Turkrock Başkanlığa Ne Diyor? ( Anket )

Turkrock başkanlığa ne diyor?

• Evet

Oylar: 22 5.6%
  • Hayır

Oylar: 357 91.1%
  • Fikrim yok

Oylar: 13 3.3%

• Toplam oy veren
    392
Güzel bir söz.

aziz-sancar.jpg

Saygıdeğer profesörümüz, devrimlerle yolu aydınlatılmış Türkiye yerine cemaatlerle geleceği karartılan Yeni Türkiye şartlarında doğmuş ve büyümüş olsaydı, bu sözleri söyleyebilecek miydi dersiniz rahatça? Gerçek bilim üretenler devamlı aforoz edilirken ekmek kutusuna lamba takanların veya papaz eriğini imam eriğine çevirenlerin ödül aldığı bu ülkede bilimsel araştırmalarını gerçekleştirebilecek miydi?

"Bilim üretin" lafı ne kadar doğru bir lafsa, "politikayla siyasetle uğraşmayın" lafı da o kadar boş ve tehlikeli bir laftır. 80 darbesinden sonra ülkeye yerleştirilen apolitik atmosferin bizi getirdiği nokta bu durum için yeterli bir kanıt olur kanaatindeyim.

Saygıdeğer profesörümüz, devrimlerle yolu aydınlatılmış Türkiye yerine cemaatlerle geleceği karartılan Yeni Türkiye şartlarında doğmuş ve büyümüş olsaydı, bu sözleri söyleyebilecek miydi dersiniz rahatça? Gerçek bilim üretenler devamlı aforoz edilirken ekmek kutusuna lamba takanların veya papaz eriğini imam eriğine çevirenlerin ödül aldığı bu ülkede bilimsel araştırmalarını gerçekleştirebilecek miydi?

"Bilim üretin" lafı ne kadar doğru bir lafsa, "politikayla siyasetle uğraşmayın" lafı da o kadar boş ve tehlikeli bir laftır. 80 darbesinden sonra ülkeye yerleştirilen apolitik atmosferin bizi getirdiği nokta bu durum için yeterli bir kanıt olur kanaatindeyim.

Haklısınız tabi ki, bir insan hiçbir zaman apolitik olmamalı, iyi ya da kötü bir fikre sahip olmalı. Bu konuda hemfikiriz. Hatta evet, günümüz Türkiyesinde büyümüş olsaydı bu kadar geniş vizyonlu bir cümle de kurmazdı "bilim üretin" tarzında. "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "Cumhurbaşkanı olup, idamı getireceğim" gibi bir cevap veren gençliğin yetiştiği, vahim bir hal var ortada. Bu, şu demektir; "daha çocukluktan başlayıp renkli hayaller yerine zifiri beyinler yetiştiriliyor". Çocukların hayallerini karalar bağlatırsanız politikalarınızla, gelecek kapkaranlık bir hal alır. Bence, Sayın Sancar o cümlesinde "politikalarla uğraşmayın" derken buna da değiniyor olabilir. Çünkü evet, araştırdığımızda gerçekten vizyonu güçlü bir kişi kendisi. Bireysel tanımıyorum, sadece başarılarından, çalışmalarından, konuşmalarından bunu çıkarıyorum.

Ayrıca, bu ülkede çok zor koşullarla yetişmiş ve hatta dünyada yer almış en büyük liderlerin başında olan Atatürk'ün 1924 yılındaki şu sözünü de unutmamak lazım...

"Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir."

Bilimde dünya lideri olan ülkelere (ABD, Japonya gibi) baktığımızda politika ile bilim arasında bir çizgi olduğu görülüyor. Ülkemizde ise bu tam tersi. Politik yönelimler sonucu bilim kurumları yönetiliyor, bilimsel çalışmalar "yapılıyor" (güya). Hiç bir NASA üyesi bilim insanını politik açıklamalar yaparken göremeyiz, ama bir Tübitak başkanını siyasi görüş beyan ederken çok rahat görebiliriz. Sancar, bunu da kastetmiş olabilir.

O yüzden, irtica hayalleri kuranlar elbet bir gün tarihin tozlu sayfalarında kara bir leke olarak yazılacak tekrar. Çünkü, tarih tekerrür içerir. Bundan 100 yıl önce irticacıların sonları ne olduysa, o sondan 100 yıl sonra yine irticacılar elbette tarihe leke olarak yazılıp üstü çizilecektir. Bunun yapılabilmesi için birlik elzem bir durumdur. Neye karşı birlik? Evetçilere veya hayırcılara karşı olmadan önce; irtica hayranları ve cehalete karşı birlik. Cehalete karşı geçmişte var olan Köy Enstitüleri'nin kapatılma sebebi de zaten irtica sevdalılarının cahillikten beslenmesinden kaynaklı. Aslında bu konuya bir çok şeyi iliştirebiliriz. Bir çok budağa ayırabiliriz olayı. O yüzden genel konuşmak zor oluyor.

