Raymond Chandler

+1 Kitap tarafından 7 kitabını türkçeye kazandırmak amacıyla Ahmet Ümit editörlüğünde seriye Yüksek Pencere adlı kitabıyla başlanmıştı.
Radikal kitap ekinde Ahmet Ümit'in Raymond Chandler ve Yüksek Pencere muhattaplı yazısından sonra kitabı edindim ve Ahmet Ümit'in söylemini - Raymond Chandler'in ardından gelen polisiye yazarları Philip Marlowe'un bağımlılık yaratan etkisinden kendini alıkoyamadı - kitabı okuduktan sonra anladım.

High Window'da herşey çalınan Brasher Doubloon adındaki nadir bir altın para ve ardından gelen cinayetler,sonucunda Marlowe'un sonuna kadar gidip çözüme ulaşmasıyla sonlanır.Ve bu noktada anlatılan;en sıradan insanların bile bir sırrı olduğudur.

20.yüzyılın en tanınmış yazarlarından biri olarak anılan Chandler'in yayınlanacak olan Göldeki Kadın,Büyük Uyku,Büyük Elveda,Küçük Kızkardeş,Uzun Elveda,Playback adlı kitaplarını dört gözle beklemekteyiz.

Son olarak kitabında arkasında yazan bir yazıyı aktarmak istiyorum:"Sadece iyi polisiye okurlarının değil,iyi edebiyat okurlarının da katılmaktan zevk alacağı bir yolculuk.''

Geri