Sx Vjb 62 Genel Yardım

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda haşmet tarafından 12 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. merhaba forum ahalisi letgo da "sx jazz bass 150 lira" başlıklı bir ilan gördüm ve pazartesi günü 18 duraklık metro yolculuğundan sonra buluşup aldım. - 10 derecede dağın başında buluştuğum için gitarı tek parça görünce aldım. büyük ihtimalle iki yıl boyunca radyatöre dayanmış çünkü ilk gördüğüm şey sapın felaket halde olduğuydu ve internette gitarın modeli hariç başka bir şey bulamadım. sapın ilk hali:
  IMG-20170109-WA0014.jpeg
  trus Rod u 1 saat arayla 5 kere çeyrek tur sıkmam sonucu bu hali aldı
  IMG-20170109-WA0014.jpeg
  intertten bulduğum tek şey(yamaha trb 6 ile bunu karşılaştırıp beğenmeyen yarım akıllı bir amcanın yorumu hariç)
  Screenshot_20170110-232434.png

  sap konusunda bir önerisi olan veya gitar hakkında bilgi verebilecek birisi varsa çok memnun olurum
   

  Ekli dosyalar:

 2. sap yapısı precision bass gibi etli butlu pickguard değiştirilmiş galiba 3 parça ve yeni vida delikleri var son olarak elektronik düzeneğini master volume-master tone - balance olarak değiştirme imkanım var mı? 1484182047855-644065687.jpg
   
 3. Öncelikle hayırlı olsun yeni gitarınız. Sapın felaket oluşundan kastınız nedir iç bükey olması mı ? Fotoğraflardan bir şey anlayamadım malesef.
   
 4. aynen tel yüksekliği aşırı yüksek.
   
 5. EMM

  EMM

  Abi gitari tufek gibi tut, koprunun uzerinden, sapin ust esigine dogru bir gozunu kapatarak bak. Ic bukey, dis bukey vs. ne goruyorsun?

  Sapta bir hasar var mi? Sap govde birlesimi duzgun mu? Akortu siktikca tel yuksekligi artiyor mu?
   
 6. abi sap iç bükey diğer dediğin durumlar yok
   
  EMM bunu beğendi.
 7. Sap kısmen düz olana kadar truss rod ile ayarlayın, hafif iç bükey olabilir daha sonra tel yüksekliğini köprüden ayarlayıp akort edin. Daha sonra tekrar sapın durumuna bakın eğilme söz konusu mu yoksa ayarladığınız gibi duruyor mu diye. Eğer truss rod dönmüyor ise yani son haline gelmiş ise bir sıkıntı söz konusu olabilir.
   
  EMM bunu beğendi.
 8. EMM

  EMM

  Koprudeki minik vidalardan @hasan077 dedigi gibi indirmek lazim. Bir sorun varmis gibi durmuyor simdilik.
   
 9. en son teller ilk perdeye yapışık şekildeydi (köprü ayarları olabildiğince alçaktı) sonra çeyrek tur gevşettiğim olabildiğinin en iyisini yaptım
   
 10. EMM

  EMM

  Ust esik sikintili olabilir...
   
  hasan077 bunu beğendi.
 11. eşikte bi sıkıntı göremedim
   
 12. Sap düzgün köprüde de sorun yoksa, mi telinin 12. perdeye olan uzaklığını ölçebilir misiniz ? Eve gidince bende ölçüp atayım.
   
 13. daha yeni ölçebildim kusura bakmayın 12.perdede tel uzaklığı 0,6 cm civarı
   
 14. 6 mm ciddi bir yükseklik başka bir sorunu olmasın gitarın. İsterseniz evrnsel müziğe bir götürün uygun zamanınızda durumu kenan abiye izah etin eğer olur düzelir derse düzeltir illaki. Bu arada benim gitarımda teller boltaylen mi telinin yüksekliği 3 mm.
   
 15. uygun zamanımda öyle bişey yapmayayı düşünüyorum.bu Kenan usta elektrik düzeneğini master volume, master tone balance olarak yapabilir mi (böyle bir şey mümkünse.)
   
 16. O konuda bir şey diyemiyeceğim ama eğer yapmam yada yapamam derse ki zannetmiyorum pan müzikte eray var (umarım hala vardır.) ona yaptırabilirsiniz.
   
 17. Eray en son iki yollu switchi yanlış yere ve olması gerekenden 2 kat büyük delik açarak pickguard'ımı rezil etti. kısa süren beyin yanması sendromunu atlattıktan sonra piyasadaki hiçbir pickguardın benim alete uymaması neyzen Tevfik üstadı anmama neden oldu
   
 18. Hadi ya ... Ben lise yıllarındayken götürmüştüm bir kaç kez sorun yaşamamıştım aklımda kalmış yazayım dedim.
   
 19. hakkında çok kötü seyler duydum özellikle Kenan ustadan, doğruluğundan emin olamadığım için burada yazmamın doğru olduğunu düşünmüyorum
   
 20. Anlıyorum. Çok uzun zaman oldu 5 seneyi rahat geçmiştir ilk gitarımı aldığımda götürmüştüm üstündeki manyetikler sökülüp eskileri takılacaktı.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş