Profesyonel Olmak Için Günde Kaç Saat Neler Çalışılmalı ?

Avatardaki gitarist eski bir gypsy jzz üstadı. Aynı zamanda çingene kökenli bir sanatçı. Bir karavan yangınında sol el parmaklarından iki tanesini işlemez yada az işler duruma gelmiş. Doktorlar bir daha gitar çalamayacağını söylerler. Ancak bu gitarist üstad çalışır ve başarısını devam ettirir. Django Reinhardt. Kendisi gypsy jazz türünü oluşturan veya yayan en ünlü gitarcılardan biridir.
Resme şimdi dikkat ettimde iki parmağı sakatmış.
Bizim ulkemizde self taught isi hic ilerlemiyor malesef. Soyle bir goz gezdirdim genel kani ders al olmus. Bijen rahimiyi taniyanlar vardir, hic ders almamis, 4 5 saat muhabbet etme firsatim olmustu, abi ders ver bana demistim. Olum devir internet devri, youtubedan ogrenemeyecegin sey yok demisti. Ilk soylediginde anlam verememistim, 18 yasindaydim ve bence hoca cok onemliydi, o zamana kadar hep ders almistim. Hoca bir yere kadar bile degil arkadaslar, malesef durum boyle. Cok iyi calabilir, hocaniz dunyanin en iyi gitaristi olabilir. Ama size verebildigi kadar degil sizin ne kadar aldiginiz da onemlidir. Yani en begendiginiz gitariste 0 gitar bilen birini verin , abartiyorum, 50 sene sonra birebir kopyasi olabilir bu ders alan kisi. Mesela ben troy stetinadan calismistim, ee blues ne oldu hocam? Chicken picking nerde, economy picking hani? Bunlar icin de bir daha ders mi alacagiz? Hic ders almamis guthrie govan var ki calamadigi tarz yok, dogaclamalarda tarz kavramini kaldirmis bir adam. Joe pass plaklarini dinleyerek calmaya calismis cocukken, nota tab yok diye oturmus kendisi yazmis.
Calismak diye yaklasmayin, insanin kafasinda olumsuzluk olusturan bir terim. Ne seviyorsaniz aynen calmaya calisin, madem altyapiyi olusturuyorsunuz. Troyun ve govanin kitabi altyapini gelistirir, sonrasinda youtubedan kafana ne eserse calabilirsin. Sadece videoyu ac, begendigin lick i birebir calmaya calis. Bir kac ay sonra gelismeye kendin bile inanamazsin. Birebir calamadigin yerde ya parmagin gucsuz kalacak, ya hizin yetmeyecek ya teknigi bilemeyeceksin. O zaman bunun ustune gidip basarili olacaksin, sadece sabir ve calarken ne yaptigini dinlemen, anlamaya calisman. %70 taklitten geciyor isin sirri.
Eger motivasonu bulamiyorsan, hoca sart. Hoca verdigi odevi takip eder, sen de mecbur kalip yaparsan ilerlemis olursun. Ama dedigim gibi, bir yere kadar :)
Bende size bir şey soracağım bu konuyla ilgili :
Şimdi ben hiç ders almadım bi hocadan elektro gitar konusunda. Hem zamanım hem de ulaşım imkanım pek yok. Elimden geldiğince disiplinli çalışıyorum. Birkaç kitabım var onlara bakıyorum ve ekstra youtube den video izleyip bir şeyler kapmaya calisiyorum.
Sizin bu konuda önerebileceğiniz beni ilerletecek, o kitapları dersleri bitirince teknik anlamda profesyonel oldum diyebileceğim kitap veya cd var mı ?
Örnek verdiğiniz gitaristler çok başarılı gitaristler. Ben de tek başıma hocasız disiplinli azimli çalışarak onlar gibi olabilir miyim ? Kendi kendimi eğiterek ?

Geçen adamın biri ritim atıp şarkı söylüyordu dedim abi solo atsana. Normalde adamı g*t etmek için sesli söylerdim de acıdım sesizce söyledim. Adam dedi ben solo atmıyorum, solo atmak sesine güvenmeyenlerin işi, zaten beceremiyorumda falan... Millete açıkladım sanki benim nasıl gitar çaldığımı biliyorlar mış gibi sen çalma, yok o abi senden iyi çalıyor, yok bu adam prof... Dedim adam daha solo atmayı beceremiyor nasıl adamı karşımda virtöz ettiniz? Ama içimden dedim.
Bunu da göze al yani. Bazen sonun Fazıl Say gibi de olabilir, bazen de tarihe gömülmüş efsane gruplar gibi...
O adam ne değişik bi yaratikmis. Tamam solo çalamıyorsun ritim atıyorsun anladık da solo çalan adamlara yeteneksiz sesine güvenmeyen demek nasıl saçma bi şey. Yapamayabilirsin ama sen yapamıyorsun diye yapana çamur atmayalım.

Resme şimdi dikkat ettimde iki parmağı sakatmış.

Bende size bir şey soracağım bu konuyla ilgili :
Şimdi ben hiç ders almadım bi hocadan elektro gitar konusunda. Hem zamanım hem de ulaşım imkanım pek yok. Elimden geldiğince disiplinli çalışıyorum. Birkaç kitabım var onlara bakıyorum ve ekstra youtube den video izleyip bir şeyler kapmaya calisiyorum.
Sizin bu konuda önerebileceğiniz beni ilerletecek, o kitapları dersleri bitirince teknik anlamda profesyonel oldum diyebileceğim kitap veya cd var mı ?
Örnek verdiğiniz gitaristler çok başarılı gitaristler. Ben de tek başıma hocasız disiplinli azimli çalışarak onlar gibi olabilir miyim ? Kendi kendimi eğiterek ?

Guthrie govan cutting edge techniques ve troy stetina ile basla. Youtubedan video izlerken vurdugu notaya degil nasil vurduguna dikkat et. Mesela tom quayle calarken genellikle chicken ve economy picking kullanir, pena cok az hareket eder. Guthrie govan tele genellikle vurmadan da hemen hemen ayni seyleri calabilir. Onemli olan penayi ne zaman vurup ne zaman vurmadigi mesela.

Ilk isin alternate picking i cok iyi bir sekilde ogrenmek. Aslinda fikir olarak cok kolaydir. Ama onemli olan bir pasaj calarken tum notalara kontrollu olarak ayni kuvvet ve hizla vurabiliyor olmak. Mesela 60bpm ile calisirken 4 luk notada calisiyorsan, hepsinden esit ses gelmeli. Ayni acida vurmalisin,ne yaptiginin farkinda olmak, otokontrol gelistirmek cok onemli.
Metronom baslangicta cok onemli, sonrasinda bence degil. Tabi metronom kacirmiyorsan (bu seneler alabilir). Govan hic metronom kullanmadigini soyler, quayle in metronomsuz gezmedigini dusunuyorum. Her vurusu klik gibi adamin, metronomla calisanlar daha mekanik caliyor ( kotu birsey degil kesinlikle)
Armoni calisacaksan nota ogrenmeni tavsiye ederim,calismasan da armoni, nota bilmeni tavsiye ederim. Eski ama etkili kitaplar nota ile ogretiyor, tab gercekten biz tembeller icin.

En onemlisi sevdigin seyleri calmak. Senelerce metronom ile alternate picking calistim. 170 180 metronom robot gibi calabiliyordum ama kullanamiyordum, dogaclama calarken isime yaramiyordu. Bu boyle senelerce gitti. Sonra kulaktan sarkilari cikarmaya basladim. 2 sn 'lik pasaj acemi oldugum icin saatlerce surebiliyordu. Kromatik sesleri duyabilmek icin birebir calmaya calismak en iyisi. Tab i biraktigim gun gelismeye basladim, daha cok yolum var ama baslangic noktam bu oldu.
Herkes icin gecerli degil bu. Ben yuksek lisans ogrencisiyim, vaktim cok. Ama liseye giden birinin gunde 4 5 saat psikopat gibi sarki cikarmaya vakti olamaz. Tab tek secenek, ya da calisan birisi,aksam eve gelince 3 4 saat gitari eline alamaz(istisnalar vardir, kesinlikle), aldigi zaman da sarki cikarayim degil tabdan en kisa zamanda en cok verimi alayim diye dusunuyor. Amacinin ne oldugunu bilmek cok onemli. Herkes herseyi calabilir, nasil yorumladigin tamamen kisinin duymasina bagli olarak degisiyor. Ben vibratonun ne kadar surdugune ve genligine dikkat ediyorum,sen 1 2 asagi yukari sallayip teli birakabilirsin. Bu nuanslar farki yaratacak. Bunu tab ile gelistirmen cok zor, satin aldigim jamtrack central tablarinda bile hata olabiliyor. Neyin dogru olduguna kulaginin karar vermesi lazim, hatali calinca hata yaptigini anlaman sart. Otokontrol kismina geri donduk burda :)
Baslangic olarak, sevdigin sarkiyi ac, tabindan bak. Neleri calamiyorsun listesini yap (tekniklerin nasil gorundugunu bil, adlarini bil, neyi aradigini bil) sonra bunlara sirayla odaklan, tabi ogrendikten sonra bak bakalim sadece sarki calarken sen ustune birebir calabiliyor musun, oyle hissettirmiyorsa neler eksik? Cevap en son amfi gitar pedal vs. oluyor, sorunu tekniginde ve tuşende ara,ekipmani asla suclama.
Calmaya baslamadan akordun hep dogru olsun, sap ayari yapmayi ogren. Calamadiginda pes etme, calabilecegin birseyi ogren. 2 tane medyam var, tamamen dinleyerek calip kaydettim. Fikir verebilir.
Iyi eglenceler ;)