Kamu spotunu da vereyim, günde 1 saat bile kitap okumak zor değil. Otobüste, metroda, yapılan işler arasındaki molada, bilimum bir sürü şey sırasında. Günde 1 saatimizi nelere harcamıyoruz ki. Akşam vakitleri boş boş internette bile saatlerce vakit geçirebiliyoruz, veya uyumadan önce yatağa girdiğimizde 1-2 saat telefondan abuk subuk videolara takılıp zaman öldürebiliyoruz. Yapmamalı, okumalıyız. Hani küçük çocuklara "oku, adam olursun" derler ya, gerçekten öyle. Oku, adam olursun. Ama at gözlüğüyle değil, beynini olabildiğince açarak.

Türkiye'deki eğitim-öğretim süreçleri insanların "kendini bilmesi" ya da daha güncel terimle söylersek "farkındalığını arttırması" üzerine kurulu değil.
Bu nedenle insanların bilgisi artsa bile, bu durum onların kişilikleri ve davranışları üzerinde etkili olmuyor (Bkz: "Bu kadar cehalet ancak eğitimle olur").
Bilginin sizi dönüştürmesi/geliştirmesi için onunla etkileşime geçmeyi bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde (kişisel tecrübem) insanlar öncelikle kendini doğrula(t)mak için okuyor. Yani okuduğumuz şeyi o sırada bize uygun olup olmadığına göre tartıp, sonra da bir kenara atabiliyoruz. Ancak bu durumda bakış açımızı genişletmemiz mümkün olmuyor. Çünkü bizi onaylayan şeyleri seçip okumaya devam ediyoruz.
Hal böyle olunca da, insanlar kendileri gibi olmayan veya kendilerine yakın durmayan fikirleri/insanları anlamaya çalışmıyor. Kendi fikrini savunmak yerine de, kalabalık kitlelerden birini seçerek hayatla başa çıkmaya çalışıyor.
Bu durum değişmeden bizim bilim ve teknolojide ilerlememiz de mümkün değil. Çünkü bilim politikaya benzemez. İşinize gelemeyeni veya kabul edemediğinizi yokmuş gibi yapmaya çalışabilirsiniz, ama bilim bunu yemez:)

Arkadaşlar belkide çoğunuz beni eleştireceksiniz ama burası müzik forumu olduğuna göre niye böyle başlıklar açılıyor.Ülkemiz için çok mühim olduğu için mi yoksa bir tartışma ortamı yaratmak falan mı amaç?Bu işlerin sonu hep tartışma hep kavga hep hep küfür...Siyasetten nefret ederim hiç bir A B C partisinide sevmem ama yinede tartışmak isteyen var ise gerekli malum forumlarda baya sıkı tartışılıyor bu.Yani demek istediğim siyasetten ülke gündeminden,işten,güçtrn bir nebze rahatlıyor diye geliyor zannediyordum insanların buraya.Hiç tartışılmasın demiyorum tabiki önemli konu bizim geleceğimiz için ama yeri bence bu forum olmamalı.

Ayrıca tartışmamız gereken rezalet var ise oda bu haber olmalı bence..
Serdar Ortaç'tan Rockımsı şeyler -Medyafaresi.com Mobil

Arkadaşlar belkide çoğunuz beni eleştireceksiniz ama burası müzik forumu olduğuna göre niye böyle başlıklar açılıyor.Ülkemiz için çok mühim olduğu için mi yoksa bir tartışma ortamı yaratmak falan mı amaç?Bu işlerin sonu hep tartışma hep kavga hep hep küfür...Siyasetten nefret ederim hiç bir A B C partisinide sevmem ama yinede tartışmak isteyen var ise gerekli malum forumlarda baya sıkı tartışılıyor bu.Yani demek istediğim siyasetten ülke gündeminden,işten,güçtrn bir nebze rahatlıyor diye geliyor zannediyordum insanların buraya.Hiç tartışılmasın demiyorum tabiki önemli konu bizim geleceğimiz için ama yeri bence bu forum olmamalı.

Müzik forumu olması herhangi bir değişiklik yaratır mı ki? :)

Burada müzik ortak paydasında buluştuğumuz insanlarla yazışıyoruz, başka bir forumda yazsak konu hakkında, buradaki insanların görüşünü nasıl öğrenebiliriz? Müziği paylaştığım insanların görüşünü öğrenebilmem, onlarla bu tip konularda bilgi alışverişi yapabilmem için başka bir platform var mıdır mesela? :)

2 cümle kuracağım sadece.

