Pitch Shifter/harmonist Muadili Pedal Tavsiyesi

Değerli arkadaşlar, BOSS PS6 Harmonist kullandım fakat gitar tonumu fazla dijitalleştirdiği hissine kapıldım, o sıralar da kullanmıyordum ve takas ile elden çıkardım.

Sonuç olarak tek tel solo atarken, ikinci sesi farklı bir notadan verebilecek, kaliteli bir pedal arıyorum.
Çoğu insanın gereksiz bulabileceği bir true bypass takıntım da var. Bu yüzden BOSS pedalları tercih etmiyorum.

Efektin tanımından emin olamadığım için pitch shifter yazdım ama digitech whammy gibi devasa ve moduler pedallı aletlerden bahsetmiyorum. Tek tuş :) basayım devreye girsin, seçtiğim ayarda çiftlesin sesi, basayım çıksın, pedal board da standart bir tek switchli pedal kadar yer kaplasın :)

Var mıdır true bypass ve transparan tonlu bir çift ses pedalı tavsiyesi olan güzel abilerimiz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ooo eyvallah hocam tam bu şekil birşey arıyorum sağolasın. Tuzluymuş tabii haliyle. Varsa alternatif önerisi olan arkadaşlardan da yardım rica ediyorum, çıkmazsa aramaya başlayacağım bu pedalı. İkinci el bulmak zor olur gibi.

Harmonizer a alternatif arıyorsanız PS-6 ile EHX Pitc-fork aynı şey değil. EHX sadece pitch shifter pedalı. Bu tip pedallarda sesin dijitalleşmesi kaçınılmaz oluyor, Çünkü sesi dijitale çevirip işlemciden geçirmek zorunda. Başka türlü olmuyor. Paraya kıydığınız ölçüde kalite artar.TC electronic, Lexicon, eventide üniteleri bildiğim kadarıyla en iyileri

@Babbazulla
@Cosmicsea

Eğlenceli farklı birşey, buna itiraz edemem; ama dip gürültü, switch açılıp kapanırken 'pop' sesler, hatta efektler devreye girince volume düşmesi vs... Bunlar benim deneyimlediklerim arasında... Tabi ki f/p olarak birşey denemez.

Mooer konusunda Babbazulla üstad ile aynı hisleri paylaşıyoruz. Ben de çok başarısız buluyorum. Reecho vardı bende, sonra carbon copy e geçtim, çok farklı dünyalar. Yine de EMM adlı arkadaşa tavsiyesi için teşekkürü borç bilirim :)

Ben Reecho, Phaser, Chorus ve Flanger'ini kullanmistim. Sattim sonra ama sevmedigim icin degildi. Chorus'u bence cok guzeldi.

Pitch Shift pedalini bilemiyorum tabi, ucuzu diyince aklima geldi, denemeden alinmaz. @Babbazulla'nin elinden gecmeyen kaldi mi bilmiyorum, o yuzden yorumuna ben sahsen guveniyorum.

Mooer konusunda Babbazulla üstad ile aynı hisleri paylaşıyoruz. Ben de çok başarısız buluyorum. Reecho vardı bende, sonra carbon copy e geçtim, çok farklı dünyalar. Yine de EMM adlı arkadaşa tavsiyesi için teşekkürü borç bilirim :)

Lafi olmaz, ne demek :)

Edit: @mego1 Ahmet de önerir bence birsey, gecmistir elinden kesin. H9 önermesin de...

Mooer ve Hotone pedallari gecikmeli. Kesinlikle Pitchfork'tan kacinma. Ama Boss yabana atilacak bir alet degil. True bypass olan pedallar buffered pedallardan daha iyi kesinlikle degil.

Su anda Eventide PitchFactor kullaniyorum. Yine Ehx Pitchfork olsa hayir demem. Eventide polifonik olarak shifting olayinda basarisiz. Bir de kullanmasi en basta acayip zor. Whammy almaktansa PS-5 veya PS-6 iyidir. Ehx Pitchfork bi tik kullanimi daha kolaydir. Digitech'in yeni cikardigi Ricochet var. O da hic yabana atilacak alet degil. Digitech IV'den sonra daha iyi urunler ortaya cikardi.

Harmonizer a alternatif arıyorsanız PS-6 ile EHX Pitc-fork aynı şey değil. EHX sadece pitch shifter pedalı. Bu tip pedallarda sesin dijitalleşmesi kaçınılmaz oluyor, Çünkü sesi dijitale çevirip işlemciden geçirmek zorunda. Başka türlü olmuyor. Paraya kıydığınız ölçüde kalite artar.TC electronic, Lexicon, eventide üniteleri bildiğim kadarıyla en iyileri

@Babbazulla
@Cosmicsea
Bu arada Pitchfork sadece pitch shifter pedali degil. Uzerindeki ayarlarla kisitli da olsa (ki gayet kullanisli), harmonizer olarak da kullanilabilmekte.

Bu arada Pitchfork sadece pitch shifter pedali degil. Uzerindeki ayarlarla kisitli da olsa (ki gayet kullanisli), harmonizer olarak da kullanilabilmekte.
Gam içindeki ayarladığınız moda göre sadece 2, 3-4-5-6-7 ve perfect aralıklara çekebileceğiniz notaları kullanırsanız harmonizer mantığında çok kısıtlı bir şekilde kullanırsınız. her nota olmaz.

Yani,
Cmaj tonunda çaldığınızı varsayın; cihazı Maj3'lü moda ayarladığınızda sadece C-F-G notaları gam içinde tınlar. Bunlar dışında basacağınız notalar detone olacaktır.

Son düzenleme:
Harmonizer seçilen gama göre aralığı belirler 3 aralık uzaklık verseniz bile seçilen gama göre doğru notayı verir(diyezini bemolunu ayarlar).Pitch shift ise nota neyse direkt seçilen aralığı verir yani seçilen notayı 3 aralık yukseltir.İron maiden tarzı 2 gitarlı kısımlara harmonizer şart pitch shifter efekti doğru aralıkları veremeyecektir.Ucuz yollu bu iş için boss dışında pek alternatif yok malesef.

Geri