Tek başınıza yapamayacağınız bir şey bence. Kolay değil yani. Tek başına, okula gitmeden insanların bilim öğrenebileceğini düşünüyor musunuz? Böyle bir şey benim bildiğim kadarıyla yok. En azından temel bilgiyi başkalarından almaya gereksinim duyuyor insan. Sıfırdan bir şey öğrenmeye çalışıyorsunuz. Enstrümanınız ile; konuşmayı, elinizi kolunuzu kullanarak bir şeyler inşa etmeyi, fikir üretmeyi öğreniyorsunuz.

Yok mu peki kendi başına gitar öğrenen insanlar? Vardır eminim fakat sayıları azdır, disiplin isteyen bir şey. Bir de çağın gereksinimi var, bunu da hesaba katmak lazım(pro'luk için diyorum). Kısacası dostum bence iyi bir hocadan eğitim almaya bakın. Sıfırdan öğreniyorsunuz. Yanlışınızı gösterip düzeltecek, sağlam temel atmanızı sağlayacak bir hoca bence birinci hedefiniz olsun.

Son düzenleme:
Tek başınıza yapamayacağınız bir şey bence. Kollay değil yani. Tek başına, okula gitmeden insanların bilim öğrenebileceğini düşünüyor musunuz? Böyle bir şey benim bildiğim kadarıyla yok. En azından temel bilgiyi başkalarından almaya gereksinim duyuyor insan. Sıfırdan bir şey öğrenmeye çalışıyorsunuz. Enstrümanınız ile; konuşmayı, elinizi kolunuzu kullanarak bir şeyler inşa etmeyi, fikir üretmeyi öğreniyorsunuz.

Yok mu peki kendi başına gitar öğrenen insanlar? Vardır eminim fakat sayıları azdır, disiplin isteyen bir şey. Bir de çağın gereksinimi var, bunu da hesaba katmak lazım(pro'luk için diyorum). Kısacası dostum bence iyi bir hocadan eğitim almaya bakın. Sıfırdan öğreniyorsunuz. Yanlışınızı gösterip düzeltecek, sağlam temel atmanızı sağlayacak bir hoca bence birinci hedefiniz olsun.

İlk 1-2 sene ders almak bence de iyidir. Ders almak bir fikir verir ama ya ders alacağınız kişi yoksa? Mesela bazı adamlar saatlik çok astronomik paralar istiyorlar, gidip grup dersi alırsanız bilemem. Grup dersinde amaç birşey öğretmek değil para kazanmak.

