Bir Kargo Vahşeti Daha ( Aras Kargo)

Bence çok açık ama

Okuduğunu anlamakta zorluk çektiğini düşünmüyorum, ne demişim:

"Kargo şirketi aynı zamanda sigorta şirketi değilse sigorta poliçesi düzenleyemez"

Bu ne demek? Kargo şirketi aynı zamanda sigorta şirketi/acentesi ise poliçe düzenleyebilir demek değil mi?

DHL Almanya'da aynı zamanda sigorta şirketi ise poliçe düzenler. Eşeği sağlam kazığa bağla diyorum, pahalı mal göndereceksen poliçeyi al eline diyorum.

Uluslararasi tasimacilikta beyan uzerine sigorta yaptirilir. Tutar bilmiyorsaniz da urunun SDR'si uzerinden sigorta ettirebilir. TTK'ya gore ise ortada beyan yoksa yine SDR devreye girer de bu kisim karmasik. Zaten su anda 1 SDR 5,13 TL olmus. 10 kg urun icin 427 TL tutarinda tazminat demektir, kisaca hicbir sey.

Sıfır ürün olmadan fatura yapmıyor ptt kargo, diğer özel kargo şirketlerinde durum nedir soran var mı ? Sigorta neye göre yapacaklar misal, ben bu gitarı 2000 tl üstünden sigorta ettirsem, kargoda kırılsa, sigorta bedeli atıyorum yarısını bile ödese bu gitarlar için süper fiyat ikisini toplasan zaten 700-800 tl anca ediyor 1 tanesi kırılsa, 2000 tl üstünden sigortalasalar, 1000 tl alırsın. Sigortalama işine sıfır ve faturası olmadığı için ptt kargo gibi yanaşmazlar benim tahminim bu yönde, gidip soran var mı hiç ?
Ptt kargo ile kullanılmış gitar gönderirken sigorta yapılmadığını nereden çıkardınız onu anlamadım?

Abi çok geçmiş olsun.Çok üzüldüm.
Bu adamlar gitar olduğunu goremeyecek kadar körmü? Ne halle gelmiş gitar. Sonuçta biz eşyalarımızı adamlara emanet ediyoruz. Sigorta durumu felan cidden çok saçma geliyor yani bu adamlar bunu yerleştirirken görmüyormu gitar olduğunu.

Dige
Ptt kargo ile kullanılmış gitar gönderirken sigorta yapılmadığını nereden çıkardınız onu anlamadım?
diger mesajlarda yazdım görevli memura ürün gönderirken sordum herhangi birşeyi gönderenin adına faturası ve sıfır ise anca sigortalayabilirim dedi aynı seyi başka bir ptt şubesine sordum oradaki memur da atnı seyi söyledi sıfır ve kullanılmamış olmalı dedi

Dige

diger mesajlarda yazdım görevli memura ürün gönderirken sordum herhangi birşeyi gönderenin adına faturası ve sıfır ise anca sigortalayabilirim dedi aynı seyi başka bir ptt şubesine sordum oradaki memur da atnı seyi söyledi sıfır ve kullanılmamış olmalı dedi
En son geçtiğimiz Kasım ayı sonunda Gaziantep 'e orjinal hardcase içinde ESP E-II gönderdim, ikinci el ve 4500 tl üzerinden sigorta dahil (183 tl, karşı taraf ödedi, Topkapı toplama merkezinden gönderildi, yerden 4 günde gitti).
Size kim nasıl bilgi verdi bilmem ama Ptt Kargo ile sigortalı olarak ikinci el / kullanılmış / eski gitar gönderebilirsiniz. Daha önce Antalya, Hatay ve hatta Kars'a bile sigortalı ikinci el gitar gönderdim, şimdiye dek herhangi bir fatura vs ibraz etmemi isteyen de olmadı.

Iste ben de bu tur seylerin buraya yazılmasını istiyorum ki Türkiye'de bu durumlar hiçbir zaman sabit degil olmayan birşey başka yerde oluyor ısın saçma kısmı bu

Yıl icinde onlarca alisveris yapıyoruz. Hepsinde bi tedirginlik bir şüphe.. Allaha şükür 1 kere küçük bi sorunla.karşılaştım ona.şükrettim..amfinin kenarinda soundu etkilemeyecek kirik vardı.

