Fender Stratatocaster'a Emg Manyetik Takmak

Sizce nasıl olur ? Metal ve rock şarkılar çalıyorum. Skrillex ve duman gibi şarkılarıda coverlıyorum. Hem metalde güzel olucak hemde normal şarkılarda güzel ton vericek bir manyetik arıyorum. Gitarımın ağacı ash ve amerikan yapımı. Şu an ki noiseless n3 manyetikler biraz yetersiz geliyor metalde ve sustaini az buluyorum. Emg 57 66 düşünüyorum ne dersiniz ?

Son düzenleme:
Strat değil Tele, ama Fender-EMG uyumuna dair bi' referans olabilir aşağıdaki video. EMG'den sadece sağlam distortion alınmaz, cleanleri de iyidir. Ben şahsen şu tona bitiyorum;

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Küreğe EMG taktılar da oldu, Fender'e mi olmayacak. Takmayın siz klasikçileri.

Bende o olayı anlamıyorum zaten. Emg çok kaliteli bir manyetik markası ve tonları çok hoşuma gidiyor. Gitarım usa fender yani kaliteli bir gitar ve ben bu kaliteli gitara, kalite bir emg manyetik takıp sert tonlar almak isteyince nedense gitar bozuluyor. Yani herkesin söylediği bu. Bu arada gitarın ağacı ash

Bende o olayı anlamıyorum zaten. Emg çok kaliteli bir manyetik markası ve tonları çok hoşuma gidiyor. Gitarım usa fender yani kaliteli bir gitar ve ben bu kaliteli gitara, kalite bir emg manyetik takıp sert tonlar almak isteyince nedense gitar bozuluyor. Yani herkesin söylediği bu. Bu arada gitarın ağacı ash
Yuksek cikisli Emg manyetigi kurege de taksan ton cikar mantigiyla Fender'ine bu manyetigi takmamayi on goren cok insan var. Bir nebze haklilar da... Pil yuvasi icin gitarda baska bir oyuk acmak zorunda kalacaksin. Orjinalligi bozulacak ve bu sebepten satmak icin cok zorlanacaksin. Ayri yandan ben Jim Root Strat'a P90 manyetikler taktim. Hi gain ile hic isim olmuyor diye. Sonra gitari oyle almak istemediler ben de Seymour Duncan set ile vermistim. Tavsiyem Jim Root strat ya da baska bir gitara yonelmen tarafinda...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yuksek cikisli Emg manyetigi kurege de taksan ton cikar mantigiyla Fender'ine bu manyetigi takmamayi on goren cok insan var. Bir nebze haklilar da... Pil yuvasi icin gitarda baska bir oyuk acmak zorunda kalacaksin. Orjinalligi bozulacak ve bu sebepten satmak icin cok zorlanacaksin. Ayri yandan ben Jim Root Strat'a P90 manyetikler taktim. Hi gain ile hic isim olmuyor diye. Sonra gitari oyle almak istemediler ben de Seymour Duncan set ile vermistim. Tavsiyem Jim Root strat ya da baska bir gitara yonelmen tarafinda...

Kardeşim ben öyle gitar alıp satmayı seven insanlardan değilim. Bir tane profesyonel gitarım olur ve o gitarı ömür boyu kullanırım. Gitarla insan arasında duygusal bir bağ oluşur. Gitarla insan müzik yapıyor oyun oynamıyor. Ne kadar zengin olursam olayım başka gitar almam. Zevkine alırım belki ama asıl gitarım her zaman aldığım ilk profesyonel gitarım olur. Yani konumuza dönersek gitarın değeri isterse 1 euroya düşsün umurumda değil çünkü benim gitarım yani değeri benim için paha biçilmez başkalarının nasıl gördüğü önemli değil. Bir gitarı satın aldıktan sonra ''Ben bunu ilerde satıp başka gitar alırım'' diyen kişi zaten benim gözümde gerçek bir gitarist değildir.

Son düzenleme:
Kardeşim ben öyle gitar alıp satmayı seven insanlardan değilim. Bir tane profesyonel gitarım olur ve o gitarı ömür boyu kullanırım. Gitarla insan arasında duygusal bir bağ oluşur. Gitarla insan müzik yapıyor oyun oynamıyor. Ne kadar zengin olursam olayım başka gitar almam. Zevkine alırım belki ama asıl gitarım her zaman aldığım ilk profesyonel gitarım olur. Yani konumuza dönersek gitarın değeri isterse 1 euroya düşsün umurumda değil çünkü benim gitarım yani değeri benim için paha biçilmez başkalarının nasıl gördüğü önemli değil. Bir gitarı satın aldıktan sonra ''Ben bunu ilerde satıp başka gitar alırım'' diyen kişi zaten benim gözümde gerçek bir gitarist değildir.
Dostum uyuşacağına garanti alamazsin muhtemelen 70s stratocaster var sende
1 ash ağacı midleri geride bir ağaçtir emg ile eq nu ayarlaman gerçekten zor olucaktir buna emin olabilirsin
2 sana tavsiyem karakteristik bir setup ile drive tonunu ayarlaman,emg takmaktan daha rahat ve geniş bir ton skalası verir
3 2 de pedal ile nereye kadar dersen sx in en ucuz telecaster modeli ile ac dc metallica gunsn roses çalıncak kadar oluyor bir yere kadar
Ha eğer kanka ben black metal death metal çalacağım diyorsan bu gitarı sat derim

Her gitar her seyi veremez. Emg takinca mutlu olmayabilirsin de. Kumar oynuyor gibisin.

