyim, les paul kasalar biraz agir oluyor, o yonden bir dezavantaj sayilabilir. Bu arada yine buradan bildigim kadariyla E-II ismini, Gibson ile davalik olduklarindan dolayi verdiler diye okumustum. Bol bol video izlemeni de tavsiye ederim fakat sana gore en "mantikli" olani Horizon olacak gibi gozukuyor.

E-ii ismini Gibson'dan dolayı vermediler. 4 pot modellerini Gibson'dan dolayı üretimden kaldırır gibi yaptılar. Hala E2 4 potlu Eclipse'ler var. Ama çok çok az. Hangi müzik markete baksan out of stock durumu var.
Full thickness Eclipse'ler evet ağır. Ama benim gibi Slim model kullananlar için gayet güzel. Thummy cut'ları da oluyor. Gayet sahneye yönelik aletler. Ve ince saplı shred yapman için kayıyor klavye.
Tonda epey eksikleri var. Cılız bir tonu var. Esp Gitarların FT haricindeki modellerde genelde gördüğüm bir ton yetersizliği var lead'de. Aletler genel anlamda al high gain gümbür gümbür çal üzerine tasarlanmış. Ama FT'ler cennetten bir parça sanki. Tam tersine dolgun tonları var. Pasif manyetik ile hayvan gibi tatlı lead, clean, crunch işler çıkarabilir. Ama kalas gibiler çok ağır ve kalınlar.

Her ikisi de harika gitarlar. Her ikiside sert ve tok gitarlar. Fakat şöyle bir durum var ki, radius, köprü gibi farklılıklar var. Ha her ikisiyle de shred tarzı sololar atılır fakat hem les paul kasasından dolayı hem de 22 perde olmasından dolayı eclipse'ın doğasının daha ritime yönelik, superstrat kasasından ve 24 perde olmasından dolayı horizon'un daha soloya yakın bir gitar olduğunu söyleyebilirim. Tabi ben les paul sevdiğim için eclipse alırdım(çok modern bir gitar görüntüsü sevmediğimden ötürü) ama size kalmış.

Her ikisi de harika gitarlar. Her ikiside sert ve tok gitarlar. Fakat şöyle bir durum var ki, radius, köprü gibi farklılıklar var. Ha her ikisiyle de shred tarzı sololar atılır fakat hem les paul kasasından dolayı hem de 22 perde olmasından dolayı eclipse'ın doğasının daha ritime yönelik, superstrat kasasından ve 24 perde olmasından dolayı horizon'un daha soloya yakın bir gitar olduğunu söyleyebilirim. Tabi ben les paul sevdiğim için eclipse alırdım(çok modern bir gitar görüntüsü sevmediğimden ötürü) ama size kalmış.

Ben sadece solo atıyorum yani tabii ki gerektiği zaman ritmde atarım ama genel olarak solo olduğu için sanırım horizonu seçicem. Floyd rose, 24 perde yeter sanırım horizon modelini seçmem için.

Yahu Malsteen denilen adam 21 perdede gitarı öttürür, bizim forum 22 perdeyi beğenmez.

Paul Gilbert de Ibanez, hem de 22 perde, hem de üstüne bolt on LP çaldığı için gram aklı olmayan adam olsa gerektir.

Bu takıntıları geçin. Biraz ihtiyaca göre pratik düşünün.

Ya aslında 24 perde daha iyi demiyorum fakat 22. perdeye ulaştığında 2 ekstra perde olunca 22 de daha rahat çalınabileceğini düşünüyorum. Bide horizon seçmemin nedeni floyd rose olması çünkü gitarda skrillex tarzı şarkıları çalıcam. Cole rolland diye bir youtube gitaristi var ona bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Konumuza dönecek olursak 22 perde gayet iyi yetecektir biliyorum. 21 biraz az ama 22 gayet ideal bence

Ya aslında 24 perde daha iyi demiyorum fakat 22. perdeye ulaştığında 2 ekstra perde olunca 22 de daha rahat çalınabileceğini düşünüyorum. Bide horizon seçmemin nedeni floyd rose olması çünkü gitarda skrillex tarzı şarkıları çalıcam. Cole rolland diye bir youtube gitaristi var ona bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Konumuza dönecek olursak 22 perde gayet iyi yetecektir biliyorum. 21 biraz az ama 22 gayet ideal bence

Aslında cevap vermesini beklediğim son kişi idin. Sen niyetlenensin, gönül bu, mauna da konar kontraplaka da :)

Bu arada floyd rose biraz cebelleşmek isteyen bir sistemdir. Klasik tremolo gibi değildir. Sabit köprüde, klasik tremoloda kend işini kendin kolayca halledebiliyorsun. Ama ihtimal de olsa FR en azından başlangıçta zorlayabilen bir sistem. Bunun da biraz açılmasını beklerdim.

Aslında cevap vermesini beklediğim son kişi idin. Sen niyetlenensin, gönül bu, mauna da konar kontraplaka da :)

Bu arada floyd rose biraz cebelleşmek isteyen bir sistemdir. Klasik tremolo gibi değildir. Sabit köprüde, klasik tremoloda kend işini kendin kolayca halledebiliyorsun. Ama ihtimal de olsa FR en azından başlangıçta zorlayabilen bir sistem. Bunun da biraz açılmasını beklerdim.

Floyd rose zor bir sistem biliyorum fakat biraz zorluk çekiyorsunuz ve çok daha fazla şey yapabiliyorsunuz gitarla. Zaten belli bi süre sıkıntı çekersiniz sonra öğrenirsiniz. Bu arada 5 yıldır gitar çalıyorum gitara yeni başlamadım.

Bide horizon seçmemin nedeni floyd rose olması çünkü gitarda skrillex tarzı şarkıları çalıcam. Cole rolland diye bir youtube gitaristi var ona bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi.
Merak ettim gittim baktım, söylemeden geçemeyeceğim, hayatımda bu kadar boktan bir tarz görmemiştim. Ne istediğini bilmeyen çocuk tarzı tam. Ayrıca Skrillex gibi bir dahi ile uzaktan yakından alakası yok, bildiğin looper adam. Güzel gitar çalıyor ama boş yani.. :poop:

Merak ettim gittim baktım, söylemeden geçemeyeceğim, hayatımda bu kadar boktan bir tarz görmemiştim. Ne istediğini bilmeyen çocuk tarzı tam. Ayrıca Skrillex gibi bir dahi ile uzaktan yakından alakası yok, bildiğin looper adam. Güzel gitar çalıyor ama boş yani.. :poop:

Skrillex tarzı şarkılar coverlıyor gitarda demek istedim. Herkesin zevki kendine. Şahsen bazı videoları benim hoşuma gidiyor :) Siz hangi konuda beğenmediniz arkadaşı :D ?

Geri