Gitarda belli başlı kesin çizgiler yok. 3 parmak 4 parmakmış, penayı nasıl vurduğunmuş hiç önemli değil. Ülkemizdeki hocalar kişiyi kendi bildikleri şekilde kısıtlıyorlar. Mesela ben fusion çalmak istiyorum kimden ders alabilirim? Ya da chord harmony çalacağım ama jazz değil, mateus asato gibi olsun istiyorum, araya tappingler falan da katayım. Malesef türkiyede böyle isimler yok, olana da benim gücüm yetmez.
Hocaların (yıllarını vermiş profesyonel isimleri tenzih ederim, bahsettiğim grup dersi veren genel kesim, klasik gitar tabanlı olanlar, para kazanmak için kendilerine elektro gitar hocası diyenler) sol başparmak görünmez diye dayatmaları vardır. Bu adam nasıl blues çalabilir? Double bendin nasıl yapıldığına dair fikri olmadığına eminim.
Gitarı geçelim, okullardaki hocalar herşeyi süper öğretemiyor, öğretse bile vakit yok derste not mu tutalım hocayı mı dinleyelim. Youtubeda hemen herşey var. MIT'nin derslerine erişebiliyorum, hoca süper anlatsa bile MIT yani farklı bakış açısı olur bence.
Ders almak bir yere kadar iyidir, senelerce ders aldım. 15 senedir çalıyorum, 7-8 sene ders aldım. 7-8 senede öğrendiğimi 1 senede öğrenebilirmişim. Kendini geliştirmekse amaç, tek ihtiyaç altyazıyı anlayabilecek kadar ingilizce, yetmediği yerde google translate ve taş gibi sinirler. İnsanın sinirleri bozulabiliyor ekrandaki adamın parmaklarına bakıp aynı sesi çıkarmaya çalışmak :)

İlk 1-2 sene ders almak bence de iyidir. Ders almak bir fikir verir ama ya ders alacağınız kişi yoksa? Mesela bazı adamlar saatlik çok astronomik paralar istiyorlar, gidip grup dersi alırsanız bilemem. Grup dersinde amaç birşey öğretmek değil para kazanmak.

Gitarda belli başlı kesin çizgiler yok. 3 parmak 4 parmakmış, penayı nasıl vurduğunmuş hiç önemli değil. Ülkemizdeki hocalar kişiyi kendi bildikleri şekilde kısıtlıyorlar. Mesela ben fusion çalmak istiyorum kimden ders alabilirim? Ya da chord harmony çalacağım ama jazz değil, mateus asato gibi olsun istiyorum, araya tappingler falan da katayım. Malesef türkiyede böyle isimler yok, olana da benim gücüm yetmez.
Hocaların (yıllarını vermiş profesyonel isimleri tenzih ederim, bahsettiğim grup dersi veren genel kesim, klasik gitar tabanlı olanlar, para kazanmak için kendilerine elektro gitar hocası diyenler) sol başparmak görünmez diye dayatmaları vardır. Bu adam nasıl blues çalabilir? Double bendin nasıl yapıldığına dair fikri olmadığına eminim.
Gitarı geçelim, okullardaki hocalar herşeyi süper öğretemiyor, öğretse bile vakit yok derste not mu tutalım hocayı mı dinleyelim. Youtubeda hemen herşey var. MIT'nin derslerine erişebiliyorum, hoca süper anlatsa bile MIT yani farklı bakış açısı olur bence.
Ders almak bir yere kadar iyidir, senelerce ders aldım. 15 senedir çalıyorum, 7-8 sene ders aldım. 7-8 senede öğrendiğimi 1 senede öğrenebilirmişim. Kendini geliştirmekse amaç, tek ihtiyaç altyazıyı anlayabilecek kadar ingilizce, yetmediği yerde google translate ve taş gibi sinirler. İnsanın sinirleri bozulabiliyor ekrandaki adamın parmaklarına bakıp aynı sesi çıkarmaya çalışmak :)