Cok gecmis olsun kardesim.. Allah daha iyilerini nasip eder insallah..

PTT konusunda bildigim kadariyla soyle bir durum var. Aslinda isterseniz tum urunleri sigortali gonderebiliyorsunuz, denetleme gonderirken yapilmiyor. Eger basina bir is gelirse, o zaman sifir urun oldugunu, faturasini ibraz etmeniz gerekiyormis sigorta odemesini alabilmek icin. O yuzden bazi subelerde, insanlarla sonradan sorun yasamamak adina bastan soyluyorlarmis.
Ben burada calisan bir abiye bu subeden subeye degisen farkliligi sormustum. Zira bazi subelerden ikinci el urun icin sigortali gonderim yapmisligim var. Kendisi yukaridaki gibi anlatti bana. Boyledir degildir bilemiyorum ama mantikli geldi bana. Diger turlu cok buyuk zaafiyetler doguyor.

Onu bunu boş verin arkadaşlar. Gitarın durumu belli. Bir gitara bu kadar hasar vermek için alıp yerden yere vurmak lazım. Üstündeki delikler de zaten darbeli matkapla girmişler gibi duruyor. Siz siz olun hard case yoksa bile strafor köpük ile sağlamca kutulayarak gönderin. Yoksa ne olduğu belli.
Bir luthiere götürün belki halleder. Geçmiş olsun. Cidden gitara neler yaptılar acaba.

Gecmis olsun.Dun basima geldi siz siz olun gitari telleri gergin sekilde yani akordlu kargolamayin.Bridge zarar gormus.Gonderen arkadasa soylemeyi unutmusum o da kolaylik olsun diye akordunu yapip yollamis.Bridge arkadan 0.5 santim havada geldi gitarin.Neyseki tamir edilebilecek duzeyde.bununla ilgili seyler okumustum ilk kez basima geldi.

Otobüs ile problem olmuyor aklınızda bulunsun kargo kadar pratik olmaz ama sadece 1 kere yükleme yapılıyor o da yüklenirken satıcı ilgileniyor siz de gidip yazıhaneden alırsanız alırken inceleyerek alıyorsunuz. Kargo, 4-5 kere merkezlerde indi-bindi yapılıyor. Kim nasıl indi bindi yaptı kaç kere yere vuruldu düşürüldü belli değil. Büyük kabinler, gitar vs pratikliği önemsemeyecekseniz otobüs ile gönderin gitarı tek parça sayıp 15-20 tl gibi bir rakam alıyorlar, büyük kabinlerde 50 tl filan alırlar, fiş veriyorlar karşılığında. Bir gitar için, 100-150 tl vereceğinize 15-20 tl otobüse verin, gidin taksi ile alın gelin yine o kadar tutmaz+tertemiz sarsılmadan gelir. Otobüslerin kendi özel bölümleri oluyor, bavullarla aynı yerde taşımıyorlar bu tür şeyleri güzel bir yere sıkıştırıp sarsılmasını engelliyorlar. Ayrıca otobüs olunca,satıcı 100 kere sarmak zorunda kalmaz. Zaten o kadar sarınca da boyutu desisi artıyor paketleme malzemesine kargo parası ödüyorsunuz. Her türlü otobüs hem ucuz hem kırılma derdi yok. Belki kaybolur filan ama daha önce hiç bu şekilde bir şey duymadım herhangi bir otobüs firmasından. Hiç bir şeyin garantisi yok tabi ama kargocuda çalışanın amfi gitar çaldığına dair bir sürü şeyler internetten okudum. Tanıdıklarımın da gitar amfi değil ama başka ürünlerde çalınma olayı başlarına geldi.