Dostum uyuşacağına garanti alamazsin muhtemelen 70s stratocaster var sende
1 ash ağacı midleri geride bir ağaçtir emg ile eq nu ayarlaman gerçekten zor olucaktir buna emin olabilirsin
2 sana tavsiyem karakteristik bir setup ile drive tonunu ayarlaman,emg takmaktan daha rahat ve geniş bir ton skalası verir
3 2 de pedal ile nereye kadar dersen sx in en ucuz telecaster modeli ile ac dc metallica gunsn roses çalıncak kadar oluyor bir yere kadar
Ha eğer kanka ben black metal death metal çalacağım diyorsan bu gitarı sat derim

İlla aktif emg takmak zorunda değilim ki sadece sordum nasıl olur diye herkesin yaptığı yoruma göre çok iyi olmayacağını anlamış oldum ve ağacın delineceği biraz korkuttu sonradan. Ama single şeklinde humbucker falan takabilirim öneriniz var mı

Aktif manyetik takıp Fender tonunu öldürmeni ben de tavsiye etmem.
Gitar bozulmaz. Ama alacağın tonların doğal karakterini kaybedersin. Hele ki aktif Emg'lerin kendi tonu çok baskındır. High gain işlerde başarılıdır. Clean'leri de bir o kadar başarısız bence. Tamamen metal müziğe yönelik tasarlanmışlar. Fender'in doğal harmoniklerini daha iyi yansıtabilecek manyetikler bulunabilir.

Hocam başlığı görünce gülme krizine girdim. Şunu göndereyim:
Screenshot_2016-12-28-17-58-14.jpg

:D Bence denemek lazım ama bir Schecter da alabilirsin. Tavsiyem elinde Fender gibi bir alet var güzelce dursun:) Bazıları sadece köprüye falan takıyor öyle yapsan baya güzel olur.

Hocam başlığı görünce gülme krizine girdim. Şunu göndereyim:
94524 eklentisini görüntüle
:D Bence denemek lazım ama bir Schecter da alabilirsin. Tavsiyem elinde Fender gibi bir alet var güzelce dursun:) Bazıları sadece köprüye falan takıyor öyle yapsan baya güzel olur.

Emg için gitara oyuk açmak gerektiğini unutmuşum. Büyük ihtimalle single şeklinde humbucker alıcam. Eğer beğenmezsem de eski manyetikleri geri takarım ucunda ölüm yok :)

"Takma" demelerinin bir sebebi var. Aktif manyetikler genelde gitarın karakterini öldürür, kendi ağırlını ortaya koyar ve/veya gitardan çıkan tonu daha steril bir hale getirir.

Ama yanlış bağlamazsan dip gürültüsünü keser. Avantajı da budur.

57/66 setin özelliklerine EMG'nin sayfasından bakınca da yanlış tercih olabilir gibi görünüyor. Çünkü PAF temelli tasarlanmış. Ha, sayfaya göre strat tipi gitarlarda da kullanılabiliyor, zira sipariş seçeneklerine strat tip gitarları da eklemişler. Belki onlar için farklı bir sarım alternatifi falan uygulamışlardır. Bu da EMG'ye sormadan bilinemez. Öyle bir olay yoksa eğer, pratikte PAF temelli olduğu için alacağın sonucu öngörmek biraz zor.

Emg için gitara oyuk açmak gerektiğini unutmuşum. Büyük ihtimalle single şeklinde humbucker alıcam. Eğer beğenmezsem de eski manyetikleri geri takarım ucunda ölüm yok :)

Öyle ama sonuçta EMG aktif manyetik pille çalışacak. Ona ayrıyetten yuva falan açman gerekecek:) Şu yönden takma diyoruz gitarın bir karakteri var sonuç olarak. Ama amaç sert ton ise yap. Ama şu da var ben EMG leri çok sevmiyorum. Onun yerine pasif Seymor Duncan falan bakabilirsiniz. Ama EMG nin clean tonu pasif ve sert ton veren bir Seymor Duncan ınkinden güzel olabilir. Benim fikrim bu yönde. Şahsen ben EMG manyetikleri pek sevmiyorum:)
Düzenleme: Sert tonda EMG ler gümbür gümbür maşallah ancak biraz daha yumuşak çalmaya kalksan -bence- cortluyor. Mesela GNR çalınmaz bence EMG ile. Güzel olmuyor:) Ama Metallica da falan candır orası ayrı. Birde push pull takabilirsen güzel olur bence:)

Bu arada manyetik pil yuvası için gövde delmeye gerek kalmıyor büyük ihtimalle, arka kapağın oraya sıkıştırılabiliyor genelde.

Geri