Zaten hoca temel atar. Ben klâsik gitara başladığımda kursa gittim. Dediğiniz gibi grup şeklinde. Ben sadece temel akorları öğrendim orada. Babam çok isterdi benim solo atmamı. "Tamam çalıyorsun da ne çaldığın belli değil ki" derdi ritim için. Özellikle de Metallica Unforgiven çalmamı isterdi. Lan derdim ben bunu nasıl çalacağım? Neyse, ilk tab okumayı, solo atmayı ben öğrendim. Kursta da ilk solo atan bendim zaten. İlk şarkım Hatırla Segili (Solo olarak). Belki basit geldi ama hala çalarım, anısı var. Kötü bir parça da değil bence:) Neyse. Ondan sonra abandım Metallica ya. İntrosunu çalacağım. Arpejini falan hallettik solosunu atamıyorum! 2 den 5 kadar parmak açılmıyor. O zamanda 3 aydır falan çalıyordum. Neyse, bende orta parmağımla yapıyorum parmak açılmıyor ya:D Babam dedi bu sefer akıcı değil. Tonla uğraştık. Sonra birde o zaman fingerstyle başladı. Baya bir kısmını ( Solo olarak 2 4 5, 5 4 2 olan kısım) yaptım. Gerisini yapamıyorum. Şarkı bitti... Sonra internetten kolay sololara baktım. 10 tanesini bir günde öğrendim. 5 ay falan sanırım bu. Sonra bunlar tatmin etmedi 7 ayımda Nothing Else Matters çalmayı öğrendim. Elektro gitar sevdası tuttu sonra, aslında hep vardı ama. El hızlandırdım bir süre. Hatta şu an elektro gitarım olmasa bile elektro gitarı elime aldiğimda tapping yapabiliyorum. Öyle çalıştım yani. Neyse, babam dedi hakettin. 2 haftaya falan elektro gitarımıza kavuşuyorum:D
Önemli olan çalışmak. Ben gitara ilk başladığımda "Ben nah solo atarım" diyordum:D Şu an 13. Ay falan oldu. Pek parça öğrenmesemde elimi oldukça hızlanırdım.

Benim anım böyle. Yavaş yavaş işin gam nota kısmına giriyorum. Gireceğim.

O adam ne değişik bi yaratikmis. Tamam solo çalamıyorsun ritim atıyorsun anladık da solo çalan adamlara yeteneksiz sesine güvenmeyen demek nasıl saçma bi şey. Yapamayabilirsin ama sen yapamıyorsun diye yapana çamur atmayalım.

Aynen. Birde kocaman adamsın ayıptır ya.

9 yaşındayken okulda klasik gitar kursuna gitmiştim. Hicbir şey öğretmemişlerdi. Grup dersin berbatligini gördüm orada. Bende paranın yarısını vermeyerek hocadan intikam aldım :finger::finger::)

Zaten hoca temel atar. Ben klâsik gitara başladığımda kursa gittim. Dediğiniz gibi grup şeklinde. Ben sadece temel akorları öğrendim orada. Babam çok isterdi benim solo atmamı. "Tamam çalıyorsun da ne çaldığın belli değil ki" derdi ritim için. Özellikle de Metallica Unforgiven çalmamı isterdi. Lan derdim ben bunu nasıl çalacağım? Neyse, ilk tab okumayı, solo atmayı ben öğrendim. Kursta da ilk solo atan bendim zaten. İlk şarkım Hatırla Segili (Solo olarak). Belki basit geldi ama hala çalarım, anısı var. Kötü bir parça da değil bence:) Neyse. Ondan sonra abandım Metallica ya. İntrosunu çalacağım. Arpejini falan hallettik solosunu atamıyorum! 2 den 5 kadar parmak açılmıyor. O zamanda 3 aydır falan çalıyordum. Neyse, bende orta parmağımla yapıyorum parmak açılmıyor ya:D Babam dedi bu sefer akıcı değil. Tonla uğraştık. Sonra birde o zaman fingerstyle başladı. Baya bir kısmını ( Solo olarak 2 4 5, 5 4 2 olan kısım) yaptım. Gerisini yapamıyorum. Şarkı bitti... Sonra internetten kolay sololara baktım. 10 tanesini bir günde öğrendim. 5 ay falan sanırım bu. Sonra bunlar tatmin etmedi 7 ayımda Nothing Else Matters çalmayı öğrendim. Elektro gitar sevdası tuttu sonra, aslında hep vardı ama. El hızlandırdım bir süre. Hatta şu an elektro gitarım olmasa bile elektro gitarı elime aldiğimda tapping yapabiliyorum. Öyle çalıştım yani. Neyse, babam dedi hakettin. 2 haftaya falan elektro gitarımıza kavuşuyorum:D
Önemli olan çalışmak. Ben gitara ilk başladığımda "Ben nah solo atarım" diyordum:D Şu an 13. Ay falan oldu. Pek parça öğrenmesemde elimi oldukça hızlanırdım.

Benim anım böyle. Yavaş yavaş işin gam nota kısmına giriyorum. Gireceğim.

Aynen. Birde kocaman adamsın ayıptır ya.
Benim gittiğim kursta ne akor ne solo hicbir şey öğretmediler. Gene siz ritim calabilmeyi öğrenmişsiniz.