Türkiye'de kargolamada herhangi bir garanti yok , denetleyen de yok. Yine de ben ptt kargoya diğerlerine göre daha çok güveniyorum en azından karşında sorumlu devlet var, çalışanlar kpss ile girmiş, seçilmiş. Sorun olunca, Bimer'e şikayet edebiliyorsun mecbur geri dönüş yapmak zorundalar vs.. Diğer şirketlerde öyle kargo elemanları var ki anlatılmaz yaşanır, it kopuk çalışan oluyor ayrımı neye göre yaptıkları belli değil. Ptt'de en azından bu tipler daha az illa ki orada da vardır böyle iş yapanlar ama benim şubeden şubeye genel olarak tüm kargo firmalarıyla, kendi deneyimlerimi değerlendirdiğimde ptt kargo daha temiz görünüyor. Bazısı da devlet postası olduğu için hiç güvenmiyor ya da yavaş, dandik olduğunu düşünüyor vs. Bence kötünün iyisi yine ptt. Ben zaten Ptt'de de olsa aras da yurtiçi de olsa, küçük paket de olsa güzel paketliyorum. Öncelik gönderen adam gibi paketleyecek burası Türkiye, sen işini sağlama al sonra kırılırsa kaybolursa çalınırsa yapacak bir şey yok ama hardcasesiz, ince kılıfla hatta hardcaseli ama sıfır paketleme ile gönderenler gördüm. Kusura bakmayın o gitarı kırarlar da yıkarlar da.. Lord'un özel eşyalarını taşır gibi taşımaz kimse malınızı Türkiye'de.. Bu konudaki gitar da bana güzel paketlenmemiş gibi geldi ama detaylarını bilmiyorum tabi ki.

Ayrıca gitarı paketleyecekseniz ister otobüs ister kargo mutlaka gevşetin tellleri. Çünkü sıcak soğuk ani değişimlerden tutun da(misal depolama merkezi oda sıcaklığında +20-25 derece iken, gitar doğudan geliyorsa dışarısı -20 derece.. ve saatlerce buna maruz kalacak gitar telleri üstünde gerilimi varken..) küçük sarsılmalara kadar zaten o yaptığınız akort tutmayacak + köprü neck, neck-gövde neck-headstock kısımlarına çatlak-kırılma vs. gibi şeylere sebep olabiliyor.

Özetle; İmkanınız ve zamanınız varsa şartları zorlayın, Gitar, amfi filan PTT de yurtiçi de kırar zaten onları otobüsle gönderin.

Son düzenleme:
Otobüs ile problem olmuyor aklınızda bulunsun kargo kadar pratik olmaz ama sadece 1 kere yükleme yapılıyor o da yüklenirken satıcı ilgileniyor siz de gidip yazıhaneden alırsanız alırken inceleyerek alıyorsunuz. Kargo, 4-5 kere merkezlerde indi-bindi yapılıyor. Kim nasıl indi bindi yaptı kaç kere yere vuruldu düşürüldü belli değil. Büyük kabinler, gitar vs pratikliği önemsemeyecekseniz otobüs ile gönderin gitarı tek parça sayıp 15-20 tl gibi bir rakam alıyorlar, büyük kabinlerde 50 tl filan alırlar, fiş veriyorlar karşılığında. Bir gitar için, 100-150 tl vereceğinize 15-20 tl otobüse verin, gidin taksi ile alın gelin yine o kadar tutmaz+tertemiz sarsılmadan gelir. Otobüslerin kendi özel bölümleri oluyor, bavullarla aynı yerde taşımıyorlar bu tür şeyleri güzel bir yere sıkıştırıp sarsılmasını engelliyorlar. Ayrıca otobüs olunca,satıcı 100 kere sarmak zorunda kalmaz. Zaten o kadar sarınca da boyutu desisi artıyor paketleme malzemesine kargo parası ödüyorsunuz. Her türlü otobüs hem ucuz hem kırılma derdi yok. Belki kaybolur filan ama daha önce hiç bu şekilde bir şey duymadım herhangi bir otobüs firmasından. Hiç bir şeyin garantisi yok tabi ama kargocuda çalışanın amfi gitar çaldığına dair bir sürü şeyler internetten okudum. Tanıdıklarımın da gitar amfi değil ama başka ürünlerde çalınma olayı başlarına geldi.