1- Müzisyenlerin de bir fikri, görüşü vardır ve bunu "müzisyen dostlarıyla" konuşması - "seviye" içerisinde tartışması normaldir.
2- Serdar Ortaç gibi bir kişiyi tartışmayı bile zaman kaybı olarak görüyorum. Kimin dünya çapında milyonlarca hayranı olduğu, kimin bulunduğu ülkede sadece yaz aylarında anıldığı ortada.

Benim rengim yok, fikirlerim var

Ben de "renk" kelimesini senin "sağcılar, solcular, vs'ciler" demene yazmıştım zaten.

Bu bahsettiklerinin hepsi bir fikir temelinde şekillenir. Senin fikirlerin de bir şekilde bir kategoriye girer, onlar girmese de insanlar illa ki bir şekilde kategorize ederler, bu kaçınılmazdır.

Sınıflar arası eşitlik, adaletli bir gelir dağılımı vs. dersen iyi ihtimal sosyalist, kötü ihtimal sosyal demokrat olursun.

Kısacası herkesin bir rengi vardır.

Giydirdiklerinin, birilerinin pompaladığı hayaller içinde olduğu "fikrin" bana kurtuluş savaşı öncesinde Adnan Adıvar gibi lümpenlerin söylemlerini hatırlattı. Onlar da "siz hayal görüyorsunuz en iyisi İngiliz mandası" diyordu.

"Vatan kurtarmak tandanslı ıslak rüyalar" lafı hoş olmuş da ... pek gerçekçi değil. Toprağına sahip çıkmazsan elinden alacak çok olur. Ben söylemiş olayım da sen yine "birilerinin pompaladığı halüsinasyonlar" demeye devam et. 1938'den sonra memlekette taş üstüne taş konmadığı (mecazi anlamda) gibi bir fikre nereden kapıldınız anlamadım. Bir aydının ülkesinin iyiliği için fikir üretmesi, vatanının bağımsızlığı için mücadele etmesi ne zamandır "aynı patikada daireler çizmek" oldu?

Ülkenin gerçeklerinden ve halkından bu kadar uzaklaşma bence.

2 cümle kuracağım sadece.

1- Müzisyenlerin de bir fikri, görüşü vardır ve bunu "müzisyen dostlarıyla" konuşması - "seviye" içerisinde tartışması normaldir.
2- Serdar Ortaç gibi bir kişiyi tartışmayı bile zaman kaybı olarak görüyorum. Kimin dünya çapında milyonlarca hayranı olduğu, kimin bulunduğu ülkede sadece yaz aylarında anıldığı ortada.

Herkesin elbet bir fikri vardır aksini iddia etmedim.Serdar Ortaç konu dahilinde bile değil o attığım link sadece bir örnekti.

Son düzenleme:
Hürriyet'ten bir çok insana yanlış kılavuzluk örneği...

30 Ocak tarihinde Aysel Alp isimli gazeteci, Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yayınlattığı haberinde şunları yazdı.
Referandumda oy kullanmak için 2 Şubat son tarih mi?
16487156_1723600284637111_5716537026415740753_o.jpg

Bugün ise Hürriyet, 30 Ocak tarihinde Aysel Alp adlı gazetecinin yayımladığı haberi yalanlar nitelikteki şu haberi yayımladı.
16402846_1723600281303778_6860970621062841403_o.jpg

Hürriyet gazetesinin ipiyle kuyuya inen bir çok insan da YANILGIYA düştü. Gerçi gazete, son zamanlarda maşa haberlerle ünlü. YSK'nın seçim takvimini bulamadım. Yine bu "son gün 2 şubat" haberini o yüzden onaylayamıyorum. Ama her türlü, medyanın 2-3 gün önceki haberini yalanlaması durumu mevcut. Geçmiş olsun. Amacı tahmin etmek zor değil. Nisanın ilk 2 haftası, üniversite öğrencilerinin vize haftası. Referandum için ikametgah değiştirmeyen öğrenciler, vize haftası nedeniyle memleketlerine gidemeyecek...

Ah siyasetten, ülke gündeminden sıkılmış arkadaş, kıyamam. Sanki Avrupa Parlamentosu başkanı. Neden bu konular konuşuluyor demiyor da burada konuşulmasın diyor. Deve kuşu olsa kafasını bu kadar kuma gömemez. Merak da etmiyor bu forumu kullananlar ülkelerinin geleceğiyle ilgili ne düşünüyor diye.

Her forumda onu dışı bölümü olur. İnsanlar genel sitenin amacı dışındaki konuları konuşur. Filmlerden bahseder, karikatür paylaşır, siyaset yapar.
Bu kadar dert olduysa okumazsın olur biter. Daha geride binlerce başlık var.

Ekleme: Zaten yakın bir gelecekte istesen de konuşturtmayacaklar, o yüzden fazla sıkma canını.

Son düzenleme:
Geri