Bunu okul sistemi gibi düşünmek yanlış olmaz bence. İlkokul>Ortaokul>Lise>Üniversite>... diye gidiyor. Jaz öğrenmek için gidip her gün kromatik yürüyüş ile parmak açma egzersizi yapacak halimiz yok. Önce ilkokul'da temeli almak lazım. Sonra hehangi bir tür üzerine arayışa girdiğinizde buna yönelik bir öğretmene yönelmek en doğrusu olacaktır.

Çok uçuk bir örnek olacak ama, zamanında ders verdiğini de bildiğim için veriyorum bu örneği: Joe Satriani'den ders alacak olsanız, gitarı tutmayı bile bilmeyen bir adama ders vermesini bekler misiniz? Doktora gibi bir şey oluyor şu durumda Satriani'den ders almak. Haliyle bahsettiğim eğitim de buna benzer şekilde, önce temeli düzgün almak lazım. Sosyal medyanın da gücüyle, eğer erişim sıkıntısı yoksa doğru hocayı bulmak zor değil diye düşünüyorum fakat işte bunun için de doğru yerde olmak gerekiyor. İstanbul'da yaşıyorsanız haliyle erişim de kolay olacaktır.

Son düzenleme:
Benim yorumumdan çıkardığınız anlam bayağı bir ilginç doğrusu.Ben kendi çapında iyi bir gitarist olmanın dünya çapında iyi bir gitarist olmaktan daha zor ve güzel olduğunu anlatmaya çalışmıştım.32 yaşına gelip halen kendinizi insanlara (dünyaya) kanıtlama çabasında olmanız ve ayrıca yaşı bir şeylere bahane etmeniz de güzel bir teşvik yöntemi olmuş denemez. İnsan çalıştıktan sonra her şeyi yapabilir.Yetenek diye bir şey yoktur.Başka bir 32 yaşındaki çok sevdiğim bir abi de "ben yeteneksizim olum yeaaa çalamam bunu" diyip bahane üretmişti.Yaşla mı alakalı bu durum bilemedim :)

Ben anladığım şekilde yorumladım. :) Mizaç sebebi ile can sıkıcı olduysa özür dilerim. :)

"Benim gibi" 32 yaşında olup iş güçten kafasını kaldıramayan birisi iseniz birçok şey imkansızdır. Bu hayatın gerçeği. Örnekle pek alakası yok. Cümlemde de bahsettiğim üzere, kendimden bahsetmekteyim.

İş ile ilgili sorunu olmayan, müziğe dilediği gibi zaman ayırabilen birisi iseniz, tam aksine birçok şey daha mümkün oluyor.

Genç yaşlarda ekipman olsa da çalışsam der, imkanlar sebebiyle iyi ekipman alamayız. Yaş ilerleyince para kazanılır, ekipmanın kralı dizilir fakat dokunmaya zaman bulamayız. Kader utansın :D

Selamlar efenim ben kesinlikle profesyonel değilim hatta çoğu şeyi yanlış yaparım gitarda. Size verebileceğim tek öneri, sevdiğiniz şeyleri yapıp öğrenme yeteneğinizi arttırabilirsiniz. Sevdiğiniz bir şarkıyı çalışmak, nefret ettiğiniz bir antrenmandan daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Onun dışında kimse size belirli bir saat veremez çünkü her vücut ve beynin tepki şekli farklıdır.

Şimdiye kadar gelen cevaplara bakmadım kısaca kendi ( Solo ) çalışma stilimi söylicem
Örnek olarak mesela Slash sweet child o mine solosunu öğrenmek istiyorum diyelim
Metronom açıyorum en yavaştan başlayarak solonun ilk kısmını yavaş bir şekilde çalmaya başlıyorum ve yavaş yavaş metronomun hızını arttırıp asıl hıza kadar geliyorum. Fakat bu öyle 1 saat metronom ile çalışarak olmaz. Soloyu metronomla beraber yavaş bir şekilde çalarken çok temiz çalana kadar yine yavaş çalıyorum sonra hızlanıyorum ilk hızlandığımda biraz kirli oluyor fakat zorlaya zorlaya yani 2 3 saat böyle çalışınca temiz çalmaya başlıyorum ve bu şekilde asıl hıza kadar gelip soloyu öğrenmiş oluyorum. Yani benim çalışma stilim bu. Daha önce gitarist arkadaşlarımın çalışma stillerine baktım çok yanlış geldi bana yani daha doğrusu kendilerine eziyet ediyorlardı. Youtubedan video açıp videoyu takip ederek çalışıyolardı ki bu bence profesyönel olmak için doğru bir çalışma stili değil. Soloyu iyicene metromomla temiz bir şekilde çalmaya başladıktan sonra youtubedan bakarak daha iyi çıkarabilirsin sesi yani gerçek solo gibi. Bide eğer gerçekten çok iyi bir müzisyen olmak istiyorsan tavsiyem solfeje başlamandır. Bende yakın zamanda başlamayı düşünüyorum