Türkiye'de kargolamada herhangi bir garanti yok , denetleyen de yok. Yine de ben ptt kargoya diğerlerine göre daha çok güveniyorum en azından karşında sorumlu devlet var, çalışanlar kpss ile girmiş, seçilmiş. Sorun olunca, Bimer'e şikayet edebiliyorsun mecbur geri dönüş yapmak zorundalar vs.. Diğer şirketlerde öyle kargo elemanları var ki anlatılmaz yaşanır, it kopuk çalışan oluyor ayrımı neye göre yaptıkları belli değil. Ptt'de en azından bu tipler daha az illa ki orada da vardır böyle iş yapanlar ama benim şubeden şubeye genel olarak tüm kargo firmalarıyla, kendi deneyimlerimi değerlendirdiğimde ptt kargo daha temiz görünüyor. Bazısı da devlet postası olduğu için hiç güvenmiyor ya da yavaş, dandik olduğunu düşünüyor vs. Bence kötünün iyisi yine ptt. Ben zaten Ptt'de de olsa aras da yurtiçi de olsa, küçük paket de olsa güzel paketliyorum. Öncelik gönderen adam gibi paketleyecek burası Türkiye, sen işini sağlama al sonra kırılırsa kaybolursa çalınırsa yapacak bir şey yok ama hardcasesiz, ince kılıfla hatta hardcaseli ama sıfır paketleme ile gönderenler gördüm. Kusura bakmayın o gitarı kırarlar da yıkarlar da.. Lord'un özel eşyalarını taşır gibi taşımaz kimse malınızı Türkiye'de.. Bu konudaki gitar da bana güzel paketlenmemiş gibi geldi ama detaylarını bilmiyorum tabi ki.

Ayrıca gitarı paketleyecekseniz ister otobüs ister kargo mutlaka gevşetin tellleri. Çünkü sıcak soğuk ani değişimlerden tutun da(misal depolama merkezi oda sıcaklığında +20-25 derece iken, gitar doğudan geliyorsa dışarısı -20 derece.. ve saatlerce buna maruz kalacak gitar telleri üstünde gerilimi varken..) küçük sarsılmalara kadar zaten o yaptığınız akort tutmayacak + köprü neck, neck-gövde neck-headstock kısımlarına çatlak-kırılma vs. gibi şeylere sebep olabiliyor.

Özetle; İmkanınız ve zamanınız varsa şartları zorlayın, Gitar, amfi filan PTT de yurtiçi de kırar zaten onları otobüsle gönderin.
Ben de onu diyorum, kesinlikle.

Kargocular düşük maaşla akşama kadar direksiyon sallayıp hammalık yapan bezmiş insanlardır.Zamana karşı stresli,uzun ve yorucu mesaileri vardır.Bu insanlardan paketinizi hassasiyet içinde taşımasını beklemeniz hatadır. A,B,C, ismi farketmiyor tüm kargo şirketlerinde bu risk 20 sene öncede vardı,20 sene sonrada olacak.Ben 200 dolar verip FEDEX ile gitar getirdim,bir sürü çizik darbe ile geldi. Suç kimde?,tabi ki bende çünkü hard case ile almadım. Eğer hard case yoksa ya da gitarınız için lüks bir durum ise yapı marketten 3 tabaka 5 cm.kalınlığında XPS plaka alın.(renkli sert straforlardan)İlk önce sapa kırılmalara karşı 2 taraflı ahşap atel yapıp sardıktan sonra XPS i koli bantı ile hard case gibi köşeli sarın.En son sıradan marketlerden alacağınız kartonlarıda XPS üzerine bantladınız mı hard case kadar sağlam olur.Ya da artık siboplu havalı kılıflar var.Her şekilde çözülür yeter ki buna enerjiniz,niyetiniz ve gönderdiğiniz kişiye karşı saygınız olsun. Öyle tipler var ki İki tane pedal alıyorum,bırakın korumayı direk kargo poşedinin içine atıp gönderiyorlar. Eh tabi gelene kadar birbirine çarpa çarpa haşat elime ulaşıyor. Size geçmiş olsun.

Benimde basima geldi (50 ye yakin alisveriste 1 defa) ama sorun hemen halledildi, gitari aldigim internet sitesine telefon açip durumu izah ettim kargo parasi dahil parami iade ettiler hemen.
IMG_20150210_175051.jpg

Geri