10.000 saat kuralı varmış hocam virtüöz olabilmek için. İyi çalışmalar. :D

(İşin esprisi bu, günde iki saat çalışsan kabaca 10 sene ediyor.)
(Ünlü bir Fransız fotoğrafçısı, ilk 10.000 fotoğraf en kötü fotoğraflardır demiş bu konu ile alakalı.)

Orta 1 de odundan donme bir gitarim vardi bir abi vermisti. Fa major basmak imkansizdi. Karlar duserden baska birsey calamiyordum. Azmettim o Fa major tertemiz basilcak arkadas dedim Temmuz ayinda bir tarafimdan ter akitarak basardim. O zamanlar ne internet ne birsey method da yok dogru duzgun ortalikta Tab mi o ne bee o da yok. Universite zamani internet cikti mertlik bozuldu Gitar mitar calmiyormusuz biz. Diyecegim o dur ki ders de alin youtubedan da takip edin. Ders alma imkaniniz yoksa arkadasin dedigi gibi temiz calabildiginiz en dusuk metronomda youtube derslerini yapmaya calisin sonra metronom arttirin. Adamlar sapik gibi calinca moralinizi bozmayin Onlar da zamaninda calamiyordu ;)

Adamlar sapik gibi calinca moralinizi bozmayin Onlar da zamaninda calamiyordu ;)
Sapık gibi çalmak :D:D Bazen gaza geliyorum günde 8 saat çalışıyorum sonra bir bakıyorum adamlar fena çalıyor moralim bozuluyo :D
Elimdeki metottan ilerliyorum şu an geldiğim yere kadar hatasız calabiliyorum, ama videolarda küçücük çocuklar shreddliyor çılgın sololar atıyor çok üzülüyorum

Hemen bir ornek vereyim. Gruptasin caliyorsun solo atman icap etti Dogaclama caliyorsunuz diyelim ya da fark etmez caliniyor bir sekil O cocuklarin attigi shredleri calismissin deli gibi onu biliyorsun Ee ama sarki anahtar akoru nedir hangi sesten hangi scale calicaksin vs vs derken gitti solo Ne o deli gibi shred calismistin halbuki. Gitar bakmaya gittiginde hava atmak icin ise yariyordu Ahanda grupta 2 dogru nota basamadin. Yani oraya gelene kadar cooook daha onemli seyler var. Takmayin su shredding ve sweep picking e (Ben cok takmistim zamaninda o yuzden diyorum :) Daha tecrubeli abiler daha guzel yorumlarlar sanirim bu konuda

14 yaşındayım 6 yıldır gitar çalıyorum ama 4 yıl sadece çalmak için çaldım yani ne teknik ne nota bilgisi hiçbişey yoktu sadece akor basıp basit sololar attım. Sana kardeş tavsiyesi veriyim yaşımdan dolayı :D ensturmanı severek çaldığın sürece önünde kimse duramaz ve çalışma zamanını seni ensturmandan soğutmucak kadar belirli uygun bir süre ayarla senin seçimin ama 1 saatten az olmaması gerek bence ben 3 saat çalışıyorum.

Sadece gitar için tabi bu 3 saat. Dünya çapında ünlü bir gitarist olmak istiyorum demiştin hatırladığım kadarıyla yani gerçekten gitara hakim olmak istiyorsun.
3 saat teknik ve şarkı 1 saat temel müzik bilgileri nota okuma vs. 10-15dk da bona ve solfeje ayırırsan (günde) benim tahminimce yeterli olur

Geri